Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 29, 2020

Екс-прем’єра намагаються дискредитувати більш ніж сумнівними «свідченнями»

Автор:

|

Лютий 21, 2013

|

Рубрика:

Екс-прем’єра намагаються дискредитувати більш ніж сумнівними «свідченнями»

У скандальному завдяки його одіозним вердиктам Печерському районному суді Києва розігрується, по суті, «мильна опера», якою влада сподівається, щонайменше, «очорнити» лідера опозиційної партії «Батьківщина» й екс-прем’єр-міністра Юлію Тимошенко.

Це – підставна фігура?
«Печерська» суддя Оксана Царевич уже допитала двох злочинців, яких Генеральна прокуратура України (ГПУ) вважає свідками замовлення 1996 року Юлією Тимошенко й тодішнім прем’єром Павлом Лазаренком убивства депутата й бізнесмена Євгена Щербаня. Першим із них, як і прогнозував минулого тижня тижневик «Міст», виявився інформатор Міністерства внутрішніх справ (МВС), котрий назвався Ігорем Мар’їнковим.
За даними ж Геннадія Москаля, депутата з парламентської фракції «Батьківщина», який 2005 року очолював кримінальну міліцію України, прізвище цього інформатора МВС є… законспірованим: «Це — підставна фігура. Його в прокуратуру привела Служба безпеки України (СБУ). Туди він ішов підготовлений і з текстом. Але слова Мар’їнкова перевірити неможливо, адже нікого з тих, на кого він посилається, немає серед живих». Колишній заступник голови МЗС вважає також: «Мар’їнков — такий же Мар’їнков, як я – Москальов. У нього – інше прізвище, але я не можу розголошувати державної таємниці, бо завтра СБУ буде обговорювати, як мене за це закрити».
Та позаяк цей інформатор МВС уже неодноразово підтверджував звинувачення, які висувала підсудним ГПУ, а на допиті в Печерському суді зізнався, що правоохоронці закрили розпочаті проти нього карні справи, то засоби масової інформації (ЗМІ) прозвали його «професійним свідком», котрий своїми «свідченнями» заробляє пробачення йому вже скоєного. Адже, приміром, за перевезення зброї він відбув надто м’яке покарання, на яке собі заслужив хіба що озвученням наклепів, надиктованих йому ГПУ.
Ось і минулого тижня він запевняв у Печерському суді, що напередодні вбивства Щербаня нібито бачив Юлію Тимошенко в товаристві ватажків кримінального угруповання, яке скоїло той злочин. А також переповів зі слів одного з них — Євгена Кушніра, – що той начебто зізнався йому: «Юля вирішить нам усі проблеми матеріального плану». А прокоментував Мар’їнков ці слова так: «Уже через якийсь час я зрозумів, що це були кілерські замовлення».
І ось ці припущення ГПУ приймає як свідчення. Причому — попри те, що сам Кушнір не зможе ані підтвердити, ані спростувати нібито сказане ним, бо його вже немає в живих. Однак, згідно з новим Кримінально-процесуальним кодексом України, свідчення із чужих слів береться за доказ!

За підказками суфлерів
Але якби українська Феміда не була слухняною виконавицею наказів Віктора Януковича, то суддя Царевич мала би адекватно відреагувати на те, на що звернув увагу адвокат Юлії Тимошенко Олександр Плахотнюк: «Коли йому (Мар’їнкову. — Ред.) сказали (на допиті. — Ред.): «Скажіть, будь ласка, що вам відомо про вбивство Щербаня», у своїх свідченнях він жодним словом не згадав про перерахування коштів. Тільки, коли йому поставили запитання: «Що вам відомо про перерахування коштів за вбивство Щербаня від Тимошенко й Лазаренка?» – він попросив про перерву. І покази про перерахування з’явилися вже наступного разу».
А позаяк у перерві п. Мар’їнков безпосередньо спілкувався зі слідчими ГПУ, то захисниця Павла Лазаренка Марина Довгопола слушно нагадала, що «у матеріалах справи в Луганську… Мар’їнков нічого про перерахування коштів не казав». Тож адвокат має цілковиту рацію, констатуючи: «Тому не можна сьогодні брати за основу те, що йому, вибачте, уже потім підказали, що говорити».
Не було реакції з боку судді Царевич і на те, що п. Мар’їнков, по-перше, суперечив сам собі, спершу заявивши, що п. Тимошенко нібито розрахувалася за вбивство Щербаня 3 млн USD, а потім стверджував, що вона начебто заплатила «від 1,8 до 2 мільйонів». А по-друге — запевняв, що буцімто бачив її 1996-го в одязі, який французька компанія Louis Vuitton розпочала випускати щойно… через два роки.
Як бачимо, вірити такому «свідку» можна хіба що за ду-у-уже великого бажання до віку запроторити колишню прем’єрку за ґрати. Однак адвокат Юлії Тимошенко — депутат із парламентської фракції «Батьківщина» Сергій Власенко — припускає, що все сказане п. Мар’їнковим на допиті адресувалося керівництву Європейського Союзу (ЄС), яке погоджується підписати Угоду про асоціацію ЄС з Україною тільки після звільнення екс-прем’єра.
Дослівно ж захисник ес-прем’єра пояснив 14 лютого: «Через 11 днів буде саміт ЄС. Саме для цього Віктору Януковичу була потрібна ця людина, щоби приїхати й нібито сказати: у мене є свідок, що п. Тимошенко брала участь у вбивстві Щербаня. Ось для чого була потрібна ця людина».

Бізнес-партнер генералів
Однак п. Власенко цілком справедливо звертає увагу на той факт, що все сказане п. Мар’їнковим на допиті «стосувалося свідчень третіх осіб, які померли 10-15 років тому». А тим часом з’ясувалося, що Ігор Мар’їнков — аж ніяк не чужий владі, бо є бізнес-партнером колишніх і нинішніх… генералів спецслужб.
Журналістка Тетяна Чорновіл опублікувала у своєму блозі виписку з реєстру засновників Інвестиційно-консалтингової компанії «Україна-Китай», у якому фігурує й генерал-полковник СБУ у відставці Юрій Вандін, котрий у 1990-х рр. керував Головним управлінням із боротьби з організованою злочинністю МВС і слідчо-оперативною групою з розкриття вбивства Щербаня. У тому ж реєстрі — генерал Юрій Землянський, який був заступником голови СБУ. А також Микола Шатковський, про якого Чорновіл пише, що це – «вочевидь, син Петра Шатковського, нинішнього першого заступника голови СБУ».
Іще один «свідок» від ГПУ бізнесмен із Дніпропетровська Сергій Зайцев також переповідав те, що нібито чув від свого родича й близького соратника Лазаренка — Петра Кириченка: що той брав активну участь в організації замовного вбивства Щербаня, а роботу кілерів оплатили Павло Лазаренко та Юлія Тимошенко. Але Сергій Власенко щодо цього зауважив: «Усе, що казав цей свідок, йому відомо зі слів алкоголіка, наркомана зі стажем і кримінальним минулим, у якого були неприязні стосунки з Юлією Тимошенко. Але навіть із цих тверджень випливає, що оплату вбивства здійснював п. Кириченко, що то він домовився з бандитами».

Хоч «свічки не тримав»
Цілком імовірно, що насправді слідчі ГПУ привели п. Зайцева на допит, аби той публічно заявив, що в Юлії Тимошенко нібито були інтимні стосунки з Павлом Лазаренком. Про них цей «свідок» заявив: «Його (Лазаренка. — Ред.) дружина Тетяна Іванівна скаржилася моїй дружині, що Тимошенко розбила їхню сім’ю й що Лазаренко втратив голову».
Як бачимо, і ці чутки в ГПУ вважають за свідчення. Тим часом, Геннадій Москаль прокоментував їх так: «Він на суді виставив напоказ «брудну білизну», заявивши про роман Юлії Тимошенко та Павла Лазаренка. Хоча й зізнався, що свічки не тримав. Не міг навести жодного конкретного прикладу. Робив такі заяви, аби скомпрометувати Юлію Володимирівну. Чому протоколи допиту відрізняються від того, що він казав під час вільних свідчень? Зайцев залежний від прокуратури. Бо не зрозуміло, чи то свідком, чи то обвинувачуваним він проходить за одним з убивств. Не варто розраховувати на його об’єктивність».
Та навряд чи владі вдасться дискредитувати Юлію Тимошенко в очах керівництва ЄС. Приміром, газета зі завжди нейтральної Швейцарії — Neue Zurcher Zeitung — констатує: «Новий суд над Юлією Тимошенко в Києві в справі про вбивство політика й бізнесмена з Донецька Євгена Щербаня ще тільки готується, але вже тепер видно, що цей процес — сумнівний. І не лише тому, що не зовсім зрозумілі дії підсудної щодо попередніх допитів свідків, а й із тієї очевидної причини, що влада президента Януковича має безпосередній вплив на перебіг судових дій стосовно п. Тимошенко й зацікавлена в цьому, коли організовує політичний, пропагандистський підтекст цього «некоректного дійства». Уже тепер стає явним — зацікавленість влади Віктора Януковича в цьому процесі означає такий перебіг майбутнього суду, коли від нього навряд чи можна буде очікувати якоїсь коректності чи справедливості».
Між тим, журналісти київського журналу «Коментарі» дізналися, що навіть спеціалізовані державні експертні служби відмовилися надати ГПУ потрібний її слідчим висновок, що платіжна документація компаній, які нібито мають стосунок до Юлії Тимошенко, підтверджують факт оплати нею «замовлення вбивства Щербаня».

Ігор Голод

Коментарі експертів
Володимир Фесенко, голова правління центру «Петра»:
— Сподівання влади на те, що вдасться переконати суспільство в тому, що Юлія Тимошенко — злочинниця й причетна до вбивства, навряд чи виправдаються. Бо від самого початку в цій справі виникає набагато більше запитань і підозр, аніж якихось переконливих доказів.

Віктор Балога, позафракційний депутат Верховної Ради та колишній міністр із надзвичайних ситуацій:
— От уже який день поспіль уся країна сміється зі «свідків» у справі п. Тимошенко. Якщо раніше процес над Юлією Володимирівною викликав обурення, то зараз — іронію: приходять дивні люди з феноменальною пам’яттю, які особисто не знайомі з п. Тимошенко , але все про неї знають.  Якщо немає доказів у справі Щербаня, то для чого розігрувати цю комедію з «професійними свідками»? Можна зібрати їх скільки завгодно, обґрунтувати їхню значимість нормами закону, але суспільна легітимність цього процесу все одно дорівнюватиме нулю. Бо в справедливий суд над Юлією Тимошенко вже ніхто не вірить. То для чого тоді починати новий процес, якщо він ґрунтується на абсурді й комедії?

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply