Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 19, 2018

Хто захотів уникнути електронного декларування майна та статків?

Автор:

|

Січень 14, 2016

|

Рубрика:

Хто захотів уникнути електронного декларування майна та статків?
Віктор Чумак

Віктор Чумак

Народний депутат Віктор Чумак виявив статтю держбюджету, яка могла завадити безвізовому режиму.

«Ніхто не чув»
4 січня Віктор Чумак, член парламентського комітету з питань запобігання та протидії корупції та Національної аґенції з питань запобігання корупції (НАЗК), ошелешив своїх співвітчизників новиною про чергове скандальне голосування 263 законодавців. Він знайшов у затвердженому 25 грудня законі про державний бюджет норму, згідно з якою електронне декларування майна й статків можновладців відклали щонайменше до 2017 року. «У прийнятому законі про бюджет з’явився пункт, про який ніхто не чув», — зауважив депутат.
А в київському інтернет-виданні «Європейська правда» з’ясували, що в урядовому проекті закону про бюджет, прийнятому 263 депутатами, згадки про це не було. Тим часом, як наголосив п. Чумак, електронне декларування, а не початок роботи НАЗК є головним обов’язком перед Європейським Союзом (ЄС) у частині отримання Україною безвізового режиму.
Він також попередив, що поправка може призвести до карних справ проти депутатів, бо відтепер, за новим законодавством, умисні помилки в деклараціях — це злочин.
Водночас Павло Петренко, міністр юстиції України, запевнив, що в проекті бюджету, поданому урядом, не було пунктів про відкладення декларування всіх активів в електронному вигляді. Більше того — за його словами, уряд якнайшвидше подасть до парламенту правки до закону про бюджет, які скасують цей пункт, а також вимагатиме розслідування інциденту.
А Павло Розенко, міністр соціальної політи ки України, підтвердив: «Спеціально подивився: в урядовому проекті держбюджету цього не було. Треба перевірити рішення бюджетного комітету, на якому етапі ця поправочка вигулькнула!»
Натомість члени бюджетного комітету запевняють, що не па м’ятають, хто ж запропонував цю поправку. Однак п. Чумак уважає, що декотрі члени бюджетного комітету можуть бути зацікавлені у відтягуванні електронного декларування, бо це дасть змогу перереєструвати майно й активи на своїх родичів і близьких.
«Але автор поправки сам собі риє яму. Ми ставимо під загрозу декларантів. Той, хто подав цю поправку, не розуміє наслідків для себе. Уже з минулого року є відповідальність за недостовірне декларування. Якщо будемо продовжувати декларування в паперовому вигляді, — воно недосконале і туди не все потрапляє. Якщо люди зараз не вкажуть щось у декларації і суд доведе, що це було не вказано свідомо, вони можуть отримати до двох років позбавлення волі. Ця ініціатива чіпляє порушників на гачок влади чи правоохоронців», — попередив депутат.

Без чекіста не обійшлося
Відтак він пообіцяв з’ясувати автора поправки й отримати стенограму засідання бюджетного комітету, де й була внесена поправка. Однак його випередили журналіст Денис Бігус і депутат Мустафа Найєм, котрий повідомив: «Знайшовся герой. «Геніальну» поправку до державного бюджету на 2016 рік про відтермінування електронного декларування доходів уніс Андрій Деркач, заступник керівника депутатської групи «Воля народу».
Журналісти, прочитавши це, одразу ж нагадали, що дід цього депутата був більшовицьким карателем. Він служив у Народному комісаріаті внутрішніх справ СРСР, а батько, перед тим як очолити Службу безпеки України, закінчив Вищі курси Комітету державної безпеки (КДБ) СРСР. Та й сам Андрій Деркач навчався у Вищій школі КДБ імені Дзержинського у Москві (зараз це — Академія Федеральної служби безпеки Росії). Наприкінці 1990-х рр. його називали неформальним представником в Україні боса російської мафії Семена Могилевича й автором, по суті, колаборантської книги «Україна та Росія: випробування дружбою». Сам п. Деркач заперечив, що він є ініціатором поправки, проте підтвердив, що підтримав її, арґументувавши свою позицію так: «Не варто будувати поліційну державу, і такі закони призведуть до відсутності опозиції та диктатури, а ще — рекет кооперативам».
Тим часом Михайло Штекель, журналіст «Радіо Свобода», розпитав декотрих членів комітету, і ті пояснили, що причиною внесення поправки була відсутність процедури електронного декларування та готової форми подання декларації. Один із депутатів риторично запитав: «Як норма закону може виконуватися, якщо аґенція досі не прописала цей порядок?»

Заблокував «опозиційний»
Однак більшість депутатів, котрі проголосували за закон зі скандальною поправкою, виправдовуються, що 25 грудня Верховна Рада приймала бюджет поспіхом, бо в ЄС роздратовано натякнули: якщо не приймете до кінця року, то про безвізовий режим із Європою можна забути. Приміром, Микола Скорик, депутат від «Опозиційного блоку», розповів: «Бюджет нам внесли о десятій вечора, а прийняли о четвертій ранку. Що приймалося на комітеті, а що не приймалося — я вам, як член комітету, сказати не можу. На засіданні відбувався хаос. Отже, які з проголосованих змін і поправок, а їх було доволі багато, були внесені в остаточний текст бюджету, а які не були, мені складно сказати. Паперового варіанта нам у парламенті так і не роздали».
Але що характерно — усі ці відмовки журналісти почули від депутата, котрий заявляв: «Норма, згідно з якою треба декларувати майно всіх родичів, у т. ч. непрямих, — це безглузда боротьба з корупцією та тотальне стеження. А електронне декларування, про яке ви говорите, це з моєї точки зору — лише допоміжна форма стеження».
Що ж, п. Чумак визнав, що форми декларування справді немає — вона лише розробляється за технічним завданням. Як один із співкерівників НАЗК, цей депутат стежить за розробкою і запевнив, що електрон не декларування буде щільним. «Зміни в законі тепер треба прийняти не пізніше як у першому кварталі 2016-го, щоб система декларування запрацювала цього року. Це — наш обов’язок перед Міжнародним валютним фондом і Євросоюзом», — наголосив він.

«Один із екс-реґіоналів»
Тим часом Олексій Хмара, керівник громадської організації «Transparency International Україна», налаштований рішуче. Він запевнив, що вже подав інформаційний запит із вимогою оприлюднити стенограму засідання. «Карна відповідальність, яка настає з цього року за брехню в декларації, можлива лише в тому разі, коли ми добре розуміємо, що там написано і можемо порівняти з іншими реєстрами та базами даних. Це неможливо чи дуже важко зробити з декларацією, яка від руки написана. Крім того, ці дані розкидані по різних ресурсах. Електронна система вирішувала ці проблеми, зокрема автоматизувала порівняння різних джерел. Перевіряти електронні декларації перш за все має НАЗК, але вся інформація також буде доступною через електронну систему для громадськості та засобів масової інформації», — наголосив активіст.
«Автором поправки був один з екс-реґіоналів. У неформальних розмовах ми приблизно розуміємо, хто це був. Він входить до тих майже 50 депутатів «Опозиційного блоку», котрі зараз підготували подання в Конституційний суд і просять визнати неконституційною саму вимогу декларування чиновниками і в т. ч. карну відповідальність за брехню в декларації», — вважає п. Хмара.
Своєю чергою, Сергій Сидоренко, головний редактор інтернет-видання «Європейська правда», наголосив: «Електронне декларування майна є однією з вимог Європейської комісії (ЄК), яку має виконати Україна, щоб отримати безвізовий режим із країнами ЄС. Його пообіцяли авансом, але поставили вимогу показати цього року реальний прогрес у реформуванні країни. Зокрема — ґарантувати роботу системи електронного декларування».
«Зараз Україна свідомо «зариває» свою обіцянку виконати одне з п’яти взятих зобов’язань. Формально ЄК не може нічого зробити, тому що вже визнала виконання Україною безвізового плану, але вона не є останньою інстанцією. Є ще рішення країн-членів ЄС, а вони не будуть дивитися крізь пальці, якщо Україна за тиждень зробила розворот на 180 градусів. Представники Євросоюзу знали про поправку і були дуже здивовані цим рішенням. Дуже жорсткої реакції від євробюрократів чекати не варто, але Києву подадуть сиґнал, що іґнорування поправки буде розцінюватися як зрив Україною своїх зобов’язань», — зауважив журналіст.
Що ж, про готовність виправляти ситуацію вже заявили як в уряді, так і в парламенті. Зокрема п. Петренко готує правки до бюджету, а народний депутат Найєм — викриття автора поправки.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...