Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Thursday, Aug. 16, 2018

Фіґуранти «чорної каси»

Автор:

|

Червень 09, 2016

|

Рубрика:

Фіґуранти «чорної каси»
Олександр Єфремов

Олександр Єфремов

Наприкінці травня і початку червня ц. р. відбулися дві події, збіг між якими — навряд чи випадковий.

Декларація колаборантів
27 травня на з’їзді партії «Опозиційний блок», яку створили позаторік колишні члени Партії реґіонів (ПР), усунуті від влади в результаті Революції гідності, задекларували, що вона «почала процес об’єднання опозиційних сил навколо головного завдання — досягнення миру та забезпечення мирного розвитку в Україні». Але попри те, що не Україна розв’язала неоголошену війну на Донбасі, а Російська Федерація (РФ), її в декларації «Опоблок» не згадав жодного разу.
І не РФ «опозиційні» політики закликали «відмовитися від войовничої риторики й від дій, що поглиблюють конфлікт на території України». Не Росію мали на увазі, коли заявляли у декларації: «Ми в опозиції до сил хаосу і війни та готові до конструктивної співпраці з усіма, хто поділяє наші базові принципи — мир, економічний і соціальний розвиток, справедливість і безпеку».
То стосовно кого проголосив себе опозицією «Опоблок»? Зрозуміло, що стосовно всіх патріотів України, котрі опираються спробам РФ та їхніх колаборантів на Донбасі перетворити державу на федерацію реґіонів, керованих із Москви.

Аби запобігти реваншу
Тож навряд чи збігом стало те, що цього ж дня Віктор Трепак, колишній перший заступник голови Служби безпеки України, передав до Національного антикорупційного бюро (НАБУ) документи, які засвідчують корумпованість членів «Опоблоку» в часи їхнього членства у ПР. А в опублікованому наступного дня в київському часописі «Дзеркало тижня» інтерв’ю генерал Трепак, зокрема, заявив, що в переданих ним документах йдеться про так звану чорну бухгалтерію ПР зі загальними виплатами на суму близько 2 млрд USD. «Це — великий масив документів, які підтверджують тотальну корумпованість влади (часів Януковича. — Ред.). Значна частина цих матеріалів — «амбарна книга» корупційних виплат, які систематично здійснювалися за рахунок «общака», «чорної каси» ПР. Уперше в поле зору правоохоронних органів потрапляє масив матеріалів, які стосуються не одного чи кількох злочинів, а системної багаторічної корупційної діяльності організованої структури, що діяла на базі відомої політичної партії, ставила за мету незаконне захоплення влади й її протиправне використання. А головне — досягла цієї мети! Крім усього іншого, ці документи докладно розкривають механізм приходу Януковича до влади. На їхній підставі можна довести, що Янукович прийшов до влади незаконно і не був леґітимним президентом України», — розповів він.
Віктор Трепак також пояснив причину передачі ним до НАБУ цих документів. «На превеликий жаль, Революція гідності не призвела до зміни якості влади. Найбільшим ворогом України залишається її влада. Головним чином, цим і спричинена теперішня кризова ситуація в Україні, а не війною, як це часто пояснюють народу. Саме це створює підґрунтя для можливого політичного реваншу представників режиму Януковича, а отже, і зміни стратеґічного курсу розвитку України. І такий реванш, як це випливає з аналізу матеріалів і теперішньої ситуації, цілком можливий… Є небезпека втрати державності та розшматування України, якщо негайно не почати кардинально виправляти ситуацію у владі. Матеріали, про які ми говоримо, можуть істотно цьому сприяти», — запевнив він.

«Буде розслідувано»
30 травня в НАБУ підтвердили, що отримали дані про бухгалтерію «реґіоналів» і відкрили карне провадження з приводу неї, тож передані їм документи «будуть проаналізовані аналітиками та детективами». Але водночас насторожили зауваження, що «публічна заява Трепака», зроблена ще до звернення до НАБУ, позбавила їх певних оперативних можливостей і що «зайва публічність може нашкодити викриттю корупційних правопорушень і притягненню винних до відповідальності».
А 31 травня ще й депутат Сергій Лещенко опублікував в інтернет-виданні «Українська правда» неофіційну книгу витрат ПР, яку отримав, за його словами, ще в січні ц. р. у конверті поштою. «Коли Трепак дав інтерв’ю «Дзеркалу тижня», звісно, це справило ефект вибуху бомби. Я так розумію, документи він отримав не в ході оперативної діяльності, а йому, як і мені, передали анонімні джерела. Коли Трепак їх оприлюднив, для мене все стало остаточно зрозуміло — він леґалізував ці документи, підтвердивши їхню правдивість. Що стосується мене, то я особисто передав ці документи антикорупційному прокурору Назару Холодницькому», — пояснив депутат.
Зокрема, в оприлюднених п. Лещенком документах зафіксовано, що лише за половину 2012 року «реґіонали» заплатили, у т. ч. членам Центральної виборчої комісії, за фальсифікацію результатів народного волевиявлення майже 4 млн USD, а опозиційним щодо них депутатам Верховної Ради за голосування у ній — 3,4 млн USD.
Що ж, 5 червня Назар Холодницький, керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, запевнив у інтерв’ю телеканалу «Інтер», що з приводу «чорної бухгалтерії» ПР допитають близько сотні її фіґурантів і що цю справу обов’язково «буде розслідувано і передано до суду».

Перспективи — туманні
Оксана Денисова, оглядач «Дзеркала тижня», котрій генерал Трепак уперше повідомив про передані ним до НАБУ документи, прокоментувала їх так: «Теоретично інформація з «чорних» відомостей ПР може послужити підставою для порушення низки карних справ. Однак перспективи розгляду цих справ у суді видаються доволі туманними».
«Юристи вже тепер розходяться в думках щодо процесуальної ваги цих документів. Одні вважають їх чимось на кшталт «чужої електронної пошти», інші припускають, що, за умови якісного та професійного розслідування, документи можна використати як докази у корупційних справах», — уважає вона.
А, наприклад, депутат і юрист Сергій Власенко каже, що «коли НАБУ встановить справжність документів, допитає фіґурантів списку й доведе автентичність їхніх підписів, документи можна буде «пристебнути» до антикорупційних справ як докази». «Якщо буде
доведено, що люди зі списку в зазначений там момент перебували в зазначеному місці, і якщо буде доведено автентичність їхніх підписів, то, звісно, ці документи можуть стати доказами. Але це — величезна й копітка робота», — додав він.
Своєю чергою, Антон Геращенко, народний депутат України, прокоментував долю оприлюднених Віктором Трепаком і Сергієм Лещенком документів так: «Довести факт отримання коштів із «чорної каси» ПР із точки зору карного процесу — вкрай складно або майже неможливо, позаяк обидві сторони — і яка давала, і яка отримувала — будуть заперечувати факт видачі/отримання коштів. Підписів одержувачів грошей у списках буде недостатньо для судової перспективи справи».
А політолог Олена Дяченко впевнена: «За такого роду дії карним кодексом практично не передбачено покарання». Та й на думку політичного експерта Євгена Магди, «юридичних наслідків після оприлюднення «чорної бухгалтерії» ПР, де фіґурують політики з різних політичних таборів, може й не бути».
«Після того, як інформацію передали до НАБУ, спостерігається цікава тенденція збільшення
кількості документів із «чорної каси». Гадаю, це те, що називається розмиванням сиґналу та перемиканням уваги, щоб ці документи не були прийняті суспільством на віру», — зазначив він.

«Своєрідний торг»
Тим часом політичний аналітик Петро Охотін припустив, що публікація «чорної бухгалтерії» ПР могла слугувати одним із важелів тиску на народних депутатів перед голосуванням за зміни до Конституції. А от Денис Казанський, оглядач часопису «Український тиждень», зауважив: «Дехто з журналістів та експертів уже висловив припущення, що «засвітка» фраґмента списку й інтриґуюче інтерв’ю Трепака, котрий повідомив, що в реєстрах значиться безліч діючих політиків і чиновників, — це своєрідний торг. Таким чином влада надсилає сиґнали фіґурантам відомостей, що можна домовитись і на певних умовах стерти звідти свої прізвища.
Залишається сподіватися, що цього разу корупційний скандал закінчиться притягненням до відповідальності бодай частини фіґурантів отриманих списків. Але, на думку експертів, оприлюднені документи навряд чи стануть основою для карних справ. Бо належних доказів у
написаних від руки реєстрах — недостатньо. У цивілізованій країні оприлюднення такої інформації означало б політичну смерть для кожного, хто в них опинився. Але в Україні, як
ми знаємо, суспільство не таке вибагливе. Тож на багатьох «героїв» списку може чекати довга кар’єра в політиці».

Ігор Голод

До слова
Володимир Ландик, колишній народний депутат України від ПР, дав свідчення генеральному прокурору Юрію Луценку в рамках розслідування карного провадження стосовно колишніх високопосадовців. Про це повідомила Лариса Сарган, прес-секретар генерального прокурора. За її словами, свідчення були надані добровільно в рамках розслідування карного провадження стосовно колишніх високопосадовців, зокрема Олександра Єфремова, колишнього керівника парламентської фракції ПР. Тож документи починають доповнювати і свідченнями живих людей.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...