Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 27, 2020

Луценко на волі!

Автор:

|

Квітень 11, 2013

|

Рубрика:

Луценко на волі!

В’язничні стіни покинув один із тих українських політиків, чиє звільнення керівництво Європейського Союзу (ЄС) неодноразово називав серед умов підписання Угоди про асоціацію.

Зупинка на вимогу
7 квітня президент Янукович підписав указ про помилування шести засуджених, найвідоміші з яких — колишній міністр внутрішніх справ і «польовий командир» Помаранчевої революції Юрій Луценко й екс-міністр охорони навколишнього природного середовища України Георгій Філіпчук. Прес-служба глави держави пояснила, що він випустив п. Луценка на волю, зреагувавши на прохання, із якими до нього зверталася уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковської, яка, втім, ні в чому не суперечить владі, а також наглядова місія Європарламенту.
Але чомусь прес-служба президента «забула» визнати, що: а) керівництво ЄС неодноразово називало звільнення Юрія Луценка однією з умов підписання Угоди про асоціацію України з ним; б) що Європейський суд із прав людини, у якому екс-міністр оскаржує свої вироки в Україні, неодмінно визнав би їх незаконними. Адже його запроторили за ґрати на чотири роки за тими ж звинуваченнями, які прокурори та судді цілком правомірно мали би висунути як самому президентові, так і його соратникам. Бо ж тільки «польового командира» Помаранчевої революції ув’язнили за те, що пробачають іншим: перевитрату бюджетних коштів на святкування Днів міліції, незаконне оформлення на роботу в Міністерство внутрішніх справ його водія, незаслужене виділення йому квартири та приписування «зайвого» стажу, яке збільшило виплати цьому міліціонерові.
Утім, уже невдовзі влада таки визнала, що Віктор Янукович випустив п. Луценка на волю не тому, що раптом став гуманним, а у відповідь на вимоги ЄС. Спершу Андрій Гончарук, радник президента та керівник Головного управління з питань міжнародних відносин Адміністрації президента, пояснив 9 квітня, що «останні події й заходи, яких було вжито всіма гілками української влади в усіх сферах як внутрішнього життя, так і у відносинах із ЄС, у тому числі у вирішенні деяких питань так званого вибіркового правосуддя, свідчать про серйозний прогрес у створенні належної політичної атмосфери».
Того ж дня і Євген Перебийніс, виконувач обов’язків директора департаменту інформполітики Міністерства зовнішніх справ, визнав: «Указ президента Віктора Януковича про помилування засуджених, у тому числі екс-голови МВС Юрія Луценка, було видано в межах декриміналізації та гуманізації українського законодавства заради досягнення нашої основної мети — підписання Угоди про асоціацію під час Вільнюського саміту «Східне партнерство» в листопаді цього року. Ці реформи передбачені в порядку денному асоціації Україна-ЄС і стосуються реформування системи правосуддя, виборчого законодавства та реалізації інших першочергових заходів щодо інтеграції України до ЄС».

Євросоюзу цього замало
Але керівництво ЄС не задовольнилося звільненням лише Юрія Луценка. Комісар ЄС із питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле хоч і привітав рішення президента Януковича про помилування п. Луценка, однак назвав його тільки першим кроком у вирішенні питання вибіркового правосуддя в Україні. Аналогічно розцінив цю подію й Мартін Шульц, президент Європарламенту, зауваживши: «Наші зусилля, спрямовані на поліпшення умов і вирішення справи екс-прем’єра Юлії Тимошенко, яка утримується українською владою, тривають».
Нарешті, прес-служба Єврокомісії заявила від її імені: «Вітаємо звільнення Юрія Луценка й іншого міністра з тюрми. Ми вважаємо, що це – важливий крок у правильному напрямку, але водночас ми закликаємо українську владу терміново виконати те, що зафіксовано в підсумковому документі, підписаному нами у грудні. А точніше — вони мусять вирішити ще одне питання щодо вибіркового правосуддя, яке залишається нерозв’язаним». Цілком очевидно, що йшлося про ту ж таки п. Тимошенко.
Яцек Протасевич, віце-президент Європарламенту, теж назвав звільнення Юрія Луценка «позитивним і значущим, але все ще не достатнім кроком до виконання вимог ЄС на шляху до більшої інтеграції України в Європейський Союз». Своєю чергою, Райнхольд Брендер, представник Європейської служби зовнішніх дій, наголосив: «Звичайно, помилування Луценка — позитивний крок, але ми маємо побачити, що буде зроблено далі. Звільнення Луценка не змінює «всієї гри», а Україна ще має продемонструвати прогрес у інших сферах. Є довгий перелік тем, які мають бути охоплені».

Юля… зачекає
Але наразі влада вустами своїх далеко не найголовніших представників тільки натякає на те, що й політв’язень № 1 в Україні може опинитися на волі. Приміром, Уповноважена Верховної Ради з прав людини, відповідаючи на запитання про звільнення Юлії Тимошенко, зазначила, що «теоретично все можливо, бо помилуванням Луценка створено важливий прецедент». Однак тут же додала, що вважає подання про її помилування передчасним, бо ще не завершено всіх судових розглядів, у які втягнуто Леді Ю.
Владислав Лук’янов, депутат із парламентської Партії реґіонів, теж запевнив, що звільнення екс-прем’єра може відбутися тоді, «коли закінчаться судові процедури стосовно п. Тимошенко — у будь-якому разі, чи буде її засуджено, а чи виправдано». Та позаяк колишнього прем’єр-міністра все ще викликають до суду на допити свідків у справі про вбивство депутата й бізнесмена Євгена Щербаня, то її перспективи вийти на волю залишаються далекими.
Політолог Володимир Фесенко пояснює «проблему Тимошенко» так: «Шанси на свободу в неї з’являться тільки після президентських виборів. У Тимошенко більший термін за вироком, аніж у Луценка, і формально це може служити для влади підставою залишити її за ґратами. Судячи з того, що я чув від юристів, застосувати до неї ту ж процедуру, що й до Луценка, непросто — вона не провела в ув’язненні й половини свого терміну. До того ж Янукович політично не налаштований випускати Тимошенко. Президент не боїться Луценка — той не несе йому серйозних ризиків. Тим більше що й права балотуватися в Раду або в президенти той усе одно не має. А ось стосовно персони Тимошенко побоювання в нашого ґаранта є».
Ще один політолог – Віктор Небоженко – вважає ймовірне звільнення Юлії Тимошенко результатом великої гри, яка відбувається навколо президента: «Біля нього є яструби та голуби. Яструби — це ті, що радили посадити Тимошенко й Луценка. Але є інша група, яка поводиться обережніше: «Ми вже стільки натворили, що потрібно шукати нових форм еволюції для життя». Але ми перебільшуємо можливість тиску на Януковича. Потенціал помилування в нього формується десь раз на рік. Тобто, на зміни в справі Тимошенко можна чекати лише через рік».

«Кістяк» розбрату?
Більшість аналітиків схиляється до висновку, що звільненням Юрія Луценка влада сподівається не лише задобрити керівництво ЄС, а й спровокувати новий виток боротьби за лідерство серед опозиціонерів. Приміром, Василь Мокан, експерт аналітичної групи «Левіафан», нагадує: «У парламентській фракції «Батьківщина» далеко не всі депутати задоволені діяльністю Яценюка й у перспективі можуть переорієнтуватися на іншого опозиціонера. Звільнення Луценка — це, у першу чергу, удар по Яценюку, який посприяє розколу «Батьківщини».
Про це ж заявив і Олександр Аронець, відповідальний за зв’язки з громадськістю в опозиційному Всеукраїнському об’єднанні «Свобода». Утім, і сам п. Луценко вже запевнив, що «не має наміру ставати четвертим лідером опозиції», а запропонує людям об’єднатися для створення «плану дій», який «буде тендером для обрання лідера опозиції».
А Тарас Стецьків, ще один «польовий командир» Помаранчевої революції, якого не включили до виборчого списку «Батьківщини», повідомив київській газеті «Коммерсантъ-Украина», що його звільнений соратник планує створити громадський рух, який буде надпартійним утворенням. І що кістяком цього об’єднання стануть організатори Помаранчевої революції — її «польові командири» Юрій Луценко, Роман Безсмертний, Тарас Стецьків і Володимир Філенко. Тож не відкидати й того, що звільненням п. Луценка влада досягне зовсім іншої мети, аніж та, на яку сподівалася опозиція.
Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply