Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Thursday, May. 23, 2019

Державний департамент видав Саакашвілі «охоронну грамоту»?

Автор:

|

Листопад 09, 2017

|

Рубрика:

Державний департамент видав Саакашвілі «охоронну грамоту»?

Михайло Саакашвілі

Минуло уже півтора місяці з часу скандального повернення Михайла Саакашвілі, екс-президента Грузії та колишнього голови Одеської обласної державної адміністрації в Україну. За цей час політик проїхався країною, провів із десяток акцій протесту в обласних центрах, організував «Міхо-майдан», а також встановив намети у центрі Києва. Крім цього, «поливає» усім чим може і Петра Порошенка, і його владу. А Президент натомість переважно мовчить. Чому ж мстивий (за означенням людей із його оточення) Порошенко ніяк не зважиться на радикальніші дії щодо свого опонента? Про це та інше розповіли Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, Андрій Золотарьов, керівник аналітичного центру «Третій сектор», та політичний аналітик Ярослав Макітра.
— Чому Саакашвілі досі не видворили з країни, як це обіцяв п. Порошенко? І чому не бачимо різкої реакції Президента на його дуже різкі заяви та дії?

Ярослав Макітра: — Екстрадиції насамперед немає через те, що сама Грузія не демонструє особливого бажання повертати п. Саакашвілі. Одна справа — розшукувати його, і зовсім інша — тримати його у країні. У Міхо там ще є підтримка, відповідно, навіщо грузинам проблеми? А крім екстрадиції, інших дієвих і правильних засобів видворення його з країни немає. Ще одне: перебування Саакашвілі в Україні вигідне комусь у владі, адже енергію грузина запросто можна використовувати у політичних конфліктах. Яскравий приклад — Міхо-майдан. Він б’є по репутації самого п. Порошенка і водночас не зачіпає репутації тих представників влади, які конкурують з Президентом.
Андрій Золотарьов: — Припускаю, що є ще один, може, найважливіший фактор: Саакашвілі має «охоронну грамоту». От пригадаймо епічний перехід п. Саакашвілі через державний кордон. Одразу був шалений градус протистояння. Хапали людей, котрі з ним переходили кордон, звучали досить різкі заяви з боку влади. А далі всі скинули оберти. Чому? Бо, швидше за усе, знайшлася третя сторона, яка й стала модератором цього конфлікту.
— Хто, наприклад?

Олег Соскін

Олег Соскін: — Ну, як хто? США. Михайло Саакашвілі подобається американцям, він — особистий приятель президента, котрий його добре сприймає та завжди допомагає. Дональд Трамп своїх друзів береже. Тому припускаю, що п. Саакашвілі має «охоронну грамоту» від президента США. Знову ж таки, у США знають, хто такий п. Порошенко. Вони ж не можуть його зняти з президентства. Тому вирішили: нехай в Україні буде Саакашвілі як збурювач простору. Самому ж п. Саакашвілі п. Трамп сказав приблизно таке: «Це твоя карта. Маєш його здолати отак, як я Обаму «жахнув» разом із Клінтон. Якщо це зробиш — молодець, не зможеш — ти ганьба». Що Міхо й робить. Єдиний мінус — на першій фазі він сформулював дуже «дурнуваті» гасла. Ну, що це за гасло: зробити антикорупційний суд чи зняти недоторканність із депутатів! От якби він виступив за те, щоб Валерію Гонтарєву (колишня голова Національного банку України. — Ред.) «посадити на кіл», за те, що підвищити курс гривні, щоб український газ продавався людям по 100 USD, а не, як зараз, по 300 USD, то рівень його підтримки українцями був би значно вищим.
— Так що, п. Порошенкові дали чітку вказівку не чіпати п. Саакашвілі?

Андрій Золотарьов

Андрій Золотарьов: — Я також припускаю, що п. Порошенку заборонили рухати п. Саакашвілі. Враховуючи тотальну залежність української влади від США і те, що Міхо — американський клієнт, «охоронну грамоту» видав Державний департамент. Але призначення п. Саакашвілі — не валити українську владу, а примусити її до прийняття та виконання тих реформ так, як їх бачать у США. Насамперед США цікавить антикорупційний суд, який дозволить Національного антикорупційному бюро України діяти ефективніше та рішучіше. Американців турбує, що нема потужного важеля впливу на український політикум. І якщо з’явиться така інституція, як антикорупційний суд, то у них цей вплив швидко з’явиться. Меншою мірою їх цікавить впровадження нової виборчої системи та скасування депутатської недоторканності. І подивіться — цю місію п. Саакашвілі успішно виконав. Адже з основними вимогами наша влада погодилася. Проштовхують питання недоторканності та погодилися, що потрібен закон про антикорупційний суд. От звідки пішли гасла Міхо. Але попри ймовірне існування «охоронної грамоти» Держдепу багатьох прибічників п. Саакашвілі таки викинули з країни. Наприклад, депортували його охоронців.
Я. М.: — Факт депортації охоронців Михайла Саакашвілі якраз свідчить про те, що «охоронна грамота» існує, але у неї є певний рівень захисту. Ця «охоронна грамота» не гарантує політику спокійного життя в Україні на 100 %, але водночас влада не може брутально піти проти нього особисто. Можливо, під парасолькою недоторканності також перебувають і люди з першого кола оточення п. Саакашвілі. Але це не стосується людей із його штабу, водіїв та охоронців. Тому б’ють саме по них, щоб деморалізувати всіх. Тобто запустили процес створення нестерпних умов життя для п. Саакашвілі.
— Чи можна припустити, що це не Держдеп «натиснув» на Порошенка, а Європейський Союз чи Російська Федерація (РФ)? Або ж, олігарх Коломойський зацікавлений у перебуванні в Україні п. Саакашвілі?
О. С.: — Гадаю, що Європа була не проти такої грамоти. Фактично три країни Балтії підтримують п. Саакашвілі. Він із Анґелою Меркель у добрих стосунках. Та й у Франції у нього є зв’язки. У Нідерландах — певна річ. Звісно, що його однозначно підтримує Польща й Угорщина. Михайлові Саакашвілі підтримки не бракує.
А. З.: — РФ відкидаю однозначно. А от щодо п. Коломойського, то зацікавленість у нього є. Адже будь-яка проблема для Порошенка відтерміновує час, коли будуть наростати проблеми у нього самого. Тому Ігор Коломойський може підтримувати п. Саакашвілі з його «майданами». У т. ч. фінансово. Тут інтереси США та олігарха збіглися. Але, гадаю, американці п. Коломойського також попередили, щоб він не був занадто активним у фінансуванні опозиції. Тому й він поводиться дуже обережно. Проте американці його пильнують, щоб він чогось не наробив.
— Хто ще, ймовірно, міг долучитися до фінансування акцій протестів?
О. С.: — Намети, їжа, паливні генератори, сцена — усе це справді потребує певних коштів. Швидше за усе, ресурси ідуть із Грузії. Партія п. Саакашвілі входить у парламент, є друзі-бізнесмени. Свого часу він дав можливість підприємцям легалізувати гроші за допомогою відпочинкового туризму та рекреації. Гадаю, що зараз ці люди й дають кошти на «майданні» витрати. Але ці суми — відносно невеликі. Тому це питання зовсім не принципове.
Записала Адріана Гринишин, «Вголос»

До слова
Прокуратура Грузії заявила про початок процедури екстрадиції щодо затриманого 1 листопада ц. р. в Україні Мегіса Кардави, колишнього начальника військової поліції Міністерства оборони Грузії. Він залишив Грузію 2012 року, після зміни влади, був оголошений у міжнародний розшук за звинуваченням в скоєнні низки злочинів, зокрема передбачених статтями «співучасть у тортурах» і «тортури». Утікачеві заочно пред’явили звинувачення в привласненні та розтраті державних коштів. Згодом Служба безпеки України підтвердила, що затримала п. Кардаву. «Згідно з постановою Галицького районного суду Івано-Франківської області громадянину Грузії було обрано запобіжний захід у вигляді арешту терміном 40 діб і розпочато процедуру його екстрадиції на батьківщину», — повідомили у прес-службі відомства. Мегіса Кардаву затримали при в’їзді в Україну з підробленим паспортом. Його також називають близьким до Михайла Саакашвілі. Однак останній це спростовує.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...