Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 25, 2020

Джамала — дівчина, котрою зайнялася політика

Автор:

|

Травень 26, 2016

|

Рубрика:

Джамала — дівчина, котрою зайнялася політика

Джамала

Коли пристрасті трішки вляглися, можна ще раз окинути поглядом те, що відбулося. І поміркувати над цим, але вже спокійно. Навіть для кращої аргументації відволіктися. Наприклад, згадати французького письменника Шарля Манталамбера. Що, не чули про такого? Воно й не дивно. Він прославився не творами, а завдяки одному вдалому вислову: «Ви можете не займатися політикою, все одно політика займається вами».
Я ніколи не була шанувальницею таланту Джамали. Як і будь-кого іншого з майстрів вокалу, хоча й визнаю свою некомпетентність у музиці. Ну, не моє воно! Люблю гарні пісні лише, але як споживач. Отож не пропустила національного відбору. Але була здивована, коли наступного дня заторохкотіли дзвінки від друзів, які знають мою пристрасть до політичної аналітики. Наче змовилися: «Скажи, це — політика?!»
Так! Але давайте спершу розберемося у дефініціях. Політика (з грецької слово перекладається як «державна діяльність») у класичному розумінні терміну означає вміння керувати країною. Тому наша Вітчизна, де кожна наступна влада перевершує попередню рівнем бездарності, роками живе без політики. Її у нас замінюють політичні технології. Звідси й хронічне невдоволення владою у тих, хто сам же ж її обирає.
Але надходить час і спрацьовує історична закономірність. Якщо ті, кому належить управляти, роблять це погано чи не роблять взагалі, люди беруть ініціативу. Тоді з їхньої гущі з’являються натхненні загальними настроями особистості. Як, наприклад, Жанна д’Арк, Ян Жижка чи Максим Залізняк. Це не означає, що вдасться одразу вивести державу на шлях добра та справедливості. Але безперечним є персоніфікований вияв народних прагнень. У наш час таке вже відбувається. Надія Савченко! Любить дівчина небо, а опинилася в російському казематі та ще й у ранзі делегата Парламентської асамблеї Ради Європи. Щось так бадьоро розпочата справа її повернення на Батьківщину пригальмувала. Шкода, вона зі своїм характером здатна показати таку політику, що жодні політехнології не завадять. До речі, злі язики саме цим і пояснюють зволікання з її звільненням.
Тепер про співачку Джамалу. Даму далеку від політики, але теж з характером, через що донедавна не виходила на ті вершини, які відповідали рівневі її таланту. А вона ж у миру називається Сусаною Джамаладіновою. Представницею народу, двічі жорстоко скривдженого впродовж 70. Радянська Україна отримала колись Крим разом із проблемою виселеного звідти Сталіним етносу, але так і не вирішила її. Не зробила цього (хоча могла!) і сучасна суверенна Україна. Теперішні її правителі й раді б щось вигадати, але як допомогти кримським татарам, не маючи самого Криму?
Тут треба навалитися на аґресора усім світом. І Сусана Джамаладінова взялася достукатися до сердець прогресивного людства тим, що вміє робити найкраще — своїм співом. Вона поклала на музику історію своєї сім’ї. Та ще й так, що аж мороз по шкірі! Тільки просто виконати «1944» на сцені «Євробачення» було замало. Навіть другого місця замало. Тому навіть далекі від атеїзму люди повторювали: «Якщо є Бог на світі, Джамала переможе!» Бог є.
А ще є держава, чия політика зараз найбільше гнівить Бога. От що їм там у Москві перемкнуло? Верховна Рада СРСР визнала депортацію кримських татар злочинною! А Росія, що оголосила себе правонаступницею Радянського Союзу чомусь вперто не дає відкривати книгу історії на потрібній сторінці. І це той самий Путін, котрий у промові з нагоди приєднання Криму не скупився на анафему більшовикам. Бо, бачите, роздавали «исконные земли»! Хоча, коли ту Москву вдавалося збагнути?
Тому не варто намагатися й цього разу. Краще проаналізуємо реалії. Російські правителі переполошилися не на жарт. Вони вже мали дві спроби політичної роботи з конкурсом «Євробачення». Невдалу, бо надто пізно почули у пісні Андрія Данилка Russia, goodbye! І вдалу — після протестів Москви грузинським виконавцям таки не дозволили співати put in, бо чітко чулося прізвище войовничого вождя. Пісню «1944» також намагалися «зарубати». Не вдалося!
Тоді почався жорсткий тиск на співачку її близьких. Нема жодних сумнівів, що був використаний величезний ресурс, аби забезпечити перемогу росіянинові Сергію Лазарєву, а Джамалу зіштовхнути якомога нижче. Не вперше їм вирішувати таке. Мають історичний досвід ще царства Московського творити політику соболиними хутрами. І знову не вдалося!
Чи викликало це в Росії істерику? Безперечно. Але істеризувалися організовано, за двома напрямами. Один полягав у намаганнях скасувати підсумки конкурсу. Як наслідок, з’явилися тенденційні коментарі авторитетних і не дуже експертів, почалася жорстка критика системи голосування і навіть від члена данського журі «Євробачення» почулося зізнання в помилці при голосуванні. Паралельно пропагандистськими засобами росіян переконували, що насправді переміг Сергій Лазарєв. Просто втрутилася політика, а на догоду їй узяли і «нахімічили».
Аби спростувати очевидне, потрібно вдаватися до побрехеньок. Що й було зроблено. Наприклад, твердили про те, що цього року спеціально запровадили професійні журі. Це — неправда. Так було завжди. Але раніше кожна держава оголошувала свій сумарний результат. А тут, для збереження інтриги, числа узагальненого голосування голядачів відклали насамкінець.
Також не варто було оголошувати SMS-чемпіоном російського співака. Є технології, як з допомогою масово скуплених сім-карток і таких собі телефонних «тітушок» різко збільшити кількість голосів у будь-якій країні. Саме тому й потрібне професійне журі!
Врешті, чи об’єктивні докори про заполітизованість цьогорічного конкурсу, які чулися з Росії? Мабуть, так. Сергій Лазарєв доволі пристойний співак. І якщо дуже в багатьох країнах йому не дали жодного балу чи дали надто мало, то це — справді політика. Але ж ви самі в цьому винні, «господа россияне». Ну, не люблять вас! Живіть в мирі зі сусідами, поводьте себе культурно і тоді не буде жодної політики.
Кілька слів про стосунки між двома народами. Те, що російські глядачі так високо оцінили виступ Джамали, тішить. Бо є свідченням доволі масових опозиційних настроїв. Багатьом путінська політика не подобається. Співати на стадіонах «ла-ла-ла», як в Україні, не наважуються. Авторитарний режим такого не подарує. А послати SMS — запросто. Це справа анонімна. Що ж стосується лібералізму українців, то хай мене за це зневажають, але скажу, що думаю. Можна було показати й більше політики. Хоча, хай би оператори мобільного зв’язку сказали, чи не помічено цієї весни ажіотажного попиту на сім-картки?
І нарешті про політику внутрішню. Як аналітик мушу зберігати безпристрасність. А як громадянка України запитую. У виборців, котрі голосують за тих осіб, які з дивовижною послідовністю дають російській пропаганді інформаційні приводи паплюжити нашу Вітчизну — чому ви це робите? І до Служби безпеки України — чому нічого не робите?
Воно вже не там, у них. Це у наших засобах масової інформації з’явилися заголовки на кшталт «Свобода» невдоволена перемогою Джамали, бо та не корінна українка». Не хочеться цитувати усього, що наче на догоду імперській Москві (чи може й справді замовляли?) свідчить про «фальсифіковані» перемоги як в національному відборі, так і на самому конкурсі. Знаємо, інтелігентність Джамали. Вона ніколи не спроектує вислови кількох дивних «неформалів» на справді свідомих українців.
Однак пост на Facebook-сторінці колишнього народного депутата Ірини Фаріон скопіюємо для виборців дослівно, з огріхами проти рідної мови включно: «Коли спостерігаю нині за істеричною попсою від евробачення, згадую глибокого В. ЛИПИНСЬКОГО: «Чи справді вічно тяготітиме над Україною це прокляття демократичного вирівнювання нації по найнижчим типам — і людей, і ідей?».
Так, не всім коротеньким вистачає інтелекту осягнути високе. Але підозрюємо, що пані з не надто українським прізвищем не читала В’ячеслава Липинського. Бо він 1925 року писав до Богдана Шемета про «озлоблених і егоцентричних (закоханих у собі) людей, які своєю безсилою злобою все творче, життєздатне на Україні від України відганятимуть». Пророчі слова — таки відганяють.
Та досить про те, що не гідне української уваги. Стаття ж у нас про Джамалу. Чудову і розумну дівчину, котра іронічно сприйняла запитання про те, чи не піде в політику. Так, ходила вже туди з «Євробачення» перед нею не одна. Але Сусана Джамаладінова й далі робитиме те, що їй вдається найкраще. А ми будемо насолоджуватися її співом. І ну її подалі ту політику! Якщо вона все одно займається нами, то це не означає, що потрібно відповідати їй взаємністю.

Мирослава Колядинська

 

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply