Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 28, 2020

Надзвичайна ситуація з надзвичайниками

Автор:

|

Квітень 02, 2015

|

Рубрика:

Надзвичайна ситуація з надзвичайниками
Затримання Сергія Бочковського

Затримання Сергія Бочковського

Українська політика останніх років зводиться до різноманітних ток-шоу рівня Савіка Шустера, на яких, щоби бути успішним, достатньо, як на базарі, уміти «впарювати» свій товар — говорити голосно, багато і, бажано, красиво.

Хоча естетичну вимогу до мови цілком можуть замінити короткі й сповнені популізму лозунги, звернені до простого українського обивателя. Минулого тижня розважальний ефір українського телебачення поповнило яскраве шоу зі засідання уряду, де у прямому ефірі затримали керівника Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) України Сергія Бочковського та його заступника Василя Стоєцького. Спантеличені обличчя більшості урядовців, добра половина котрих злякалася перспективи опинитися на місці арештантів, кайданки на руках керівників такого високого рівня, безперечно, підіймуть рейтинґ трансляцій «Першого національного», що вже зараз може продавати рекламний час на наступні посиденьки Арсенія Яценюка & Co. Але чи вдарить урядова показуха по реальній українській корупції — питання неоднозначне.
Схему, на якій «погоріли» головні рятувальники країни, не можна назвати оригінальною. Вона успішно діяла й діє не лише в Україні, а й на всіх теренах пострадянського простору. Махінація з держзакупівлями — джерело прибутків для багатьох можновладців, чиї рахунки в популярному у таких випадках «Банку Кіпру» регулярно поповнюються кругленькими сумами. Показово, що у випадку з керівництвом ДСНС між першим етапом, де відбувалися закупівлі пального, й останнім — надходженням грошей на особисті рахунки надзвичайників в острівному банку — стояло лише дві офшорні компанії. Тобто, рятувальники не надто й переймалися маскуванням і замітанням слідів схем, очевидно, не допускаючи й думки про те, що їх хтось захоче розкрити.
Можливо, оте надмірне нахабство й підвело надзвичаників. Кілька голів служби в областях визнало факт вимагання з боку керівництва, а міністр внутрішніх справ Арсен Аваков після консультацій із генеральним прокурором Віктором Шокіним заявив, що ув’язнення їм не уникнути.
Зрозуміло, ефект від першого в Україні публічного арешту такого штибу було спроектовано не так у практичну, як у психологічну площину. Прем’єр і Президент (а він, як стало відомо пізніше, дав «зелене світло» затриманню) хотіли, в першу чергу, налякати реальних і потенційних корупціонерів із влади, змусити задуматися розкрадачів державних коштів, при цьому піднявши свої відчутно знижені електоральні рейтинги.
Сага з усуненням від влади олігарха Ігоря Коломойського фактично отримала продовження, бо дала Петрові Порошенку привід до низки різних у часі заяв, витриманих, утім, в одному стилі під вивіскою «ніхто не, нікого не». Ніхто не має індульгенцій на порушення закону, казав Президент, і нікого не врятують від покарання ні посада, ні мандат, ні кишенькові армії.
«Ті, хто займається корупцією, не повинні і не будуть почуватися у безпеці. Кожен службовець має відчувати, що хабарництво не залишиться безкарним», — заявив п. Порошенко. Крім як справити враження на внутрішнього споживача арешт і подальше звільнення з роботи верхівки ДСНС було розраховано й на зовнішнього спонсора, фінансова підтримка якого є вкрай важливою для виснаженої України. Вливання коштів із-за кордону гарантується Києву лише за умови реальних реформ, які є абсолютно неможливими без боротьби з корупцією. Бочковський зі Стоєцьким стали сакральними жертвами з метою викликати фінансовий дощ зі США та Євросоюзу.
У самій Європі, на підтримку якої так розраховує українська влада, практика публічних арештів є доволі поширена. В Польщі, наприклад, великий резонанс мав арешт директора школи просто на врочистій лінійці. Водночас, європейська преса відреагувала на події в Києві з не завжди властивим їй розумінням українських реалій. Associated Press, зокрема, вважає затримання керівників ДСНС «надміру публічним», вказавши на демонстративний характер акції, а польський портал TVN24 назвав його «показухою».
Очевидно, що в справі боротьби з корупцією, і це передусім має розуміти вище керівництво України, важлива не максимальна публічність, а максимальна системність. Не одноразова акція, а регулярне очищення від корупціонерів забезпечить Києву стабільні міжнародні інвестиції. Доки ж не покарано навіть керівників ДСНС, радіти немає чому.
Гучні арешти в Україні відбувалися й раніше, але навіть останні з них завершилися внесенням застави Олександром Єфремовим і самогубством (після внесення застави) Михайла Чечетова. Торжества Феміди не відбулося. «Найгуманніший» Печерський райсуд Києва не можна звинуватити тільки в непослідовності: Бочковського арештували на двомісячний термін із можливістю внесення застави на суму 1,2 млн грн. Обурене суспільство спробував заспокоїти Президент, котрий слідом за п. Аваковим пообіцяв, що надзвичайники «будуть сидіти» й анонсував внесення змін до законодавства, згідно яким, корупціонерів позбавлять шансу звільнятися в такий спосіб. Якщо найближчим часом це справді станеться разом із затриманням ще низки високопоставлених казнокрадів, тоді можна буде сказати, що Київ зробив перший крок до боротьби з корупцією, наразі ж він лише глянув під ноги в напрямку руху.

Роман Лихограй

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply