Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 26, 2020

ЄС дасть Україні асоціацію під «чесне слово»?

Автор:

|

Липень 04, 2013

|

Рубрика:

ЄС дасть Україні асоціацію під «чесне слово»?

У Брюсселі відбувся саміт Євросоюзу. Серед головних тем — молодіжне безробіття. Очікується, що лідери країн ЄС обговорять і питання про асоціацію з Україною. Які настрої панують серед європейських політиків? До дати проведення Вільнюського саміту Східного партнерства, на яке мають винести питання про підписання Угоди про асоціацію, залишається шість місяців. Проте поки що жодна зі сторін не може зі стовідсотковою впевненістю стверджувати, що документ буде скріплено підписами. Брюссель не до кінця вірить у щирість української влади та вимагає виконання всіх передумов, які довели би відданість Києва європейським цінностям. Україна, натомість, ображається на критику та вдається до улюбленого дипломатичного маневру — загравання з Росією. Крім того, тінь справи Юлії Тимошенко відчутно охолоджує тональність усіх двосторонніх зустрічей між Києвом і Брюсселем.

Три проби на демократію
Єжи Бузек, колишній президент Європарламенту й член Європейської народної партії, вважає, що наразі відповідальність за долю Угоди про асоціацію рівною мірою лежить на обох сторонах. «Але ми очікуємо позитивних результатів від перемовин про укладення угоди в листопаді, — заявив він. — Не кажу, що ми готові так просто її підписати, бо для цього Україна повинна виконати кілька чітких передумов».
Пан Бузек назвав три головні умови, що їх представники ЄС різних рангів озвучують щоразу, коли йдеться про асоціацію з Україною: реформування юридичної системи, удосконалення виборчого законодавства та припинення практики вибіркового правосуддя. Проте санкції проти українських чиновників, котрі причетні до порушень прав людини й масштабних корупційних схем, на які ще зовсім недавно недвозначно натякали у Брюсселі, Києву наразі не загрожують. «Наскільки я знаю, у поточній ситуації ми не бачимо необхідності в запровадженні санкцій», — каже політик.
За його словами, Європарламент дослухається до особистої позиції Юлії Тимошенко щодо Угоди про асоціацію. «Її недавня порада щодо цього була такою: підписати угоду, — заявив Єжи Бузек. — Проте це не зменшує нашої стурбованості практикою вибіркового правосуддя в Україні». Він також висловив думку, що скерування п. Тимошенко на лікування в німецьку клініку могло би бути ефективним рішенням у справі колишнього прем’єр-міністра. «Це було би добре, передусім, із міркувань її особистого здоров’я, — наголосив п. Бузек. — Крім того, такий крок міг би позитивно вплинути на рішення ЄС щодо Угоди про асоціацію з Україною під час Вільнюського саміту».

Геостратегічний підхід
За словами експерта Сергія Даниленка, ставлення ЄС до України дещо пом’якшилося після того, як недавні внутрішньополітичні події в Грузії та Молдові знову відкинули ці країни в обійми Росії. У зв’язку із цим Єжи Бузек запевнив, що в Європарламенті добре розуміють усі геополітичні аспекти Угоди про асоціацію. «Ми побоюємося деяких кроків з українського боку, які можуть позбавити нас можливості підписати цю угоду та тісно співпрацювати з Україною, — зазначив він, маючи на увазі плани українського керівництва на зближення з Митним Союзом. — Існує ймовірність, що ці два вектори зовнішньої політики виявляться несумісними, що поставить у складне становище передусім саму Україну».
Йоганес Корнеліс ван Баален, депутат від Нідерландів і член політичної групи «Альянс лібералів і демократів Європи», дотримується погляду, що далеко не всі європейські політики мислять геостратегічними категоріями. «Але я переконаний, що ми не можемо дозволити собі втратити Україну, і ЄС не повинен визнавати термін «близьке зарубіжжя», який Росія застосовує до незалежних країн, таких як Україна чи Молдова», — підкреслив він.
На переконання п. ван Баалена, якщо українська влада продемонструє незворотні кроки, спрямовані на встановлення верховенства права та реформування виборчого законодавства, якщо український уряд офіційно гарантуватиме неупереджений перегляд справи Юлії Тимошенко, то цього буде достатньо, щоб Угода про асоціацію була підписана в листопаді.

Ратифікація може тривати довго
Проте підписи Києва та Брюсселя під угодою ще не зроблять її чинною. Документ іще має пройти процедуру ратифікації в Європарламенті та національних парламентах країн – членів ЄС. «Я особисто працюватиму для того, що угода з Україною була ратифікована ще за каденції нинішнього Європарламенту, тобто до травня наступного року», — пообіцяв Йоганес ван Баален.
Водночас, його колега з парламенту Нідерландів Пітер Омзіхт, член делегації цієї країни в Парламентській асамблеї ради Європи (ПАРЄ), доволі скептично налаштований щодо демократичного розвитку України. Він стверджує, що її влада переслідує своїх політичних опонентів і, маніпулюючи судовою системою, ув’язнює їх за карними статтями, хоча ці справи повністю підпадають під ознаки терміну «політичний в’язень», чітко визначені резолюцією ПАРЄ. Тому, як сказав п. Омзіхт, процес ратифікації Угоди про асоціацію з Україною на рівні національних парламентів буде доволі проблематичним.
Українська служба Deutsche Welle

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply