Новини для українців всього свту

Saturday, Aug. 8, 2020

Нова Рада не постала

Автор:

|

Грудень 18, 2014

|

Рубрика:

Нова Рада не постала
Володимир Парасюк

Володимир Парасюк

264 депутати українського парламенту восьмого скликання — новачки. І як засвідчив їхній спільний дебют, цим народним обранцям іще потрібен час на адаптацію.

33 вишколили у Львові
Більшість із 423 депутатів Верховної Ради України (ВРУ) восьмого скликання, обраних 31 жовтня, отримала свій мандат уперше. За даними Центру дослідження суспільства, 72 з них — інженери, 66 — юристи, 61 — економісти, 26 — учителі, 22 — історики, 15 — журналісти, 13 — міжнародники, 13 — менеджери, 12 — медики, десять — агрономи, і десять — військовослужбовці.
А ось серед другої отриманої ними вищої освіти популярною є спеціальність «державне управління». Причому нині в парламенті зібралося докупи 28 магістрів державного управління, а ще 27 — отримали цей ступінь на заочному відділенні в Академії держуправління при Президентові. Що ж до освітніх закладів, де здобували свої знання депутати-новачки, то найбільше зараз у ВРУ засідає випускників Київського національного університету (42). 33 новообраних парламентарії навчалося у Львові: 25 — у Національному університеті імені Івана Франка, восьмеро — у «Львівській політехніці».

Нове вино — у старих міхах?
Те, що більшість нинішніх народних депутатів не має досвіду такої роботи, дало їхнім співгромадянам певну надію нате, що парламент запрацює по-новому. Та на жаль, як констатував Володимир Парасюк, колишній сотник «Самооборону Майдану» й екс-командир роти добровольчого полку «Дніпро-1», теж уперше обраний до законодавчого органу в одному з одномандатних округів на Львівщині, все ж не обійшлося без традиційної для ВРУ практики. 4 грудня він, зокрема, стверджував у ефірі київського «Телеканалу новин «24»: «Кулуарні ігри у Верховній Раді тривають».
Депутат-неофіт пояснив, що, попри обіцянки, які давали політики перед виборами, призначення міністрів і розподіл парламентських комітетів між фракціями відбувалися «за зачиненими дверима», тобто без широкого обговорення кандидатур претендентів у сесійній залі. «Доступу до трибуни в нас (тих, хто не увійшов до складу фракцій-«гегемонів». — Ред.) майже немає», — поскаржився п. Парасюк.
Львів’янин також стверджував, що «за дев’ять місяців суми за керівні посади зросли», утім, жодної конкретики не навів. «Закрадається така думка: велика кількість депутатів сподівається, що все залишиться працювати за старою системою», — констатував він.
Тож майданівський сотник із парламентської трибуни заявив колегам-депутатам: «Майдан боровся, і весь український народ бореться за прозорість. Якщо ми зайві півгодини попрацюємо в цьому парламенті й покажемо всьому українському суспільству, що воно вибрало не ідіотів, а слуг народу, то ми собі поставимо тільки «плюси». А депутатам від «Опозиційного блоку» сказав: «Відкриєте ще раз свого поганого рота тут — ми вас винесемо звідси. І не захистять ваші мільйони».

Керують торгаші
Із Володимиром Парасюком цілком погодився політолог Антон Круть, констатувавши, що «у Верховній Раді продовжується кулуарщина». А філософ Ігор Лосєв ще й розвинув думку: «У парламенті є опозиція — позафракційні депутати. Їм не дали місця в керівництві комітетів і президії, бо все розподіляли ідіоти. Триває все те, що ми мали 23 роки незалежності. Верховна Рада — найбільший бізнес-центр України. Маємо тут розгул корупції: вирішують — хто, кому, скільки й за що. Нами керують навіть не комерсанти, а торгаші. У них така психологія та фізіологія: схопити шматок сала та швидко з’їсти його під ковдрою. Навіть якщо потім дуже нудитиме. Сподіваюся, вони недовго протримаються. Найгірше – те, що в період війни країна не має сильної патріотичної й послідовної влади».
А от обіцянку п. Парасюка винести з парламенту тих, хто входив до парламентської більшості за режиму Януковича, спростував Семен Семенченко, командир добровольчого батальйону територіальної оборони «Донбас» і член парламентської фракції «Самопоміч», запевнивши, що «бійок у цьому парламенті не буде».
Що ж, військовики — дисципліновані люди. Причому виявилися «настільки» дисциплінованими, що так і не реалізували обіцянки Юрія Берези, командира добровольчого полку «Дніпро-1», створити міжфракційне об’єднання військових. Хоч ідею п. Берези підтримали й комбат Семенченко й командир батальйону «Миротворець» Андрій Тетерук, вони надалі залишаються в складі «своїх» фракцій.
Політолог Руслан Бортник має просте пояснення такої нерішучості: «Нові депутати — журналісти, комбати — є професіоналами в інших сферах і не знають, як поводитися в політиці. У них немає досвіду парламентаризму. Тому можливо, що досвідчені політики їх просто використовуватимуть, обманюватимуть і маніпулювати ними. Депутатам-комбатам може знадобитися півтори-два роки, щоб адаптуватися в цьому парламенті».

Або перемелють, або ні
Між тим, політолог Андрій Золотарьов прогнозує, що у фракціях коаліції між «старими» та «новими» політиками буде конфлікт. «Або «старі» політики та їхні «батьки-утримувачі» фракцій перемелють «нових» і підлаштують їх під потрібний формат, або це буде справді гучний конфлікт, і ми побачимо формування внутрішнього фронту на кшалт «Укропу» всередині фракцій Блоку Петра Порошенка та «Народного фронту». Бо в обох фракціях є досить непривабливі персонажі, котрі можуть стати яскравим свідченням політичного лицемірства», — вважає він.
Однак 12 грудня парламентські новачки, навпаки, згуртувалися з депутатами, котрим довіряють, у міжфракційне депутатське об’єднання «Самооборона Майдану», яке очолив Андрій Парубій, перший віце-спікер Ради. До його складу увійшли 16 народних обранців. 13 із них — від фракції «Народний фронт»: Андрій Парубій, Тетяна Чорновол, Андрій Левус, Микола Величкович, Сергій Висоцький, Михайло Бондар, Юрій Тимошенко, Ігор Лапін, Володимир Соляр, Олена Масоріна, Олег Медуниця, Євген Дейдей і Михайло Гаврилюк. Іще четверо — Богдан Матківський, Андрій Антонищак та Ігор Артющенко — від Блоку Петра Порошенка.
Основними своїми завданнями вони визначили реформування системи національної безпеки, створення законодавчих механізмів боротьби з корупцією, сприяння інтеграції України в Європейський Союз і НАТО та допомогу учасникам війни на сході України.
«Багато наших побратимів прийшло з фронту, і вони, як ніхто інший, знають, яких реформ потребує армія та яких реформ потребує фронт. Для нашої групи ключовими питаннями роботи в Раді є забезпечення й реформування всього силового блоку України, реформа блоку національної безпеки», — наголосив п. Парубій.
У заяві міжфракційного депутатського об’єднання «Самооборона Майдану» запевнили також, що, «знизивши рівень корупції до мінімуму, побудувавши систему національної безпеки, включену в євроатлантичний простір, ми створимо зовнішній і внутрішній фундамент, на якому збудуємо нову ефективну європейську Україну та втілимо в життя вимоги Революції гідності».

«Буде кращий»
Причому навіть депутат чотирьох попередніх скликань Тарас Чорновіл, котрий устиг побувати як серед прибічників Януковича, так і поміж його опонентів, висловив у ефірі «Радіо «Свобода» сподівання, що новобрані законодавці перехилять-таки на свій бік шальки терезів у протистоянні з такими, як він.
«Парламент справді буде, як на мене, новий і незрівнянно кращий за попередній, але депутати, кожен окремо, здебільшого залишаються того самого морального рівня, тільки єдиний великий «плюс» — ці нардепи бояться не так якоїсь вищої влади, як людей. І тому такого негативу, як було в минулій Раді, очевидно, не буде», — пояснив екс-депутат.
Утім, п. Чорновіл вважає, що «насправді депутати всі — частково нові». «Ми маємо претензії до депутатів 2012 року, минулого скликання. Усі маємо. Але вони йшли в Раду, знаючи, що від них ніхто не вимагає персонального голосування, від них ніхто не вимагає звітувати про свої доходи та видатки, від них ніхто не вимагає взагалі працювати в Раді. Вони йшли свідомо й не дуже приховували, що йдуть до корита. Тоді від них ніхто цього не вимагав, а зараз їм висунута ця вимога, і кожен, хто там чинитиме не так, розуміє, що за це вже трошечки по руках битимуть», — застерігає він.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply