Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 24, 2020

Глум над правосуддям

Автор:

|

Травень 23, 2013

|

Рубрика:

Глум над правосуддям

Минулого тижня в Апеляційному суді Києва допитали вже сьомого свідка в справі про вбивство 1996 року депутата й бізнесмена Євгена Щербаня.

Заручники прокурорів
Проти лідера опозиції й екс-прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко, ув’язненої на сім років за перевищення повноважень під час укладання контракту з російською компанією «Газпром», знову виступив залежний від Генеральної прокуратури України (ГПУ) «свідок». Цього разу це був Петро Кириченко, колишній бізнес-партнер іншого екс-прем’єра — Павла Лазаренка.
Причому в цього «свідка», як і в тих, котрі перед ним повторили звинувачення ГПУ проти п. Тимошенко, були вагомі причини не суперечити слідчим у черговій справі проти Юлії Володимирівни. Адже торік ті запроторили його хвору на рак дружину Ізабеллу до слідчого ізолятора (СІЗО), порушивши проти неї карну справу за спробу продати квартиру в Києві, на яку було накладено арешт, позаяк Кириченки отримали свої статки незаконним способом.
Відтак, «свідчити» проти Юлії Тимошенко Петро Кириченко почав тільки після того, як було звільнено його дружину, знято арешт із їхніх статків і повернуто їм кілька мільйонів доларів із депозиту. Однак, повернувшись до США, де вона живе разом зі своїм чоловіком уже майже 12 років, Ізабелла Кириченко пояснила в інтерв’ю газеті Kyiv Post, що літала в українську столицю продати своє тамтешнє помешкання, тому що брокер показала їй постанову ГПУ про зняття арешту із цієї нерухомості. Але в Києві з’ясувалося, що ту постанову було підроблено з метою заманити п. Кириченко в Україну, щоби використати в ролі «розмінної монети» в торгах із її чоловіком щодо надання «свідчень» проти Юлії Тимошенко.
Причому, скаржилася Ізабелла Кириченко, на неї брутально тиснули в СІЗО, помістивши в переповнену затриманими камеру: окрім неї там було ще шестеро людей, тож вона впродовж двох тижнів спала на матраці на підлозі. Її також щодня викликали на допити, навіть попри високу температуру. А схудла вона за час перебування в ізоляторі на 12 кг!

«Чи можна вірити?»
Отож політолог Ігор Жданов, директор аналітичного центру «Відкрита політика», на винесене в заголовок публікації в київському інтернет-виданні «Українська правда» запитання: «Чи можна вірити свідкові Кириченку?» – сам і відповів риторично: «Чи є випадковим те, що Петро Кириченко раптово «згадав» про причетність Юлії Тимошенко до вбивства Євгена Щербаня після арешту своєї онкохворої дружини в Україні?» і «Чи є випадковим повернення майна Петру Кириченку на декілька мільйонів доларів після того, як він дав покази проти Юлії Тимошенко?»
Відтак п. Кириченкові, чиє майно в Києві за бажання знову може заарештувати ГПУ, «вірять» лише слідчі, прокурори та соратники Віктора Януковича з Партії реґіонів. І, швидше за все, повірять судді, які ані в чому не суперечать чинній владі.
Хоча під час допиту, проведеного в режимі відео-конференції по телемосту між Вашинґтоном і Києвом, Петро Кириченко, перебуваючи в приміщенні консульства України в США, де йому повсякчас хтось щось підказував, озвучував свої «свідчення» з тексту, який цілком очевидно писав не він. Позаяк періодично зазирав до нього в пошуках відповідей на запитання захисту п. Тимошенко.
Зокрема, під час допиту п. Кириченко заявив, що особисто передав півмільйона доларів готівкою ватажку злочинного угруповання Олександрові Мільченку, який організував убивство п. Щербаня. А зробив це тому, що так розпорядився Павло Лазаренко, який нібито пояснив, що це потрібно для Юлії Тимошенко. Свідок стверджував також, що й п. Мільченко розповів йому, що «виконав роботу для Тимошенко та Лазаренка». І додав при цьому, що «малося на увазі вбивство Щербаня».
А на запитання Олега Пушкаря, заступника начальника Головного слідчого управління ГПУ: «Чиї гроші були переведені на рахунки Мільченка?» – відповів: «Це були гроші Тимошенко. Це мені відомо від Лазаренка, який сказав, що «Юля переказала Шурику гроші». Натомість, у відповідь на прохання: «Уточніть ще раз, хто був замовником убивства Щербаня й звідки вам це відомо», сказав: «Замовниками були Тимошенко й Лазаренко. Відомо мені це від Мільченка». Хоча той уже не зможе підтвердити це, бо помер іще 1997 року.

А доказів — катма!
Незважаючи на це, заступник начальника Головного слідчого управління ГПУ заявив журналістам по закінченні допиту: «Більш однозначні свідчення придумати важко. І на запитання прокуратури, і на запитання захисту свідок конкретно та чітко говорив те, що йому відомо. Він сказав: замовниками є Тимошенко й Лазаренко. Звідки приходили гроші — свідок підтвердив. Він розповів, що це були гроші Тимошенко. Він розповів про всі відомі йому обставини. Усі спроби захисту збити людину з пантелику не дали жодного результату, а, навпаки, сприяли ще більшій конкретизації».
Лілія Фролова, заступник генерального прокурора, доповнила свого колегу: «Петро Кириченко детально розповів про ті події та підтвердив підозру про причетність Юлії Тимошенко до вбивства Євгена Щербаня».
А от Сергій Власенко, захисник Юлії Тимошенко, відреагував на все це тирадою: «Відповідаючи на прямі запитання захисту, чи є у свідка будь-які докази причетності Тимошенко до практичних подій, пов’язаних зі загибеллю Щербаня, Кириченко чітко сказав: «Ні». Відповідаючи на запитання захисту, чи є в Кириченка реальні документальні докази знайомства Тимошенко з кримінальним авторитетом Матросом — Олександром Мільченком, свідок чітко сказав: «Ні». Відповідаючи на запитання, чи є в нього докази, що Тимошенко санкціонувала переказ коштів на рахунок підконтрольної йому компанії, свідок Кириченко чітко сказав, що таких доказів не має. Далі висновки робіть самі».

За межею здорового глузду…
Політолог Віталій Бала, директор Агенції моделювання ситуацій, прокоментував допит чергового «свідка» ГПУ так: «Усе, як на мене, зайшло за межу здорового глузду, і в нашій ситуації це (свідчення п. Кириченка. — Ред.) тільки для сторони обвинувачення може бути якимось аргументом, а зі сторони захисту я не знаю, яким чином вони можуть це використати, окрім того, що сказати, що це – якийсь театр абсурду й не більше».
Експерт зауважив також, що допит Петра Кириченка, попри застосування інформаційних технологій XXI ст., викликав у нього асоціації з цирком або шоу, а не юридичним процесом: «Перше враження — що це якийсь цирк, що ми живемо в якомусь задзеркаллі. Із моєї точки зору, це не те що не зрушило ситуації з місця, а ще й укотре показало, що це обвинувачення (у причетності п. Тимошенко до вбивства. — Ред.) — цілковитий абсурд».
Натомість, на запитання: «Як могли сприйняти допит свідка ГПУ на Заході, де уважно стежать за справою Тимошенко?» – політолог зауважив: «Я спілкуюся з представниками посольств в Україні й гадаю, що їхня реакція буде дуже близькою до того, що я сказав, хоча у більш виваженій формі, без вживання тих слів, які казав я».

«Убив Янукович»
А наступного після допиту Петра Кириченка дня журналістка Аліна Стрижак поширила в Інтернеті такий уривок зі свого інтерв’ю з іще одним екс-прем’єром України — Віталієм Масолом – для журналу «Країна»: «Я, наприклад, вважаю, що Щербаня вбив Янукович. Прибрав зі свого шляху. Це ж – Донецьк».
І хоч уже невдовзі у «Фейсбуці» з’явився недавно зареєстрований акаунт п. Масола, у якому сказано, що він такої заяви не робив, журналістка запевняє, що зберегла всі аудіозаписи тієї розмови. До того ж вона сумнівається, що 84-річний п. Масол завів собі на «Фейсбуці» сторінку, звідки спростував свої заяви. А учасники обговорення цієї інформації на сайтах, де її було опубліковано, дійшли висновку, що Віталій Масол зрікся власних слів тому, що його, як і Петра Кириченка, змусила влада, котра, як бачимо, не поспішає виконати вимоги керівництва Європейського Союзу (ЄС) про припинення вибіркового правосуддя в Україні, бо інакше той не підпише Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі. А відтак, керівництво України дає привід для висновку, що цим договором усього лише лякало Москву, аби виторгувати в неї якомога більше преференцій у разі вступу до Митного Союзу Російської Федерації, Білорусі та Казахстану.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply