Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 24, 2020

Гра на публіку чи реальна боротьба?

Автор:

|

Квітень 16, 2015

|

Рубрика:

Гра на публіку чи реальна боротьба?
Джон Гербст

Джон Гербст

Затримання українських вельмож у прямому телевізійному ефірі було сприйнято здебільшого неоднозначно.

Не можна сказати, що це — добре?
6 квітня ц. р. Джон Гербст, колишній посол США в Україні, в інтерв’ю київському телевізійному каналу «Інтер» так прокоментував публічні арешти українських високопосадовців: «Це, в певному сенсі, — показуха, просто шоу. Це не обов’язково погано, але не можна сказати, що добре… Ми поки що не бачили реальних кроків проти корупції. Вам потрібні реальні дії, а не шоу».
Показухою дипломат назвав затримання 25 березня Сергія Бочковського, голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС), і його заступника Василя Стоєцького на засіданні уряду, яке українські телеканали транслювали в прямому ефірі, цитуючи при цьому пояснення правоохоронців: «Їх затримано за зловживання і причетність до корупційної схеми в ДСНС».
А Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ України, ще й уточнив: «У межах цієї простої схеми державні закупівлі здійснюються через приватну компанію. Приватна компанія перераховує кошти нерезиденту України, офшорній компанії на острові Джерзі. З острова Джерзі – на іншу приватну компанію, що належить Стоєцькому й Бочковскому».
Але вже 27 березня, як писав «Міст», під час засідання в Печерському районному суді Києва представник Генеральної прокуратури України (ГПУ) відкликав клопотання про обрання затриманим запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Як пояснила сторона обвинувачення, «через відсутність достатньої кількості доказів скоєння злочину».
Відтак, суд відмовився заарештувати п. Бочковського та п. Стоєцького. Щоправда, п. Аваков стверджував того ж дня, що «прокуратура відкликала клопотання про арешт, щоби розширити його, поповнюючи додатковими статтями обвинувачення й епізодами за звинуваченням у корупційних діях, вимаганні».

Усе відбувається сміхотворно…
Але й на цьому «серіал» не завершився. 28 березня суд хоч і ухвалив арешт Бочковського й Стоєцького, однак із правом звільнення при внесенні ними чи за них застави, відповідно, 1 млн 184 тис. грн і 1 млн 182 тис. грн. А тим часом, 7 квітня в Інтернеті з’явився відеозапис іще одного затримання — Андрія Сухиніна, прокурора міста Краматорська, що на Донеччині. На нього кайданки надягли прямо під час церемонії представлення нового прокурора Донецької області.
Тож хоч це затримання й не транслювалося на телеканалах, однак завдяки відеоролику в Мережі й воно стало публічним. Чим же пояснити відхилення від сценарію, застосованого щодо п. Бочковського та п. Стоєцького? Швидше за все, різкою критикою засобами масової інформації (ЗМІ) трансляції їх затримання. Тим більше що вона пролунала й у західних мас-медіа.
Найрадикальніше із цього приводу висловились ЗМІ у Польщі, зокрема портал TVN24 назвав затримання п. Бочковського та п. Стоєцького так само, як екс-посол США, — показухою. А в американській інформаційній агенції Associated Press публічний характер затримання вважають надмірним, пояснивши при цьому, що його «було розроблено з метою проілюструвати те, що антикорупційний процес набирає обертів» в Україні.
Не церемонилися з постановниками публічного арешту Сергія Бочковського та Василя Стоєцького й у Києві. Зокрема, «Газета по-українськи» навела думку з цього приводу колишнього судді та депутата парламенту Юрія Кармазіна: «Все відбувається сміхотворно. З Бочковським та його заступником влаштували помпу: наділи наручники, принизили, а потім відпустили. Причому, не знаючи, звідки взялися ці кошти на сплату застави: були вони накопичені чи це співучасники злочинів хочуть висмикнути своїх людей».

Перш за все — піар
До слова, Ігор Попов, народний депутат від Радикальної партії України, котрий входить до складу комітету Верховної Ради (ВРУ) з питань запобігання та протидії корупції, відгукнувся про публічні затримання високопосадовців не менш різко: «Зрозуміло, що це, перш за все, — піар. І мотиви — публічні. Понад те, це є намаганням відволікти увагу таким яскравим фактом затримання від системних звинувачень, які сьогодні лунають на адресу всієї влади, насамперед уряду. І нам потрібні не показові затримання, а показові вироки. Тому що затримань у нас вистачає, вистачає висунутих звинувачень, але до покарання за цей рік жодна справа не доведена».
Пролунала ця оцінка в ефірі «Радіо Свобода». Утім, коментарі інших опитаних щодо цього ж питання були неоднозначними. Приміром, одна з респонденток сказала: «Дуже задоволена! Вважаю за правильне. Нехай дивляться всі, хто повинен боятися, жінки та діти, які користуються результатами такої корупційної діяльності. Нехай їм буде соромно». Натомість, інша респондентка констатувала: «Смішні ці арешти. Вони нікому не потрібні». А ще один опитаний «Радіо Свобода» обурився: «Маячня сивої кобили! Повне порушення всіх законних повноважень для затримання людини. Те, що було зроблено там, — просто цирк».
Своєю чергою, політолог Сергій Таран пояснив в ефірі того ж «Радіо Свобода»: «Затриманням високопосадовця просто під час засідання Кабміну влада намагається продемонструвати, що в Україні відбувається боротьба з корупцією, і вона стосується й тих чиновників, які є учасниками засідань уряду. Звісно, у цьому можна шукати й піар, але, якщо цей піар полягатиме в тому, що влада розказуватиме, як вона бореться з корупцією та як вона готова саджати чиновників, котрих сама призначала, то це буде непогано».
Натомість, на запитання: «Чи не виглядатиме таке демонстративне затримання дивним для європейських партнерів України?» – політолог відповів: «Якщо таке відбудеться один раз, то це не стане проблемою для іміджу чиновників. Але коли це відбуватиметься регулярно, тоді, безперечно, постане питання, що чиновника повинні заарештовувати не на засіданнях Кабінету міністрів. Досі, попри обіцянки та заяви, країна не знала жодного прізвища заарештованого високопосадовця, пов’язаного конкретно з корупцією».

Драма чи комедія?
Своєю чергою, Євгенія Мазур, оглядач київського «Телеканалу новин «24», у сюжеті під заголовком «Вистава у Кабміні: драма чи комедія?» зауважила: «Таке показове затримання, на думку політологів, є заходом корисним і безумовно потрібним у поточній ситуації. Як пояснив Володимир Фесенко, керівник центру прикладних і політичних досліджень «Пента», це — демонстрація того, що хоче населення: картинки арештів та боротьби з корупцією».
«А те, що затримання відбулося на засіданні Кабміну — це вже спроба зіграти на імідж прем’єр-міністра та показати, що він бореться з корупцією. Рейтинґи «Народного фронту» істотно впали, і треба їх якось рятувати», — навела журналістка думку політолога.
Водночас, Володимир Горбач, політичний аналітик Інституту Євроатлантичного співробітництва, зазначив, що елемент демонстративності затримання урядовців можна пояснити бажанням влади публічно продемонструвати, що навіть у Кабінеті Міністрів немає і не може бути якихось недоторканних осіб.
Із цією думкою погоджується Сергій Висоцький, депутат парламенту від «Народного фронту». Зокрема, він упевнений, що затримання п. Бочковського — це боротьба з окремими випадками хабарництва та демонстративне покарання за хабарництво. Людям потрібно показувати, що Кабмін і нова влада справді діють.
Своєю чергою, політолог Олексій Гарань указує на те, що такі показові затримання сигналізують усім урядовцям, що й на них очікує така ж доля. Крім цього, за його словами, той факт, що це затримання збіглося зі звільненням із посади голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації Ігоря Коломойського, можна потрактувати і як символізм, і як початок боротьби з корупцією у найвищих ешелонах влади.
«Однак сказати, чи реально продемонстроване у прямому ефірі шоу з Кабміну є початком серйозного викорінення корупції на урядовому рівні, можна буде лише тоді, коли справу буде доведено до суду. На мою думку, важливо, щоби була достатня доказова база для того, аби ці справи дійшли до суду й винність цих людей було доведено, щоб на них справді очікував суворий вирок», — додав п. Гарань.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply