Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 28, 2020

Дамоклів меч. Опозиція запідозрила, що новим КПК її заженуть до в’язниці

Автор:

|

Лютий 23, 2012

|

Рубрика:

Дамоклів меч. Опозиція запідозрила, що новим КПК її заженуть до в’язниці

23 лютого парламентський комітет із питань правоохоронної діяльності Верховної Ради України (ВРУ) припиняє прийом поправок до проекту нового Кримінально-процесуального кодексу (КПК).

Обіцяне 17 років тому

Як повідомив голова парламентського комітету з питань правоохоронної діяльності Віктор Швець, до нього надійшло вже понад тисячу поправок до проекту нового КПК, який Україна зобов’язалася перед Радою Європи прийняти ще 1995 року, однак надалі керується тим, який діє з 1960-го. Та ось 13 січня цьогоріч президент Янукович уніс нарешті до ВРУ проект нового КПК, а 9 лютого 252 беззаперечно слухняних щодо глави держави депутати проголосували за прийняття його документа «за основу в першому читанні». Серед них виявилося 189 соратників Віктора Януковича з Партії реґіонів (ПР), 20 — із Народної партії, очолюваної спікером ВРУ Володимиром Литвином, 18 колишніх опозиціонерів із групи «Реформи заради майбутнього», 16 позафракційних депутатів і десять однодумців президента з парламентської фракції «Наша Україна» — «Народна самооборона» (НУНС). Натомість представники фракції Блоку Юлії Тимо­шенко, ув’язненої за ще радянським КПК, а також Комуністичної партії не голосували.

Отож комітет із питань правоохоронної діяльності оголосив, що припиняє прийом поправок до проекту нового КПК з 23 лютого, тому що, за реґламентом ВРУ, вони можуть надходити протягом 14 днів від дня розгляду цього документа в парламенті.

Непочатий край

Та хоч чиновники з президентської Адміністрації й переповіли очікування глави держави щодо остаточного затвердження нового КПК в парламенті ще до кінця лютого, генеральний прокурор України Віктор Пшонка сподівається його ухвалення в другому читанні хоча б у… березні. І пояснює, що, мовляв, після внесення 23 лютого поправок цей документ іще доопрацьовуватимуть депутати в парламентських комісіях.

Та схоже, що голова парламентського комітету Віктор Швець налаштований розглянути якщо не всі (понад тисячу) поправок до проекту нового КПК, то принаймні більшість із них. Бо стверджував із трибуни парламенту: «Головне науково-експертне управління апарату ВРУ вважає, що поданий на розгляд ВРУ проект КПК України

№ 9700 потребує суттєвого доопрацювання». І додав, що коли комітет розглядав законопроект про КПК, то позиції його членів «розділилися навпіл». А більш ніж тисяча поправок до цього документа таки здатна слугувати підставою для продовження дискусії, яка, таким чином, може затягнутися надовго. Тож навряд чи помилявся спікер ВРУ, коли застеріг 9 лютого депутатів: «Щоб із КПУ не сталося так, як із Податковим кодексом, який швидко ухвалили, але потім довго доопрацьовували».

Контроль над країною?

Що ж непокоїть критиків проекту нового КПК? Адже Андрій Портнов, керівник Головного управління з питань судоустрою Адміністрації президента України, запевняв під час обговорення проекту нового КПК, що документ «є революційним у багатьох процесуальних нюансах». Зокрема, звертав увагу на обмеження в ньому терміну розслідування двома місяцями, на активне застосування грошової застави та запровадження інституту домашнього арешту.

Окрім того, за проектом, сторони обвинувачення й захисту надаватимуть докази безпосередньо в суд. Автори нового КПК обіцяють, що це позбавить слідчих мотивації «вибивати» зізнання з підозрюваних під час досудового слідства. І що дозвіл на примусовий привід чи арешт майна відтепер зможе дати тільки суддя. А запобіжний захід у вигляді утримання під вартою нібито застосовуватиметься тільки як виняток.

Водночас, Арсеній Яценюк, один із лідерів опозиції, депутат із парламентської фракції НУНС і голова «Фронту змін», звернув увагу на те, що цей документ має на увазі передачу до компетенції Служби безпеки України (СБУ) 76 додаткових складів злочину плюс 22 альтернативних: «Цей кодекс передбачає створення під президентом України Віктором Януковичем справжнього НКВС. Навіть більшовики не здогадувалися, що президент може отримати контроль над всією країною завдяки новій узурпаторській службі у вигляді СБУ». Цей свій висновок Арсеній Яценюк ще й конкретизував: «2005 року ми прийняли законопроект про оскарження в суді порушення карних справ. Зараз цієї стадії немає, тому й оскаржувати ми нічого не зможемо».

Трьох легше залякати

Лідер «Фронту змін» наголосив також на тому, що проект КПК порушує незалежність слідчого: «Прокурор має право, за новим кодексом, давати прямі вказівки слідчому. При цьому, якщо слідчий не виконує прямих вказівок прокурора, він несе карну відповідальність. Де інститут незалежності слідчих? Ви фактично знищуєте судову й кримінальну системи в країні».

Пан Яценюк стверджував, що новий КПК ще й порушує Конституцію, обмежуючи право громадян на захист. А відтак запитував: «Чому право на захист українців обмежено виключно адвокатами? Ми вимагаємо дати можливість прямого захисту всім громадянам України, з огляду на те, що захисником може бути не тільки адвокат, а й фахівець у галузі права».

Розкритикував лідер «Фронту змін» і передбачений проектом КПК суд присяжних. «Ви переплутали: злили радянський інститут народних засідателів із класичним інститутом присяжних і чомусь записали тільки трьох присяжних. Розумію чому — вам трьох легше залякати, аніж вісьмох», — констатував політик.

Натомість справжня реформа КПК, як уважає Арсеній Яценюк, передбачає: «Президент України повинен бути позбавлений права призначати суддів. В Україні має бути цілком і повністю відновлена компетенція Верховного Суду, який розглядатиме будь-які справи за будь-яких обставин з однією метою — установити законність і правопорядок у країні. Президент мусить бути позбавлений права самостійно призначати голову СБУ. Органи прокуратури мають бути позбавлені як загального нагляду, так і впливу на слідство».

Захищатися — заборонено!

Своєю чергою, Роман Зварич, депутат від НУНС і автор альтернативного проекту нового КПК, відхиленого однодумцями президента України, зауважив: «Радянська практика дозволяла застосовувати запобіжні заходи до особи у випадку, якщо вона могла би вплинути на перебіг слідства. У президентському проекті ця норма збереглася. Можливо, слід задуматися над не зовсім риторичним запитанням: а що ще має робити особа, обвинувачена в скоєнні злочину, аніж впливати на слідство, щоби довести свою невинуватість? Президент забороняє людині таким чином себе захищати. А що тоді їй залишається? Очевидно, збирати докази, незалежно від слідства, про свою невинуватість! Але потрібно це робити в такий спосіб, щоб, не дай Боже, не вплинути на слідство. Бо можна опинитися в слідчому ізоляторі. Звичайно, коли поміркуєш над цим абсурдом, то вже не дивує, що в президентському проекті сторона захисту обмежена у своїх можливостях провести зі свідками сторони обвинувачення перехресний допит на судовому процесі, чи наполягати на своїх свідках, чи представити суду свої докази».

Не приховує розчарування з приводу проекту нового КПК й колеґа п. Зварича з НУНС Юрій Кармазін, перший заступник голови комітету ВРУ з питань правосуддя: «Ми очікували, що цей КПК вирішить усі проблеми одразу — і демократизації, і спрощення процедур розслідування справ, і, у тому числі, якось вплине на становище політичних в’язнів, якими є сьогодні Тимошенко, Луценко й інші представники опозиції… Він ніяк не вплине на їхнє становище». А на своє ж запитання: «А чи можлива буде надалі киреєвщина?» (Родіон Киреєв — суддя, який ув’язнив Тимошенко. — Авт.) — Кармазін відповів так: «На превеликий жаль, цей проект не має запобіжників проти таких речей».

Підфарбовування системи

Невтішною була відповідь першого заступника голови комітету з питань правосуддя й на наступне, ним же поставлене, запитання, чи побачимо ми створення системи досудового слідства: «У нас серед органів попереднього слідства все ще передбачаються слідчі й органів внутрішніх справ, і безпеки, і податкового органу. На мій погляд, у цьому кодексі контррепродуктивна пропозиція, тобто все залишається, як є. Розширюється механізм підслідності СБУ. Ви цікавилися, скільки розглянуто справ, які закінчені провадженням слідчих СБУ? Це — усього сотні справ із мільйона. Така реконструкція є тільки підфарбовуванням системи, яка в нас існує».

Пан Кармазін нагадав також, що колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка «звинувачують у завдаванні шкоди на 42 тис. грн, а вартість судового процесу та розслідування вже давно вийшла за мільйон гривень». Однак проект нового КПК не припиняє такої цинічної практики. «Ніяк не знайшли відображення в цьому кодексі й ґарантії громадянам, які перебувають від вартою, — перелічує депутат недоліки президентського законопроекту. — Терміни попереднього ув’язнення, коли слідство здійснює слідчий чи прокурор, — обмежені. Продовження термінів іде за ієрархією: прокурор району має право продовжити до трьох місяців, до шести місяців — генеральний прокурор. А далі відбуваються страшні речі, бо, як тільки справу передали до суду, там вона може розглядатися скільки завгодно».

Далі Юрій Кармазін нагадує: «Сьогодні в державі є випадки, що людей тримають без ухвалення вироку, який набув чинності, до шести років. Судді можуть піти у відпустку тоді, коли в них під вартою перебувають люди, що ми бачили й у Печерському суді».

Відповідно, і прогноз першого заступника голови комітету Верховної Ради з питань правосуддя —малообіцяючий: «У президента включно з «тушками» (так в Україні називають перебіжчиків від опозиції. — Авт.) є близько 270 голосів, котрі готові погодитися на будь-що, аби тільки в них залишалися ті важелі впливу на фінансовий інструментарій, який у них є сьогодні. Я ніскільки не сумніваюся в тому, що за помахом руки буде прийнятий КПК, підписаний президентом».

Ігор Голод

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply