Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 22, 2020

Глава уряду та його міністр посварилися через рокера з Польщі

Автор:

|

Лютий 02, 2017

|

Рубрика:

Глава уряду та його міністр посварилися через рокера з Польщі


Хтось заробляє на ремонті вагонів, інші — на продажу квитків

На минулотижневому засіданні Кабінету Міністрів (КМУ) з доповіддю про результати роботи 2016-го та плани на 2017 рік виступили, глава Укрзалізниці (УЗ), і Євген Кравцов, керівник Наглядової ради компанії. Виступи заздалегідь не анонсувалися і тому виявилися сюрпризом для більшості міністрів і присутньої на засіданні преси.

«Дурень! Сам дурень!»
Обидва доповідачі вельми оптимістично оцінили підсумки своєї роботи та представили доволі амбітні плани. Але найголовнішою проблемою, за словами п. Балчуна, був і залишається постійний пресинг і саботаж дій керівництва компанії. Менеджер не назвав прізвища «саботажників», але повідомив, що одних тільки корупційних схем у державному холдингу розкрили на понад 1 млрд грн.
Відчувши, що корупційна грудка летить в його город, у контратаку кинувся Володимир Омелян, міністр інфраструктури, в сферу компетенції якого донедавна й входила УЗ. Ось тільки головним поборником корупції він назвав самого п. Балчуна, котрий, на його думку, маючи досвід у шоу-бізнесі «займається більше музикою, ніж управлінням держкомпанією». Володимир Омелян назвав усі успіхи УЗ надуманими. «Вихід у плюс за підсумками 2016-го зумовлений простим числом. Це — не реформаторські дії, а лише збільшення тарифу на 15 %», — запевнив міністр і тут же жбурнув на стіл товсту папку документів, які нібито підтверджують збереження корупційних схем на залізниці та бездіяльність менеджменту.
Публічну сварку рішуче зупинив глава уряду. Володимир Гройсман, котрий задав обом питання, де вони працювали останні 5-7 років. Рокер із Польщі відповів, що був головою наглядової ради польської авіакомпанії LОТ і шефом вантажної польської залізниці. Відповідь Володимира Омеляна виявилася не настільки ефектною: «Працював в уряді України після закінчення університету, але коли у мене немає компетенції, я залучаю незалежних експертів».
«На превеликий жаль, у вас немає експертних знань у галузі залізниці. Міністр не може дозволяти собі особистих суперечок із підлеглими. Чварами можна займатися в апараті міністра, а в уряді треба поводитися достойно», — підсумував глава КМУ.

Особисті образи
Конфлікт між міністром та керівником УЗ назрівав давно. Ще в грудні минулого року в інтерв’ю «Фактам» п. Омелян наголошував: «За вісім місяців роботи Балчуну не вдалося добитися серйозних зрушень на краще. Виникає дуже серйозне запитання щодо професіоналізму цієї команди, в яку я, чесно кажучи, вірю усе менше й менше. Якщо держава наймає менеджерів і платить їм високу зарплату, то вони мають давати якісний продукт».
Міністр учергове назвав главу правління УЗ низькокваліфікованим фахівцем: «Він забув, що останні роки не працював у компаніях, а займався музикою. Тому питання полягає в тому, чи потрібна нам справді високоефективна державна компанія, яка працює для народу, чи компанія, яка є джерелом збагачення для певного кола осіб?».
Тим часом агенція «Інтерфакс-Україна» нагадує, що ще в квітні 2016 року, після призначення Войцеха Балчуна на посаду голови УЗ, Володимир Омелян говорив кардинально протилежні речі: «У залізничній сфері, на мою думку, ключовою подією можна назвати відбір нового керівника: вважаю, що це — фантастичний менеджер, він зробив величезні зміни в польських залізницях, був ідеологом цих змін. Сподіваюся, що його досвід в Україні буде не менш успішним».
Вочевидь, останньою краплею стало рішення КМУ від 18 січня ц. р., яким було затверджено новий статут УЗ. Відтепер Міністерство інфраструктури втратило право бути органом управління компанії. В старій редакції статуту міністр інфраструктури вносив на затвердження членів правління УЗ і наглядової ради компанії. Тепер усі кандидатури пропонувати глава КМУ.
Причому пропозицію про зміну статуту УЗ з голосу, а не письмово, озвучив віце-прем’єр Степан Кубів. «Це було зроблено без погодження з міністром, який втратив вплив», — наголосило «Економічній правді» джерело в уряді, маючи на увазі Володимира Омеляна.

Шість залізничних олігархів
Проблема корупції в УЗ справді є, і то гостра. «Я передбачав, що це проблема, але не передбачав, що настільки серйозна проблема. Практично від самого початку бачу тільки схеми, які сприяють корупції. Дуже непрозорі процедури. Дуже часто ми вибираємо найдорожчу пропозицію в наших тендерах і найнижчої якості. І проблема не в тому, застосовуємо ми ProZorro, чи ні. Проблема там, де готується специфікація. І ця специфікація таким чином розробляється, що вона сприяє одному переможцю. А вже на самому етапі тендерної процедури все йде за правилами», — заявляв Войцех Балчун у серпні 2016-го.
Володимир Гусак, член Комітету Верховної Ради України з питань транспорту, також визнає, що корупція — велика проблема УЗ. «Але тут вона не має єдиного центру. Є на рівні доріг, ремонтів рухомого складу тощо. На ремонті та закупівлі нових вагонів заробляють одні, на продажу квитків — інші, на ремонті колій — треті, на пранні білизні — четверті тощо», — розповів він.
Але найбільшу сенсацію в ефірі телеканалу ZIK озвучив Віктор Медвідь, директор консалтингової компанії «Вільямінвест»: «Можемо говорити про дві групи підприємців, чи швидше, власників усіх тих підприємств, які отримують прибуток від обслуговування різноманітних процесів на УЗ. Загалом, можемо говорити про шістьох фізичних осіб-бенефіціарів».

Політика на рейках
З огляду на конфлікт із прем’єром, дехто заговорив про можливість відставки Володимира Омеляна. Але навряд чи останньому доведеться звертатися до центру зайнятості. Ситуація та сама, що і з міністром внутрішніх справ Аваковим, котрому декотрі експерти прогнозували відставку після того, як восени минулого року в Княжичах під Києвом дві групи поліціянтів перестріляли одні одних.
Справа в тому, що і п. Аваков, і п. Омелян призначені в уряд за квотою «Народного фронту» Арсенія Яценюка. Звільнення одного, або іншого та заміна їх кимось із табору Петра Порошенка може спровокувати «Народний фронт» на вихід із парламентської коаліції. А це означатиме лише одне — дочасні парламентські вибори, які зараз нікому в Україні не потрібні.
Водночас позиція самого Президента в цій суперечці наразі незрозуміла. Проте не виключено, що він може втрутитися в ситуацію. Принаймні Володимир Омелян в ефірі телеканалу NewsOne заявив, що цими вихідними мав розмову з главою держави. «Я повідомив йому про незадовільний стан справ, про те, що зараз мова йде не про реформу, а про бажання певних осіб зберегти корупційний вплив на УЗ. Сподіваюся на те, що на найближчому засіданні Ради національної безпеки й оборони будуть прийняті правильні кадрові рішення щодо УЗ», — наголосив міністр. Тож ставити крапку в цій історії ще зарано.

Ігор Берчак

Найгучніші скандали навколо УЗ
Березень 2016
У потязі № 44 «Київ-Івано-Франківськ» пасажиру видали білизну з чіткими слідами від чийогось взуття. Начальник потяга звинуватив у цьому пральню, а керівництво пральні, своєю чергою, заявило, що перевіркою якості та чистоти білизни мають займатися провідники. Керівництво УЗ про всяк випадок притягнуло до дисциплінарної відповідальності 11 посадових осіб і звільнило начальника вагонного депо, в якому формувався потяг.

Червень 2016
Не допомогло. Улітку — новий «пральний сандал». Тисячі пасажирів не змогли дістатися до чорноморських курортів через скасування Південно-Західною залізницею низки потягів — через відсутність чистої постільної білизни. Офіційна версія — на фірмі, що обслуговує УЗ, поламалися всі пральні машини.

Жовтень 2016
Детективи Національного антикорупційного бюро (НАБУ) спільно з прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури затримали екс-директора «Укрзалізничпостач» (філія УЗ). За версією слідства, колишній керівник держустанови організував 2015-го закупівлі метизної продукції (кріплення) за завищеними цінами, в результаті чого державі було завдано збитків на суму понад 20 млн грн.

Грудень 2016
Філія УЗ «Центр забезпечення виробництва» за результатами тендеру замовила у «Максмед Інтернешнл» постачання запчастин виробництва Дружківського заводу металевих виробів на 110 млн грн, повідомляється у «Віснику державних закупівель». Як стверджує ресурс «Наші гроші», основними акціонерами Дружківського заводу металевих виробів є члени сім’ї Валерія Малікова, екс-голови податкової міліції Донецької області та заступника голови Державної податкової адміністрації України до 2012 року.

Січень 2017
НАБУ підозрює службових осіб філії УЗ «Центр забезпечення виробництва» у зловживанні службовим становищем під час закупівлі радіостанцій, що могло призвести до заволодіння державними коштами у розмірі близько 8 млн грн.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply