Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 24, 2020

Генеральний прокурор vs антикорупційний

Автор:

|

Квітень 05, 2018

|

Рубрика:

Генеральний прокурор vs антикорупційний

Назар Холодницький і Юрій Луценко

«Антикорупційній» скандал може затьмарити навіть судовий процес над Надією Савченко.

«Програли всі»
Назар Холодницький, керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), повідомив 3 квітня, що стосовно нього відкрила карну справу очолювана Юрієм Луценком Генеральна прокуратура України (ГПУ). Там нібито підозрюють очільника САП у начебто в розголошенні ним відомостей досудового розслідування.
Відтак, п. Луценко звернувся до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів із проханням розглянути питання звільнення п. Холодницького зі займаної посади. А Артем Ситник, директор Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), буцімто запідозрив Назара Івановича ще й у нібито «тиску на суд, чиновників і свідків із метою надання ними неправдивих свідчень», а також закидає йому «злив» інформації про заплановані обшуки НАБУ і тиск на підлеглих прокурорів.
Тим часом Ярослав Конощук, парламентський кореспондент телеканалу «112 Україна», почув у кулуарах Верховної Ради (ВРУ), що, за його словами, керівника САП можуть уже найближчим часом заарештувати за «пособництво в отриманні хабара — 2 млн USD — за закриття карної справи». Відтак, журналіст резюмував: «І хоча заступник Луценка заперечує таку можливість, Холодницькому доведеться або бути більш договороздатним, або йти у відставку».
Журналіст також повідомив, що його «джерела у правоохоронних органах» вважають арешт п. Холодницького дуже сумнівними. За їхніми словами, одним зі завдань «справи Холодницького» є посилення контролю ГПУ над зв’язкою НАБУ-САП.
Для цього кілька тижнів у його кабінеті працювала прихована записувальна апаратура. Прикріплена вона була на великий акваріум біля столу Холодницького чи то завербованою працівницею фірми, котра доглядала риб, чи то переодягненим агентом.
Роман Романюк, оглядач інтернет-видання «Українська правда» (УП), цілком слушно зауважив із цього приводу: «Особливого трагізму цій ситуації додає той факт, що «жучки» в кабінеті керівника САП належали іншому антикорупційному органу — НАБУ. Створені для боротьби з корумпованою владною системою, нові органи ув’язались у самовбивчу війну одне проти одного. І нехай зараз комусь у НАБУ здається, що програв Холодницький, — насправді програли всі».

Міжусобиця правоохоронців
Стосунки між антикорупційними органами зіпсувалися вже давно. Ледь не з перших місяців роботи НАБУ і САП почало лунати їхнє невдоволення роботою одне одного. З боку відомства п. Ситника лунали скарги, що антикорупційний прокурор затягує підписання підозр фігурантам гучних розслідувань. А «група підтримки» НАБУ в особі громадських активістів і частини депутатського корпусу публічно звинувачували п. Холодницького в затягуванні справ, підігруванні корупціонерам і навіть роботі на владну верхівку.
Своєю чергою, в САП обурювалися, що НАБУ займається політикою та піаром замість того, щоб реально розслідувати справи. Холодницький по кілька разів завертав написані детективами п. Ситника підозри, вимагаючи написати їх грамотно і з достатніми доказами.
Час від часу НАБУ та САП приходили до тями та, принаймні публічно, виступали одним фронтом, коли на їхній ворожнечі починала грати влада. Керівники САП і НАБУ на вмовляння послів «Великої сімки» підписували непублічні меморандуми про примирення, але відчутного результату це не дало.
Навіть у критичних ситуаціях ворожнеча між антикорупціонерами не зникала. Вона лише пригасала на якийсь час, аби знову вибухнути в іншій неспокійній ситуації.
За інформацією УП, позаминулого місяця тому до ГПУ звернулися детективи НАБУ. За законом, процесуальними керівниками у справах Антикорупційного бюро мають бути прокурори САП. Власне, саме для цього антикорупційну прокуратуру і створювали.
Але є випадки, коли слідчі НАБУ можуть звертатися напряму до генпрокурора — якщо справа розслідується проти когось із САП. У цій ситуації саме так і було: детективи п. Ситника попросили відкрити провадження на антикорупційного прокурора Холодницького.
І генпрокурор із радістю відгукнувся на прохання НАБУ. Як розповіли УП одразу кілька народних депутатів, знайомих зі ситуацією, у п. Луценка могли бути свої причини підіграти п. Ситнику. Одне з джерел у ВРУ повідомило: «Холодницький кілька місяців окучував американців, пропонуючи себе на посаду генпрокурора. От і поплатився». Натомість в антикорупційні прокуратурі відповіли на це так: «Холодницький навіть п’яний ніколи такого не казав. Це повна брехня».

Дотиснули?
А від «джерел» у ГПУ УП стало відомо, що процесуальне керівництво в ньому здійснює ніхто інший, як Володимир Гуцуляк. Активісти та депутати, котрих прийнято вважати захисниками НАБУ, називають його керівником так званого департаменту Кононенка-Грановського, який у ГПУ нібито займається всіма чутливими для влади питаннями.
Саме в цьому департаменті під керівництвом п. Гуцуляка працював одіозний екс-прокурор Дмитро Сус, котрий улітку 2016-го «засвітився» в гучному скандалі між ГПУ та НАБУ. У розпал конфлікту слідчо-оперативна група на чолі з ним приходила з обшуками до НАБУ, а стеження за самим слідчим призвело до фізичного зіткнення між працівниками двох силових структур.
Саме за погодження керівника цього ж «департаменту» в кабінеті Назара Холодницького НАБУ встановило «жучки». Щоправда, як переконують «джерела» УП, нічого кримінального зафіксувати не вдалося.
Але на дисциплінарне покарання п. Холодницький наговорив. «Там криміналу немає, але є дуже неприємні антисемітські висловлювання», — пояснили у ГПУ.
Відтак офіційно «справа Холодницького» кваліфікується як порушення прокурорської етики. Найбільшим покаранням у такому разі для керівника САП може стати звільнення. 20 березня з’явилася інформація, що Назар Іванович і сам міркує подати у відставку. Правда, тоді таке рішення співрозмовники УП у САП пов’язували з погіршенням здоров’я прокурора.
Тепер стало відомо, що це далеко не єдина причина. Набагато вагомішою підставою задуматися про звільнення міг бути і шантаж. Як переконують в оточенні керівника САП, п. Холодницького близько тижня схиляли «до дружби з владою», оперуючи даними записів із його кабінету. Хто саме вів такі «перемовини», джерело повідомити не захотіло.
Власне, після того, як Назару Івановичу дали послухати його ж балачки, він став шукати «жучки» і знайшов їх на злощасному акваріумі. Це стало більшим поштовхом до роздумів про відставку, ніж погіршення здоров’я.
Як переконують у САП, п. Холодницький заяву ще не написав. Спершу він планує відвідати з робочим візитом Брюссель (Бельгія), де в ці ж дні перебуватиме директор НАБУ, а тоді ухвалить рішення.

«Не треба лякати»
У будь-якому разі, шансів, що в САП збережеться старий керівник, небагато — або за дисциплінарною справою, або за власним бажанням Назар Холодницький, швидше за все, звільнить місце. Близьке до керівника САП «джерело» УП повідомило: «Він піде. За кого йому триматися, всі проти нього. Піде в університет викладати. Футболом займеться».
Однак Артем Ситник зауважив в інтерв’ю київському часопису «Дзеркалу тижня»: «Не треба лякати мене наслідками відставки Холодницького. На цей момент ризик його збереження на посаді перевищує всі інші».
А от Віталій Купрій, депутат ВРУ, вважає, що це Петро Порошенко «дав вказівку вирішити питання з неконтрольованими органами, які не зможуть забезпечити потрібні результати для влади».
Тим часом Антон Геращенко, ще один народний депутат України, попередив: «Якщо Назар Холодницький піде зі своєї посади, то вся робота НАБУ зупиниться. Відповідно до закону про антикорупційну прокуратуру глава САП Назар Холодницький — єдиний, хто може доручати прокурорам розглядати справи НАБУ. Таким чином, без нього всі справи НАБУ будуть просто чекати, поки з’явиться новий антикорупційний прокурор. Вибір нового глави САП може зайняти місяці. А в умовах підготовки до виборів та тієї політичної істерії, яка є, цей процес може бути взагалі заблокований. Тому це ще одна проблема, з якою може зіткнутися боротьба з корупцією в Україні».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply