Новини для українців всього свту

Saturday, May. 30, 2020

Інтерпол відмовляється шукати утікачів із України

Автор:

|

Травень 11, 2017

|

Рубрика:

Інтерпол відмовляється шукати утікачів із України

Олександр Онищенко

В Україні підозрюють, що відсутність судових вироків у справах представників колишньої влади може свідчити про її «бізнес-угоду» з чинною.

Політика — «не кримінал»
Міжнародна організація кримінальної поліції — Інтерпол — припинила 3 травня ц. р. розшук позбавленого президентства в Україні Януковича, його сина Олександра, колишнього голову адміністрації глави держави й екс-секретаря Ради національної безпеки й оборони Андрія Клюєва, екс-міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького та депутата Верховної Ради України (ВРУ) Олександра Онищенка. Всі вони звинувачені українськими правоохоронцями в розкраданні державних коштів і майна.
Утім, Інтерпол і раніше неохоче відгукувався на клопотання українців. 2015 року Віталій Ярема, тодішній генеральний прокурор України, заявляв, що Інтерпол оголосив у розшук лише вісьмох із 22-х, стосовно яких надсилали звернення з Києва.
Того ж року він відмовився розшукувати підозрюваних у причетності до загибелі людей на майдані Незалежності 2014-го — колишнього генпрокурора Віктора Пшонку, екс-міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка, його заступника Віктора Ратушняка, екс-заступника секретаря Ради національної безпеки й оборони Рената Кузьміна й екс-командира міліційного загону спецпризначення «Беркут» Дмитра Садовника. А в жовтні 2016 року зняв із розшуку колишнього прем’єра Азарова й екс-міністра доходів і зборів Клименка.
Тож після того, як 10 листопада президентом Інтерполу був обраний Мен Хунвей, заступник міністра громадської безпеки Китаю а віце-президентом — генерал-майор російської поліції Олександр Прокопчук, його рішення щодо втікачів від українського правосуддя тим паче не дивують. Посилаючись на свій статут, Інтерпол дійшов висновку, що підозри, висунуті їм, «пов’язані зі зміною політичної ситуації в країні».
Юрій Іващенко, адвокат п. Ставицького, запевнив, що йому нібито повідомили в Інтерполі, що карне переслідування його клієнта також визнали політичним. А юрист-міжнародник Антон Кориневич пояснив: оскільки Януковичу інкримінують в Україні злочин за статтею 110 Карного кодексу України «Державна зрада», то, «відповідно, цей злочин у будь-якому разі Інтерполом і будь-якою іншою міжнародною організацією вважатиметься політичним».
Із цим погодився політолог Олександр Кочетков, котрий вважає, що Інтерпол дуже неохоче приймає до розгляду будь-які справи, де є хоча б натяк на політику. «Навіть, якщо бізнесмен десь співпрацював із політичними колами, можуть не виставити «червону картку». Тим паче, якщо йдеться про колишніх політиків і чиновників. Владна система працює так, що Клюєв чи Янукович навряд чи розписувалися на якихось паперах, залишаючи слід злочинів — радше, давали вказівки виконавцям, які довести неможливо», — переконаний він.

Недосконалі закони
Однак оглядач Юрій Васильченко зауважив: «Колишній президент Тунісу Зін аль-Абедін Бен Алі, також, як і Янукович — утікач, потрапив до міжнародного поліційного розшуку 26 січня 2011 року. Відтоді його прізвище зі списків розшукуваних осіб не видаляли. І про політичні мотиви навіть не затиналися»
А Сергій Горбатюк, начальник управління спецрозслідувань Генеральної прокуратури України, запевнив: «Пишемо (Інтерполу. — Ред.) листи: поясніть, обґрунтуйте, у чому вбачаєте ознаки політичного переслідування й які вам потрібні аргументи для оцінки. Відповіді немає. Пишемо: слідчі готові приїхати, поспілкуватися, з’ясувати, що потрібно, аби, умовно кажучи, вас переконати. Також відповіді немає».
Своєю чергою, Євген Єнін, заступник генерального прокурора України, пояснив: «Рішення Інтерполу про зняття з міжнародного розшуку представників режиму Януковича пов’язані, перш за все, з недосконалістю кримінально-процесуального законодавства України в частині обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Зокрема, ухвала судів про дозвіл на затримання з метою приводу до суду для участі у розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою не вважається ухвалою про тримання підозрюваного/обвинувачуваного під вартою. Відповідно, згідно з правилами Інтерполу, особу, щодо якої не обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, не може бути оголошено в міжнародний розшук».
Чиновник також нагадав, що суди в Києві відмовляються виносити ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою без участі підозрюваного. Але згодом твердив, що в припиненні міжнародного розшуку Інтерполом Януковича є політична складова. «Нещодавно керівництво Інтерполу зазнало жорсткої критики з боку Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ)», — пояснив він.
Її учасник і депутат ВРУ й Володимир Ар’єв конкретизував: відмова Інтерполу розшукувати звинувачених в Україні пов’язана з резолюцією ПАРЄ «Зловживання у використанні системи Інтерполу: необхідність отримання більших правових гарантій», у якій зазначено: «В останні роки деякі держави-члени Інтерполу зловживали системою «червоних повідомлень» задля досягнення власних політичних цілей і задля того, щоб придушити свободу висловлювань або щоб переслідувати членів політичної опозиції за межами країни». Сергій Горбатюк, начальник управління спецрозслідувань генпрокуратури, також вважає, що рішення Інтерполу мотивоване саме наявними недоліками українського законодавства щодо обрання запобіжного заходу стосовно розшукуваних осіб та статусу підозрюваного, але запевнив, що воно буде оскаржене.
«Поки що тільки підозрювана сторона має можливість оскаржити дії країни-члена Інтерполу. Однак ми підняли цю проблему перед керівництвом Інтерполу та розглядаємо можливість оскарження таких рішень. Зазначені процеси є досить тривалими», — додав п. Єнін.
Та вже наступного дня заступник генпрокурора заявив: «Той достатньо тривалий час, якого потребує оскарження рішення Інтерполу щодо Януковича, в ньому, можливо, і не буде потреби. Є сподівання, що до часу завершення розгляду апеляції щодо розшуку Януковича Інтерполом в Україні вже будуть обвинувальні вироки».
А генеральний прокурор Юрій Луценко пообіцяв: «Або переконаємо Печерський суд прийняти рішення у відповідності до вимог нового керівництва Інтерполу, або отримаємо в суді вирок й оголосимо віп-утікачів у розшук для відбування покарання».

Ігор Голод

Коментарі експертів
Віталій Бала, директор Агенції моделювання ситуацій:
— Зняття Януковича й інших екс-чиновників із розшуку Інтерполом може стати каталізатором, аби були прийняті рішучіші дії стосовно реального реформування всієї правоохоронної системи України. В певному сенсі навіть добре, що така ситуація склалася саме зараз. Якщо Янукович й інші винні, то правоохоронці та влада мають пояснити, чому не були проведені заочні судові процеси щодо них, хто за це має нести покарання, й яким чином можна виправити ситуацію. Усі питання, пов’язані з міжнародним розшуком, впираються в матеріали, які надаються Інтерполу національними правоохоронними органами. Тому українські правоохоронні органи або не можуть через недостатню кваліфікацію та некомпетентність надати доказову базу по Януковичу й інших, або не хочуть це робити. Ця ситуація має набути широкого розголосу, щоб влада зрозуміла, що такі речі недопустимі. Це вже схоже на жувальну гумку. Потрібно або проковтнути її, або виплюнути. В інтересах влади, в т. ч. задля політичного самозбереження, це питання треба вирішити.

Олександр Солонько, юрист:
— А чого, власне очікували? Що ті, хто грабують українців і виводять награбоване в офшори й ховають у матрацах, будуть карати тих, хто робив те ж саме та ще й теперішніх навчив? Покарати за корупцію та здачу національних інтересів тих, хто колись був недоторканим, означає створити прецедент і стати його жертвою. Це опосередкований інтерес. Уникнення відповідальності. Прямий інтерес ще очевидніший. Гроші.

Тарас Чорновіл, колишній депутат ВРУ:
— Для Інтерполу втікачі з України — політично значимі особи, а ця організація страшно боїться бути втягнутою в політичні процеси, але всіх їх після нових доказів українською стороною повернуть у міжнародний розшук.

Сергій Лещенко, народний депутат України:
— Відсутність судових вироків у справах екс-посадовців і, як наслідок, зняття їх із розшуку може свідчити про «бізнес-угоду» чинної влади та команди Януковича.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply