Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 30, 2020

Інтерпол лише вдає, що шукає Януковича

Автор:

|

Червень 11, 2015

|

Рубрика:

Інтерпол лише вдає, що шукає Януковича

Віктор Янукович удає, що він — із іншої планети

Інтерпол фактично зрікся справ щодо колишнього президента України та його поплічників через їхню політичну складову.

Процесу співпраці не припинено
Василь Неволя, керівник Київського бюро Міжнародної організації кримінальної поліції (Інтерполу), коментуючи в інтерв’ю агенції «Українські новини» перспективи повернення в Україну Януковича та людей із його оточення, котрі втекли до Російської Федерації (РФ), запевнив: «Екстрадиція осіб, котрі скоїли в Україні злочини та перебувають на території Росії, здійснюється, а процесу співпраці з РФ щодо розшуку й екстрадиції громадян не припинено».
Однак уже в наступному реченні він сам собі заперечив, принаймні, наполовину: «Є група громадян України, котрі перебувають на території Росії, і російська сторона вважає, що Україна переслідує їх із політичних мотивів, — починаючи з Януковича, Азарова й усіх тих, чия діяльність пов’язана з подіями на Майдані. Також є інші категорії — це особи, котрі скоїли в Україні загальнокримінальні злочини і були затримані у РФ. Їх екстрадиція здійснюється, і цей процес відбувається регулярно».
Керівник українського бюро Інтерполу також стверджував, що, мовляв, не можна сказати, що співпрацю з Росією щодо розшуку й екстрадиції громадян повністю припинено, хоч у Москві нічим цього не підтверджують. Прокоментував п. Неволя й повідомлення української редакції британської телерадіокорпорації Бі-Бі-Сі, що Інтерпол вкотре відмовився оголосити у розшук колишніх керівників Генеральної прокуратури України (ГПУ) і Міністерства внутрішніх справ України, відповідно, Віктора Пшонку та Віталія Захарченка, котрих українські правоохоронці підозрюють у причетності до загибелі людей на Євромайдані.
При цьому Бі-Бі-Сі ще й нагадала: «Раніше міжнародна організація кримінальної поліції відмовилася оголосити у розшук ще кількох колишніх посадовців, які, на думку правоохоронних органів, винні у побитті та розстрілі людей понад рік тому. Ідеться про колишнього заступника секретаря Ради національної безпеки й оборони України Рената Кузьміна, колишнього заступника міністра внутрішніх справ Віктора Ратушняка та колишнього командира «Беркута» Дмитра Садовника. В усіх цих випадках Інтерпол, посилаючись на свої статутні документи, дійшов висновку, що підозри, висунуті цим екс-чиновникам, пов’язані зі зміною політичної ситуації в країні».

Не варто робити висновки?
Керівник українського відділення Інтерполу пояснив, що міжнародна організація кримінальної поліції дуже прискіпливо вивчає справи, які стосуються колишніх представників влади. Ба навіть більше, він запевнив, що відмову Інтерполу можна вважати цілком вмотивованою, з огляду на принцип нейтралітету, закріплений у статуті організації: «Статті 2 і 3 статуту, на підставі яких Україні відмовили в розшуку очільників правоохоронних органів, передбачають суворе правило невтручання, коли йдеться про політичний, військовий, релігійний чи расовий характер справи».
Василь Неволя також зазначив, що хоч офіс із правових питань Інтерполу й дав відповідь у справах, пов’язаних зі злочинами під час Євромайдану, однак так звана комісія з розгляду файлів іще вивчає матеріали, пов’язані зі звинуваченнями, висунутими ГПУ на адресу Віктора Пшонки, у розкраданні бюджетних коштів під час спорудження нової будівлі прокуратури, в отриманнях хабарів за непритягнення підозрюваних осіб до відповідальності, відкриття «замовних справ», незаконний арешт майна та «прикриття» незаконних будівництв.
Відтак, керівник українського бюро Інтерполу зауважив, що після отримання відмов у розшуку не варто одразу робити висновки про безперспективність притягнення підозрюваних до відповідальності: «Те, що у розшук цих осіб не оголошено, не означає, що на цьому все закінчилося. Я би не хотів, щоб у суспільства виникло враження, що Інтерпол винен у тому, що певних осіб не притягують до відповідальності, бо він не оголосив їх у розшук. Інтерпол працює за чіткими правилами. А можливості притягнути до карної відповідальності не вичерпані, просто в цьому випадку не можуть використовуватися механізми цієї організації».

Плутанина у свідченнях
Однак Світлана Дорош, оглядач української редакції Бі-Бі-Сі, зауважила щодо цього: «В українському офісі Інтерполу не повідомляють, скількох колишніх українських посадовців оголошено у розшук і щодо скількох є відмови. Розслідування Бі-Бі-Сі показує, що протягом останнього року звучали суперечливі заяви із цього приводу».
Відтак, журналістка нагадала про заяву Президента України в інтерв’ю українським телеканалам торік у серпні: «27 високопоставлених посадових осіб оголошено в міжнародний розшук. Причому не просто в Україні їх оголосили, а Інтерпол прийняв їх у розшук і зазначив, що аргументи, які надала українська сторона, є переконливими. Доказова база — достатня для того, щоби включити їх до червоного списку».
Натомість, у січні 2015-го Віталій Ярема, тодішній Генеральний прокурор України, поінформував, що Інтерпол оголосив у розшук… вісьмох осіб, хоча з Києва надсилали звернення стосовно 22. Тоді ж він назвав усі вісім прізвищ розшукуваних: Віктор Янукович, Олександр Янукович, Микола Азаров, Сергій Курченко, Раїса Богатирьова, Сергій Арбузов, Едуард Ставицький та Юрій Колобов.
А вже наприкінці квітня ц. р. Юрій Столярчук, заступник нинішнього генпрокурора, заявив, що Інтерпол оголосив в міжнародний розшук уже 12 українських екс-чиновників, однак їхніх прізвищ він не назвав.
Світлана Дорош додала, що «зараз на сайті Інтерполу виставлено «червоні картки» на Віктора Януковича, Миколу Азарова, Юрія Колобова, Олександра Арбузова, Раїсу Богатирьову, а також колишнього керівника державної компанії «Укрспирт» Михайла Лабутіна й екс-народного депутата від Партії реґіонів Олександра Шепелєва. «Водночас, імена кількох українців, яких згадували керівники ГПУ на початку року, станом на 2 червня, на сайті Інтерполу відсутні. Це — Олександр Янукович, Едуард Ставицький і Сергій Курченко», — зауважила вона.

Ігор Голод

Коментарі експертів
Кирило Куликов, колишній керівник українського відділення Інтерполу:
— Фабула справи звучить приблизно так: «Такого-то року Янукович прийшов до влади, створив злочинне угруповання, яке в країні здійснило такі-то, такі-то дії». Інтерпол це відразу розцінює як дії, пов’язані з політичними причинами, і тому відмовляє. Бо він не має права втручатися у політику. Він розшукує людей за скоєння карних злочинів. Усе що завгодно: пограбував, убив, не платить аліментів. Усе, крім того, що має стосунок до політики. Тому Януковича можна оголосити в розшук тільки за кримінальні або економічні злочини.

Сергій Таран, політолог:
— Навіть якби Інтерпол виставив їм «червоні картки», вони б усе одно залишилися в Росії. Доки у РФ є Путін, провести повноцінне розслідування та повноцінний судовий процес неможливо. До того ж, ці особи вже можуть мати російські паспорти, а отже, перебувати під юрисдикцією цієї країни, яка не видасть їх Україні.

Петро Олещук, політолог:
— Інтерпол відмовився подавати в міжнародний розшук Януковича та його чиновників не так через політичний акцент цієї справи, як через позицію світової спільноти. Міжнародне співтовариство не готове повністю порвати відносини з Росією. Особливо в тому, що стосується міжнародних правових проблем. Саме тому Інтерпол відмовився шукати Януковича та Захарченка.
Це — елемент тиску РФ, адже нікого шукати не треба. Весь світ чудово знає, де зараз живе Янукович. Але Інтерпол не зміг би допомогти Україні, навіть якби погодився оголосити втікачів у розшук. Україна сама створила собі цю проблему з безкарним режимом Януковича. У нас уже рік немає простої й незаперечної доказової бази злочинів колишніх чиновників.
Очевидно, що відмова Інтерполу — цілком логічна. Україні потрібно самій провести розслідування, які би засвідчили звинувачення, і тільки потім уже висувати претензії до рішень Інтерполу. І це — навіть не питання міжнародного права. Річ тут — у політичній доцільності. Росія не піде на видачу Януковича. А без згоди Москви притягнути його до відповідальності неможливо. Тут свою роль відіграє політика, а не право.
Україні, звісно, необхідно прозоро та яскраво довести провину попереднього режиму. Але доки в Росії сидить Путін, ми навряд чи дочекаємося повернення президента-втікача додому й, тим більше, його справедливого покарання.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply