Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 30, 2020

Місцеві вибори — репетиція президентських

Автор:

|

Червень 06, 2013

|

Рубрика:

Місцеві вибори — репетиція президентських

На дочасних місцевих виборах у переважній більшості 117 населених пунктів України переможцями оголошено тих, хто не має популярності серед народу.

Старе вино — у нові міхи
2 червня ц. р. в Україні пройшли позачергові вибори шести міських, дев’яти селищних і 102 сільських голів — замість тих, хто з різних причин дочасно залишив ці посади. Зокрема, в Алчевську, Береговому, Василькові, Вознесенську, Новодністровську та Ялті обрали мерів.
І скрізь влада, яка давно вже не може похвалитися популярністю в населення, забезпечила собі потрібні результати, застосувавши ті ж сценарії, які використала на президентських виборах 2010-го й парламентських 2012 року. Відтак, експерти одностайно оцінили місцеві перегони 2013-го як репетиції близьких уже виборів президента України.
Тож навряд чи хтось в Україні ще сумнівається, що 2015 року знову повториться сценарій, зафіксований 2 червня спостерігачами Комітету виборців України та громадянської мережі «Опора»: підвезення «потрібного» електорату на виборчі дільниці, видалення з них журналістів і спостерігачів, видачу бюлетенів невстановленим особам, укидання фальшивих бюлетенів у виборчі урни, внесення членами комісій якихось записів у списки виборців, зграї молодиків і бійки, які заважали голосуванню. І хоч проти їхньої присутності на виборчих дільницях протестували опозиціонери, саме до них приписала хуліганів Партія реґіонів (ПР), яка останнім часом усе скоєне нею перекладає на тих, хто їй суперечить.
Не в останню чергу через залякування «спортивними» молодиками більшість електорату не взяла участі в місцевих виборах. Адже на момент закриття виборчих дільниць у, приміром, Василькові явка виборців склала лише 35,3 %, у Ялті — 41 %, а в Алчевську — усього 22,3 %.

Перемогли шахраї
Однак Ольга Лукінова, оглядач київського журналу «Коментарі», дійшла такого висновку: «Якщо поглянути на результати паралельних підрахунків, котрі проводили різні спостережні місії, то видно, що навіть ці маленькі числа (явки на вибори. — Ред.) були створені штучно й не відображають реальної картини. Наприклад, за даними Громадянської мережі «Опора», на вибори у Василькові прийшло 32,5 % виборців. І в реґіональному відділенні Комітету виборців України запідозрили, що явка виборців у Ялті завищена: станом на 16.00, вона не перевищувала 15 %, але вже до 18.00 різко зросла, хоча спостерігачі не зафіксували масового підходу людей».
Утім, багато хто з тих, хто ігнорував вибори, пояснює свою відсутність на них недовірою не лише до влади, а й до опозиції. Бо та, перебуваючи біля керма країною, теж не залишила по собі позитивних вражень. Попри це, перемогу над нею ПР удавалося здобути лише завдяки шахрайству. Приміром, із виборчих дільниць міста Василькова, розташованого поблизу Києва, де на попередніх парламентських виборах за опозиційні сили проголосувало в сукупності більш ніж 60 % виборців, зникло приблизно 0,5 тис. бюлетенів. Після того Володимир Сабадаш, представник ПР, випередив Сергія Сабова, висуванця від опозиційного Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина», лише на 245 голосів.

Факти, які вплинули
Тож Ольга Айвазовська, координатор мережі «Опора», таки мала підстави констатувати це як «факт, котрий міг уплинути на результат виборів». Але даремно вона нагадувала, що «коли зникають бюлетені — це підстава для того, щоби втручалися правоохоронні органи, починали розслідування, намагалися встановити причини та наслідки дій якихось третіх осіб або членів виборчих комісій, які викрадали ці бюлетені». У прес-службі Міністерства внутрішніх справ заявили, що «грубих порушень громадського порядку на місцевих виборах допущено не було».
Проігнорували правоохоронці й повідомлення Комітету виборців України про вкидання в Ялті пачок бюлетенів в урни та видачу бюлетенів невстановленим особам. А коли в цьому ж місті невідомий чоловік вилив гарячу каву на журналістку, яка фіксувала порушення на виборах, міліціонери відпустили його, навіть попри те, що той не показав їм документів, котрі засвідчили би його особу.
На іншій дільниці голова комісії заборонив спостерігачам і журналістам перебувати в приміщенні для голосування, зажадавши, аби ті стежити за процесом волевиявлення через вікна у фойє. А на одній із дільниць Василькова голова комісії виставила за двері довірену особу опозиційного кандидата , бо та робила зауваження.
В Алчевську ж представники опозиційної партії УДАР побачили на сидінні одного з авто, припаркованого біля виборчої дільниці, заздалегідь заготовлені протоколи з результатами голосування. А також виявили факт підкупу виборців, яким займалася біля входу до дільниці група осіб, що мала списки виборців, де навпроти прізвищ були проставлені суми «винагороди» за голосування за провладного депутата.
За даними Арсенія Яценюка, лідера парламентської фракції «Батьківщина», у Василькові влада дала вказівку скупити 5 тис. голосів. Окрім того, спостерігачі зафіксували так звані каруселі — коли люди без місцевої реєстрації, але з проїзним квитком у паспорті приходили на дільниці, аби проголосувати.
Громадський активіст Владлен Сергієнко розповів про «технологію» цієї фальсифікації: «Люди, маючи відповідні розпізнавальні знаки — паспорти в коричневій обкладинці чи в коричневому папірці, — підходили до членів дільничної виборчої комісії (ДВК), котрі мали елемент одягу рожевого кольору, і намагались отримати бюлетень». За даними представників партії УДАР, за це платили по 250 грн. «Таких молодиків затримали з десяток, — повідомили в опозиційному штабі. — Декотрим із них без транспорту годі було обійтися — ледь трималися на ногах». Виходить, ПР найняла пияків, які за алкоголь готові продати не лише свою совість…
Громадянська мережа «Опора» засвідчила в тому ж Василькові «незбіг явки» з тією, яку зафіксували спостерігачі. І знайшла під столом на одній із дільниць 112 виборчих бюлетенів. Натомість, спостерігачі від УДАР зауважили, як на одній із дільниць члени виборчої комісії приписали представникові ПР 100 бюлетенів, котрі насправді належали іншому кандидатові.

Ігор Голод

Коментарі експертів
Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій:
— Це був пролог до будь-яких виборів, що відбудуться до 2015 року включно. Тому що вчора опозиція програла не Партії реґіонів, вона програла адмінресурсу. І 2015-го це будуть вибори опозиції проти влади в адміністративно-ресурсному її розумінні. А не просто вибори в рамках правил гри, де можна брати до уваги рейтинґи соціологічних служб ще за півтора року до президентських виборів. Тому нехай опозиція не розслабляється від вигляду рейтинґових показників Кличка або інших опозиціонерів. Тому що вони будуть зустрічатися на президентських виборах не з Януковичем, а з державно-адміністративною машиною, із державно-адміністративним ресурсом, усією адміністративно-державною «елітою», яку уособлює зараз Янукович. Якби цих місцевих виборів не було, то їх потрібно було би вигадати, аби наочно побачити, як будуть розвиватися події. І вони розвиватимуться не так, як 2010 року. Тому що тоді адміністративний ресурс був відносно нейтральним. Тоді держава як владна система, як адміністративний і фінансовий ресурс була усунута від виборів. І вибори йшли між політичними акторами. А 2015-го вибори будуть не між політичними акторами, а між опозицією як політичним актором і державно-адміністративною або адміністративно-фінансовою системою, яка не є політичним гравцем у політичному розумінні. Тому те, що опозиція програла вибори мерів — це цілком закономірно. Вони ж готуються, як ті погані генерали до старих воєн. Вони готуються до війн із 2000-х рр., до політичних війн. А треба готуватися до іншої війни, до іншої боротьби. І, відповідно, вибудовувати іншу стратегію.

Віктор Небоженко, керівник соціологічної служби «Український барометр» політолог:
— Представники Партії реґіонів перемогли на позачергових виборах міських голів завдяки застосуванню адміністративного ресурсу. Суди підпорядковані владі, люди похилого віку працюють у підставних виборчкомах, а молодики нейтралізують демократичний контроль. Можна отримувати будь-який результат, використовуючи шантаж, тиск, політизацію судів. Адмінресурс – настільки потужний, що здатен провести дочасні президентські вибори Януковича. Фальсифікація в усіх випадках була десь до 30 %.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply