Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 31, 2020

Європарламент підтримав Майдан резолюцією

Автор:

|

Грудень 19, 2013

|

Рубрика:

Європарламент підтримав Майдан резолюцією

Обранці до законодавчого органу Європейського Союзу (ЄС) привітали прихильників євроінтеграції в Україні, тримаючи в руках прапори нашої Батьківщини.

Континентальна солідарність
12 грудня Європейський парламент (ЄП) підтримав акції громадянської непокори в Україні в спеціальній резолюції «Наслідки Вільнюського саміту та майбутнє «Східного партнерства». Насамперед у документі висловлено жаль із приводу того, що українська влада, очолювана президентом Віктором Януковичем, вирішила не підписувати Угоду про асоціацію на саміті у Вільнюсі. Цей крок євро парламентарії вважають «втраченою можливістю для відносин ЄС-Україна та для прагнень України».
Але водночас європейські депутати констатували, що про бажання українців приєднатися до європейської спільноти якнайкраще свідчать демонстрації на Євромайдані в Києві й інших містах України. У резолюції крім того засуджено жорстокі штурми силовиками офісів опозиційних партій і незалежних медіа та наметового містечка демонстрантів. Відтак, євродепутати закликали українську владу піти на перемовини з протестувальниками й негайно звільнити заарештованих учасників акції, а також підтвердити свою легітимність, провівши негайні перевибори.
Також ЄП іще раз наголосив на рішучій підтримці якомога швидшого підписання Угоди про асоціацію України з ЄС, але за умови, що всі необхідні для цього вимоги буде виконано. Окрім того, європейські інституції та держави – члени ЄС закликали владу ширше відкритися для українського суспільства, зокрема за допомогою укладення швидкої угоди про безвізовий режим, зміцнення науково-дослідної співпраці, розширення молодіжних обмінів і доступності стипендій.
Євродепутати вкотре розкритикували політичний і економічний тиск і погрози застосування торгових санкцій на адресу України з боку Російської Федерації (РФ). У ЄП наголосили на потребі спільно адекватно реагувати на тиск, який чинить РФ на східних партнерів, і закликали Європейську комісію розглянути можливі контрзаходи, залучивши міжнародні фінансові установи, такі як Міжнародний валютний фонд і Європейський банк реконструкції та розвитку, для надання Україні фінансової допомоги для реформ, пов’язаних із підписанням угоди.

Демарш комісара
А тим часом, у неділю комісар ЄС із питань розширення Штефан Фюле ошелешив громадськість повідомленням у своєму Twitter, що Європейський Союз призупиняє роботу над підготовкою до підписання Угоди про асоціацію з Україною через позицію українського керівництва. Свою заяву він пояснив так:«Слова та дії президента й уряду (України. — Ред.) щодо Угоди про асоціацію все більше суперечать дійсності. Їхні аргументи не мають жодного зв’язку з реальністю. Я сказав віце-прем’єрові Арбузову у Брюсселі, що подальші перемовини поставлено в залежність від чіткого бажання підписати (Угоду про асоціацію з ЄС. — Ред.). Роботу припинено, відповіді не отримано».
Із цим також несподівано солідаризувався навіть такий палкий прихильник євроінтеграції, як Радослав Сікорський, міністр закордонних справ Республіки Польща, котрий заявив: «Рішення щодо угоди доведеться ухвалювати українській владі, за неї ми цього не зробимо. Ініціатив із боку ЄС не бракує, а от чого не вистачає, то це ініціативності з українського боку, з боку українського президента. У ситуації, коли президент України каже, що угода про асоціацію є невигідною для його країни, необхідно взяти паузу для осмислення».
Агенція Reuters оцінила обидві заяви як «свідчення дедалі більшого розчарування європейських політиків і посадовців непослідовною позицією, яку вони спостерігають у п. Януковича, котрий схиляється то до Брюсселя, то до Москви» Однак уже 16 грудня Франс Тиммерманс, міністр закордонних справ Нідерландів, покритикував цю заяву, зауваживши: «Гадаю, робити політику на основі запису у Twitter п. Фюле — це, певно, не найкращий підхід до цієї проблеми».

Усе — попереду?
У відповідь на це Віталій Лук’яненко, прес-секретар прем’єр-міністра України Миколи Азарова, від імені свого боса запевнив, що «уряд України налаштований на продовження перемовин із ЄС щодо імплементації Угоди про асоціацію й працює в цьому напрямку». А додавши, що Київ «буде розглядати тільки офіційні заяви представників Євросоюзу з приводу переговорного процесу за цією угодою», речник п. Азарова натякнув, що керівництво України сприймає заяву п. Фюле у Twitter як суто приватну.
Утім, скидається більше на те, що таким чином комісар ЄС із питань розширення уже вкотре спробував підштовхнути Київ до переходу від словесних запевнень у вірності справі євроінтеграції до практичних кроків. Бо в понеділок Кетрін Ештон, верховний представник ЄС із питань зовнішньої політики та політики безпеки, на зустрічі міністрів закордонних справ Євросоюзу в Брюсселі запевнила, що в розмові з президентом Януковичем їй удалося з’ясувати, які саме короткострокові економічні проблеми завадили Україні підписати Угоду про асоціацію з ЄС.
Відтак, Верховний представник ЄС із питань зовнішньої політики заявила, що деякі з указаних Віктором Януковичем економічних причин, що завадили підписанню Угоди про асоціацію, можна буде подолати спільно. «Деякі — за допомогою підтримки ЄС, інші — через фінансові інституції, ще інші — за допомогою приватного сектору, усе можливо», — уточнила Кетрін Ештон.
Міністри закордонних справ ЄС теж знову висловили готовність підписати угоду про співпрацю з Україною, проте наголосили, що «тепер слово – за Києвом». Зокрема, міністр закордонних справ Німеччини Ґвідо Вестервелле підтвердив: «Звісно, ми хочемо, щоб Україна підписала Угоду про асоціацію з ЄС, ще є надія на те, що це відбудеться». Своєю чергою, Карл Більдт, голова шведського зовнішньополітичного відомства, котрий зіграв ключову роль у розробці та просуванні документа щодо зміцнення політичних і торгових зв’язків між ЄС і Києвом, зазначив: «Якщо Київ подасть чіткий сигнал, ми готові підписати угоду хоч завтра».

Інтрига зберігається
Натомість, Петро Порошенко, колишній очільник Міністерства закордонних справ (МЗС) України та нинішній позафракційний депутат Верховної Ради, повідомив після зустрічі 16 грудня у Брюсселі з головою Європейської ради Германом Ван Ромпеєм і дипломатами країн ЄС, що «від Європейського Союзу очікують потужного сигналу щодо України, який має прозвучати на саміті лідерів співдружності наприкінці тижня. Окрім цього, він сказав журналістам: «У мене є інформація, що через потужну позицію людей Майдану пункти, небезпечні для підписання Угоди про асоціацію, були вилучені з їхнього порядку денного».
Саме тому, наполягає п. Порошенко, саміт ЄС, який має відбутися в четвер-п’ятницю, «повинен надіслати потужний сигнал: дорогі українці, двері ЄС для вас залишаються відчиненими, а Угода про асоціацію лежить на столі й очікує свого підписання».
«Українське питання» й справді вказане як одне з основних на порядку денному засідання Ради ЄС 19-20 грудня. А за підсумками його розгляду буде зроблено спеціальну заяву ЄС щодо України. Однак до її тексту цілком можуть потрапити результати обговорення «теми України» ще й на зустрічі міністрів закордонних справ країн Європейського Союзу та Росії, які погодилися, що «обидві сторони мають поважати український суверенітет».
Сергій Лавров, керівник МЗС РФ, конкретизував домовленість між ним і його європейськими колегами так: «Ми обговорили «Східне партнерство» й Україну. І дійшли спільної згоди, що всі мають поважати суверенітет усіх країн, включно з Україною. І всі повинні дозволити людям зробити свій вільний вибір щодо того, як вони хочуть, аби розвивалася їхня країна, і як вони хочуть, аби розвивалася їхня держава».
А все це цілком може означати певний компроміс: мовляв, ані ми, ані ви не інтегруєте до себе Україну — нехай залишається буфером між нами. Що ж, так це чи ні, ми зможемо переконатися 19-20 грудня, коли відбудеться засідання Ради ЄС.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply