Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 28, 2021

НАТО обмежилося моральною солідарністю з Києвом і 15 мільйонами

Автор:

|

Вересень 11, 2014

|

Рубрика:

НАТО обмежилося моральною солідарністю з Києвом і 15 мільйонами
Девід Кемерон і Петро Порошенко

Девід Кемерон і Петро Порошенко

4 вересня ц. р. в місті Ньюпорті, що у Вельсі (Велика Британія), відбувся, по суті, черговий «ритуальний» форум, а українці очікували більшого.

Результати не вразили
Здобутки саміту країн-членів Північно-Атлантичного альянсу підсумувала німецька телерадіокорпорація Deutsche Welle доволі сумно в заголовку своєї публікації — «Від саміту НАТО українці чекали на більше». І пояснила цей свій висновок так: «Моральна підтримка Києва в спротиві російській агресії, 15 млн EUR на реформи в галузі безпеки й обіцянки щодо поставок зброї від окремих членів Альянсу. Результати саміту НАТО у Вельсі розчарували українців. Очікувалося, що саміт НАТО буде переломним як для нього самого, так і для України, яка зіштовхнулася з потужною військовою російською аґресією на сході».
Тим більше що Андерс Фоґ Расмуссен, Генеральний секретар Альянсу, у своєму вітальному слові на початку форуму заявив, що «цей саміт НАТО буде найважливішим за всю історію НАТО». Вселяла оптимізм і зустріч Президента України одразу з п’ятьма лідерами найвпливовіших країн світу, які є членами Альянсу.
Утім, як констатував Михайло Гончар, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ», дива не сталося. «З огляду на російську загрозу у Європі, дії НАТО мали би кардинально змінитися. Однак знову до проблеми України Альянс застосував стару формулу «якщо…, то…», але з дещо різкішою риторикою. Ця модель поведінки — реакційна на дії Російської Федерації (РФ), а мала би бути застосована вже превентивна для її стримування», – розгорнув свою думку аналітик.
«Європейські країни мають внутрішній страх перед тим, щоби визнати, що вони самі виростили цього монстра — путінський режим. На гроші своїх платників податків. Бо виділяли на розвиток відносин із Росією чималі кошти, купували в неї паливо та заплющували на все очі. Саме тому такою стриманою та без дієвою є їхня реакція на те, що робить тепер Росія в Україні», — пояснив експерт. Ба більше, на думку аналітика, «прогнозована реакція членів Альянсу тільки розпалює апетит Путіна щодо України». Тому, за припущенням п. Гончара, «після саміту НАТО Росія вдасться до ще нахабнішої військової аґресії на українській території».

Президент знає більше?
Натомість, Петро Порошенко прокоментував наслідки саміту стриманіше та дипломатичніше. А особливо наголосив на тому, що «НАТО підтримує двохсторонні рішучі дії країн-членів із надання військово-технічної допомоги Україні». Зокрема, ідеться про постачання українській державі високоточної зброї, але не самим Альянсом, а окремими його членами. «Це — саме те, на що ми чекали», — підкреслив Президент.
До того ж, країни – члени НАТО зголосилися профінансувати чотири трастових фонди для підтримки української армії, із яких будуть оплачувати лікування та протезування важкопоранених військовиків, забезпечувати командування, зв’язок, управління, логістику, тилове забезпечення й, не в останню чергу, кіберзахист країни.
Причому держави – члени НАТО вже готові надати Україні 15 млн EUR фінансової допомоги для проведення реформ у секторі безпеки. Олег Кокошинський, віце-президент Атлантичної ради України та представник Громадської ліґи «Україна — НАТО» відреагував на це так: «Нарешті вдалося домовитися з Альянсом про конкретні кроки з підтримки України. Це — майже прорив у відносинах».

«Не на користь»
Тим часом Володимир Горбач, аналітик Інституту євроатлантичного співробітництва, переконаний, що «попри всі позитиви від саміту, Альянс показав себе більше як політично-дипломатична, аніж безпеково-мілітарна сила. І це — не на користь українцям. Уся допомога з логістики, кіберзахисту — це, безперечно, важливо, але не те, чого потребує українська армія тут і зараз. Це є допомога для мирного часу. Нині в Україні — справжня війна. Армії потрібна військово-технічна допомога».
За словами фахівця, «поки що не відомо те, із ким конкретно з країн – членів НАТО домовився Президент Порошенко про поставки зброї». Тож п. Горбач припускає, що таку допомогу Україні можуть надати лише США.
За даними ж Олексія Куропятника, експерта благодійного фонду «Майдан закордонних справ», «позиція Барака Обами щодо надання військової допомоги Україні, є досить чітка: жодних озброєнь, тільки екіпірування плюс – після вторгнення збройних сил РФ 24 серпня – спільні навчання з миротворчим сценарієм».
Відтак,експерт резюмує: «Америка демонструє, що не готова до прямого військового протиборства з Росією на цьому етапі. Адміністрація США наразі дала в цьому питанні задній хід, оскільки це втягує США в пряме протистояння з РФ і веде до некерованої ескалації конфлікту».
Для цього існують серйозні причини, стверджує п. Куропятник. Умовно їх можна поділити на чотири великі групи: внутрішньополітична ситуація в США; відносини США з європейськими союзниками по НАТО; інтереси США в діалозі з Росією; інтереси та можливі партнери США в самій Україні. Експерт нагадує при цьому, що «2012 року Барак Обама був переобраний тільки тому, що вловив настрої своїх виборців, утомлених 13-річною війною в Іраку й Афганістані».
Олексій Куропятник наполягає на тому, що слід враховувати і «військовий аспект, який береться у Вашинґтоні до уваги»: «Хоча Америка й перевершує РФ у сфері озброєнь, існують серйозні причини, які не дозволять Адміністрації США в найближчому майбутньому вступити у відкрите військове протиборство з Москвою. Головна причина: Росія є ядерною наддержавою, а система ПРО США ще не в змозі завадити ядерному удару росіян по їхній території».
«Крім того, після 13 років безперервної «війни з тероризмом» США втомилися, озброєння – зношене, військовослужбовці вимагають відпочинку. Американські виборці змучилися від війни, і це враховують демократи в Адміністрації США напередодні проміжних виборів до Конґресу», — додає фахівець.

Експерти ілюзій не мали
Тож не дивно, що, як констатував Володимир Кравченко, оглядач відділу міжнародної політики київської газети «Дзеркало тижня. України», «експерти ілюзій не мали». «Важко було припустити, що НАТО задовольнить усі прохання українців, які опинилися сам на сам із російською армією. Бюрократизм організації, російський чинник у економіці та політиці країн ЄС, недооцінка багатьма учасниками Альянсу загрози, яка походить від Росії, не давали приводу для оптимізму. Максимум, на який міг сподіватися Київ, — це політична й фінансова підтримка з боку НАТО», — пояснив він.
І хоч п. Кравченко похвалив деякі країни Альянсу, які, за його словами, на саміті переступили через «російський» бар’єр та ухвалили на двосторонньому рівні рішення про поставки засобів нелетальної та летальної дії в Україну, у тому числі високоточної зброї, однак зауважує: «Залишилося тільки зрозуміти, що означає «високоточна зброя» – снайперську гвинтівку Драгунова чи ракету з лазерним наведенням. І переконатися, що Петро Порошенко та його візаві мали на увазі те саме».
«Київ не отримав головного — можливості запобігти за допомогою НАТО подальшій аґресії Росії. Альянс не готовий до серйозної підтримки України. І скидає вирішення кризи на неї саму», — підсумовує оглядач.
Щоправда, винним у цьому Володимир Кравченко вважає й Президента України. «Та як могло бути інакше, якщо у Вельс Петро Порошенко приїхав просити про військову допомогу, але при цьому впевнено говорив про мир! Відсутність логіки, «роздвоєність» українського лідера помічає багато експертів. Він справді повсякчас кидається з боку в бік: намагається переконати західних лідерів не словами, а ділом підтримати обороноздатність України, і подовгу розмовляє по телефону з Путіним, а також неодноразово зустрічається з путінським конфідентом Сурковим, котрий перманентно приїжджає до Києва. Або ти — яструб, або ти — пацифіст. А якщо ти — політик, то отримай максимум від НАТО, а потім, із цим зміцнювальним багажем, іди на перемовини. Путін, оголосивши свій «мирний план», розіграв партію перед самітом НАТО. А Порошенко йому мимохіть підіграв», — бідкався експерт.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply