Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 29, 2020

На друге місце в президентських перегонах виривається Тігіпко

Автор:

|

Травень 15, 2014

|

Рубрика:

На друге місце в президентських перегонах виривається Тігіпко

Сергій Тігіпко

Намір обирати керівника держави мають 84,1% опитаних українців.

Громадяни — за вибори!
Попри вимоги міністерства закордонних справ Російської Федерації (РФ) і її колаборантів в Україні відкласти президентські вибори з 25 травня на невизначений термін, підкріплені нацьковуванням на схід країни диверсантів і парамілітарних бандитів, намір усе-таки взяти участь у народному волевиявленні саме цього дня засвідчили 84,1 % громадян, яких опитала телефоном компанія «ГФК Юкрейн». Лише 13,3 % її респондентів не планує йти на вибори, а 2,5 % — відповіли, що ще не визначилися, чи підуть на дільниці.
Найвищий відсоток охочих проголосувати — 95,2 % — на заході України, не має наміру прийти на виборчі дільниці всього 4,8 % респондентів. У північних областях на вибори підуть 90,7 % українців, узагалі не хочуть голосувати 7,8 %, натомість, не визначилися з вибором 1,4 % опитаних.
Результати опитування в Центральному реґіоні засвідчили, що проголосувати 25 травня наміряються дев’ять із десяти українців, тобто 90,8 %. Не мають жодної охоти брати участь у виборах 7,9%, не визначилося — 1,3 %. У південних областях ствердно відповіли на запитання щодо участі у виборах 84,1 % опитаних. Не виявляють бажання голосувати 13,3 % і 2,5 % не змогли впевнено дати відповідь.
І навіть у східних областях, де відсоток тих, хто не бажає піти на вибори, — найбільший, бажання проголосувати виявило двоє з трьох місцевих жителів, або 66,4 %, а не планує йти на виборчу дільницю 29 % громадян. А не визначилося з вибором 5,6 % опитаних. Варто зазначити, що в низці областей на сході України проходить антитерористична операція, у деяких містах активно діють терористи, котрі захоплюють держбудівлі, викрадають, катують людей і закликають не визнавати нинішньої влади й ігнорувати вибори президента 25 травня.

Тимошенко втрачає популярність?
Тим часом, у рейтинґу електоральних симпатій відбулися неабиякі зміни. Нині разом із першим у списку — позафракційним депутатом Верховної Ради й бізнесменом Петром Порошенком — на вихід до другого туру президентських перегонів претендує вже не недавній лідер демократично налаштованих громадян України Юлія Тимошенко, а Сергій Тігіпко — колишній член парламентської фракції Партії реґіоів, виключений із неї за самовисування кандидатом у Президенти.
Про це свідчать дані того ж всеукраїнського телефонного опитування, проведеного 6-8 травня компанією GFK Ukraine. Згідно з ними, віддати свої голоси за п. Порошенка готові 40 % опитаних, за п. Тігіпка — 9 %, за п. Тимошенко — 8,8 % респондентів. Решта кандидатів у порядку зниження рейтинґу розташувалася так: позафракційні депутати Олег Ляшко й Анатолій Гриценко, активіст Євромайдану Ольга Богомолець, «реґіонал» Михайло Добкін, комуніст Петро Симоненко, «свободівець» Олег Тягнибок і один із лідерів «Правого сектору» Дмитро Ярош. Утім, відсотки, набрані ними, — такі незначні, що не заслуговують на оприлюднення. Цілком можливо, що саме через свій невисокий рейтинґ іще один євромайданівець — Зорян Шкіряк — став третім, хто заявив про зняття своєї кандидатури з виборів (до нього це зробили Олег Царьов і Наталія Королевська).

Із висновками радять не квапитися
Утім, політологи й політичні оглядачі все ж рекомендують звернути увагу на ту обставину, що своє опитування GFK Ukraine проводило методом комп’ютеризованих телефонних інтерв’ю. Як зазначив політолог Кость Бондаренко, у нього немає претензій до репутації GFK Ukraine, але спосіб роботи з респондентами соціологів цієї компанії не сприяє всеохопності дослідження.
«Це — телефонне опитування, а отже, проводилося воно у великих містах, тоді як за Тимошенко голосують переважно в селах. Крім того, завелика похибка — 9 %. Коли вона становить 3 %, це вже викликає певні сумніви… Візьмімо рейтинґ Тігіпка й екстраполюймо на нього похибку 9%. Фактично це означатиме, що рівень його підтримки коливається від 0 до 18 %, — зауважує п. Бондаренко. – До того ж ми не знаємо відсотка відмов. Зараз багато громадян просто відмовляється розмовляти із соціологами, бо занадто непевні часи настали».
Таке дослідження може відображати певні тенденції, наприклад, прихильність мешканців великих міст і райцентрів до Порошенка, прихильність жителів сходу до Тігіпка, але загалом картини в країні GFK Ukraine не відтворила, упевнений експерт.
На прохання ж прокоментувати те, як на симпатії до Юлії Тимошенко могла вплинути її заява про «третій Майдан», який вона підніме в разі програшу на виборах, Кость Бондаренко відповів: «Не знаю, навіщо вона сказала це особисто, але в будь-якому разі Юлія Володимирівна проартикулювала те, про що вона насправді думає».
Його колега Володимир Фесенко погодився, що оскільки телефонне опитування не охоплює сільських районів, то не може бути репрезентативним повною мірою. Він також висловив популярну серед політологів думку, що Юлія Тимошенко робить рішучий ривок уперед перед самим фіналом виборчої кампанії: «Швидше за все, на другому місці залишається Тимошенко, як це й засвідчило нещодавнє опитування Центру Разумкова. Але, враховуючи дослідження GFK Ukraine, можна стверджувати, що Тігіпко додав у рейтинґу. Ось така моя інтерпретація цих даних».

Переміг компроміс?..
Своєю чергою, політичний аналітик Павло Нусс дійшов такого висновку: «Другий претендент на президентську посаду Юлія Тимошенко вже домовляється про своє політичне майбутнє з лідером президентських перегонів Петром Порошенком. Про це свідчить не тільки інформація з її штабу, але й різка зміна її передвиборної риторики щодо самого Порошенка».
За словами п. Нусса, у своєму передвиборному турне Україною п. Тимошенко неодноразово займалася відвертою антиагітацією проти п. Порошенка, однак ця технологія не спрацювала, а навпаки — зменшила рейтинґові показники самої Юлії Тимошенко на черговому опитуванні.
Аналітик зазначає: «Тобто, базовий електорат Тимошенко сьогодні складає не більш ніж 6-8 % виборців, й останні соціологічні опитування продемонстрували рецесію, а не зростання цих показників. Тільки 10 % опитаних (25-29 квітня) готові підтримати Тимошенко, тоді як її найголовнішого конкурента — 33,3 % виборців. Ці цифри можуть змінюватися, але з огляду на нетрадиційну кампанію Тимошенко, вона тільки втрачає симпатиків, тому й було прийняте рішення щодо зміни політтехнологічної групи. Зараз Тимошенко користується послугами ізраїльського політконсультанта Таля Зільберштейна, котрий, напевно, і постановив змінити риторику своєї клієнтки щодо її конкурентів».
Павло Нусс стверджує також: «У своєму виступі в м. Кілії на Одещині Тимошенко помітно змінила не тільки свою риторику, а й, що найголовніше, ставлення до важливості виборів президента. «Поки в нас немає всенародно обраного президента, із нами просто не розмовляють на рівних. А нам потрібно це зробити. Із президентом Росії нам потрібно говорити, розуміючи нашу силу», — наголосила Юлія Тимошенко у своїй промові».
На думку аналітика, такі зміни свідчать про прагнення п. Тимошенко до перемовин стосовно свого політичного майбутнього. Відтак, Павло Нусс резюмує: «Тимошенко домовляється з Порошенком про посаду прем’єр-міністра України після його перемоги в обмін на зняття своєї кандидатури з перегонів вже до першого туру. На мій погляд, цьому посприяв ультиматум західних партнерів до Тимошенко щодо її політичного майбутнього та провальна виборча кампанія в Україні. Враховуючи фактор Яценюка, який отримав від Порошенка гарантії щодо крісла в кабінеті уряду, сам Петро Олексійович відкине або вже відкинув пропозицію Тимошенко, адже політичний союз між ними неможливий із тих причин, що обоє представляють різні геополітичні вектори, а західному політикуму необхідно втримати Яценюка»
Аналітик також переконаний, що політичні лідери вже визначилися під час внутрішньополітичної кризи й на конференції в Мюнхені в січні-лютому ц. р. І наголошує: «Між Віталієм Кличком, Арсенієм Яценюком і Петром Порошенком було досягнуто політичних домовленостей під час проведення Мюнхенської конференції на початку лютому. Саме там були визначені нові політичні лідери, до списку яких Тимошенко не потрапила з певних причин (газова угода з Путіним 2009). Висновок – один. Юлія Володимирівна не має жодних шансів на перемогу, тому раніше вона репрезентувала переворот у разі своєї поразки. Це, скоріш за все, був емоційних виступ за Фрейдом, натомість зараз вона використовує єдиний можливий шанс — домовитися».

На сході — проблеми
А між тим, терористи, закинуті на Донбас із Росії або найняті нею на місці, погрожують, що там «виборів не буде». Так, зокрема, заявило самопроголошене керівництво так званих Донецької й Луганської народних республік. Проблеми з організацією виборів у реґіоні визнає й Центральна виборча комісія (ЦВК). Однак заступник її голови Андрій Магера ще й наголошує: «Мова йде не про весь реґіон, а про кілька виборчих округів. Зокрема, про один округ у Луганській області — 110-й, місто Лисичанськ. Це також – вісім округів у Донецькій області, де ситуація є складнішою. Із різних причин там не створено виборчі комісії: у тому числі, у деяких місцях є труднощі з проведенням засідань окружних виборчих комісій, оскільки заважають озброєні люди. У деяких випадках це – проблеми з наявною технікою, позаяк техніка, яка була виділена окружним виборчим комісіям, була захоплена озброєними людьми». Раніше у ЦВК визнали, що не зможуть забезпечити голосування в Криму.
А Олександр Черненко, голова Комітету виборців України, констатує: «Якщо до кінця тижня не вдасться врегулювати ситуацію в Донецькій і Луганській областях, то провести президентські вибори в проблемних округах не вдасться. Насамперед я кажу про цю «червону» зону: Слов’янськ, Краматорськ, частково Маріуполь».
Водночас, Віктор Замятін, експерт із Центру Разумкова, наголосив: «Попри перепони на Донбасі потрібно проводити вибори. Донецька й Луганська області залишаються частиною України, терористи контролюють далеко не всю їхню територію. Тож у тих районах тих областей, де є нормальна державна влада, вибори провести й можливо, і необхідно. Очевидно, треба організувати роботу дільниць таким чином, щоби там могли проголосувати люди з тих міст і тих районів міст, які зараз є під контролем терористів». За твердженням експерта, у день голосування влада має посилити заходи безпеки на виборчих дільницях не лише на сході, але й у всій Україні.
Арсен Аваков, виконувач обов’язків міністра внутрішніх справ, уже заявив: міліція усвідомлює загрозу провокацій під час виборів, тому просить центральну владу розширити повноваження правоохоронців у день голосування. «Ми, наприклад, будемо звертатися до органів процедурно-виборчого процесу, зокрема ЦВК, до парламенту, щоби під час підрахунку голосів на дільниці дозволили перебувати підрозділу міліції. Донині цього не можна було робити», — зазначив урядовець.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply