Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 25, 2020

До травня Україна має виконати вимоги-критерії ЄС

Автор:

|

Лютий 28, 2013

|

Рубрика:

До травня Україна має виконати вимоги-критерії ЄС

На 16-му саміті Україна — Європейський Союз (ЄС) у Брюсселі президента України нарешті поставили в чіткі часові рамки.

Безпрецедентне порушення
25 лютого керівництво ЄС запевнило, що таки підпише в листопаді Угоду про асоціацію України й зону вільної торгівлі (ЗВТ), але… це відбудеться тільки в тому разі, якщо Київ виконає до травня 19 вимог-критеріїв ЄС. Однак головна з них — щодо вирішення подальшої долі ув’язнених українських опозиціонерів — пролунала 25 лютого в Брюсселі лише опосередковано, аби не порушувати назагал толерантної атмосфери саміту. Та й прізвища засуджених — колишнього прем’єра Юлії Тимошенко й екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка — публічно не були згадані.
Щоправда, президенти Європейських Ради та Єврокомісії, відповідно,  і Жозе Мануель Баррозу неодноразово повторювали на саміті слова «вибіркове правосуддя», які в попередніх документах ЄС щодо України стосувалися саме п. Тимошенко та п. Луценка. Причому до вирішення їх подальшої долі, як запевнило журналістів неназване ними джерело в керівництві ЄС, п. ван Ромпей і п. Баррозу спонукали Віктора Януковича за щільно зачиненими дверима впродовж двох годин. Хоча, за протоколом,  зустріч мала тривати лише 20 хвилин.
Таке безпрецедентне порушення протоколу засвідчило як серйозність намірів керівництва ЄС щодо України, так і те, що25 лютого український президент неабияк опирався їхнім вимогам. І хоч офіційно зміст тієї двогодинної розмови не був розголошений, усе те ж джерело в керівництві ЄС запевнило: «Ми дали президентові Януковичу достатньо сильний сигнал, аби він зрозумів, що є тільки два варіанти: або Україна вирішує найважливіші проблеми, і тоді ми підписуємо Угоду про асоціацію в поточному році, або договору не буде ще як мінімум кілька років».

Стриманий оптимізм
Та хоч у підсумковій спільній заяві, погодженій у понеділок Віктором Януковичем, Гермоном ван Ромпеєм і Жозе Мануелем Баррозу, було чітко зазначено спільне сподівання, що Україна «продемонструє необхідний прогрес» ще до початку травня, на підсумковій прес-конференції лідери ЄС висловили доволі стриманий оптимізм щодо подальшого розвитку двосторонніх відносин.
Зокрема, президент Європейської ради зауважив, що Україна повинна докласти додаткових зусиль до того, щоби задовольнити критерії для підписання Угоди про асоціацію та ЗВТ. Серед них — вирішення проблем, виявлених на парламентських виборах, розв’язання питання вибіркового правосуддя та реформування судової системи, а також продовження раніше розпочатих реформ. Причому в спільній заяві саміту Україна — ЄС було наголошено, що «верховенство права й незалежне правосуддя — це основні елементи, на яких ґрунтується Угода про асоціацію».
Пан Ван Ромпей ще й наголосив на підсумковій прес-конференції, що «ці проблеми треба вирішити найближчим часом». «А ми за цим пильно стежитимемо», — пообіцяв він. Своєю чергою, президент України запевнив, що «докладе всіх зусиль для підписання Угоди про асоціацію з ЄС у листопаді цього року. А також укотре ствердив, що «європейська інтеграція залишається стратегічним вибором для України».

Зміни в тональності
Та все ж не може не насторожувати той факт, що, на наполегливе прохання української сторони, формулювання «верховенство права та незалежне правосуддя» в спільному підсумковому документі саміту було замінене на більш конкретне щодо Юлії Тимошенко та Юрія Луценка словосполучення «вибіркове правосуддя». Утім, цілком можливо, що на саміті у Брюсселі керівники ЄС поводилися з президентом України доволі стримано саме тому, що 25 лютого він укотре спробував шантажувати їх, – явно блефуючи, – що «й надалі шукає шляхів співпраці з Митним Союзом (МС) Росії, Білорусі та Казахстану».
Хоча насправді Москва надалі переконує, що, навпаки, не розглядає жодного іншого шляху, окрім повного вступу України до МС, що є несумісним із її євроінтеграцією. Ось і 25 лютого у Брюсселі президент Єврокомісії знову наголосив: «Одна країна не може бути одночасно членом МС і мати поглиблену ЗВТ із ЄС. Це — неможливо».
Тож не виключено, що на більш загальні формулювання, які дають Віктору Януковичу підставу звично для нього витлумачити їх у травні так, як йому лишень заманеться, у ЄС погодилися через побоювання, що своєю суворішою позицією підштовхнуть його дати згоду на вимогу Росії щодо вступу до МС. Та оскільки це означатиме, по суті, неминуче повернення України під фактичне домінування східного сусіда, а ЄС навряд чи прагне реанімації євразійської імперії, то хоч-не-хоч, а поводитися з непередбачуваним Януковичем йому доводиться дуже обережно.
Ці зміни в тональності розмови європейського керівництва з українським президентом зауважила, приміром, Аманда Пол, експерт Центру європейської політики, коментуючи підсумки саміту: «Деякий час Євросоюз тиснув на Януковича, ізолюючи його політично, — це й скасування візитів, і перенесення самітів. Але ця стратегія, вочевидь, не спрацювала. Тепер ЄС намагається знову відкрити канали для комунікації».

Не покинуть у «чорній дірі»?
Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій, сприймає толерантність ЄС щодо президента України як ознаку того, що «ЄС не покине Україну в чорній історичній дірі». Але ця поблажливість врешті-решт може мати сумні наслідки як для ув’язнених українських опозиціонерів, так і для «верховенства права й незалежного правосуддя», загалом.
Адже 25 лютого не лише європейські лідери не згадали публічно про п. Тимошенко та п. Луценка — навіть організатори підсумкової прес-конференції, за наполяганням української делегації, позбавили слова тих журналістів, які планували поставити Віктору Федоровичу питання, не узгоджені з його прес-службою. Тим більше, що Юлія Володимирівна, навіть попри те, що лідери ЄС не озвучили її імені на саміті у Брюсселі, усе ж подякувала їм «за відновлення діалогу з вищим керівництвом України» та пояснила: «Це не перетворить Віктора Януковича на демократа, але до моменту усунення чинного режиму дозволить сповільнити стрімке сповзання нашої країни в бік крайнього авторитаризму та зупинить найгірший для України сценарій».
Утім, доволі примирлива щодо п. Януковича позиція керівництва ЄС аж ніяк не означає, що всі без винятку країни — члени пробачать українському президентові ігнорування європейських стандартів. Адже, приміром, Ребекка Хармс, лідер «зелених» депутатів у Європейському парламенті, заявила днями, що «керівництво України на чолі з Януковичем свідомо марнує шанс на підписання Угоди про асоціацію, бо замість того, щоби нарешті зміцнити верховенство права, ситуація погіршується». І свідченням такого погіршення, за її словами, є «нові звинувачення на адресу екс-прем’єра Юлії Тимошенко, загроза арешту її адвоката, зростання тиску на засоби масової інформації, що залишаються незалежними». Відтак, п. Хармс попередила, що «в цих умовах ЄС абсолютно чітко не може підписати Угоду про асоціацію з Україною».

Імовірність — 20 %
Тож Валерій Чалий, заступник генерального директора аналітичного Центру імені Олександра Разумкова, констатує: «Зрозуміло, що ЄС не хотів би, щоб Україна розвернулася в іншому напрямі — до МС, Євразійського Союзу, але він іще раз підтвердив, що питання цінностей, загальних правил, які вже містяться в Угоді про асоціацію, мають виконуватися. Якщо Україна вчасно не виконає всіх умов ЄС, вікно можливостей закриється на кілька років, якщо не назавжди».
Однак політолог вважає, що «реалістична імовірність підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС становить лише 20 %». Відтак, пояснює: «Я не бачу глибокої вмотивованості в сьогоднішнього керманича проявляти політичну волю й активно йти євроінтеграційним шляхом, але, водночас, і на інших напрямках, зокрема, на російському, не все в нього складається добре. Залишитись на самоті на всіх напрямках взаємодії було би критично небезпечним для діючої влади. Окрім того гадаю, що особливо напередодні виборів президент України усвідомлює: без просування в бік Євросоюзу буде дуже мало перспектив зберегти владу в майбутньому. Разом із тим, будь-яке наближення до Європи та європейських цінностей призведе до згортання можливостей нинішньої влади, і вона це усвідомлює».

Юля навряд чи вийде
Своєю чергою, уже згаданий політолог Вадим Карасьов припускає, що Угоду про асоціацію таки підпишуть уже цьогоріч, а суперечності між Україною та ЄС буде вирішено таким чином: «Щодо Юрія Луценка, гадаю, буде касація. Янукович не стане підписувати помилування, тому що, по-перше, сам п. Луценко стосовно цього питання не звертався, а бігти йому назустріч було би надто великим реверансом. По-друге, президент не буде в це втручатися, а віддасть справу Юрія Віталійовича судам, які, можливо, й ухвалять позитивне рішення, демонструючи свою незалежність».
«Із Юлією Тимошенко ситуація є інакшою, — розмірковує директор Інституту глобальних стратегій. — Юлія Володимирівна навряд чи вийде з ув’язнення до 2015 року. Хоча певні послаблення для неї можливі. ЄС розуміє, у якій пастці опинився п. Янукович через справу п. Тимошенко, і не наполягатиме на її негайному звільненні».
Підсумовує п. Карасьов свої міркування так: «А загалом, розриву відносин між Україною та ЄС нема й не буде. Це, передусім, не в інтересах самої Європи. Україна ж надалі балансуватиме між Європою та Митним Союзом, але все-таки повільно рухатиметься в бік першої, незважаючи на всі свої пострадянські проблеми та комплекси. Та й сама Європа розуміє, що не може одна чи дві людини, як-от у ситуації з п. Луценком і п. Тимошенко, стати на заваді поверненню України у сферу європейського впливу. Це було би, щонайменше, дуже недалекоглядно. Європа не відвернеться від нашої держави, щоби віддати її на поталу Росії або навіть залишити саму в цій чорній історичній дірі. Обидві сторони запрограмовані на співпрацю, і вікно можливостей залишається відчиненим».

Європа виторгувала?
Натомість, політолог Олександр Палій дійшов висновку, що «Європа виторгувала звільнення екс-прем’єра». А пояснив його таким чином: «Тричі поспіль протягом минулого тижня Янукович сказав, що слід негайно ухвалити рішення щодо п. Тимошенко. Це – ознака того, що Європі нарешті вдалося з ним домовитися. Вони таки донесли до президента думку, що історія з ув’язненням екс-прем’єра підважує його владу. А він зрозумів: тупа внутрішня політика впливає й на зовнішню».
Що ж, чекати на фінал європоневірянь очолюваної президентом Януковичем України залишилося недовго. Про те, яким він буде — успішним чи невдалим, дізнаємося вже за три місяці.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply