Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 20, 2020

Екс-прем’єра ув’язнять довічно?

Автор:

|

Квітень 25, 2013

|

Рубрика:

Екс-прем’єра ув’язнять довічно?

Черговий допитаний у новій карній справі проти Юлії Тимошенко заявив, що нічого не знає про її причетність до вбивства, замовлення якого інкримінує їй Генеральна прокуратура України (ГПУ).

Усе було в нормі
16 квітня в Печерському районному суді Києва в межах карної справі про вбивство в листопаді 1996 року депутата й бізнесмена Євгена Щербаня допитали Віталія Гайдука — колишнього міністра палива й енергетики, віце-прем’єра та секретаря Ради національної безпеки й оборони України. А позаяк він – ще й екс-співвласнико корпорації «Індустріальний союз Донбасу» (ІСД), співзасновником якої був убитий п. Щербань, а в листопаді 1996 року обіймав посаду першого заступника голови Донецької обласної державної адміністрації, то вважається одним із ключових свідків у справі, подробиці якої його запросили прояснити в суді.
Адже п. Гайдуку напряму відомі подробиці стосунків між місцевою владою Донеччини й корпораціями ІСД та «Єдині енергетичні системи України» (ЄЕСУ), яку п. Тимошенко очолювала напередодні вбивства Євгена Щербаня. Відтак, нагадаємо: ГПУ наполягає на тому, що Юлія Тимошенко замовила вбивство п. Щербаня, бо той, як один зі засновників ІСД, начебто був проти, щоби ця корпорація купувала газ у ЄЕСУ.
Але допит п. Гайдука розпочався з традиційних уже протестів Сергія Власенка, захисника п. Тимошенко, проти відмови тюремників доставити її в суд, аби вона могла звернутися до свідка зі своїми запитаннями. Однак правник марно звертав увагу судді на те, що вона «не почала обговорювати це питання, навіть формальності не були дотримані». Натомість, Віталій Гайдук стверджував на допиті в Печерському райсуді, що відносини між корпораціями ЄЕСУ й ІСД були нормальними, а всі суперечності між ними вирішувалися за столом перемовин. Зокрема, у грудні 1995 року, як розповів допитаний, було підписано контракт, згідно з яким, корпорація ЄЕСУ через ІСД постачала газ у Донецьку область.

Руйнується концепція
А у відповідь на запитання Андрія Кожем’якіна, ще одного захисника Юлії Тимошенко, чи має п. Гайдук прямі доводи причетності екс-прем’єра до замовлення вбивства, той сказав: «Прямих доказів того, що Юлія Тимошенко була замовником цього вбивства, у мене немає. Як немає й прямих доказів того, що вона не була замовником. Цього я просто не знаю, і таке питання до мене є некоректним».
І хоч Віталій Гайдук визнав, що Євген Щербань не вітав виходу на регіональний ринок ЄЕСУ, однак додав, що ІСД не мала можливості відмовитися від співпраці з корпорацією п. Тимошенко. А отже, у неї не було причин усувати п. Щербаня.
Сергій Власенко наголосив на брифінгу журналістам: «Свідок Гайдук абсолютно чітко підтвердив, що 1996 року діяла укладена 30 грудня 1995-го угода за контрактом, якого абсолютно чітко дотримувались дві сторони, і жодних претензій щодо виконання цього контракту в них не було. Тому цілковито руйнується концепція обвинувачень, яка говорить про те, що нібито була боротьба за якісь преференції для ЄЕСУ. Причому свідок чітко зазначив, що відносини як між керівництвом ЄЕСУ, так і між працівниками ЄЕСУ були абсолютно нормальними, робочими».
Тому п. Власенко констатував: «На сьогодні всі шестеро свідків чітко підтвердили, що Юлія Володимирівна не мала жодного стосунку до трагічної загибелі Євгена Щербаня». Тоді як прокурор Олег Пушкар після допиту п. Гайдука вперто наполягав на тому, що той нібито… підтвердив існування конфліктй між ЄЕСУ й ІСД.

Шоу триватиме
Представник ГПУ повідомив також, що 26 квітня в суді допитуватимуть Петра Кириченка — колишнього помічника та компаньйона екс-прем’єра Павла Лазаренка. Причому він даватиме свідчення під час телемосту зі США, де мешкає вже багато років. Прокурор ще й наголосив: «Це – та людина, яка була безпосереднім свідком усіх тих подій. І за наказом п. Лазаренка він переказував гроші всім тим убивцям із рахунків Павла Лазаренка. Йому було відомо про все з перших уст».
Тут варто нагадати, що українські засоби масової інформації (ЗМІ) неодноразово писали про те, що свідчення, які начебто підтверджують провину п. Тимошенко в убивстві п. Щербаня, влада видобула від п. Кириченка за допомогою карної справи проти його дружини Ізабелли щодо незаконного відчуження нею майна. А п. Власенко ще й запевняє, що п. Кириченко випустили зі слідчого ізолятора лише в обмін на потрібні слідству свідчення її чоловіка в справі Є. Щербаня.
«15 листопада слідчий випустив її на підписку про невиїзд, а 18 листопада, через три дні, Петро Кириченко дав нібито викривальні свідчення про учать Тимошенко та Лазаренка в убивстві Щербаня», — пояснив правник появу свідчень екс-помічника Павла Лазаренка проти Юлії Тимошенко. Захисник звернув увагу й на те, що тільки після цих свідчень усі справи проти подружжя Кириченків було закрито й вони отримали доступ до своїх фінансових ресурсів. Тому п. Власенко резюмує: «Абсолютно очевидно, що Кириченко є залежним від ГПУ. Його дружина була заручницею в Україні, тож сподіватися, що він говоритиме правду, аж ніяк не варто».

Дискредитувати… дозволено
На всі ці закиди прокурор Пушкар відреагував запевненнями, що «захисник Юлії Тимошенко намагається дискредитувати свідка». Але цим він лишень продемонстрував власні подвійні стандарти, бо не зауважив дискредитації свідка Гайдука контрольованою владою інформагенцією «Українські національні новини». Бо ж 16 квітня на її сайті була розміщена доволі розлога публікація під заголовком «Справа Щербаня: таємничий свідок Віталій Гайдук». А зокрема, її анонімний автор цитує висловлювання колишнього голови Сумської та Донецької обласних державних адміністрацій і очільника Ліберальної партії України Володимира Щербаня, чий син Артем входить до складу парламентської фракції Партії реґіонів, що Віталій Гайдук «після смерті Щербаня, уже, здається, не гребував широкою співпрацею з ЄЕСУ Юлії Тимошенко».
«Компроматом» проти п. Гайдука анонімний автор публікації на сайті інформагенції «Українські національні новини» вважає також слова Юлії Тимошенко, що «Віталій Гайдук — один із небагатьох професіоналів, який дійсно розуміє, що потрібно робити». А ще — той факт, що 2000 року його було призначено заступником міністра палива й енергетики в уряді Віктора Ющенка, а 2008-го — керівником групи штатних радників тодішнього прем’єра Тимошенко. Автор анонімки про Гайдука на контрольованому владою сайті стверджує також, що той «довго ходив серед неофіційних спонсорів Блоку Юлії Тимошенко». Тож, як бачимо, представники влади закидають захисту п. Тимошенко якраз те, що в Україні цілком дозволено проти неї.

Невже приречена?
Якщо всього цього й не врахує українська Феміда, то ми хоча би можемо бути певні, що його буде взято до уваги Європейським судом із прав людини, у якому захист екс-прем’єра оскаржує невтішні для неї вироки. Та чи допоможе це їй?..
Бо, приміром, Михайло Погребинський, директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології, дійшов висновку, що «Європа підпише з Україною Угоду про асоціацію, незважаючи на подальшу долю Юлії Тимошенко, оскільки питання про рівень демократії в українській державі не будуть у цьому випадку визначальними». Свою думку політолог пояснює так: «Передусім тому, що Європа зацікавлена в тому, щоби втримати Україну у сфері свого впливу й не допустити її дрейфу в бік Росії. Для європейських політиків і бюрократів мотивація підписання чи непідписання Угоди про асоціацію визначається не рівнем демократії або свободи, а геополітичними мотивами. Тому, не залежно від того, залишиться Юлія Тимошенко у в’язниці чи ні, є велика ймовірність, що угода буде підписана й зона вільної торгівлі між Україною та ЄС буде чинною вже на початку наступного року».
Андрус Ансіп, голова уряду Естонії, перебуваючи з візитом в Україні, заявив на зустрічі з прем’єром Миколою Азаровим, що вірить у підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС на листопадовому саміті Східного партнерства у Вільнюсі. Ще й наголосив: «Це неправильно – ставити долю відносин між Україною й Естонією, між Україною та ЄС на одну карту, на одну даму».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply