Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 22, 2020

Леонід Кожара в США

Автор:

|

Травень 09, 2013

|

Рубрика:

Леонід Кожара в США

Візит міністра закордонних справ України до США відбувається в ситуації, коли відносини між двома країнами складно назвати безхмарними. Надії на провідну роль у демократизації пострадянського простору, котрі Сполучені Штати покладали на Україну, залишилися нереалізованими, й експерти часто говорять про розчарування Вашинґтонa Києвом. Утім, програма візиту Леоніда Кожари до США є дуже насиченою, а Міністерство закордонних справ (МЗС) України далі наполягає на тому, що найголовніша зустріч українського урядовця — із держсекретарем США Джоном Керрі — таки відбудеться, незважаючи на нібито несприятливий для цього графік останнього.

Два в одному
Експерти зазначають, що під час свого перебування в Америці п. Кожара виступатиме немовби у двох іпостасях. Оскільки Україна цьогоріч головує в Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), то очільник її зовнішньополітичного відомства за статусом головує в цій організації. Власне, тому в частині його зустрічей увагу буде приділено ознайомленню співрозмовців із порядком денним ОБСЄ.
«Нью-йоркська частина програми візиту більшою мірою присвячена членству України в міжнародних організаціях, а зустрічі у Вашинґтоні — здебільшого спрямовані саме на українсько-американські стосунки», — зазначає Олександр Сушко, науковий директор Інституту Євроатлантичної співпраці.
Сергій Солодкий, заступник директора Інституту світової політики, каже, що американці усвідомлюють: можливості України в ОБСЄ є досить обмеженими. Причини – як нинішня слабкість міжнародних позицій Києва, так і внутрішньополітична криза в Молдові, адже саме врегулювання придністровського кофлікту мало стати топовою темою українського головування в ОБСЄ.
Однак американці, а крім того й Генеральний секретар ООН, із яким теж зустрічатиметься Леонід Кожара, продовжують цікавитися діяльністю ОБСЄ, зазначає експерт. До того ж, обговорюючи зусилля цієї організації в справі поширення демократичних цінностей, співрозмовники українського міністра могли би порушити питання щодо стану демократії й у самій Україні.
«Американці не забували й не забудуть про питання цінностей, у тому числі про політично вмотивовані вироки, і нагадуватимуть про це, допоки Юлія Тимошенко не вийде з в’язниці. Вони, очевидно, розуміють, що п. Кожара — не та людина, яка може впливати на вище керівництво України, але відповідні меседжі вони би передали», — каже п. Солодкий.

Чи буде зустріч із Керрі?
Найважливішою зустріччю в програмі перебування п. Кожари в США видаються анонсовані українським МЗС перемовини з державним секретарем Джоном Керрі. В умовах доволі проблемних стосунків офіційного Києва зі Заходом сам факт зустрічі українського міністра з таким високопоставленим представником американської влади може вважатися успіхом, переконаний Сергій Солодкий.
Однак сайт Державного департаменту США повідомляв, що з 6 травня ц. р. п. Керрі перебував із візитом у Москві. Звідти він вирушив до Рима, а додому повернеться лише 9 травня. Анонсована на 8 травня зустріч голів дипломатій України та США не відбулася, і це може пояснюватися одразу кількома причинами, стверджують експерти.
По-перше: банальним недопрацюванням українського МЗС. Як би там не було, на сайті Держдепу немає жодної інформації про скасування запланованої зустрічі п. Керрі з п. Кожарою, а, за словами Олександра Сушка, зустрічі посадовців такого рангу рідко скасовуються без поважних причин. По-друге, терміновістю європейського відрядження Джона Керрі. Сергій Солодкий визнає, що сирійське питання, вирішення якого обговорював Джон Керрі в Москві, й ізраїльсько-палестинське протистояння, яке стало об’єктом перемовин у Римі, є для США зараз важливішими за відносини з Україною. Тому, якщо виникла потреба провести термінові розмови на цю тему, це могло би до певної міри виправдати скасування зустрічі з київським гостем.
Нарешті, у ситуації, коли Україна перебуває на зовнішньополітичному роздоріжжі й протягом найближчих місяців, імовірно, зробить-таки вибір між східним і західним векторами інтеграції, відмова американського високопосадовця зустрітися з українським міністром на користь чергової бесіди з керівником російського МЗС могла би сприйматися як сигнал того, що Сполучені Штати більше не боротимуться за «західний вибір» України.
Утім, Олександр Сушко, визнаючи наявність дещо негативного тла українсько-американських відносин, не вірить у те, що вашинґтонська дипломатія могла би надіслати українцям настільки «візантійський», за його словами, сигнал. Однак у прес-службі українського МЗС запевнили, що, за інформацією відомства, Леонід Кожара та Джон Керрі таки зустрінуться, хоча й визнали, що про точний час цієї події наразі не відомо.

Головне — процес, а не результат
Оцінити наслідки візиту міністра закордонних справ України в США однозначно буде досить важко, запевняють експерти. Навіть якщо його зустріч із Джоном Керрі не відбудеться, це, можливо, можна буде виправдати об’єктивними обставинами, не залежними від самого Леоніда Кожари. Жодних важливих документів у ході візиту підписувати не планувалося.
Однак ця поїздка цікава іншим, зауважує п. Сушко. «Візит буде примітним із точки зору не формального результату, а процесу. (Ми побачимо — Ред.), яким чином міністр вестиме дискусію на майданчиках, де передбачені зустрічі. Зокрема, гостра дискусія зі серйозними питаннями буде на Гельсінській комісії при Конґресі та на зустрічі в Національному демократичному інституті», — зазначив експерт напередодні.
Метою цих зустрічей було донесення до американських кіл позицій української влади з найгостріших питань внутрішньої та зовнішньої політики Києва. «Міністр повинен довести, що Україна є потрібним і надійним партнером (США — Ред.). У цьому сенсі перед цим візитом міністр має непросте завдання», — прогнозував Олександр Сушко.
А Сергій Солодкий звертає увагу на ще один пункт програми візиту голови МЗС України: зустріч із усиновленими українськими дітьми та їхніми американськими родинами. Після недавнього скандалу з російськими дітьми, адоптованими американськими прийомними батьками, ця тема набула нової гостроти.
Наразі не зрозуміло, чим зумовлена організація такої зустрічі: прагненням знайти конфлікт у відносинах зі США за прикладом Москви чи бажанням переконати громадськість України в тому, що українські діти перебувають у безпеці.
Бі-Бі-Сі-Україна

До слова
Міністр закордонних справ України 7 травня зустрівся з представниками єврейської громади. Захід відбувся в приміщенні Українського інституту Америки (м. Нью-Йорк). Його учасники обговорили розвиток українсько-американських відносин, стан забезпечення культурно-гуманітарних потреб єврейської громади України та питання збереження пам’яток єврейської культури, розташованих на території української держави. Леонід Кожара відзначив важливість внеску єврейської громади США в розвиток стратегічного партнерства між обома державами й закликав представників американського єврейства до подальшої підтримки євроінтеграційного курсу України.
Того ж дня п. Кожара розмовляв із керівниками провідних американських компаній. «У зустрічі взяло участь понад 40 представників провідних компаній США, які вже працюють на українському ринку або зацікавлені в становленні бізнесу в Україні (зокрема, представники компаній «Кока-кола» та «Вестінґгауз»)», — поінформувала прес-служба МЗС України. Сторони обговорили можливості залучення американських інвестицій у галузі сільського господарства й енергетики, перспективи розвитку ринку інформаційних технологій і кроки уряду в напрямку поліпшення ділового середовища в Україні.
«Американські підприємці висловили підтримку євроінтеграційних прагнень української держави та підписання Угоди про асоціацію з ЄС у листопаді ц. р. Також вони торкнулися питання якнайшвидшого укладення нової кредитної угоди між Україною та Міжнародним валютним фондом», — ідеться в повідомленні.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply