Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 2, 2020

Нова Рада — безпорадна

Автор:

|

Листопад 29, 2012

|

Рубрика:

Нова Рада — безпорадна

22 листопада між новообраними народними депутатами стався перший парламентський конфлікт: представники опозиції відмовилися брати участь у підготовці першого засідання Верховної Ради (ВРУ) VII скликання. Члени партій «Батьківщина», «Свобода» й УДАР зажадали від Партії реґіонів (ПР), комуністів і частини самовисуванців запровадити систему персонального голосування та покинули засідання підготовчої групи, почувши відмову більшості розглянути це питання в першу чергу. Після демаршу опозиції депутати, що залишилися, без проблем обрали головою групи Володимира Литвина, спікера парламенту попереднього скликання, який пообіцяв виступити в традиційній ролі «примирителя протиборчих сторін».

Тільки особисте голосування депутатів
Перше засідання підготовчої групи почалося в закритому режимі. До призначеної години — 9.00 — біля входу до однієї зі зал ВРУ вишикувалася велика черга журналістів. «Форматом передбачено коротку протокольну фото- та відеозйомку!» — заявили присутні працівники апарату парламенту. Однак після втручання представників опозиції п. Литвин дозволив увійти в залу всім охочим. Там на той час за круглим столом розташувалися 30 членів групи, делегованих від партій, і народних депутатів, обраних у мажоритарних округах на виборах 28 жовтня, за квотою одна особа від 15 депутатів.
Перш ніж приступити до формування тимчасової президії ВРУ, реєстрації депутатських фракцій і розподілу керівних посад у парламентських комітетах, учасники засідання вирішили обговорити кандидатуру голови групи. У ПР постановили довірити цю місію Володимирові Литвину.
Незважаючи на те, що він пройшов у Раду VII скликання за одним з округів Житомирської області від «Народної партії», п. Литвин увійшов до складу робочої групи за квотою ПР. Спікер поспішив розвіяти інтригу щодо свого приєднання до правлячої партії. «Спочатку я просив керівництво однієї з опозиційних партій включити мене до групи за своєю квотою, але мені там порадили йти до ПР. Мовляв, у них квота – більша», — пояснив спікер.
«Пропоную на посаду керівника групи Володимира Литвина», — оголосив Андрій Клюєв. Представники партії «Свобода» вийшли із зустрічною пропозицією. «Віддамо право головування опозиції!» — заявив Руслан Кошулинський. «Я не претендую, але практика – така, що всю роботу перед новим скликанням проводить голова ВРУ!» — заперечив Володимир Литвин.
Опозиціонери несподівано перервали ініційоване обговорення кандидатур вимогою оголосити перерву. По її закінченні голова фракції «Батьківщина» Андрій Кожем’якін оприлюднив загальну позицію своєї політичної сили, партій УДАР і «Свобода»: «Першим питанням ми вимагаємо розглянути норму Конституції про особисте голосування депутатів! Ми пропонуємо підготувати проект постанови ВРУ й зробити так, аби спікер обирався персональним голосуванням!» — повідомив депутат. У разі виконання цієї вимоги, пообіцяв п. Кожем’якін, опозиція готова підтримати будь-яку кандидатуру на посаду керівника групи, яку запропонує ПР.
Як відомо, покласти край практиці голосування чужими картками було однією з головних передвиборних обіцянок опозиційних партій. Із цього приводу у ВРУ не раз виникали суперечки: «Уся фракція голосує за рішення, які було розроблено на засіданні фракції. Звичайно, голосують і за тих депутатів, яких немає в залі», — прояснив позицію більшості Василь Кисельов, заступник голови регламентного комітету.

«Сидіти для меблів немає сенсу»
Стратегію опозиції пояснив Андрій Мохник, депутат від «Свободи»: «ПР розраховує отримати більшість у ВРУ, але у разі прийняття нашої пропозиції їм складно буде забезпечувати присутність у залі всіх своїх депутатів, особливо обраних в округах!».
Представники ПР не відразу погодилися з пропозицією опозиції. «Це — ультиматум! Ми далі не зможемо працювати! Треба визначитися з керівництвом групи, створити підгрупи, а однією з них доручити зайнятися питанням персонального голосування!» — заявив Володимир Литвин. На обговорення пропозицій, що надійшли, депутати витратили більш ніж дві години, але так і не дійшли єдиної думки.
«Шановні народні депутати! От скажіть, чому Володимир Михайлович веде це засідання? Нам треба його уповноважити на це! — утрутився присутній на засіданні як депутат прем’єр-міністр Микола Азаров. — Почати потрібно з обрання керівника!»
Тим часом опозиція продовжувала наполягати на своєму. Так, народний депутат Іван Кириленко порадив уповноваженим від партій «скріпити своїми підписами» обіцянку задіяти систему персонального голосування «Рада-3».
На третій годині обговорення, коли учасники наради вже навіть і не намагалися слухати одне одного, п. Литвин зупинив дискусію. Витримавши ефектну паузу, він запропонував затвердити порядок денний засідання, де першим і другим питанням значилося «обрання керівництва групи та формування підгруп». Почувши, що їхня вимога про персональне голосування виявилася в порядку денному третьою, представники партій «Батьківщина», «Свобода» й УДАР устали й мовчки вийшли зі зали. «Ми залишили засідання: «реґіонали» взяли свій порядок денний без постанови про персональне голосування — сидіти там для меблів немає сенсу», — написав пізніше у своєму Twitter п. Кириленко.

Страх «сенсорного пальця»
Після демаршу опозиції представники ПР, Комуністичної партії України та депутати, обрані в мажоритарних округах, одноголосно затвердили Володимира Литвина головою підготовчої групи. «Нам необхідно шукати шляхів до компромісу, я запрошую керівників партій для розмови у вузькому колі», — сказав п. Литвин, зазначивши, що посади заступника голови групи та її секретаря – вакантні й призначені для опозиції.
У ПР запевнили, що готові розглядати пропозицію опозиції про гарантії персонального голосування депутатів. «Вони (опозиція. — Ред.) зрозуміли, що далі піар-акції немає, і тому пішли зі зали», — прокоментував дії меншості Олександр Єфремов, голова парламентської фракції ПР.
На запитання про те, чи є в ПР 226 голосів для формування парламентської більшості, депутат відповів ухильно: «Ми працюємо в цьому напрямку та шукаємо колег, які готові працювати згідно з програмою нашої політичної сили. Це буде видно на першому голосуванні в парламенті». Раніше п. Єфремов назвав вимогу представників опозиції про ухвалення рішення щодо персонального голосування тепер технічно складно здійсненною.
Нагадаємо, що ініціатором введення згаданої системи електронного голосування «Рада-3» був Арсеній Яценюк у часи свого перебування на посаді спікера ВРУ 2007 року. Система передбачала особисте голосування депутатів за принципом «сенсорний палець».
17 березня 2011 парламент відмовився підтримати постанову про запровадження реєстрації народних депутатів і фіксації результатів їхнього особистого голосування за допомогою сенсорної клавіші. До цього Володимир Литвин неодноразово заявляв, що необхідно забезпечити персональне голосування депутатів парламенту. Він також попросив керівників фракцій забезпечити явку депутатів на пленарні засідання, інакше, згідно із чинним розпорядженням, не виплачуватиме зарплати прогульникам.

Абсолютно новий тип парламенту?
Дещо раніше, 1 березня 2011 року, у парламенті обговорювалася пропозиція щодо надання права депутату голосувати за сусідів. «Немає різниці, чи натисне один депутат дві-три-чотири кнопки, чи буде сидіти п’ятеро депутатів», — заявив тоді Володимир Макеєнко, голова регламентного комітету й член фракції ПР. До цього п. Макеєнко запропонував узаконити голосування чужими картками.
Як відомо, наступним етапом після виборів є розподіл портфелів у комітетах ВРУ. Поточний переговорний процес навколо визначення кандидатур на парламентські посади відзначений протистоянням між провладною більшістю й опозицією. Основна боротьба розгорнулася за комітети з питань бюджету та правосуддя.
Нинішній голова ВРУ вважає, що новообраний парламент характеризується непримиренними протиріччями між більшістю й опозицією та зниженням професіоналізму. Про це він сказав, виступаючи в Санкт-Петербурзі на засіданні Ради Співдружності Незалежних Держав. Зокрема, як зазначив п. Литвин, Україна «отримала абсолютно новий тип парламенту, що відрізняється політичною строкатістю, складними — очевидно непримиренними — протиріччями між більшістю й опозицією, ідеологічною несумісністю окремих політичних сил і майбутніх фракцій, а також можливим зниженням професіоналізму». Таким чином, на його думку, парламентським пріоритетом більшості має стати вирішення проблем чіткої організації законодавчого процесу.
Водночас п. Литвин наголосив, що парламентські вибори в Україні відбулися демократично й новообрана ВРУ є легітимною. За словами керівника українського парламенту, незважаючи на достатню кількість порушень і критичних зауважень, які спостерігаються на будь-яких виборах, їхній характер «не дає підстав не визнати обраний склад ВРУ повністю легітимним».
Володимир Литвин зауважив, що, хоча оцінки офіційних делегацій від ОБСЄ, ПАРЄ та ПА НАТО є критичними, вони не передбачають прямого невизнання результатів виборів. При цьому голова ВРУ підкреслив, що критика, яка звучала ще до початку виборчого процесу в Україні, багато в чому має «політично запрограмований характер» через відомі судові процеси над низкою українських політичних персоналій. «Українські парламентські вибори, таким чином, опинилися в ситуації презумпції політичної винності ще до початку виборів, які стали зручним приводом для додаткового політичного тиску на українську владу», — сказав він.
Спікер також зазначив, що безпрецедентно високі ставки та безкомпромісність політичних сил, партій і політиків у боротьбі за депутатські мандати, з огляду на наближення президентських виборів 2015 року, призвели до використання у виборчій боротьбі «всього арсеналу тіньових коштів, які властиві для демократій у стадії становлення».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply