Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 24, 2021

На безпеку планети зазіхають не лише аґресори, а й їхні посіпаки

Автор:

|

Жовтень 19, 2017

|

Рубрика:

На безпеку планети зазіхають не лише аґресори, а й їхні посіпаки

Мілош Земан

Проросійський президент Чехії запропонував «узаконити» анексію Автономної Республіки Крим (АРК), «руку Кремля» зауважили й в Каталонії.

«Мудрість» Земана
Президент Чехії Мілош Земан не лише знову заявив 10 жовтня у зверненні до депутатів Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), що вважає анексію Російською Федерацією (РФ) АРК завершеною справою, а й запропонував «узаконити» її виплатою Україні компенсацію — «або в фінансовій формі, або нафтою та газом». Відтак, він процитував побоювання Йоахіма Гаука, екс-президента Німеччини: «Якщо хочемо забрати Крим та повернути Україні, то це означатиме європейську війну».
Принагідно закликав скасувати санкції проти РФ за її аґресію щодо України й замінити протистояння Заходу та Москви «міжлюдськими контактами». Бо вважає, що санкції нібито «не завдають Росії жодної шкоди, а шкодять лише Європі».
Акредитований на сесії ПАРЄ кореспондент київського інтернет-видання «Європейська правда» зауважив: «Після скандальної заяви глави чеської держави про те, що Україна має «зрозуміти Європу» і погодитися на грошову компенсацію в обмін на узаконення втрати АРК, слово мали депутати з Франції, Вірменії, Великої Британії та Сербії, але жоден із них не порушив цю тему, обираючи інші запитання для чеського гостя. Більше того — кілька виступаючих у своїх зверненнях згадали про «мудрість» Земана». З компліментами на його адресу виступив і головуючий у ПАРЄ Роджер Ґейл».
Журналіст також повідомив: «Примітно, що перелік тих, хто ставив питання, був припинений, щойно черга дійшла до Владислава Голуба, представника України. Він уже встав для того, щоб поставити своє запитання, але головуючий оголосив, що час вичерпаний. До завершення сесії на той момент залишалося чотири-п’ять хвилин».
Таке ставлення депутатів ПАРЄ засвідчує їхню явну неповагу до державних кордонів, якими нехтує РФ. Щоправда, чеський Сенат схвалив постанову, в якій заявив: «Своїми заявами президент республіки легітимізував аґресію, яка порушує міжнародне право. Глава держави повинен поважати зовнішню політику Чехії».
А Богуслав Соботка, прем’єр-міністр Чехії, запевнив: «Промова Земана в Раді Європи абсолютно контрастує з нашою зовнішньою політикою, і президент не мав мандату від чеського уряду. Чеська Республіка поважає міжнародне право».

Троянський кінь
Якуба Янди, заступник директора чеської аналітичної агенції «Європейські цінності», пояснив: «Земан діє як російський троянський кінь або як уповноважений російських інтересів за кордоном». Із ним погодився Павло Клімкін, міністр закордонних справ України: «Облиште Земана, його не виправити. В театрі є режисери й є актори. Ті, хто запросили його до виступу, знали, що він скаже. З ними й треба боротися. Він завжди був за Росію. Сьогодні він був просто артистом, котрого вивели на авансцену, щоб створити правильну атмосферу і мобілізувати людей, котрі ще не визначилися щодо повернення росіян до ПАРЄ».
А Віталій Портников, оглядач «Радіо Свобода», зауважив: «Український представник у ПАРЄ, котрому не вдалося поставити запитання Земану, пізніше написав у соціальних мережах, що хотів провести паралелі між анексованими Гітлером Судетами й анексованою Путіним АРК. Але в тому й річ, що коли довоєнну Чехо-Словаччину змусили відмовитися від Судет, це пояснювалося тими ж самими міркуваннями, якими Земан лякав своїх слухачів під час виступу на асамблеї ПАРЄ: необхідністю уникнути великої європейської війни. Чи допомогло це запобігти Другій світовій війні?».
Відтак, журналіст вважає, що «виступ Земана відображає тенденцію в політиці Заходу. Захід готовий всіляко допомагати Україні в поверненні Донбасу, але поки що зовсім не збирається займатися Кримом».
Своєю чергою, російський політолог і публіцист Андрій Піонтковський запевнив, що Земан не небезпечний для України, бо він маргінал і пияк, котрий не має реальної влади в Чехії, відтак порадив звернути особливу увагу на Віктора Орбана, прем’єр-міністра Угорщини. Про нього є розповів таке: «Він також танцює під дудку Путіна. Орбан повністю залежить від Кремля. Згідно з даними, що заслуговують на довіру, його Кремль завербував років 20 тому. Він отримував великі гроші від бізнесмена Могилевича (його називають одним із лідерів російської мафії. — Ред.). Неформальні розмови в Угорщині про те, щоб забрати собі частину Закарпаття, є одним зі сценаріїв Кремля».

Кремль розгорнув кампанію
А 7 жовтня Ірина Фріз, керівник постійної делегації України у Парламентській асамблеї НАТО, повідомила: «Представник делегації Іспанії Рікардо Тарно заявив про наявність російської руки у Каталонському питанні. Він упевнений, що в такий спосіб Москва намагається підірвати єдність однієї з країн НАТО».
Натомість іспанський часопис ABC твердив: «Кремль розгорнув безпрецедентну пропагандистську кампанію в Каталонії з метою «підриву» демократії в Іспанії й інших країнах Європейського Союзу (ЄС). У поширенні сфальсифікованої інформації на території автономної республіки беруть активну участь засоби масової інформації РФ, а саме — телеканал RT, який здійснює мовлення також іспанською. У Кремля недостатньо військової й економічної потуги, щоб похитнути Захід. Тому Москва веде так звану гібридну війну, використовуючи всі доступні засоби для знекровлення супротивника. Її найяскравіші епізоди — анексія АРК та бойовики на сході України, котрих, на думку НАТО, спрямовує і підтримує саме РФ».
Із цим погодився і британський часопис The Times, де констатували: «Спроби Кремля втручатися в демократичний процес у різних країнах мають щось спільне — рішучість використовувати їхні внутрішні лінії розколу. Путін прагне зірвати консенсус усередині окремих західних країн і між ними, тому щоразу такий консенсус шкодить Путіну».
Своєю чергою, агенція Reuters повідомила 13 жовтня: «Лідер Каталонії Карлос Пучдемон опинився під тиском своїх ключових союзників, котрі вимагають проігнорувати вимоги Мадрида та проголосити повну незалежність реґіону. Листа з таким закликом главі каталонського уряду надіслала ліва партія «Кандидати за народну єдність», яка, зокрема, закликала проголосити однозначну декларацію незалежності всупереч виставленим дедлайнам від Мадриду».

Спадок СРСР
А те, що сучасна Росія успадкувала від СРСР вплив на ліві партії в європейських країнах, нагадувати, звісно, зайве. Відтак, у державах-членах ЄС неабияк остерігаються, що завдання Кремля спонукати сепаратистів до дроблення реалізовуватимуть і у них.
Приміром, Маріуш Блащак, міністр внутрішніх справ Польщі, заявив 2 жовтня, що визнаний Іспанією незаконним референдум про незалежність Каталонії — це застереження для Варшави через можливе повторення сценарію. Він також конкретизував: «Це застереження для Польщі, де існує рух, в назві якого є слово автономія. Це «Рух автономії Сілезії».
Але, принаймні наразі, другий після Каталонії «кандидат на вихід» — Шотландія. 13 жовтня її перший міністр Нікола Стерджен оприлюднила плани щодо нового референдуму про незалежність. Плебісцитом вона погрожує центральній владі у разі, якщо її вимоги щодо більшої автономії Шотландії та можливості залишатися в рамках єдиного ринку Європи не будуть виконані.
Відтак, Жан-Клод Юнкер, голова Європейської комісії, заявив того ж 13 жовтня: «Незалежність Каталонії від Іспанії може підштовхнути інші реґіони в європейських країнах до своїх спроб відокремитися. Якщо ми дозволимо — хоча це не наша справа — Каталонії стати незалежною, інші наслідуватимуть цей приклад, мені б цього не хотілося. Я б не хотів, щоб через 15 років ЄС складався з близько 90 держав».
А 16 жовтня п. Стерджен запевнила на з’їзді своєї партії у Ґлазґо, що повторний референдум про незалежність Шотландії від Великої Британії «дуже можливий» ще до 2020-го. Відтак, політолог Тарас Березовець вважає, що «проблема полягає в тому, що якщо не посадити за стіл перемовин уряди Іспанії та Каталонії, в ЄС може статися ефект доміно. Слідом за Каталонією питання щодо незалежності почнуть ставити в Іспанії, у бельгійській Фландрії, у Шотландії, а також Ліґа Півночі в Італії та французька Корсика. Цивілізованих виходів із ситуації є два. Або Іспанія погодиться на визнання незалежності Каталонії та цивілізоване розлучення за прикладом Чехо-Словаччини, або іспанський уряд запропонує каталонцям ширшу автономію в складі країни. Процес роз’єднання лише почався, і його наслідки в будь-якому випадку матимуть дуже серйозні наслідки для об’єднаної Європи».
Тому депутати ПАРЄ мали не толерувати заяву Земана, а навпаки — засудити її.

Ігор Голод

До теми
12 жовтня у Барселоні відбулася демонстрація, присвячена Національному дню Іспанії й єдності країни. У заході взяли участь 65 тис. осіб. Люди пройшли вулицями на центральну площу міста з криками Viva Espana! Не обійшлося без сутичок. Дві невеликі групи людей побилися з демонстрацією профспілкових діячів, кидаючи крісла та пляшки один в одного. Постраждав офіцер поліції, котрий намагався розвести демонстрантів. Також невелика група радикалів спалила каталонські прапори.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply