Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 4, 2020

Кличка не пускають у президенти

Автор:

|

Жовтень 31, 2013

|

Рубрика:

Кличка не пускають у президенти

В Україні 24 жовтня визначився перший учасник президентських перегонів.

Поправка з хитринкою
Віталій Кличко, чемпіон світу з боксу й лідер опозиційної партії УДАР, змушений був першим оголосити, що балотуватиметься 2015 року на найвищу в державі посаду – президентську. До цього рішення його підштовхнула влада — незначною, на перший погляд, поправкою до Податкового кодексу, яка цілком абсурдно трактує тих громадян України, які мають право на постійне проживання на території іншої держави, як іноземців. Дослівно ж у ній зазначено: «У разі, якщо особа має право на постійне проживання на території іноземної держави, вона вважається такою, що не проживає в Україні».
Та хоч ім’я й прізвище цієї особи в законопроекті не згадувалося, їх в Україні знають усі. Це — Віталій Кличко, який неодноразово зізнавався, що сплачує податки на території Німеччини й, відповідно, має там право на постійне проживання., Отож після прийняття згаданої поправки п. Кличко може вважатися за іноземця, а відтак, утратить право висувати свою кандидатуру на виборах президента України.
Те, що відбулося, 24 жовтня в парламенті, його однопартійці слушно назвали фарсом. «Це – безглузда поправка, і, на моїй погляд, це було зроблено для того, щоби збурити парламент, збурити нашу позицію, бо вже зрозуміло, що Янукович не хоче ні асоціації, ні європейської інтеграції, і треба її будь-яким способом зірвати», — заявив народний депутат-«ударівець» Віктор Чумак. Але за ухвалення цього абсурду в цілому проголосувало аж 239 народних депутатів, у тому числі ті, хто, принаймні на словах, — проти чинної в Україні влади. Адже її автором оголосили у Верховній Раді (ВРУ) Ігоря Бриченка, депутата від опозиційної партії «Батьківщина». Однак сам він після того, як поправку було прийнято, заперечив своє авторство з парламентської трибуни.

Уночі сфальсифікована
А Арсеній Яценюк, лідер парламентської фракції «Батьківщини», заявив, що документ, ухвалений у стінах парламенту, був сфальсифікований. Він стверджував із цього приводу: «Учора вночі сфальсифікована поправка від імені нібито опозиції вноситься до закону про Податковий кодекс. Після цього ця поправка начебто голосується комітетом, хоча вона не проходила комітету. Потім ця поправка потрапляє в парламентську залу, а сенс – такий: Партія реґіонів (ПР) вирішила зняти з президентських виборів Віталія Кличка й зробити це руками «Батьківщини» й моїми та показати, що буцімто ПР не має до цього жодного стосунку».
Відтак, навіть позафракційний опозиційний депутат Олесь Доній, який спершу проголосував за скандальну поправку, написав заяву на ім’я спікера з проханням відкликати його голос за цей законопроект. «Прошу провести службове розслідування про можливість підробки документа», — зазначив п. Доній у своїй заяві й за результатами цього розслідування запропонував звернутися до Генеральної прокуратури України.
Самого ж п. Кличка факт прийняття такої поправки змусив заявити, що він іде в президенти, попри все, чим влада намагається його зупинити. «Те, що відбувається сьогодні в парламенті з текстами законів, до яких мають прямий стосунок провладні депутати, мене не залякає й не зупинить. Щоби припинити різноманітні домисли й спроби розправитися зі мною, як із можливим кандидатом, заявляю: я балотуюся в президенти», — проголосив Віталій Кличко на вечірньому засіданні парламенту.
У ПР же заперечують політичні мотиви ухвалення поправки до Податкового кодексу. Зокрема, Віталій Хомутинник, голова податкового парламентського комітету, виправдовується: «Цей закон, який розглядався в другому читанні, – дуже позитивний… Я, як економіст і політик, стверджую, що цей Податковий кодекс не має жодного стосунку до майбутніх президентських виборів».

Годує тих, «хто розоряв»
А «реґіоналка» Ганна Герман скористалася зі згаданої поправки, щоби занурити лідера партії УДАР у контекст «антифашистської» кампанії, розгорнутої цьогоріч владою в Україні, заявивши: «Кличко не платить податків в Україні, але це – його відповідальність перед виборцями. Так, він платить податки, щоби пенсії були високими в німецьких пенсіонерів, серед яких є й ті, хто розоряв нашу землю під час Великої Вітчизняної війни. Але це – його відповідальність перед виборцями, і він буде пояснювати під час виборчої кампанії, чому це так».
Утім, навіть вона змушена була визнати цілком очевидне для всіх: що Віталій Кличко повинен мати змогу балотуватися на посаду президента України. Утім, не варто відкидати й того, що до такого твердження Ганну Герман спонукала заява Томаса Меліа, заступника керівника Бюро з питань демократії, прав людини й праці Держдепартаменту США.
Адже, зокрема, він попередив, що крок, зроблений, «поки невідомо ким», може мати для України далекосяжні наслідки. Пан Меліа зауважив також: «Це – нова річ, що з’ясувалася тільки сьогодні вранці… Нам треба докладніше вивчити цю нову поправку, прийняту Верховною Радою, але мені здається, що це може затьмарити процес виборів». І додав, що «буде досить сумно, якщо п. Кличко не зможе взяти участь у виборах».
А критика зі США  напередодні саміту у Вільнюсі, де «реґіонали» розраховують підписати Угоду про асоціацію України з ЄС, є досить недоречна для української влади. Як є недоречними й кроки, що дають усі підстави звинуватити ПР і українську політичну верхівку в нечесній грі. Тим більше що європейці постійно нагадують: Україні рано спочивати на лаврах.
«Україна повинна виконати всі критерії з точки зору виборчої та судової реформи в повному обсязі», — заявив Мартін Шульц, президент Європейського парламенту. Окрім того, за словами Григорія Немирі, заступника голови «Батьківщини», президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу дав зрозуміти: асоціація може залежати й від долі опального екс-прем’єра. «Він сказав: «Ситуація з Тимошенко є для нас принциповим питанням», — процитував п. Немиря слова п. Баррозу. У таких умовах починати боротьбу з іще одним видатним опозиційним політиком, добре відомим за кордоном, — надто клопітно.

Боїться конкуренції?
Що ж до опозиції, то наразі вона єдина підтримує Віталія Кличка. Зокрема, Олег Тягнибок, лідер теж опозиційної партії «Свобода», звернувся до представників влади в парламенті з таким спічем: «Ви боїтеся конкуренції? Боїтеся кандидата в президенти Кличка? Це – демонстрація вашої слабкості!»
Та все ж прийняття скандальної поправки поставило опозиціонерів у ситуацію, описану в російській приказці: «Без мене мене ж одружили». Бо нею опозиціонерам, як зауважив політичний оглядач телеканалу «Інтер» Борис Рудь, «призначили першого кандидата на вибори президента, котрого фактично виставили як головного супротивника влади».
Тепер і п. Яценюк, і п. Тягнибок виглядатимуть вельми невиразно на тлі п. Кличка в першому турі виборів. А саме за результатами першого туру й буде вирішуватися, хто стане «тим єдиним», що боротиметься з Віктором Януковичем за перемогу.
З іншого боку, якщо Віталія Кличка все ж не буде допущено до виборів, то вони втратять свою легітимність в очах виборців. І частина електорату п. Кличка цілком може самоусунутися від участі в них, а то й підтримати п. Януковича.
Не варто випускати з уваги й можливість «розбірок» серед опозиціонерів. Наразі «Батьківщина» підтримує п. Кличка. Однак навряд чи в «ударівців» не залишився осад від того, що горезвісну поправку до Податкового кодексу вніс саме член «Батьківщини».
Та й не всі можуть повірити в історію з підробкою законопроекту. Уже зараз дехто з політологів запевняє: усунення Віталія Кличка від виборів вигідне для Арсенія Яценюка. Зокрема, Володимир Цибулько зауважив: «Загалом, ця поправка до Податкового кодексу могла би бути й непомічена, якби так гостро не стояло питання єдиного кандидата в президенти від опозиції. Й оскільки питання про вихід у другий тур для Олега Тягнибока як вузьконішевого кандидата не стоїть, то вся лінія розлому в опозиції лежить між партіями УДАР і «Батьківщина». Якісь 2 % різниці в рейтинґах переводять усю боротьбу в досить знервований формат. Але головне питання: чому саме зараз? Адже в п’яти округах, де опозиційний виборець чекає, що саме всі три лідери парламентської меншості приїдуть на підтримку нібито узгоджених кандидатів. Схоже, що нинішнє голосування стало початком самостійного плавання для Віталія Кличка й УДАР».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply