Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 6, 2020

ЄС іще на місяць продовжив спостереження за «справою Тимошенко»

Автор:

|

Жовтень 24, 2013

|

Рубрика:

ЄС іще на місяць продовжив спостереження за «справою Тимошенко»

Хоча доповідь Європейському парламенту (ЄП) його спостерігачів за судовими процесами над лідером опозиційної партії «Батьківщина» та колишнім прем’єр-міністром Юлією Тимошенко було заплановано на 15 жовтня, того дня голова її парламентської фракції Арсеній Яценюк повідомив, що термін звітування перенесено.

Бо мети не досягнуто
За даними п. Яценюка, мандат керівників місії ЄП в Україні Олександра Кваснєвського та Пета Кокса буде знову продовжено ще на місяць, бо головної її мети — звільнення Юлії Тимошенко — досі не досягнуто. Але голова фракції «Батьківщина» вважає перенесення звіту цієї місії позитивним моментом. Адже оскільки вирішення долі лідера цієї партії є однією з умов підписання в листопаді Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом (ЄС), то його керівництво, не поспішаючи ставити крапку в «справі Тимошенко», дає українській владі ще місяць на те, аби розв’язати це питання. Тож соратник екс-прем’єра сподівається, що до листопадового Вільнюського саміту вона таки вийде на волю.
Тимчасом політолог Володимир Фесенко зауважив, що вже з’являється інформація про те, що остаточне рішення, останній «дед-лайн» прийняття рішення щодо Юлії Тимошенко — 18 листопада, приблизно за десять днів до Вільнюського саміту. «Таким чином, — стверджує експерт, — є конкретні ознаки, які свідчать про те, що йде інтенсивна робота, але остаточного рішення поки що немає, і його не може бути до 21 жовтня, коли відбудеться зустріч міністрів іноземних справ країн-членів ЄС. Це – теж показник того, що в Євросоюзі не чекають, що проблему буде вирішено вже зараз».
Відтак, нагадаємо, що спеціальні представники ЄП — екс-президент цього органу Пет Кокс і колишній президент Польщі Олександр Кваснєвський — розпочали свою роботу в Україні ще в червні минулого року. Їхнім завданням було спостерігати за судовими процесами над екс-прем’єром Юлією Тимошенко.
Однак питання п. Тимошенко, вирішення якого називають одним із ключових для підписання Угоди про асоціацію України з ЄС на Вільнюському саміті, залишається відкритим. Бо українська влада, невтомно повторюючи про наміри покінчити з ним, не втілює їх на практиці.

Суперечливі заяви
Ба більше, час від часу її представники заявляють, що питання щодо підписання Україною Угоди про асоціацію вже нібито вирішене й доповідь Європарламентові спостерігачів за судовими процесами над Юлією Тимошенко начебто жодним чином не змінить ситуації. Наприклад, Михайло Чечетов, заступник голови парламентської фракції Партії реґіонів (ПР),  переконаний: «Уже ніхто й ніщо не стане на заваді позитивному результату Вільнюського саміту. Представники європейського політичного бомонду, які були тут на «круглому столі», ще раз переконалися в щирості євростремлінь президента й української влади, яку зараз підтримує й опозиція».
А для того ж, щоби Юлія Володимирівна змогла поїхати на лікування до Німеччини (це розглядається як один із варіантів вирішення цього питання), вона, за твердженням п. Чечетова, має попросити про це особисто. Своєю чергою, Олена Лукаш, міністр юстиції України, заявила, що «сьогодні в президента України немає правових підстав для підписання указу про помилування». Однак при цьому додала: «Це – моя особиста думка. Сьогодні це — не компетенція президента, і якщо це питання може розглядатися, то тільки на певних умовах».
Між тим, сам президент запевнив Штефана Фюле, комісара з питань розширення Європейського Союзу та європейської політики сусідства, що «питання екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко буде вирішене найближчим часом». А Володимир Рибак, голова Верховної Ради України (ВРУ), навіть уточнив, що «влада разом з опозицією має підготувати законопроект, який дозволить п. Тимошенко виїхати на лікування за кордон».
Тож, як бачимо, політичний експерт Володимир Фесенко таки мав підстави не сприймати за «чисту монету» заяви представників влади, що суперечать одні одним. Натомість він констатував «активізацію закритого перемовного процесу щодо розв’язання питання Тимошенко». Саме «виходячи із цього», він і передбачив напередодні, що п. Кваснєвський і п. Кокс проситимуть про продовження їхньої місії та перенесення фінального звіту на середину листопада ц. р.
Спрогнозував п. Фесенко й те, що президент усе-таки наважиться звільнити Леді Ю. Однак додав при цьому, що Віктор Янукович «буде тягнути час» і що його рішення стосовно лідера «Батьківщини» буде «нестандартним».

«Можливо відправити»
Ще один оптимістичний сигнал пролунав днями з уст Костя Бондаренка, провладного політолога з Інституту української політики. А зокрема, він заявив, що «екс-міністра Юлію Тимошенко можливо відправити на лікування до Німеччини через введення ВРУ нової норми в українському законодавстві, яка дозволить перервати термін ув’язнення з подальшим відбуванням покарання».
Експерт пояснив при цьому, що «ситуація навколо Тимошенко не може бути вирішена волюнтаристським шляхом, коли президент Янукович, усупереч українському законодавству, відпустить Тимошенко». Відтак, резюмував: «Я бачу тільки один спосіб: Верховна Рада України вносить поправки до законодавства, аналогічні до тих, що існують у законодавстві Польщі, Болгарії, Норвегії, Швейцарії та низки інших країн. А саме — вводиться така норма, як дозвіл на переривання терміну ув’язнення з подальшим продовженням відбування покарання».
На думку п. Бондаренка, «у цей час ув’язнені можуть лікуватися, у тому числі за кордоном». Водночас, каже експерт «Німеччина повинна взяти на себе відповідальність за дотримання всіх правил, пов’язаних із перебуванням Юлії Тимошенко на своїй території, як особи зі статусом затриманої».
«Окрім того, необхідно внести до договору про екстрадицію на лікування пункти, які би передбачали відповідальність особи, котра їде в іншу країну, за спробу втечі або самостійного звільнення з-під варти. Іншого варіанту я не бачу», — підкреслив Кость Бондаренко, додавши, що такий спосіб відправки Юлії Тимошенко за кордон може не сподобатися як українським політикам, так і німецькій стороні.
«Але треба виносити політику за дужки, і якщо мова йде про здоров’я Юлії Тимошенко, то головний акцент потрібно робити саме на її здоров’ї, а не на можливості для її політичної кар’єри», — зауважив політолог. На думку ж редакції тижневика «Міст», наближений до влади експерт навряд чи наважився би висловлювати власну думку з такого дражливого для неї питання. Тож, швидше за все, він оприлюднив сценарій, утілення якого в життя ми зможемо спостерігати найближчим часом.

«Останнє китайське» попередження
Водночас, Яцек Саріуш-Вольський, віце-президент Європейської народної партії й депутат ЄП від Польщі, укотре застеріг, що Європейський Союз не підпише Угоди про асоціацію з Україною, якщо українська влада не вирішить справи Юлії Тимошенко. А також наголосив на тому, що лікування та звільнення екс-прем’єра є принциповим моментом у відносинах Європи й України.
«Справа Юлії Тимошенко є символічною — Угоду про асоціацію не буде підписано, якщо екс-прем’єра не звільнять, тому що це – принцип Європейського Союзу. Отже, ми очікуємо кінцевого рішення, коли вона зможе поїхати на лікування», — наполягає п. Саріуш-Вольський.
Він також зазначив, що депутатам Європарламенту хотілося б, щоби це питання було вирішене якнайшвидше, а не затягувався до 18 листопада, коли відбудеться засідання міністрів закордонних справ ЄС, де може бути ухвалене рішення про долю асоціації Євросоюзу з Україною. «Усе, що буде пізніше, — це серйозний ризик», — резюмував польський депутат.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply