Новини для українців всього свту

Thursday, Nov. 26, 2020

Міжнародна місія СКУ висловлює глибоке занепокоєння з приводу нехтування верховенством права під час підрахунку голосів

Автор:

|

Листопад 08, 2012

|

Рубрика:

Міжнародна місія СКУ висловлює глибоке занепокоєння з приводу нехтування верховенством права під час підрахунку голосів

Міжнародна місія Світового конґресу Українців (СКУ) зі спостереження за парламентськими виборами продовжує спостерігати за серйозним громадським занепокоєнням, спричиненим маніпулюванням процесом підрахунку голосів і фальсифікацією результатів виборів у низці окружних виборчих комісій (ОВК). Тривале затягування підрахунку голосів і істотні розбіжності в офіційних протоколах і  результатах, опублікованих на веб-сайті Центральної виборчої комісії (ЦВК), ставлять під сумнів достовірність результатів виборів у багатьох ОВК. Місія спостерігачів СКУ закликає до негайної перевірки результатів усіх протоколів дільничних виборчих комісій (ДВК) у зв’язку з їхніми результатами, оприлюдненими на веб-сайті ЦВК.

Після семи днів підрахунку багато ОВК і досі не завершило процес встановлення результатів. Понад те, результати деяких ОВК, які були опубліковані на сайті ЦВК, не відповідають протоколам, отриманим із ДВК. Це призвело до поширення громадського неспокою та конфліктів. Місія СКУ глибоко занепокоєна з приводу порушень і виборчих маніпуляцій, які спостерігаються в багатьох ОВК у місті Києві, Київській, Вінницькій, Миколаївській і Одеській областях. Спостерігачі СКУ повідомляють про звинувачення в незаконних діях, вчинених місцевими адміністраціями з метою знехтувати результатами виборів, а також про сумнівні втручання судів.

Згідно з повідомленнями, у вівторок 30 жовтня в ОВК № 132 (Миколаївська область) ЦВК спочатку опублікувала інформацію про перемогу кандидата від Об’єднаної опозиції (ОО) «Батьківщина» Аркадія Корнацького з перевагою більш ніж 4 тис. голосів. Пізніше, увечері того ж дня, результати на веб-сайті ЦВК змінилися, демонструючи, що кандидат від Партії реґіонів (ПР) Віталій Травянко переміг із невеликою перевагою у 232 голоси (0,3 %), що спричинило масові протести біля ОВК. У відповідь на ці протести Миколаївський окружний адміністративний суд ухвалив рішення про вилучення всіх протоколів з ОВК і доставку їх у суд для перерахунку. Загін спецпризначення Міністерства внутрішніх справ України був залучений для забезпечення виконання рішення суду та, за повідомленнями, штурмував ОВК у п’ятницю 2 листопада й захопив виборчі бюлетені та печатку виборчої комісії, а також викрав голову ОВК.

У низці інших ОВК спостерігачі СКУ засвідчили суттєві розбіжності між результатами виборів у одномандатних округах, наданих у офіційних протоколах із ДВК, і результатами, опублікованими на офіційному сайті ЦВК. Спостерігачі СКУ фотографували офіційні протоколи, підписані членами дільничних виборчих комісій, і порівняли їх із результатами, оприлюдненими на сайті ЦВК. Приклади таких розбіжностей проілюстровані на основі даних з ОВК № 90 (Біла Церква, Київська область) у наведеній нижче таблиці:

Кандидати ОВК № 90 (Біла Церква, Київська область)
  Роман Григоришин Віталій Чудновський
№ ДВК Опубліковані на веб-сайті ЦВК Офіційні протоколи ДВК Різниця Опубліковані на веб-сайті ЦВК Офіційні протоколи ДВК Різниця
321103 37 137 –100 542 442 100
321112 58 158 –100 522 422 100
321116 41 91 –50 524 474 50
321128 55 155 –100 647 547 100
321148 24 74 –50 499 449 50
321166 27 127 –100 466 366 100
321170 116 116 0* 581 561 20
321171 63 113 –50 356 306 50
321175 81 131 –50 447 397 50
321176 65 165 –100 575 475 100
Разом 567 1267 –700 5159 4439 720

* Примітка у ДВК № 321170 20 голосів були забрані від кандидата Олександра Ліневича.

На сайті ЦВК було опубліковано, що Віталій Чудновський (незалежний кандидат) виграв із перевагою у 322 голоси над Олександром Марченком (ВО «Свобода»). Беручи до уваги тільки десять зі всіх спірних протоколів ДВК, спостерігачі СКУ помітили, що 720 голосів були некоректно перерозподілені на користь Віталія Чудновського шляхом списання 700 голосів у кандидата Романа Григоришина (УДАР) і 20 голосів – у кандидата Олександра Ліневича (див. таблицю). Дослідження всіх протоколів ДВК у одномандатному виборчому окрузі № 90 може мати в підсумку ще значніше розходження. Утім, лише на основі десяти протоколів ДВК, які були оглянуті спостерігачами СКУ, Олександр Марченко (ВО «Свобода») мав би вигравати з перевагою у 392 голоси. Згідно з інформацією, наданою Київському суду, подано позов, що 1 792 голоси шахрайським чином були додані Віталію Чудновському за рахунок інших кандидатів. Якщо позов буде задоволений, це призведе до перемоги Олександра Марченка у 1407 голосів.

Логічно буде зробити висновок, що ці розбіжності не є простими технічними помилками, а системними фальсифікаціями, що відбуваються, зокрема, в ОВК № 90, де голоси були перерозподілені від кількох кандидатів на користь одного в момент внесення результатів членами окружної виборчої комісії в базу даних ЦВК. Важливо зазначити, що спостерігачам не дозволяється наглядати за процесом внесення даних із офіційних протоколів ДВК в базу даних ЦВК у жодній із ОВК.

Розгляд Київським окружним адміністративним судом судової справи стосовно ОВК № 90 контролювався як спостерігачами СКУ, так і міжнародними спостерігачами низки інших організацій. Спостерігачі СКУ підтверджують повідомлення журналістів про те, що будівля суду була переповнена загрозливими на  вигляд молодиками. Пан Марченко та його команда юристів надали значну кількість документальних доказів: офіційні протоколи ДВК; письмові свідчення, підписані членами ДВК про те, що надані протоколи ДВК були єдиними підписаними протоколами; свідчення деяких членів ОВК, аудіо- та відеоматеріали, які доводять, що остаточні результати підрахунку голосів із ДВК, зачитані керівництвом ОВК, відповідають офіційним протоколам ДВК, але суперечать результатам, оприлюдненим на сайті ЦВК. На додачу до цього, протоколи ДВК, надані командою захисників ОВК № 90, які відповідали результатам на сайті ЦВК, були пронумеровані в точній і неперервній послідовності, що передбачає, що вони були з однієї упаковки протоколів, утім, стверджувалося, що це були остаточні протоколи, підготовлені й надані близько 70 різними ДВК. Попри ці переконливі докази на користь п. Марченка Київський окружний адміністративний суд у перші години 3 листопада в присутності спостерігачів СКУ й інших міжнародних організацій постановив, що докази, надані п. Марченком, були недостатніми для суду, аби призначити перевірку результатів підрахунку голосів, які суперечили офіційним протоколам ДВК. Після цього цю справу 4 листопада було розглянуто в Київському міському апеляційному суді, який ухвалив своє рішення кілька хвилин по другій ранку 5 листопада. Суд знову відмовив позивачеві в задоволенні його вимог із технічних причин, причому судді не побажали надати чотирьом свідкам, що заслуговують на довіру, можливість дати свідчення від імені позивача. Цими чотирма свідками були голови чотирьох ДВК, які прийшли до суду з повним набором документів, що підтверджують, що результати голосування, оприлюднені на сайті ЦВК, не відповідають результатам остаточних протоколів ДВК. В обох випадках присутні міжнародні спостерігачі були приголомшені розглядом цих справ у судах і ухваленими судовими рішеннями.

Крім цього, тривогу викликає й розвиток подій у ОВК № 94 (м. Обухів, Київська обл.), ще одному одномандатному окрузі, у якому за роботою ОВК і за розглядом судового позову спостерігачі від СКУ стежать від 29 жовтня дотепер. Спершу ЦВК оголосила перемогу з перевагою у більш ніж 8,5 тис. голосів кандидата від Об’єднаної опозиції Віктора Романюка над кандидатом від ПР Тетяною Засухою. Однак попереднього тижня ПР розпочала справу в Київському адміністративному суді, стверджуючи, що її спостерігачів не було допущено до низки ДВК у межах округу № 94. На превеликий подив, позов було задоволено. Невдовзі після шостої години ранку ОВК № 94 скасувала результати голосування, отримані від  ДВК, і здійснила перерахунок голосів, що призвів до перемоги Тетяни Засухи з перевагою у 1 169 голосів.

Виникає враження, що в цих випадках і на численних інших виборчих дільницях, за діяльністю яких продовжують стежити спостерігачі від СКУ, де є свідчення про фальсифікації на користь провладних кандидатів, суди так само відмовляють у розгляді відповідних позовів із технічних причин і не забезпечують проведення справедливого судового розгляду. У ретельно оскаржуваних випадках, коли перемогу одержав кандидат від опозиції, наші спостерігачі помітили послідовну стратегію, згідно з якою голоси з кількох виборчих дільниць скасовуються, унаслідок чого перемогу одержує провладний кандидат. Здається, цей метод набуває дедалі більшого поширення, і прикладом цього є рішення Київського окружного адміністративного суду про перерахунок голосів на 19 виборчих дільницях у ОВК № 216. У Києві, де кандидат від Об’єднаної опозиції Ксенія Ляпіна виграла з перевагою у майже 1,5 тис. голосів, cпостерігачі від СКУ будуть уважно стежити за роботою ОВК.

Міжнародна місія СКУ зі спостереження за парламентськими виборами закликає ЦВК уважно дослідити результати виборів у цих проблемних одномандатних виборчих округах і утриматися від формального визнання нелегітимних виборчих результатів, які  суперечать справедливому та вільному волевиявленню українського народу.

СКУ й надалі закликати уповноважених українських посадовців дотримуватися верховенства права та зосередити всі зусилля на відповідному розв’язанні проблем, які виникають у цих спірних виборчих округах. Місія СКУ продовжить спостерігати та звітувати щодо підрахунку голосів у ОВК, а також усіх повторних підрахунків і судових розглядів, пов’язаних із виборчим процесом.

Світовий конґрес українців

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply