Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 6, 2020

Легітимне правосуддя проти «легітимного» президента

Автор:

|

Травень 04, 2017

|

Рубрика:

Легітимне правосуддя проти «легітимного» президента

«Ростовський утікач» — українському правосуддю: спіймайте мене, якщо зможете

Ростовський утікач, котрий досі іменує себе «легітимним президентом України», нарешті постав перед українським правосуддям. 4 березня в Оболонському районному суді Києва розпочався розгляд карної справи про державну зраду громадянина України Віктора Федоровича Януковича. Процес, щоправда, заочний, бо сам обвинувачений навряд чи має бажання з’являтися в Україні.

«Буде дотримано усіх прав підсудного»
«Це буде безпрецедентний для України судовий процес. Генеральна прокуратура (ГПУ) від імені держави Україна звинувачує колишнього президента у державній зраді. Цей процес не лише про громадянина Януковича. Цей процес також про його кремлівських господарів, котрі використали як фіговий листок підписаний Януковичем документ для того, щоб окупувати український Крим, залити кров’ю український Донбас, спробувати поставити на коліна нашу державу», — заявив Юрій Луценко, генеральний прокурор України у своєму відеозверненні, розміщеному на сайті ГПУ.
Він запевнив, що суд відрізнятиметься від «політичних судилищ часів Януковича». «Впевнений, що на цьому процесі буде дотримано усіх прав підсудного, гарантованих українським законодавством», — наголосив п. Луценко.
У суді над Януковичем звинувачення представлятиме Руслан Кравченко, прокурор Головної військової прокуратури. «Обвинувачений Янукович вчинив протиправні дії, спрямовані проти свого народу, проти своєї держави. Доказів проти нього достатньо для доведення винуватості в суді. Будуть представлені всі свідки, представлені всі речові докази, документи, зібрані під час здійснення спеціального попереднього розслідування, всі висновки експертів, фото і відео», — заявив він.
Натомість адвокати утікача наполягають на неправомірності спеціального (заочного) досудового розслідування, оскільки ГПУ нібито отримала від Генпрокуратури Російської Федерації (РФ) офіційне підтвердження адреси проживання Януковича: вул. Єрьоменка в російському Ростові. «Ця адреса відома здавна, за нею проходило офіційне листування. Це — не складське приміщення, а житловий будинок, окремо збудований на території котеджного містечка», — зазначив Віталій Сердюк, адвокат президента-втікача.
Януковичу висунуті обвинувачення в скоєнні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 27 Карного кодексу України (співучасть у злочині), ч. 3 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, які призвели до тяжких наслідків), ч. 1 ст. 111 (державна зрада) та ч. 2 ст. 437 (ведення аґресивної війни або аґресивних воєнних дій).

Перша «ластівка» ціною 1,4 млрд USD
28 квітня набуло чинності рішення суду про конфіскацію заарештованих на рахунках Януковича та його оточення в державному «Ощадбанку» 1,4 млрд USD. Відповідно до законодавства, «Ощадбанк» перерахував ці гроші до державного бюджету. «Якби це була готівка в купюрах по 100 USD — це була б маса вагою в 15 т», — похвалився генпрокурор Луценко.
«Дуже важливо, що ми нарешті не піаримо наміри, а звітуємо про результати. Результатом є зарахування до державного бюджету суми, яка дорівнює 40 млрд грн», — відреагував Президент України. За його словами, конфісковані гроші «не мають бути проїдені». Петро Порошенко розповів, на які потреби держава має намір використати конфісковані мільярди президента-втікача. Насамперед — на обороноздатність. Глава держави заявив, що пропонуватиме Верховній Раді внести зміни до закону про держбюджет на цей рік і скерувати конфісковані кошти на потреби Збройних сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Національної поліції.
Серед планів: будівництво заводу з виробництва боєприпасів, закупівля засобів радіоелектронної боротьби та контрбатарейних радарів, спорудження гуртожитків для контрактників і військових готелів для офіцерів на території кожної частини та будівництво реабілітаційного центру для воїнів антитерористичної операції. Частина конфіскованих грошей, зі слів п. Порошенка, також мала б піти на соціальну підтримку найменш захищених верств українців, бо «це — відновлення справедливості».

«Рембо» з Чернівців
Тим часом російська правоохоронна система, намагаючись бодай якось завадити розгляду справи проти Януковича, відзначилася черговою безглуздою витівкою. Слідчий комітет РФ подав запит до Генерального секретаріату Інтерполу у французькому Ліоні про оголошення в міжнародний розшук Арсенія Яценюка. Обвинувачення — просто сенсаційні: «участь в озброєній банді» та «умисне вбивство двох або більше людей, скоєне за попередньою змовою групою осіб».
Запит РФ в Інтерпол був поданий на основі заочного ордеру на арешт Арсенія Яценюка, виданого міським судом міста Єссентуки Ставропольського краю 3 березня ц. р. Російські слідчі, як випливає з документа, обвинувачують колишнього прем’єр-міністра України в тому, що він «брав участь в атаках на російських військовослужбовців у Грозному в період із 31 грудня 1994-го по 2 січня 1995 року». Якщо йняти віру російським слідчим, лише за три дні на той час 20-річний студент юридичного факультету Чернівецького університету «вогнем із автомата Калашникова вбив 30 і поранив 13 російських військовослужбовців». Погодьтеся, навіть голівудському Рембо таке не під силу.
Зрозуміло, що подібна бздура не мала жодних шансів на успіх. «Зі задоволенням і повагою констатую, що Інтерпол як адекватна і солідна міжнародна правова організація відмовила в безглуздому клопотанні РФ», — повідомив Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ України.
Сам «Рембо» вважає, що Росія своїм звернення до Інтерполу банально намагається чинити тиск на тих, хто проти неї виступає. «Російська Федерація не може пробачити те, що я подав позов до Європейського суду з прав людини проти неї. Мною було прийнято рішення про подачу позову до Стокгольмського суду проти російського «Газпрому». Мною було прийнято рішення про прийняття закону про санкції, і Президент потім відповідно запровадив санкції проти росіян. І міжнародна позиція як на посаді прем’єр-міністра, так і зараз уже на посаді лідера політичної сили залишається дуже чіткою — проукраїнська й антиросійська», — написав п. Яценюк у Facebook.

«З Дону видачі немає»
На жаль, яким би не виявився вирок Оболонського суду, реального покарання Янукович, швидше за все уникне. Принаймні, доти, доки в Кремлі при владі залишається Путін, котрий, схоже, сповідує започаткований ще Іваном Грозним принцип: «З Дону видачі немає».
З іншого боку — правосуддя мусить восторжествувати, нехай навіть і заочно. Будь-який злочинець, особливо такий, котрий винен у загибелі сотень людей, має усвідомлювати, що всі його злочини приховати не вдасться. Може, за ґрати Янукович і не потрапить, але в історії назавжди залишиться «ростовським утікачем», а не президентом України.

Ігор Берчак

До теми
ГПУ розпочала розслідування за фактом убивства Ніла Хасевича, художника ОУН і УПА, Борисом Стекляром, працівником органів державної безпеки СРСР. «Справа унікальна та не має аналогів в Україні. Вчинок Стекляра, офіцера КДБ, не має терміну давності. Злочин через десятки років залишається злочином. Убивство Хасевича, борця за незалежність, має розслідуватися, і кожен причетний отримає вирок», — заявив «Історичній правді» Денис Поліщук, представник Національного центру правозахисту, котрий ініціював розслідування. Саме капітан (тепер — полковник у відставці) Борис Стекляр, котрому зараз 94 роки, керував операцією МГБ із пошуку й знищення члена референтури пропаганди Волинського крайового проводу ОУН Ніла Хасевича 1952 року. Стекляр особисто кинув гранату в бункер, де переховувався художник та два його охоронці.
У Національному центрі правозахисту нагадують, що в країнах Центрально-Східної Європи були подібні випадки, коли офіцерів комуністичних спецслужб притягали за злочини, скоєні ними в часи перебування на службі. Так, ветерана МВС СРСР Василя Кононова (1923-2011) 2000-го засудили в Латвії на шість років в’язниці за вбивства мирних жителів під час Другої світової війни й участь у ліквідації антирадянського національно-визвольного руху «лісових братів». Європейський суд із прав людини визнав вирок обґрунтованим.
Колишнього начальника комуністичного трудового табору 87-річного Іона Фічора в березні 2016-го румунський суд засудив на 20 років тюрми за звинуваченням у скоєнні злочинів проти людяності. Суд визнав, що Фічор організував нелюдський режим для в’язнів у таборі й особисто знущався з них.
2007-го Естонія обвинувачувала колишнього першого секретаря ЦК комсомолу Естонської РСР, Героя Радянського Союзу Арнольда Мері (1919-2009) у співучасті в ґеноциді — депортаціях у Сибір жінок, дітей і осіб похилого віку. Справу закрили у зв’язку зі смертю обвинуваченого.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply