Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 20, 2020

Головний антикорупціонер України

Автор:

|

Квітень 23, 2015

|

Рубрика:

Головний антикорупціонер України

Артем Ситник

Національне антикорупційне бюро України нарешті отримало директора, але навіть за найоптимістичнішим сценарієм відомство запрацює не раніше за кінець цього року.

Зі 186 претендентів
16 квітня ц. р. Президент України  призначив директором Національного антикорупційного бюро (НАБ) 35-річного юриста Артема Ситника. Напередодні конкурсна комісія представила главі держави його кандидатуру на вибір разом з іще однією — адвоката й старшого наукового працівника Інституту держави та права Миколи Сірого. А загалом нею попередньо було розглянуто 186 претендентів, серед яких, зокрема були екс-президент і колишній заступник генпрокурора Грузії — відповідно, Михайло Саакашвілі та Давід Сакварелідзе, а також діаспорянин зі США — помічник федерального прокурора Богдан Вітвицький.
Свій остаточний вибір Петро Порошенко пояснив так: «Попри доволі молодий вік — 35 років — Артем Ситник має десятирічний стаж слідчої роботи в корупційних справах, причому розслідувалися ті справи не так, як зазвичай це робилося в Україні, — вони все ж таки дійшли до суду, і фігуранти цих справ опинилися за ґратами. Гадаю, саме це має бути критерієм оцінювання ефективності діяльності Антикорупційного бюро».
Президент також відзначив те, що 2011 року, демонструючи незгоду з принципами, якими тоді керувалися посадовці в правоохоронних і наглядових органах, п. Ситник звільнився з прокуратури. А свідченням ефективності його роботи на чолі Антикорупційного бюро, за словами п. Порошенка, має стати прогрес в індексі сприйняття корупції Transparency International.
Глава держави також запропонував долучити до роботи НАБ досвідчених іноземних фахівців, пояснивши, що це «ще більше дасть нам змогу претендувати на довіру та підтримку з боку світового співтовариства — для нас це дуже важливо». Артем Ситник, своєю чергою, запевнив, що розуміє всю глибину відповідальності, покладеної на нього.

Суспільство не чекатиме?
Та хоч новоспечений очільник НАБ запевнив, що «суспільство не чекатиме на результати роботи бюро роками», при цьому він, схоже, наперед виправдовувався, що може й не виконати своєї обіцянки, оскільки додав: «Перше: цей правоохоронний орган створюється з нуля. Друге: стан боротьби з корупцією починається не те що з нуля, а з іще нижчого рівня, і при цьому підслідними цього органу є чиновники вищого рангу».
Між тим, Олексій Філатов, заступник голови Адміністрації Президента (АП), ще до призначення п. Ситника директором антикорупційного бюро прогнозував: «Кінець цього року — це вельми оптимістичний термін, у який можна вкластися, якщо всі процеси будуть запущені та проходитимуть без суттєвих перешкод». Бо, на його думку, для ефективної роботи такої великої структури, як НАБ, необхідно вирішити суттєві логістичні питання й самого лише призначення керівника недостатньо.
Натомість, ще до того, як обійняти посаду директора НАБ, Артем Ситник сказав у одному з інтерв’ю, що серйозною перешкодою в діяльності очолюваної ним структури може виявитися заборона брати на роботу людей, котрі п’ять років працювали в слідчих органах.
Як виверт була розцінена журналістами й така заява новопризначеного головного борця з корупцією: «Ще мені кажуть: тут на кого не вкажи пальцем — усі корупціонери. Припустімо. То, може, виведемо усіх на Майдан і будемо розстрілювати? Тоді результат буде швидким, але сумніваюся, що це наблизить нас до правової держави».
Крім того, на переконання п. Ситника, бюро має працювати суто із чиновниками нинішньої влади: мовляв, справами колишніх — варто займатися Генеральній прокуратурі або Міністерству внутрішніх справ. Як бачимо, директор НАБ таки встиг продемонструвати схильність юристів як до тяганини, так і до її виправдання.

Слідчий і адвокат
До слова, вищу освіту Артем Ситник, котрий народився 1979 року в селищі Компаніївці Кіровоградської області, здобував у Харківській юридичній академії імені Ярослава Мудрого. А одразу по її закінченні пішов працювати в прокуратуру одного з міських районів Кіровограда, де за кілька років став старшим слідчим. 2004-го був переведений на таку ж посаду в обласну прокуратуру, а два роки потому вже керував слідчим відділом.
У 2008-2011 рр. він очолював таку ж структуру в прокуратурі Київської області, звільнившись звідти за власним бажанням. За його словами, причиною цього була «незгода з політикою режиму Януковича та заангажованість прокурора області Михайла Вітязя», із яким у п. Ситника виник конфлікт, бо він не узгодив із начальством рішення затримати 2011-го керівника управління культури і туризму Київської області під час отримання тим хабара на суму 40 тис. USD. У своїй автобіографії п. Ситник стверджує також, що очолювані ним слідчі відділи притягали до відповідальності за корупцію низку суддів, працівників Служби безпеки України, прикордонників, міліціонерів і інших чиновників.
Також Артем Ситник брав участь у розслідуванні фальсифікації виборів Президента України 2004-го в скандальному 100-му окрузі в Кіровоградській області, що тривало три роки. За його результатами до карної відповідальності було притягнуто вісьмох членів виборчої комісії.
А звільнившись із прокуратури, п. Ситник зайнявся адвокатською діяльністю — працював керуючим партнером в об’єднанні «Юридичні гарантії» та юристом у фірмі «Компас». Однак задекларував, приміром, за минулий рік дохід на суму всього 23,5 тис. грн, викликавши цим у журналістів певні сумніви щодо його щирості.
А от члени конкурсної комісії НАБ Євген Нищук і Євген Захаров у коментарі київському інтернет-виданню «Українська правда» запевнили, що декларація п. Ситника не викликала у них жодних запитань. Євген Ніщук також пояснив, що її ретельно перевіряли й у фіскальній службі, а п. Захаров уточнив, що під час співбесіди Артем Ситник розповів, що у 2013-2014 рр. перебував на Майдані й мало займався правничою діяльністю.

Маловідома людина
Що ж до професійних успіхів п. Ситника, то вони, приміром, нічим не вразили члена парламентського комітету з питань запобігання та протидії корупції — депутата фракції «Батьківщина» Ігоря Луценка, бо той назвав новопризначеного керівника НАБ маловідомою людиною. Ще й наголосив, що вважає це радше за недолік, а також зауважив: «Якщо людина немає особливих піар-комунікаційних позицій, популярності, то їй, звісно, буде важкувато».
Своєю чергою, політолог Віктор Таран указав на «плюси» п. Ситника: «Те, що має досвід пошукової роботи й знає, як ведеться слідство… те, що не побоявся піти проти керівництва в прокуратурі, означає: здатен ухвалювати самостійні рішення».
Утім, політолог застеріг: «Але йому треба позбутися «хвостів» минулого — зв’язків із Кернесом та Медведчуком». Але який стосунок має Артем Ситник до міського голови Харкова Геннадія Кернеса, а також до кума російського президента — Віктора Медведчука? Річ у тім, що людиною Медведчука називають колишнього прокурора Київщини Юрія Гайсинського, який у 1990-х відкрив компанію «Юридичні гарантії», де працював і новопризначений директор НАБ. Натомість, п. Кернес — зять Гайсинського, оскільки одружений із його донькою Оксаною.
І це призначення насторожило не лише п. Тарана, а, приміром, колишнього депутата українського парламенту Тараса Чорновола, котрий висловив свій подив у Facebook: «Усе думаю: а чому такий дивний вибір конкурсної комісії на голову Антикорупційного бюро (АКБ)? Можна дискутувати щодо того, чи кращого з двох запропонованих вибрав Президент. Але ж вибирати не було з кого! Обидва не платять податків і брешуть у деклараціях. За обома тягнеться шлейф минулих зв’язків».
А поки українська громадськість «перетравлює» його призначення, Артем Ситник уже ділиться своїми «наполеонівськими» планами: «Найближчим часом, сподіваюся, запрацює сайт Національного антикорупційного бюро, і буквально наступного тижня там буде оприлюднено інформацію, зокрема, щодо конкурсу (на заміщення посад у бюро)… Я сьогодні вивчаю особові справи інших кандидатів, які подали документи на зайняття посади… Загалом маю пройти 161 блок документів, а потім, можливо, із ними зв’яжусь і запрошу на співбесіду». Одним словом, директор НАБ просто таки спонукає до припущення, що його призначили не так для викорінення корупція, як для імітації цього процесу. Утім, ніхто не буде проти, якщо Артем Ситник приємно «розчарує» українців у цьому.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply