Новини для українців всього свту

Tuesday, Dec. 1, 2020

Муки коаліції

Автор:

|

Листопад 06, 2014

|

Рубрика:

Муки коаліції
Рада чекає депутатів

Рада чекає депутатів

«Коаліціада» в Україні все ще триває навіть попри те, що більшість мандатів на позачергових парламентських виборах в Україні здобули патріотичні сили.

Не домовляться — розженуть
Мети позачергових парламентських виборів в Україні — переформатування Верховної Ради (ВРУ) після зміни режиму Януковича на демократичний устрій — буде досягнуто щойно після створення в законодавчому органі коаліційної більшості. Однак на той момент, коли верстався номер, «коаліціада» ще тривала. А все – тому, що кожен із переможців на виборах амбіційно прагне, звісно ж, не коритися, а навпаки — домінувати. Але, згідно зі статтею 90 чинного Основного закону, новообраний парламент може бути розпущений Президентом, якщо протягом місяця у Верховній Раді України не буде сформовано коаліцію депутатських фракцій за статтею 83 цієї Конституції.
Відтак, окинемо оком «плацдарми», здобуті політичними силами. Отже, у ВРУ восьмого скликання, обраній 26 жовтня ц. р., буде 423 депутати. Обрання решти 27 – на окупованих Російською Федерацією (РФ) теренах – перенесли на пізніше. 225 із 423 нардепів потрапили до парламенту за списками політичних партій, а 198 – із мажоритарних виборчих округів. Структура Верховної Ради тепер виглядає так: «Блок Петра Порошенка» (БПП) — 132 депутати; «Народний фронт» (НФ) — 83; «Самопоміч» — 32; «Опозиційний блок» (ОБ) — 29; «Радикальна партія Олега Ляшка» (РПЛ) — 23; «Батьківщина» — 18; «Свобода» — шість; «Воля», «Заступ» «Правий сектор», «Сильна Україна» — по одному; самовисуванців — 96.

Ініціативу підтримали з обмовками
Справу формування коаліції взяв на себе володар найбільшої кількості депутатських мандатів — БПП, який уже 29 жовтня запропонував іншим партіям коаліційну угоду. Але вже за кілька годин Арсеній Яценюк, лідер НФ, скликав прес-конференцію й висунув пропозицію щодо іншої коаліційної угоди. Ключовими союзниками по коаліції він назвав БПП, «Батьківщину», РПЛ і «Самопоміч», тобто всі партії, які за списками набрали більш ніж 5 % і пройшли в Раду, окрім «Опозиційного блоку». Тоді ж п. Яценюк сказав, що коаліцію, а з нею – і пропозицію нового уряду, буде сформовано за 20 днів.
Обидва проекти коаліційної угоди, оприлюднені 29 жовтня ц. р., визнають рух України до Європейського Союзу (ЄС) й структурно складаються з подібних частин: це – загальні положення, котрі визначають, на яких засадах створюється коаліція; принципи адміністрування діяльності коаліції; законопроекти, заради яких збирається коаліція. Але в БПП цю частину розписано як напрямки реформ, а у НФ — як перелік із 36 законопроектів.
Однак проект НФ є надто коротким, аби зрозуміти з нього всі нюанси. Зате його сильним аспектом, що піддається моніторингу, є 36 законопроектів, поданих у додатку до оглядової й адміністративної частин. Своєю чергою, проект коаліції БПП займає 48 сторінок, і він — деталізованіший.
У тексті про реальність досягнення угоди йдеться про неухильне дотримання коаліцією відкритості як до людей, так і між її членами, про неприйняття корупції й обмеження будь-яких її проявів, націленість на результат, недопущення та засудження популізму, відповідальність.
Проект коаліції БПП також прописує створення двох органів колективного прийняття рішень членами коаліції, що буде досягнуто через створення Зборів коаліції та Ради коаліції. Зокрема, «найбільш важливі» питання діяльності коаліції розглядають збори. Рішення ухвалюються більшістю. А до кола питань, які вирішують збори, входить: затвердження програмних завдань коаліції; рішення щодо приєднання до коаліції інших учасників; затвердження пропозиції щодо кандидатури прем’єр-міністра України для подання Президентові України; затвердження Регламенту коаліції; рішення щодо припинення діяльності коаліції.

БПП має дуже гарні шанси
З огляду на те, що БПП має 132 депутати, а для досягнення більшості необхідно 225, то БПП має вельми непогані шанси при голосуванні за принципові рішення узурпувати їх прийняття методом простої більшості, якщо в коаліції він матиме цю більшість. Тим не менш, кількість депутатів, котрих обрали за партійними списками і які розглядаються як учасники коаліції, становить 288 осіб. У випадку одностайності всіх проти БПП – останній точно не буде узурпатором.
Рада коаліції — інший механізм діяльності. Вона є представницьким органом прийняття рішень у коаліції. Туди входить по одному представнику від кожних 15 депутатів – членів коаліції. Це означає, що малі партії будуть менше представлені в Раді коаліції. Саме проти цього й спрямований проект бачення коаліції від «Самопомочі». Ця політична сила наголошує на необхідності публічності процесу творення коаліції, рівності всіх політсил – учасників коаліції та на критерії професійності, а не квоти для отримання посади.
Є ще проект щодо формування коаліції від РПЛ, де так само декларується воля до руху в ЄС. Але загалом коаліційна пропозиція РПЛ стосується переважно економіки й аграрної галузі. «Батьківщина» також має положення про коаліційну угоду. А однією з перших вимог є акцент на єднанні п’яти парламентських партій.
Іще не сформувавши парламентської більшості, лідери виборчих перегонів уже взялися ділити посади в уряді. Хоч, згідно з Конституцією, ці кандидатури має висувати коаліція. «Щось подібне було й 2012 року, але тоді нинішня влада, перебуваючи в опозиції, критикувала такі дії», — зауважив Віталій Бала, директор Агенції моделювання ситуацій.

«За умови детального узгодження»
Щоправда, БПП заявив, що підтримає кандидатуру Арсенія Яценюка на пост прем’єр-міністра, але тільки «за умови детального узгодження плану спільної діяльності». Про це сказано в заяві партії. Як повідомив Віталій Ковальчук, представник БПП у перемовній групі зі створення коаліції, висунення п. Яценюка на посаду голови уряду є ініціативою Петра Порошенка. «У разі, якщо фракція визначиться й підтримає кандидатуру Яценюка Арсенія Петровича на посаду прем’єр-міністра, то Президент готовий внести цю кандидатуру до парламенту. Уже, згідно зі законом, у межах коаліційної угоди. Метою створення коаліційної угоди є, перш за все, питання визначення кандидата на посаду прем’єр-міністра, котрий буде формувати уряд. Питання обрання голови ВРУ, як і питання обрання першого заступника та заступника голови Ради, вирішується всім парламентом на першому підготовчому засіданні. Це не є суто питанням коаліції. Безумовно, щоби не створювати зайвої інтриги, можемо вказати на те, що в нас будуть пропозиції з приводу того, кого ми бачимо на посаді спікера. Але сьогодні це питання не є на часі. Головне — це зміст коаліційної угоди та швидкий запуск роботи Верховної Ради восьмого скликання», — пояснив п. Ковальчук.

Усе треба робити інакше?
«Не перестаю дивуватись із приводу дій Президента та його команди. Вони ніяк не можуть усвідомити того, що політичні реалії в Україні сьогодні – інші, ніж їм хочеться. Усе це треба робити інакше. Для прикладу: як Президент може казати, що, мовляв, якщо ви підтримаєте кандидатуру, то я її внесу? Він внесе будь-яку кандидатуру, яку схвалить коаліція, згідно із чинною Конституцією. Треба просто читати Основний закон. Тому ці заяви, а також заяви про те, що БПП посів перше місце, бо за рахунок мажоритарників матиме найбільшу фракцію, схожі на маніпуляцію. Чомусь усі забули, як ті самі люди говорили 2012-го про політичне «шулерство» Януковича, котрий зробив змішану виборчу систему, щоби через мажоритарні округи провести більшу кількість депутатів та одноосібно створити коаліцію», — прокоментував ситуацію п. Бала.
«Повертаючись про заяви щодо підтримки чи непідтримки кандидатури Арсенія Яценюка на посаду прем’єра, скажу, що, узагалі-то, партія, яка здобуває перше місце, починає вести перемовини про створення коаліції. Тільки вже після її оформлення ця коаліція визначається стосовно того, хто може бути головою уряду. Справді, та партія, яка зайняла перше місце, має першочергове право. Якщо говорити за пропорційною системою, це — партія п. Яценюка, тому його кандидатура й має розглядатися як першочергова. Але, знову ж таки, це має вирішувати коаліція. Зараз же виникає враження, що, переманивши 20 самовисуванців та отримавши загалом десь близько 150 депутатів, партія п. Порошенка разом із «Народним фронтом» ніби вже отримали парламентську більшість і ніби вже самі вирішили, хто буде прем’єром. Гадаю, що це — абсолютно недоречно, адже до перемовин про формування коаліції запросили «Самопоміч» і двері начебто відчинені для «Батьківщини». Крім того, я вважаю, що участь у перемовинах має взяти Радикальна партія Ляшка. Таким чином, кадрові рішення повинні бути узгодженими, щоби всі члени коаліції взяли на себе відповідальність», — вважає він.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply