Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 21, 2020

ЄС вимагає звільнення екс-прем’єра

Автор:

|

Травень 09, 2013

|

Рубрика:

ЄС вимагає звільнення екс-прем’єра

У Києві й Брюсселі по-різному трактують вердикт Європейського суду з прав людини щодо лідера опозиційного Всеукраїнського об’єднання (ВО) «Батьківщина» — колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко.

Арештували незаконно!
Не тільки в Києві, а й по обидва боки Атлантичного океану розгорілася полеміка з приводу резонансного висновку Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), від реакції на який керівництва Європейського Союзу (ЄС) залежатиме вибір українською владою напрямку інтеграції держави. Адже 30 квітня ЄСПЛ дійшов висновку, що 5 серпня 2011 року суддя Руслан Кирєєв порушив закон, ухваливши скандальне рішення про арешт лідера опозиції Юлії Тимошенко, яку 11 жовтня ще й запроторив за ґрати на сім років за нібито перевищення повноважень під час підписання газових контрактів із Росією 2009-го.
Але оскільки ЄСПЛ розглядає скарги з приводу порушень Європейської конвенції з прав людини, а не питання винуватості чи невинуватості особи, то зауважив нехтування тієї конвенції арештом п. Тимошенко: «Кожен має право на свободу й особисту недоторканність. Ніхто не може бути позбавлений волі інакше як у наступних випадках і в порядку, встановленому законом»; «Кожен, кого позбавлено свободи внаслідок арешту або затримання, має право на невідкладний розгляд судом правомірності взяття його під варту й на звільнення, якщо взяття його під варту є незаконним».

Дивні відмовки
Генеральна прокуратура (ГПУ) України відповіла на рішення ЄСПЛ більш ніж дивними виправданнями: мовляв, «постанова суду щодо обрання запобіжного заходу для Тимошенко влітку 2011 року було повністю законним, тому що діяв старий, ще з радянських часів, Кримінально-процесуальний кодекс, який передбачав застосування запобіжного заходу у вигляді арешту в разі виникнення підозри, що обвинувачувана особа може уникнути правосуддя або перешкоджати йому». Як бачимо, у ГПУ вважають, що в Києві нібито можна було порушувати Європейську конвенцію з прав людини, до якої приєдналася й Україна.
Своєю чергою, Олександр Лавринович, міністр юстиції України, заявив: «Єдину позицію, за якою державу Україну визнано порушником, — це стаття 5 Конвенції з прав людини (порушення прав при арешті. — Ред.). І ця позиція вже виправлена після набуття чинності новим Кримінально-процесуальним кодексом». Натомість, статтю 10 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», яка вимагає «відновлення, наскільки це можливо, попереднього юридичного стану, який Стягувач (у цьому випадку — п. Тимошенко. — Ред.) мав до порушення Конвенції», влада, як бачимо, воліє ігнорувати. ГПУ, міністр юстиції запевнюють також, що у вердикті ЄСПЛ не йдеться про політичні мотиви переслідування Юлії Тимошенко.

Наявність політичних мотивів
Однак адвокат колишнього прем’єр-міністра Валентина Теличенко процитувала на прес-конференції витяг із тексту рішення Євросуду: «Як і в справі п. Луценка, суд вбачає низку специфічних особливостей обставин арешту заявниці, які дають змогу встановити наявність політичних мотивів арешту окремо від оцінки загального контексту ймовірно політично мотивованого карного переслідування заявниці як лідера опозиції шляхом ініціювання низки кримінальних проваджень після зміни влади та перед парламентськими виборами».
Тож не дивно, що керівництво ЄС погодилося не з ГПУ, а зі захисником Юлії Тимошенко Сергієм Власенком, який стверджує: «Уперше не політична інституція, а високоповажний суд у законний спосіб визнав, що процес Юлії Тимошенко не має нічого спільного зі законом і демократією, нічого спільного з кримінальним правосуддям. Він є суто політичним».

Це повинно бути вирішене
Зокрема, Штефан Фюле, єврокомісар із питань розширення, наголосив: «Судова справа проти п. Тимошенко не задовольняла міжнародно-визнаних стандартів як незалежна й неупереджена. Це має бути вирішене, як повинні бути взяті до уваги рішення та факти, встановлені ЄСПЛ. Повинні бути зроблені всі кроки, спрямовані на реформування, зокрема, судової системи, для вирішення проблеми політично мотивованого судового правосуддя».
А в спільній заяві Штефана Фюле й Кетрін Ештон, верховного представника ЄС зі зовнішніх справ та політики безпеки, було наголошено: «Рішення Європейського суду з прав людини щодо п. Тимошенко підтверджує постійно висловлюване занепокоєння з боку ЄС стосовно правомірності юридичного процесу в справі екс-прем’єра. Ми акцентуємо увагу на чітко оприлюдненому зобов’язанні влади України щодо якнайскорішого виконання рішень Європейського суду з прав людини».

«Повторюємо наш заклик»…
Із ЄС солідаризувався Держдепартамент США, представник якого Патрік Вентрелл прокоментував вердикт ЄСПЛ так: «Рішення суду встановило, що досудове утримання п. Тимошенко під вартою було довільним і незаконним, а її право на особисту свободу було обмежене з інших причин, ніж допустимі. Ми повторюємо наш заклик звільнити п. Тимошенко й покласти край практиці вибіркового переслідування в Україні».
Водночас, Джон Берд, міністр закордонних справ Канади, заявив від імені цієї держави: «Канада приєднується до Європейського суду з прав людини в різкому засудженні незаконного та свавільного арешту Юлії Тимошенко українською владою 2011 року. Цим рішенням Європейський суд із прав людини дає чіткий сигнал, що судові переслідування в Україні не мають нічого спільно з міжнародно визнаними нормами відкритості, прозорості та дотриманням процесуальних норм».

Найкращий сценарій
Відтак, Валерій Чалий, заступник генерального директора з міжнародних питань аналітичного Центру імені Разумкова, попередив керівництво України: «Після рішення Європейського суду з прав людини щодо незаконності та політичної вмотивованості арешту Юлії Тимошенко всі подальші судові ухвали щодо екс-прем’єра будуть виглядати в очах європейських політиків і експертів як нелегітимні, тому найкращій сценарій для влади — це помилування».
А політолог Вадим Карасьов вважає, що «влада робитиме все, щоби зняти напругу у відносинах між Україною та Європейським Союзом», тому «Тимошенко може бути випущена на лікування до Німеччини».

Є запрошення від Росії
Однак Леонід Кожара, міністр закордонних справ України, уже продемонстрував намір Віктора Януковича уникнути санкцій ЄС, шантажуючи цілковитою переорієнтацією на Росію. Зокрема, попередив у інтерв’ю німецькому виданню Die Press»: якщо Брюссель не підпише Угоди про асоціацію з Україною цього року, то Київ буде змушений шукати інших шляхів економічної інтеграції. І додав: «Адже в нас є запрошення від Росії вступати до Митного Союзу».
А 2 травня ц. р. Міністерство закордонних справ України поширило повідомлення, що «працює над поглибленням взаємодії із Шанхайською організацією співробітництва, що є виконує важливу роль у підтриманні миру, стабільності та безпеки в Центральній Азії».
Тому Андрій Золотарьов, директор Центру «Третій сектор», висловив припущення, що «ЄС не зацікавлений «бити горщики» з Януковичем». Бо, як пояснив політолог, «Україну в ЄС розглядають як країну з потенційним ринком у 46 млн осіб».

Упродовж найближчих тижнів?..
Щоправда, Дональд Туск, прем’єр-міністр Польщі, повідомив, що одразу ж після оголошення вердикту ЄСПЛ був запрошений своїм колегою з Києва Миколою Азаровим «здійснити терміновий візит до України». А враження міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорського щодо Києва п. Туск прокоментував так: «Йому здалося, що президент Янукович краще та глибше розуміє потребу гуманного ставлення до п. Тимошенко, навіть якщо українська влада переконана в тому, що вчинила проступок чи злочин».
Прем’єр Польщі розцінив усе це як підставу для оптимізму щодо звільнення Юлії Тимошенко. Що ж, оскільки Штефан Фюле заявив, що «ЄС упродовж кількох найближчих тижнів очікує від України зрушень у справі Юлії Тимошенко», то відповідь на запитання про те, із ким буде інтегруватися офіційний Київ, матимемо вже невдовзі.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply