Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 1, 2020

ГПУ переслідує учасника Революції гідності

Автор:

|

Квітень 12, 2018

|

Рубрика:

ГПУ переслідує учасника Революції гідності

Замість тих, хто вчинили злочини проти Майдану, ГПУ взялася за… учасників Революції гідності.

«Як воно було насправді»
ГПУ, яка не поспішає передавати суддям справи про загибель героїв «Небесної сотні», натомість затримала 3 квітня в Шегинях на кордоні з Польщею Івана Бубенчика, активіста Революції гідності та засновника дитячої школи рибальства у Львові. Бо він розповів позаторік в інтерв’ю, що нібито вбив 20 лютого 2014 року на вулиці Інститутській у Києві двох бійців загону спеціального призначення міліції «Беркут».
Після цього ГПУ викликала його на допит як свідка. Іван Бубенчик прийшов тоді до ГПУ, але згодом перестав з’являтися попри численні повістки. Відтак, прокуратура інкримінує йому вбивство та замах на життя правоохоронців та незаконне поводження зі зброєю.
Необтяжені владою українці сприйняли це з обуренням. Бо п. Бубенчик був не лише учасником Революції гідності з перших днів, спочатку у Львові, а згодом у складі 9-ї сотні «Самооборони Майдану» в Києві. Від початку війни на Сході України він був добровольцем у спецбатальйону міліції «Дніпро-1». Потім — командиром батальйону «Захід-2», однієї з добровольчих структур, створених на початку 2016 року після розколу «Правого сектору».
У документальному фільмі режисера Олекси Тихого «Бранці» Іван Бубенчик розповів, що він застрелив двох командирів «Беркуту» та поранив інших бійців спецпідрозділу, щоб зупинити насильство з їхнього боку. За його словами, вранці 20 лютого 2014-го невідомий нібито приніс на Майдан автомат Калашникова і 75 набоїв. З нього, як свідчив п. Бубенчик, він нібито й стріляв, аби створити враження, наче на Майдані багато зброї.
Сергій Горбатюк, начальник управління спеціальних розслідувань Головного слідчого управління ГПУ, спершу заявив із цього приводу: «Стосовно вбивств правоохоронців та їхніх вогнепальних поранень ведеться слідство й уся інформація, в т. ч, заяви Бубенчика, ще до публікації фільму перевірялися. Питання в тому, що в лютому 2014 року Верховна Рада (ВРУ) застосувала амністію, всі особи, причетні до будь-яких злочинів проти правоохоронців (під час Майдану. — Ред.) потрапляють під амністію. Карні справи щодо них мають бути закриті. Тому затримувати, повідомляти про підозру можливості ми позбавлені. Єдине, що ми працюємо для того, щоб встановити, як воно було насправді».

«Закон є нікчемним»
Але 3 квітня п. Горбатюк повідомив, що активістові Майдану Бубенчику оголосили про підозру у вчиненні вбивств двох правоохоронців, а також одного замаху на вбивство. Ігор Земсков, прокурор департаменту спеціальних розслідувань ГПУ, уточнив: «Івану Бубенчику інкримінують убивство працівника правоохоронного органу під час здійснення ним службової діяльності, вчинення вбивства військовослужбовця під час охорони громадського порядку та замах на вчинення вбивства військовослужбовців під час охорони громадського правопорядку, вчинене за змовою групи осіб, і незаконне поводження зі зброєю та бойовими припасами (злочини, передбачені пунктами 1, 12 частини другої статті 115, статті 348 та частини першої статті 263 Кримінально-процесуального кодексу України). «Закон про амністію» забороняє будь-які процесуальні дії проти учасників Революції гідності. Але Іванові Бубенчику серед інших інкримінують статтю 115 Карного кодексу — навмисне вбивство, до якої амністія не застосовується».
3 квітня Олексій Донський, прокурор департаменту спецрозслідувань ГПУ, не лише підтвердив, що закон про амністію учасників Революції гідності, ухвалений 21 лютого 2014 року, не може бути застосований до активіста Бубенчика, а й запевняв, що цей документ «є нікчемним», бо суперечить Кримінально-процесуальному кодексу.
Наступного дня Андрій Парубій, голова ВРУ, заявив, що він обурений заявою представника прокуратури про те, що закон про амністію учасників Революції гідності є нікчемним. «Для мене є неприйнятним, коли прокурор у суді зазначає, що закон про амністію, схвалений українським парламентом, є нікчемним, вважаю, що прокурор не може давати політичну оцінку, а виконувати закон, який схвалює найвищий законодавчий орган. Стосовно цієї ситуації має бути спеціальне розслідування, має бути спеціальна оцінка», — зазначив спікер парламенту.
Утім прокурор Донський визнав: «У багатьох звітах міжнародних правозахисних організацій слідство у справах Майдану називають необ’єктивним. Це через те, що немає обвинувачених у загибелі силовиків. Нас можуть звинуватити в політичному переслідуванні».
За словами прокурора Земскова, Івана Бубенчика затримали через те, що він намагався виїхати до Польщі. А в Печерському районному суді Києва Ігор Земсков повідомив про «пряме ухилення від явок та дачі свідчень» із боку п. Бубенчика.
У зв’язку з цим прокуратура подала клопотання про запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. «Потрібно з’ясувати, з яких мотивів діяв Бубенчик, чи це була самооборона з його боку. У нас є докази, які обґрунтовують підозру. Їх ми озвучимо під час засідання суду. Ризики для тримання під вартою — Бубенчик намагався виїхати до Польщі і не з’являвся на наші повістки. Слідчому повідомив, що не нас хоче бачити, знати і до нас з’являтися», — повідомив п. Земсков.
Натомість Іван Бубенчик пояснив у Печерському судді, що він не з’являвся на повістки, бо мав «важливіші справи», а судовий процес проти себе розцінює, як «злочин». «Розцінюю цей судовий процес як злочин, бо прокуратура, яка не служить народові, інкримінує захисникові народу вбивства, які відбувалися на той момент, коли відбувалася Революція гідності. Слідство не може осуджувати тих, хто захищає народ», — заявив активіст.
А в коментарі журналістам Іван Бубенчик розповів: «Мене викликали на допит, я зустрічався з прокурором, котрий брав у мене покази як свідка. Всі свідчення, які я надавав, його повністю влаштовували. Цілком зрозуміло, що відбулося за ці два роки — нам поки що не вдалося побудувати ту країну, про яку мріє мій народ».

«Це були прапорщики»
Професор-юрист Володимир Василенко також переконаний, що дії Івана Бубенчика були цілком виправдані. А Микола Княжицький, народний депутат України, переповідав те, що він дізнався під час Революції гідності від двох офіцерів міліції: «Один із них — полковник зі Львова, один — із Донецька. В цей час поруч із нами ми намагалися провести швидку, щоб звідси хлопців з Майдану відвезти до лікарні. А потім прийшли міліціонери, також, між іншим, з вогнепальними пораненнями. І от що сказав мені один з цих полковників, він мені сказав російською: «Ви знаєте, ми думали, що це ваші. Але ми впіймали цих кількох, хто стріляли… Це були прапорщики міліції. Ми вилучили у них посвідчення й віддали в нашу контррозвідку».
Своєю чергою, Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ України, зауважив: «Департамент спецрозслідування ГПУ на чолі з Сергієм Горбатюком прийняв рішення про арешт цієї людини. Вважаю, що це суперечливе рішення, адже питання, що ця людина стріляла й убивала, є недоведеним і непідтвердженим».
Тим часом 5 квітня Анжела Стрижевська, заступник генерального прокурора України, повідомила: «Рішенням Печерського районного суду задоволена наша заява про відкликання клопотання про обрання запобіжного заходу Івану Бубенчику у зв’язку зі зміною підозри. На підставі тих матеріалів, які є в карному провадженні, підозру не можна вважати для обрання запобіжного заходу обґрунтованою».
Можливо, причину цієї зміни пояснив Семен Семенченко, народний депутат України, котрий зауважив: «У справі Івана Бубенчика ГПУ вийшла на саму себе. Саме генеральний прокурор Луценко, як і багато тих, хто зараз при владі, зі сцени Майдану закликали чинити опір, захищатися. Саме вони розповідали, що до них іде зброя зі Західної України».
А от Андрій Ніцой директор Центру стратегічних розробок, дійшов такого висновку: «Бачу лише те, що діяльність генерального прокурора та ГПУ пронизана політикою, а не законом і правосуддям. А політичність тут у тому, аби привчити нас до того, щоб ми не сміли піднімати руку на владу, адже вона завжди права. Як казав міністр внутрішніх справ, спочатку тебе вб’ють або заарештують, а потім можеш оскаржувати дії політиків. Справою Бубенчика влада хоча дати урок всім учасникам майбутніх акцій протесту. Мовляв, із ними буде те ж, що й з Бубенчиком — герой сидітиме у в’язниці».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply