Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 15, 2019

До Ради потрапляє вісім політсил

Автор:

|

Жовтень 23, 2014

|

Рубрика:

До Ради потрапляє вісім політсил

Вибори

До законодавчого органу України нового скликання опитані під час жовтневого соціологічного дослідження громадяни готові відправити вісім політичних сил.

Попереду — президентська
Коли останнього разу працівники Центру «Соціальний моніторинг» та Українського інституту соціальних досліджень імені Яременка спільно розпитали своїх співгромадян із приводу того, за кого ж вони голосуватимуть на позачергових парламентських виборах, то отримали вісім різних відповідей. Причому найбільше (35,1 %) респондентів запевняло, що вони справді братимуть 26 жовтня ц. р. участь у голосуванні й мають намір підтримати новачка й, водночас, як виявилося, фаворита парламентських перегонів — «Блок Петра Порошенка». Імовірно, що ця політична сила має найбільше шансів потрапити до парламенту саме тому, що ніколи ще в ньому не була, а отже, не мала нагоди розчарувати народ своєю діяльністю.
Зрештою, те саме можна сказати й про найближчого її переслідувача – Радикальну партію. Адже досі її лідер Олег Ляшко працював у парламенті без своїх однопартійців. А тепер 11,3 % голосів респондентів Центру «Соціальний моніторинг» та Українського інституту соціальних досліджень імені Яременка свідчать про те, що в законодавчому органі нового скликання «радикалів» побільшає.
Третю сходинку в рейтинґу електоральних симпатій громадян України посідає ще один новачок парламентських перегонів — «Народний фронт», і його вже ладні підтримати 9,14 % опитаних соціологами українців. Натомість, Всеукраїнське об’єднання (ВО) «Батьківщина», чия фракція є найбільшою в чинному складі ВР, — тільки четверте, за підрахунками соціологів, оскільки підтримує лише 6,6 % респондентів.
Як це не прикро для патріотів України, але наразі, як засвідчило опитування, шанс потрапити до парламенту має й «Опозиційний блок», до складу якого увійшли колишні й чинні члени Партії реґіонів, оскільки за нього планує проголосувати 6,5 % опитаних. Вистачає електоральних симпатій і ВО «Свобода» (6,3 %) й очолюваній міським головою Львова Андрієм Садовим партії «Об’єднання «Самопоміч» (5,5 %).
Оскільки намір проголосувати за партію порівняно «м’якіших» екс-«реґіоналів» — «Сильну Україну» — має лише 5,1 % респондентів, то, з огляду на цілком припустиму в соціологічних опитуваннях похибку, в останній момент ця політсила може й «зісковзнути» з останньої сходинки рейтинґу електоральної прихильності. Тим часом, бракує голосів для потрапляння до парламенту партії екс-міністра оборони Анатолія Гриценка «Громадянська позиція» ( 4, 1 %) і Комуністичній партії України (КПУ) з її 3,8 %.

Підтримають відповідну політичну силу
Ольга Балакірєва, голова правління Українського інституту соціологічних досліджень імені Яременка, прокоментувала ці результати так: «Ми бачимо, що трошки втратив підтримку блок Петра Порошенка. Але це, швидше за все, не тому, що відбувається певне розчарування, а тому що з’явився досить потужний перелік політичних сил. Зріс рівень підтримки об’єднання «Самопоміч». Якщо говорити про партію «Сильна Україна», то вона завжди була на межі. От і зараз вона залишається на цій межі, долаючи п’ятивідсотковий бар’єр із показником 5,1 %.
Експерт також повідомила, що частка людей, котрі ще не визначилися з тим, яку партію будуть підтримувати, знижується. Нині вона становить 16 %. Соціолог пояснила, що на електоральні настрої впливають політичні події в країні. «Мається на увазі, наприклад, останній день роботи Верховної Ради, коли народні депутати не проголосували за закон, яким би вояків УПА було визнано борцями за незалежність України, що його активно просувало ВО «Свобода». Якщо люди бачать, що у парламенті бракує сил, щоби приймалися ті рішення, які їх цікавлять, то вони прийдуть на вибори і підтримають відповідну політичну силу», — запевняє вона.
Своєю чергою, з 8 по 11 жовтня ц. р. дослідження електоральних симпатій громадян України провела Студія комунікацій PolitLab, яка підтвердила, що лідером вподобань виборців залишається «Блок Петра Порошенка». Її директор Світлана Кушнір повідомила про такі результати цього опитування: «Серед тих, хто піде на вибори і вже визначився зі своїм вибором, за «Блок Петра Порошенка» готові проголосувати 39,1 %, за «Радикальну партію» Ляшка — 10,4 %, за «Громадянську позицію» — 8,6 %, «Народний фронт» — 7,9 %, за «Батьківщину» — 7 %, за «Самопоміч» — 6,3 %, за «Свободу» — 4,9 %, за «Сильну Україну» — 4,7 %, за партію «Всеукраїнське аграрне об’єднання «ЗАСТУП» — 3,8 %, «Опозиційний блок» — 3,4 %, Комуністичну партію України — 2,1 %».

Зафіксовано перетікання
Експерт також зазначає, що перерозподіл електорального поля наразі є незначним. Однак соціологи зафіксували  перетікання виборців «Батьківщини» до «Народного фронту» (0,9 %) і до партії «ЗАСТУП» (1,1 %). Прихильники ж Радикальної партії Ляшка переходять до «Свободи» (1,2 %) і партії «ЗАСТУП» (1,5 %). Світлана Кушнір зазначила також, що, враховуючи динаміку, із якою новачки виборних перегонів набувають популярність, партія «ЗАСТУП» усе-таки має шанси на прохід до парламенту. «Ми не відкидаємо потрапляння нових політичних сил до парламенту, оскільки парламентська виборча кампанія 2014 року є унікальною у зв’язку зі стиснутими термінами її проведення», — додала соціолог.
Андрій Єременко, засновник дослідницької компанії «Актив-груп», теж поінформував у ефірі «Телеканалу новин «24», що зараз відбувається перетікання голосів від одних партій до інших, а відтак конкретизував: «Особливо це простежується між «Блоком Петра Порошенка» і «Народним фронтом». Крім того, за тиждень до виборів зменшилась і кількість тих, хто ще не визначився. Зростає популярність галузевих партій».
Соціолог також розповів про те, як змінюються настрої виборців щодо тієї чи іншої політичної сили: «Соціалістично та комуністично налаштований електорат спочатку опинився в «Батьківщині», а зараз з неї перетікає до «ЗАСТУПУ». Радикальний електорат обирає між Радикальною партією Ляшка і кількома іншими партіями. Електорат колишньої влади, теперішньої опозиції, розриваються між «Опозиційним блоком» і «Сильною Україною» Сергія Тігіпка.
Сам п. Єременко вважає, що до складу нової Верховної Ради, найймовірніше, увійде шість партій: «Попереду всіх — «Блок Петра Порошенка», також однозначно проходить Радикальна партія Олега Ляшка, «Батьківщина», «Народний фронт». Партії «Сильна Україна» і «Опозиційний блок» нібито за цифрами не проходять, але кілька округів проголосуї за них. Там опозиція домовилася з владою».

Ставитеся з обережністю
А політолог Кость Бондаренко, проаналізувавши дані досліджень таких солідних соціологічних фірм, як «Рейтинґ», Центр «Софія» та Київський інститут соціології імені Яременка, оприлюднені протягом останнього тижня, «намалював» таку картину настроїв виборців: «Блок Петра Порошенка — від 32,9 до 35 %, Радикальна партія Олега Ляшка — від 10,9 до 14 %, «Народний фронт» — від 6,8 до 9,8 %, «Батьківщина» — від 6,2 до 7,7 %, «Опозиційний блок» — від 5,1 до 7,4 %, «Громадянська позиція» + «Демократичний альянс» від 5,1 до 6,2 %, «Самопоміч» — від 4,7 до 5,6 %, «Сильна Україна» — від 4,6 до 5,8 %, «Свобода» — від 3,7 до 5,1 %, а КПУ — від 3,6 до 5,4 %».
Своєю чергою, політичний експерт Андрій Золотарьов закликає: «До публікацій соціологічних опитувань варто ставитися обережно, оскільки дуже часто український виборець голосує не за тих, хто задовольняє його інтереси, – він приєднується до більшості та голосує за потенційного переможця. Соціологія, на жаль, в Україні давно перетворилася на інструмент політичної пропаганди».
Експерт також вважає, що «значний сегмент електорату сьогодні, що називається, тримає дулю в кишені. «Я сумніваюся, що на тій же Волині виборець буде зізнаватися в симпатіях до комуністів незнайомому інтерв’юеру. А там відсоток прихильників лівих поглядів є істотно вищим, ніж у інших областях західної України», — констатує він.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

  • Антон

    Главное, что КПУ проходят и я за них пойду голосовать. Пусть в новом парламенте будет хоть одна партия, которая не связана с олигархами. А то после Янека и деятельности этих “демократов” не могу полностю доверить все олигархам.

Loading...