Новини для українців всього свту

Friday, Nov. 27, 2020

Фальстарт Яценюка

Автор:

|

Листопад 20, 2014

|

Рубрика:

Фальстарт Яценюка

Арсеній Яценюк

Прем’єр-міністр України 14 листопада ошелешив учасників майбутньої коаліції, запропонувавши кандидатів на посади міністрів у новому уряді.

Поспішиш — людей насмішиш?
Арсеній Яценюк, лідер «Народного фронту» (НФ), не лише запропонував себе на посаду керівника нового коаліційного уряду, а й оприлюднив своє бачення всього його складу. При цьому кандидатами в міністри висунув чималу частину нині чинних.
Зокрема, він волів би залишити в насиджених кріслах таких міністрів: юстиції — Павла Петренка, оборони — Степана Полторака, закордонних справ — Павла Клімкіна, культури — Євгена Нищука, освіти – Сергія Квіта, внутрішніх справ — Арсена Авакова.
Своєю чергою, діючого віце-прем’єра Володимира Гройсмана, представника Блоку Петра Порошенка (БПП), п. Яценюк «засватав» у віце-прем’єри з адміністративної реформи. Ігор Жданов, кандидат від «Батьківщини», на думку очільника НФ, має стати віце-прем’єром із гуманітарних питань, а член Об’єднання «Самопоміч» Іван Мірошниченко — віце-прем’єром з агропромислового комплексу. Щоправда, кандидатури на місце віце-прем’єра з питань європейської інтеграції чинний голова уряду не назвав, повідомивши лише, що це має бути «один із європейських лідерів». Неназваним залишилося наразі й ім’я кандидата на посаду керівника Міністерства інфраструктури.
Натомість портфель міністра фінансів прем’єр наміряється віддати нинішньому заступнику очільника цього відомства Віталію Лісовенку, економіки — заступнику голови Адміністрації президента Дмитрові Шимківу, а енергетики —очільнику «Нафтогазу» Андрію Коболеву. Крім того, якщо пропозицію п. Яценюка підтримають, міністром охорони здоров’я можуть призначити чинного заступника голови цього відомства Василя Лазоришинця, соціальної політики — представника БПП Павла Розенка, молоді та спорту — відомого плавця й члена «Радикальної партії» Дениса Силантьєва. Кандидатом на пост міністра аграрної політики є президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко, а міністра екології — представниця «Самопомочі» Ганна Гопко.

«Заявлено ядро»
Однак п. Розенко й п. Силантьєв засвідчили відсутність бажання ввійти до складу уряду, своїми заявивши, що Арсеній Яценюк не питав у них згоди. Відтак, політолог Володимир Фесенко дійшов висновку, що оприлюднений список — лише попередній варіант, і не варто думати, що він і надалі буде саме таким: «Цей список — лише проект, і не всі вказані в ньому особи стануть міністрами».
«Арсеній Яценюк сказав, що це — кандидатури для обговорення, і в його процесі можуть з’явитися інші. Заявлено ядро уряду, і в ньому виявилося багато людей із управлінським досвідом у різних сферах, воно мені видається досить дієздатним. До того ж, є проблема з паритетом: одразу кілька кандидатів від «Самопомочі» й майже стільки ж – від БПП, хоч результат на виборах у президентської партії був набагато кращий. За кількістю депутатських мандатів Блок Петра Порошенка є переможцем. Від президентської сили п. Яценюк пропонує Гройсмана, Розенка, Стеця та Шимківа. Одразу ж виникло запитання щодо кандидатури Розенка, котрий вже заявив, що з ним ніхто не погоджував висунення його, як міністра. Якщо самі кандидати не знають про те, що їх пропонують у міністри й голова уряду не проводив співбесіди з кандидатами, то це – груба помилка і профанація», — переконаний експерт.
Тарас Березовець, колега п. Фесенка по «політологічному цеху», вважає, що оскільки «список із Президентом не узгоджувався, то це — лише особиста ініціатива прем’єр-міністра: у день, коли планувалося підписання коаліційної угоди, озвучити цей список, аби умовно поставити партнерів по майбутній коаліції перед фактом».
«Я впевнений, що це викличе серйозну критику з боку БПП і може сьогодні призвести до того, що підписання коаліційної угоди буде відтерміноване до наступного тижня. Ця технологія називається «хто перший встав — у того й тапки», мовляв: я озвучив свої претензії на посади, а ви робіть із цим, що хочете. Окрім того, низка запропонованих кандидатур справляє враження, що він намагається заручитися підтримкою інших партій – членів коаліції. Звідси – поява Ігоря Жданова з «Батьківщини» та Дениса Силантьєва з «Радикальної партії», Ганни Гопко й Івана Мірошниченка із «Самопомочі». Ганна Гопко вже відмовилася від посади міністра екології, і гадаю, що більшості вказаних у списку людей в остаточному варіанті Кабміну не буде», — переконаний політолог.

А БПП — проти!
Микола Томенко, представник БПП, уже підтвердив прогноз п. Березовця, заявивши, що «кандидатури від Арсенія Яценюка до складу нового Кабміну ще не погоджувались між учасниками перемовин про створення парламентської коаліції». Тож запропонований прем’єром перелік «треба розглядати лише як варіант Арсенія Петровича». Утім, на думку політика, «із точки зору технологічного ходу це цікаво». «На жаль, поки що уряд продовжує діяти як піар-уряд», — вважає він.
Ще більш категорично відреагував на дії лідера «Народного фронту» Юрій Луценко, очільник БПП. Він заявив, що «оголошення Арсенієм Яценюком кандидатів на посади міністрів у новий уряд є передчасним, адже йому ще потрібно стати прем’єр-міністром». Юрій Луценко вважає, що «своє бачення уряду має внести вже обраний прем’єр, а не кандидат у депутати, кандидат у прем’єри».
«Коаліція подає кандидатуру прем’єр-міністра Президентові, котрий вносить її в парламент. Ми це зробимо. Після того обраний прем’єр (я підкреслюю: не кандидат у депутати, кандидат у прем’єри, а обраний прем’єр) після консультацій із парламентською більшістю внесе своє бачення уряду. Гадаю, що Рада Коаліції розгляне це бачення, можливо, підправить, відкоригує та винесе на узгодження, на голосування Верховною Радою. Усе інше — політичні ігрища та прояви «нарцисизму», — пояснив лідер БПП.
Ба більше, п. Луценко ще й наголосив: «Або ми діємо, як одна команда, згідно з конституційними правилами, або повторюємо помилки, які двічі приводили демократів до катастрофи!»
Тим часом, журналісти київської газети «Дзеркало тижня» дізналися, що посаду голови Міністерства внутрішніх справ БПП може запропонувати Віктору Балозі, Міністерства охорони здоров’я — Ользі Богомолець, а Міненерґо — Олександру Домбровському. «Міністром Кабінету Міністрів, згідно з баченням Блоку Порошенка, може стати Остап Семерак. Лише дві посади — міністра оборони та міністра закордонних справ — нібито не викликають суперечностей у двох найбільших парламентських фракцій. І Блок Порошенка, і «Народний фронт» готові закріпити їх за чинними міністрами Степаном Полтораком і Павлом Клімкіним, відповідно», – інформує видання.

Розглядається й запасний варіант
Однак політичний аналітик Павло Нусс дійшов досить прикрого для українців висновку. «Процес створення парламентської коаліційної більшості блокується, і причиною затримки підписання контракту між політичними силами є кадрові питання. Із власних джерел у «Народному фронті» мені стала відома непублічна позиція партії п. Яценюка, яка безкомпромісно наполягає на збереженні за собою Міністерства внутрішніх справ, «контрольного пакету» в уряді, більш ніж 41 % Кабінету за квотою НФ, а також контролю над керівними органами парламенту, фактично ігноруючи пропозиції партнерів щодо відмови від квотного принципу, що провокує політичну корупцію.
Понад те, амбіція НФ у кадровому питані робить з інших учасників коаліції спостерігачів і статистів. І це — при тому, що, за результатами виборів, «Народний фронт» не може претендувати на роль фактичного переможця, маючи фракцію з 82 депутатів, тоді як БПП налічує 132 члени фракції, а «Самопоміч» — 33, майже половину від загального складу НФ. «Самопоміч» підтримує ініційований БПП принцип персонального призначення міністрів за рівнем професіоналізму, а не за квотами, і п. Гопко («Самопоміч») і п. Резенко (БПП) публічно відмовилися від посад міністрів, які відвів їм Арсеній Петрович у власному пакеті квотного перерозподілу міністерств, ухваливши такі рішення без попередніх консультацій із партнерами.
Президент Порошенко, своєю чергою, задовольнив амбіцію Арсенія Яценюка посісти місце прем’єра, запропонувавши майбутній фракції БПП підтримати його кандидатуру на посаду голови уряду, але це не дає п. Яценюку регламентованого права виступати в ролі модератора створення коаліції та формування уряду, ба більше, узурпувати його партією Кабінет Міністрів і парламент. Ми досі не почули остаточного звіту за період виконання їхніх обов’язків ні від п. Яценюка, ні від його міністрів, котрих він пропонує залишити при портфелях.
Очевидно, ми спостерігаємо негативну тенденцію, але вона є небезпечна не так для України, як особисто для Арсенія Петровича. За деякою інформацією, розглядається й запасний варіант вирішення спровокованої «народнофронтовиками» кризи, за яким, на посаду прем’єр-міністра може бути запропонована позапартійна фігура, котра має кредит довіри серед громадян. Фактично погодитися на вимогу «Народного фронту» щодо його квот заради створення проєвропейської більшості».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply