Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 24, 2020

Нідерланди ускладнюють інтеграцію України в ЄС

Автор:

|

Травень 01, 2013

|

Рубрика:

Нідерланди ускладнюють інтеграцію України в ЄС

Група з Нідерландів «Громадянський форум» передала до національного парламенту петицію з 56 тис. підписів (що значно більше, ніж необхідні 40 тис.) щодо проведення в країні референдуму про участь Нідерландів у процесах політичної інтеграції країн Європейського Союзу (ЄС). Після того, як парламентська комісія перевірить підписи, нижня палата парламенту має вирішити, чи буде проведено референдум, і якщо так — то коли.

Аналіз ситуації
Кампанія з проведення референдуму для перегляду відносин Нідерландів і ЄС свідчить про існування певного скептицизму основних держав-членів Євросоюзу щодо подальшої долі європейської інтеграції та розширення ЄС. Аналітики вважають за потрібне вказати на те, що так званий євроскептицизм — ненове явище для Голандії й інших європейських держав, однак поглиблення внутрішньої кризи разом зі зростанням нагляду із Брюсселю за внутрішніми процесами в країнах ЄС можуть значно посилити це явище. У такому разі перспективи України підписати 2013 року Угоду про асоціацію можуть бути додатково ускладнені.
Нідерланди — держава в центрі Європи, що значною мірою залежить від зовнішньої торгівлі, основна частка якої припадає на ринок Євросоюзу. А це означає, що уряд Нідерландів має балансувати між необхідністю посилення економічної співпраці в межах ЄС і опозицією до подальшої політичної інтеграції всередині Євросоюзу.

Євроскептики — на стежці війни
«Громадянський форум» розпочав свою «антиєесівську кампанію» буквально через кілька тижнів після заяви Девіда Кемерона, прем’єр-міністра Великої Британії, у січні 2013 року щодо проведення референдуму про відносини Об’єднаного Королівства та ЄС після виборів 2015 року. Нагадаємо, що п. Кемерон заявив про наміри Британії повернути собі повноваження, раніше передані Євросоюзу. Причому політик чітко підкреслив: якщо не вдасться переглянути відносини по лінії Велика Британія — ЄС, то в Об’єднаному Королівстві буде проведено референдум щодо подальшого членства країни в Євросоюзі.
Ініціатива «Громадянського форуму» поки що не ставить питання руба. Група лише вимагає проведення консультацій із громадянами через референдум, перед тим як вирішуватимуться питання про поглиблення політичної інтеграції всередині ЄС. Водночас, група підтримує існування торгового союзу в межах ЄС, але різко виступає проти подальшої політичної інтеграції. Вона вважає, що нинішні плани політичної інтеграції формулюються європейською елітою, яка не є достатньо легітимною. Крім того, члени групи критикують зростання впливу Брюсселя на державну політику країн – членів ЄС у сфері бюджету, податків і міґрації.
Ураховуючи слабкість євроскептиків у парламенті Нідерландів, аналітики передбачають, що згадана ініціатива навряд чи отримає підтримку з боку законодавчого органу країни. Проте група має намір почати збір 300 тис. підписів, яких має вистачити для обов’язкового проведення консультативного референдуму.
Євроскептицизм є звичною рисою голандської політики. Нідерланди не бажають поступатися суверенітетом і, як і інші невеликі держави, бояться посилення впливу таких велетнів, як Німеччина та Франція. Понад те, як країна з розвиненою економікою, Нідерланди не хочуть бути втягнутими в постійну підтримку бідніших членів ЄС. Протягом останніх років Голандія була одним із найбільших союзників Німеччини в питаннях змушення країн Південної Європи застосувати жорсткі заходи економії.
Наразі незрозумілим є питання про те, чи стане «Громадянський форум» повноцінною партією. У Нідерландах основними євроскептиками впродовж тривалого часу були ліва Соціалістична партія та права Партія свободи. Соціалісти, в основному, виступають проти централізації бюджету, тоді як Партія свободи, особливо її лідер Геерт Вільдерс, використовує антиімміґраційну риторику та закликає уряд Нідерландів вийти зі зони євро. Однак, незважаючи на високі передвиборчі рейтинги, обидві партії програли парламентські вибори 2012 року, послабивши тим самим євроскептичні настрої в парламенті країни.

Стратегія нідерландського уряду
Хоча уряд Нідерландів не підтримує ідеї цього референдуму, його політика, загалом, збігається з політикою Лондона щодо того, що ЄС має бути реформований із метою підвищення демократичної легітимності. Опитування, проведене у березні 2013-го на замовлення «Громадянського фронту», засвідчило, що населення Нідерландів є проти подальшої передачі національних повноважень до Євросоюзу.
Однак, в аналітиків існують усі підстави вважати, що нідерландський уряд не хоче проводити референдум щодо членства країни в ЄС і ставити, таким чином, під сумнів членство країни в Євросоюзі. Економічне процвітання Нідерландів — одного зі засновників ЄС — напряму залежить від торгівлі та рівня економічної інтеграції з іншими державами Євросоюзу. Саме тому Нідерланди беруть участь у фінансовій допомозі країнам, що перебувають у найбільш кризовому становищі, попри критику цих заходів.
Однак поглиблення кризи в самих Нідерландах і подальша інтеграція надалі посилюватимуть скептичні настрої всередині країни. Порівняно з іншими державами – членами ЄС, безробіття в країні залишається низьким, хоча й поступово зростає. За даними Євростату, у лютому 2013 року рівень безробіття сягнув 6,2 % — найвищої позначки за 15 останніх років. Нідерландська економіка перебуває в кризі, й уряд вживає заходів з економії для того, щоби втримати дефіцит бюджету в межах 3% ВВП, як цього вимагає ЄС.

Висновки
Такі скептичні настрої населення ЄС, безумовно, відбиваються на діях європейських політиків, які працюють над розширенням у середньотерміновій перспективі «європейського клубу» за рахунок нових східноєвропейських держав, у першу чергу — України та Молдови. Небезпечним, на думку аналітиків, також є те, що окремі політичні сили в Україні, котрі прагнуть зірвати підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС у листопаді 2013-го, удало використовують згадані тимчасові труднощі Євросоюзу. Такі прихильники пострадянського курсу, як Віктор Медведчук і Анатолій Орел, усе частіше вказують громадянам України на те, що Європа — це криза та безнадія, а Митний Союз — процвітання й перспектива.
У зв’язку із цим для 46 млн українських громадян украй важливим є розуміння геополітичних перспектив, які відкриває для України Угода про асоціацію з ЄС (доступ до передових технологій, можливість безперешкодно їздити в Європу, нагода отримати європейську освіту, розбудова інфраструктури — у першу чергу доріг — за європейськими стандартами, збереження навколишнього середовища, доступ до програм допомоги ЄС тощо). Разом із тим, зациклення на ситуативних труднощах усередині ЄС є нерозумним кроком, оскільки з будь-яких внутрішніх криз і конфліктів Європа завжди виходила сильнішою та ще більш процвітаючою.
Група глобальної розвідки Geostrategy
http://geostrategy.ua/node/437

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply