Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Wednesday, Feb. 20, 2019

Контрреволюція. З українського телеефіру виштовхують найвпертішого критика влади

Автор:

|

Вересень 13, 2012

|

Рубрика:

Контрреволюція. З українського телеефіру виштовхують найвпертішого критика влади

8 вересня в Україні пройшли акції на підтримку телевізійного каналу ТВi, який влада усуває тому, що він — найбільш безкомпромісний щодо неї засіб масової інформації (ЗМІ).

Отака «Воля»

Цьогоріч телеканал ТВi раптово виключило з ефіру вже більш ніж 80 кабельних операторів. Ще в липні можливості дивитися цей канал позбавила жителів 11 міст України — Дніпропетровська, Донецька, Запоріжжя, Києва, Луганська, Одеси, Полтави, Сімферополя, Сум, Харкова й Чугуєва — телекомунікаційна компанія «Тріолан».

А 14 серпня ТВi зник ще й із кабельної мережі «Формат» у Маріуполі. Микола Княжицький, генеральний директор цього телеканалу, 11-й номер у виборчому списку Об’єднаної опозиції, поінформував: «Ще один великий кабельний оператор — «Воля», який фактично є майже монополістом у місті Києві, перевів наш канал із дешевого в дорожчий пакет. І таким чином у мережі «Воля» ми втратили дві третини глядачів».

На додачу 12 липня податкова міліція порушила проти п. Княжицького карну справу, звинувативши його в несплаті 3 млн грн до державного бюджету, хоч він уже виграв суди в цій справі та сплатив усі податки. Та незважаючи на це й заборону голови Державної податкової служби Олександра Клименка про перевірку ЗМІ перед виборами, його підлеглі все ж завітали на ТВі, аби копирсатися в його документації.

Тільки після численних акцій протесту на підтримку ТВi прокуратура Києва таки скасувала 27 липня постанову про порушення карної справи проти його генерального директора. Відтак 1 серпня слідчий відділ податкової міліції в Києві закрив її.

Але повертати ТВi у телеефір ніхто не поспішає. Бо, як запевняють керівництво та журналісти цього каналу, у них є докази, що вказівку на їх вимкнення кабельним операторам дає Національна рада з питань телебачення й радіомовлення. А та виправдовується, що «просто» виконує закон, згідно з яким кабельники зобов’язані транслювати передусім ті канали, які мають ліцензію на цифрове ефірне мовлення, котру каналу ТВi не видали, бо він, мовляв, «програв конкурс». Але така поразка ЗМІ, котрий критикує владу, аж ніяк не свідчить про незаангажованість Нацради…

Тим часом у телекомунікаційній компанії «Тріолан» спершу запевняли, що ТВi нібито вимкнули «з технічних причин», пояснити які спеціалісти цієї, однієї з найбільших телекомунікаційних у країні, компанії так до ладу й не спромоглися. Твердили натомість, що нібито не знають, як повернути телеканал у ефір.

Правда — «нерейтинґова»

Однак невдовзі «Тріолан» сама ж себе, по суті, спростувала зовсім іншими поясненнями: вимкнули, кажуть, ТВi тому, що буцімто «не мав високого рейтинґу». Дослівно ж президент телекомунікаційної компанії заявив: «Рейтинґ ТВі у мережі «Тріолан» — низький, остання двадцятка із 75 каналів. Разом із телеканалом «Погода»!» Та позаяк на «Тріолані» самі ж і «малюють» той рейтинґ, учасники його обговорення на сайті цієї телекомунікаційної компанії коментують це так: «Улюблена партія сказала прибрати канал з ефіру, адже незабаром вибори. Іншої причини немає».

Тим більше, що влада атакує бунтівний телеканал звідусіль. Так, 11 вересня його журналіст Мустафа Найєм повідомив: «Сьогодні Київська міська державна адміністрація надіслала до ТВі листа, у якому вирішила заборонити каналу зовнішню економічну діяльність. Уся наша зовнішня економічна діяльність полягає в закупівлі програмного продукту, передплаті інформаційних аґенцій і найголовніше — у розповсюдженні через супутник.

Тепер на кожну таку проплату ми повинні брати окрему ліцензію, яку нам давати необов’язково. Таким чином хочуть заблокувати наші платежі за супутникове розповсюдження. Увесь парадокс полягає в тому, що боргу на суму 2 000 USD не існує. Перевіряючі сфальсифікували наш борг за угодою з американською аґенцією Assosiated Press. Бездари-фальсифікатори, цензори нічого кращого не придумали, як втягнути у свою аферу найавторитетнішу міжнародну інформаційну аґенцію, яка, гадаю, не відмовиться повідомити світові про чергові спроби тиску на незалежний канал напередодні виборів».

Тож не дивно, що учасники акцій на підтримку ТВі також вірять не операторам кабельного телебачення й Національній раді з питань телебачення і радіомовлення, а Віталію Портникову, головному редактору каналу, який пояснив: «Те, що відбувається навколо ТВі, вписується в логіку підготування влади до наступних парламентських виборів. Унаслідок стрімкого падіння рейтинґів Партії реґіонів, зникнення довіри навіть у тих областях України, які традиційно голосували за Віктора Януковича та його поплічників (ПР), у разі чесного проведення виборів вона карколомно їх програє. Ніякі рейтинґи, які з’являються на замовлення партійного штабу, не можуть приховати від лідерів того факту, що ПР сьогодні фактично зазнає нищівної поразки на парламентських виборах і може втратити владу».

Бо «готують фальсифікації»

Саме як спробу втримати кермо влади тлумачить Віталій Портников події навколо ТВi: «Якщо влада готується до фальсифікацій, то їй потрібно знищити все, що може розповісти світу про ці заплановані та фактично неуникні фальсифікації. ТВі — останній незалежний телеканал України. Усі інші вже належать або владній верхівці, або людям, пов’язаним із нею. При масових фальсифікаціях та виступах громадян проти них, що теж можливо, вони будуть транслювати точку зору влади. І можуть допомогти творенню й роботі нелеґітимного парламенту. Тоді їм треба знищити все, що може сказати правду».

Звідси — висновок головного редактора бунтівного телеканалу: «Ситуація з ТВі уже не останній тиждень свідчить, що було ухвалене рішення на найвищому рівні знищити телеканал ще до проведення парламентських виборів. Аби на момент їх проведення в громадян не було жодного шансу дізнатися, що відбулося насправді. Наскільки я знаю, зараз навіть розглядається можливість обмеження доступу громадян до певної кількості опозиційних сайтів. Можуть застосовуватися такі технології, які використовувались у Росії, коли саме в дні проведення виборів відбуваються масові гакерські атаки, вимкнення провайдерами сайтів. Таким чином, інформація про те, що діється в країні, фактично блокується на всіх фронтах. Телебачення — набагато важливіше за Інтернет, бо його покриття є незрівнянно більшим, ніж покриття Всесвітньою мережею. Саме тому на провайдерів, зокрема на компанію «Воля», чиниться відчайдушний тиск із вимогою зняти нас із кабельного ефіру».

Із головним редактором ТВі погодилися незалежні експерти. Приміром, Наталя Лигачова, шеф-редактор видання «Телекритика», стверджує: «Кабельні провайдери вимикають ТВі через тиск із боку Національної ради з питань телебачення та радіомовлення. Там є представники кількох груп впливу — Валерія Хорошковського, донецьких. Про те, хто саме з них має до цього стосунок, ніхто не знає. Можливо, так діють ті люди, які представляють у Нацраді інтереси самого президента».

Отож п. Лигачова констатує: «ТВі становив загрозу владі. Він подає іншу інформацію про те, що діється в країні, аніж решта телеканалів. У нього була велика аудиторія. Знаю від своїх родичів, що люди в Нікополі Дніпропетровської області, які 2010 року на президентських виборах голосували за п. Януковича, почали дивитися ТВі. Коли їм вимкнули ефір, вони дуже обурювалися».

Своєю чергою, політолог Андрій Самброс тлумачить: «Зараз будуть парламентські вибори, тому треба придушити ТВі. А після них відразу почнеться виборча кампанія мера Києва, а потім — і в міськраду. Це означає, що в країні знову відбуватиметься поділ влади, а тому не варто очікувати, що тиск на ТВі зменшиться. Цього не відбудеться як мінімум до весни 2013 року».

«По ковток свободи»

А ось Галина Яблонська, 85-річна актриса Національного театру імені Івана Франка, пояснила в інтерв’ю радіостанції «Німецька хвиля», що прийшла на мітинґ у Києві на підтримку ТВi «по ковток свободи». Бо вважає цей телеканал «єдиним, який сьогодні говорить правду й дає людям змогу почуватися сильнішими».

Присутній на тому ж мітинґу веб-дизайнер Богдан Гдаль запевняв журналіста тієї ж радіостанції: «Зазвичай не відвідую політичних акцій, бо до нинішніх політиків і партій не маю жодної довіри. Але сьогодні хочу підтримати тих людей, які працюють на ТВі. Бо вони працюють за стандартами західної журналістики».

А студент із Києва Іван Артеменко пояснив радіо­станції «Голос Америки»: «Увімкнув телевізор — на каналі ТВi темно. Напис: «Канал не підтримується». Правду кажучи, я й не здивувався: усе до цього йшло. Надходять вибори. Ось і відімкнули».

Учасники столичного мітинґу на підтримку бунтівного телеканалу написали на плакатах, що «ТВі — останній рубіж свободи» й «Гітлер також починав із цензури». А Вікторія Сюмар, голова Інституту масової інформації, пояснила мітинґувальникам: «Влада тисне на телеканал, бо боїться народу. Янукович пам’ятає Помаранчеву революцію, коли ми всі були тут разом і нас було багато. Тоді ми перемогли. Він боїться, що переможемо й цього разу. Кожен тиск породжений страхом. Ми переможемо, коли не будемо боятися. Відстоїмо ТВі — і тільки так відстоїмо й наші права».

Водночас, Арсеній Яценюк, один із лідерів Об’єднаної опозиції, констатував, що йдеться «не просто про канал ТВі: «Це — про нас із вами. Це — про наші права. Ми начебто народжені ще вільними з однаковими правами, маємо право говорити те, що ми хочемо. Маємо право чути правду. Саме канал ТВі є тим джерелом інформації, тим світлом, яке каже правду. Ця правда є неприємна для влади. Ця правда іноді неприємна й для опозиції. Та правда, та думка і є демократією. Демократія — це не просто набір слів, це можливість почути правду, право сказати правду. Саме тому ми захищаємо канал ТВі».

Пан Яценюк пояснив також: «Влада перелякалася, тому що п. Княжицький вирішив боротися за демократію не тільки на каналі, але й у стінах парламенту. Вони почали вимикати ТВі тоді, коли п. Княжицький став у списку опозиції. І тоді вони зрозуміли, що в Україні може повторитися національний підйом на кшталт 2004 року. Тому вони вирішили не припускатися тих помилок, як 2004-го. Тоді вони не відключили «5-го каналу» — і тоді відбулася революція».

 Ігор Голод

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...