Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 28, 2020

«Крок до зірок»

Автор:

|

Травень 23, 2013

|

Рубрика:

«Крок до зірок»

Євроінтеграція України можлива «лише за умови створення Києвом необхідних політичних передумов».

Хоч і формальність, але необхідна
15 травня прес-служба Єврокомісії (ЄК), яка є виконавчим органом європейського Союзу (ЄС), поширила повідомлення про те, що та «схвалила проект рішення Ради ЄС про підписання й тимчасове застосування, а також про укладання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, який буде передано Раді для подальшого опрацювання». А також пояснила, що «схвалення Комісією пропозицій є необхідним кроком для створення можливості для Європейського Союзу технічно рухатися вперед у потрібній підготовчій роботі для ймовірного підписання на Вільнюському саміті».
Бо це схвалення, як конкретизує прес-служба ЄК, «створює всі підстави для того, щоби Євросоюз був технічно готовим для можливого підписання Угоди про асоціацію навіть до саміту «Східного партнерства», який відбудеться восени у Вільнюсі». Та водночас ЄК зауважує, що «цей крок не передбачає в жодному разі рішення Ради».
Утім, напередодні, 14 травня, Штефан Фюле, європейський комісар із питань розширення та європейської політики сусідства, теж пояснив, що схвалення «проекту рішення Ради ЄС про підписання й тимчасове застосування, а також про укладання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС», «по суті, має процедурний, технічний характер». І що воно «необхідне наразі, щоби надати державам-членам достатньо часу для проходження всіх необхідних процедур у межах Ради ЄС і в рамках усього внутрішнього законодавства».
Єврокомісар додав також: «Цей час був вибраний і для того, аби гарантувати, що держави-члени готові: а) зробити оцінку до Вільнюського саміту (або є необхідні умови для підписання Угоди про асоціацію) і б) якщо така оцінка буде позитивною, підписати Угоду. Але оцінка, як така, буде зроблена пізніше».
Неназваний британською агенцією новин Reuters високопоставлений дипломат ЄС теж пояснив, що «рішення Європейської комісії щодо України є необхідною формальністю, щоби відкрити подальший шлях для Угоди про асоціацію, але жодним чином не вотумом довіри щодо прогресу Києва». Але й він зауважив, що «остаточне рішення щодо довіри до України буде за столицями держав — членів ЄС».

Сигнал до активізації
У своєму коментарі дипломат ЄС також конкретизував, що «це не буде сигналом, що Україна виконала всі домашні завдання». «Навпаки, — наголосив він, — це – сигнал, що Україна повинна активізувати свої зусилля».
Відтак, пропонуємо не байдужим до майбутнього України читачам придивитися до цього сигналу якомога уважніше. Бо ЄК наголосило у своєму повідомленні ЄК наголосила, що «зараз лише від української влади залежить вирішення тих проблем, які залишаються до підписання Угоди про асоціацію». Ще й уточнила, що Угода про асоціацію «буде підписана тільки тоді, коли Україна виконає раніше зазначені політичні умови», сформульовані Радою закордонних справ ЄС щодо неї 10 грудня 2012 року.
А зокрема, серед тих умов була така: «Рада очікує, що українська влада негайно розв’яже питання політично вмотивованих арештів і зробить подальші кроки в реформуванні судової системи, аби уникнути повторення наявних проблем». Тож, як зауважено в повідомленні ЄК, «підписання Угоди залежить лише від рішучих дій і відчутного прогресу української влади, які зазначені в грудневих висновках Ради й будуть оцінюватися державами-членами до саміту Вільнюсі наприкінці цього року».
Прес-служба ЄК розтлумачила також: «Доти, як вирішиться доля Угоди про асоціацію з Україною, держави – члени ЄС повинні мати достатньо часу для своїх внутрішніх процедур. Зокрема, для консультацій із національними парламентами. Цей процес може тривати не менш ніж шість місяців».
А напередодні, 14 травня, невказаний кореспондентом Української національної агенції «Новини» (УНІАН) співрозмовник у ЄК укотре наголосиив: «Ми надалі закликаємо Україну демонструвати рішучі дії та відчутний прогрес у низці критеріїв у трьох сферах (вибори, вибіркове правосуддя та загальні реформи в межах Порядку денного асоціації) із тим, щоби підписання стало можливим».

Теми Тимошенко не знято
І, вочевидь, на той випадок, якщо в Києві знову вдаватимуть, нібито не зрозуміли, що словосполучення «вибіркове правосуддя» стосується, у тому числі, ув’язненої на сім років за нібито перевищення повноважень при укладанні «газового» контракту лідера опозиційної Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» й колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко, того ж 14 травня Штефан Фюле спростував недостовірну, як він запевнив, «інформацію в українських засобах масової інформації про начебто зняття теми Юлії Тимошенко з порядку денного ЄС».
А коментуючи нещодавні візити до Брюсселя Андрія Клюєва, секретаря Ради національної безпеки й оборони, і Сергія Арбузова, першого віце-прем’єр-міністра, п. Фюле повідомив, що нагадав їм про виконання критеріїв Європейського Союзу, тільки після виконання яких ЄС погодиться підписати Угоду про асоціацію й зону вільної торгівлі з Україною.
Єврокомісар ще й наголосив, щонайголовнішими серед них є такі: «По-перше, це – часові рамки проведення судової реформи, згідно з якою, як це нам здається, було надано багато часу для підготовки відповідних проектів. Це не дасть нам часу, щоби зробити оцінку до Вільнюського саміту. По-друге, законодавство у сфері виборів і, по-третє, виборче правосуддя, відсутність стратегії у вирішенні справи Тимошенко та розв’язання проблематики повторення таких випадків».
Тому прихильники євроінтеграції України були, щонайменше, засмучені запевненнями міністра закордонних справ Леоніда Кожари того ж 14 травня в інтерв’ю «Радіо Свобода», що «в Україні немає вибіркового правосуддя як системи переслідування опозиції через судові органи». Щоправда, водночас голова зовнішньополітичного відомства все-таки визнав, що «на сьогодні ми маємо єдину карну справу проти колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко».

Сидітиме далі?..
Однак міністр заявив, що звільнення екс-прем’єра також буде «застосуванням вибіркового правосуддя», відмовитися від якого закликає ЄС. У тому ж інтерв’ю п. Кожара пояснив також, що будь-які рішення щодо екс-прем’єра приймати незаконно тому, що «юридичні процедури щодо Юлії Тимошенко ще не завершено» (тобто ще не закрито нові справи, розпочаті проти неї Генеральною прокуратурою України).
Відтак, міністр запевнив, що «можемо говорити про будь-яку зміну статусу Тимошенко лише після закінчення всіх юридичних процедур». Але й не зрікся при цьому того, що повідомив у інтерв’ю британському виданню The Telegraph: «Українська влада не звільнятиме Юлію Тимошенко на вимогу Європейського Союзу до кінця травня. Ми визнаємо, що її справа є проблемою в наших відносинах із ЄС, але ми також глибоко переконані, що одна справа не повинна їх занапастити».
А в згаданому вже в інтерв’ю «Радіо «Свобода» він стверджував: «Україна забезпечила надзвичайно позитивні тенденції. Якщо ми підтримуватимемо ці тенденції від травня й до жовтня, то, гадаю, результат буде позитивний: Україна зможе підписати Угоду про асоціацію з Європейським Союзом».
Але, радше, у відповідь на відмовки Леоніда Кожари про те, що «юридичні процедури щодо Юлії Тимошенко не завершено», Ян Томбінський, голова представництва ЄС в Україні, порадив: «Україні не слід відкладати на останню мить вирішення одного з найделікатніших питань — ув’язнення Юлії Тимошенко».

У пошуках виходу
Тим часом, якщо вірити Андрію Павловському, депутату з парламентської фракції «Батьківщина», влада гарячково шукає виходу із ситуації, у яку сама ж потрапила, ув’язнивши лідера опозиції. Зокрема, за словами цього нардепа, «засилала своїх людей до Юлії Тимошенко, і казала, що ми вас потихеньку, нібито на лікування, вивеземо за кордон, але за умови, що ви припините політичну діяльність».
Однак екс-прем’єр-міністр, як запевнив п. Павловський, «від цього відмовилась і вимагає повної політичної та юридичної реабілітації». Від себе ж він додав: «Ця публіка (тобто влада. — Ред.) нічого крім мови санкцій і тиску не розуміє. Як тільки буде заблоковано офшорний рахунок сина Януковича чи Ахметова, наступного дня Тимошенко буде на волі».
Натомість, авторитетна вашинґтонська агенція United Press International застерігає: «Якщо євроспільнота відмовить Україні, то це зіграє на руку Росії, головному супернику США, і вкине українську державу до неорадянського блоку». Тож цілком можливо, що в ЄС прислухаються не до Павловського, а до United Press International.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply