Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Saturday, Aug. 18, 2018

Верховна Рада завісила дамоклів меч над суддями

Автор:

|

Червень 09, 2016

|

Рубрика:

Верховна Рада завісила дамоклів меч над суддями
Андрій Парубій

Андрій Парубій

Андрій Парубій, голова Верховної Ради України (ВРУ), 7 червня повідомив журналістам: «Сьогодні вранці я підписав зміни до Конституції, оскільки минув п’ятиденний термін, і фактично цим підписом і передачею Президенту ми започатковуємо масштабну судову реформу».

Проти — лише п’ятеро
Парламент ухвалив закони «Про судоустрій і статус суддів» та «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» ще 2 червня. А напередодні посли країн «Великої сімки» в Києві нагадали депутатам, що «судова реформа є основою всіх реформ в Україні, щоб відновити довіру суспільства, і вона сприятиме подальшим іноземним інвестиціям».
Також Йоганес Ган, єврокомісар із політики сусідства і перемовин про розширення, 1 червня наголосив, що «внесення змін до Констутиції щодо судової реформи є одним з двох важливих кроків на шляху до встановлення принципу верховенства права в Україні, без якого країна не має майбутнього».
Того ж дня й Педро Аграмунт, президент Парламентської асамблеї Ради Європи, закликав схвалити необхідні зміни до Конституції, які дозволять реалізувати судову реформу в Україні, бо, за його словами, «її успіх має важливе значення для ефективного здійснення реформ в інших секторах, а також для відновлення довіри громадськості до роботи суддів і судів».
Із цими закликами погодився 281 депутат, котрий проголосував у першому читанні за проект закону «Про судоустрій та статус суддів» за основу і в цілому. Проти було лише п’ятеро, утрималося 50, а не голосувало 45.

«Подорослішають» на п’ять років
Підтриманий 281 депутатом документ, зокрема, передбачає те, що вимагали європейські експерти — скасування п’ятирічного випробувального терміну для суддів перед їхнім призначенням безстроково. Крім цього, суддями відтепер ставатимуть із 30 років, а не з 25.
Призначати суддів безстроково будуть одразу. Причому — не ВРУ, як зараз, а Президент — за поданням Вищої ради юстиції. Цю раду трансформують у Вищу раду правосуддя, повністю змінивши її склад. Туди більше не входитимуть силовики та чиновники за посадою, а з 21-го члена десятьох обиратиме з’їзд суддів: по двоє — Президент, парламент, з’їзд адвокатів, конференція прокурорів і з’їзд представників юридичних університетів. Голова Верховного суду входитиме туди за посадою.
Вища рада правосуддя відіграватиме головну роль у системі правосуддя, вирішуючи
питання призначення та звільнення суддів. Вона ж займатиметься переатестацією суддів, котрих призначили безстроково до реформи. Натомість суддівська недоторканність суттєво звужується.
Зараз парламент дає згоду на призначення генерального прокурора та звільнення Президенту. Проте у депутатів є й самостійне право звільнити його без участі глави держави. У проекті конституційних змін це право у ВРУ забирають, щоб, як рекомендують європейські експерти, посилити незалежність генпрокурора.

Працюватимуть до 70
Крім цього, у проекті пропонують змінити процедуру формування Конституційного Суду. Президент і парламент зберігають право призначати по шість його членів, проте — після обов’язкового конкурсного відбору. Також суддям дозволять працювати до 70 років, а не до 65, як зараз.
Нова редакція закону про судоустрій ще й деталізує конституційні зміни і передбачає масштабну реорганізацію та переатестацію всієї судової системи. Найперше, скасовують всю систему вищих спеціалізованих судів — господарського, адміністративного, цивільних і кримінальних справ. Натомість їх замінить Верховний суд, який також перезавантажать і наберуть його суддів на конкурсі.
Систему судоустрою складатимуть місцеві суди, апеляційні суди та Верховний суд. Тобто зникає додаткова ланка між апеляційними судами й Верховним судом. Місцевими судами першої інстанції також вважатимуться окружні адміністративні та господарські суди. До найвищого в країні Верховного суду входитиме не більше як 200 суддів. У ньому буде п’ять підрозділів: Велика палата, касаційний адміністративний суд, касаційний господарський суд, касаційний кримінальний суд і касаційний цивільний суд.

Пройдуть переатестацію
Набрати на конкурсі нових суддів і запустити роботу нового посиленого Верховного суду мають за півроку з моменту набрання чинності законом. Проект передбачає поступове оновлення та новий набір суддів місцевих судів, які також перезапустять.
Усі районні, міжрайонні, міські суди згодом замінять створені окружні суди. Для розгляду антикорупційних справ у системі правосуддя хочуть створити Вищий антикорупційний суд, який будуть формувати на відкритому конкурсі. Також мають створити окремий Вищий суд із питань інтелектуальної власності. До цих двох судів громадяни будуть звертатися напряму, минаючи місцеві суди, а їхні рішення зможе переглядати тільки Верховний суд. У судах, які продовжать роботу, судді мають пройти переатестацію.
Реформа передбачає створення єдиної судової практики, яка має забезпечити однакові судові рішення в аналогічних суперечках. Суддівський досвід — не обов’язковий, подаватися зможуть адвокати, науковці та правозахисники. У них має бути вища юридична освіта і стаж професійної діяльності у сфері права — п’ять років.

Підвищать платню
У законі прописана й низка антикорупційних механізмів для суддів. Зокрема — зобов’язання щороку подавати, крім декларації про доходи, ще й декларації родинних зв’язків і доброчесності.
Запроваджується механізм постійного моніторинґу способу життя суддів та рівня їхніх витрат. Однією з нових підстав для звільнення судді стане відмова довести законність джерел походження майна. У таких випадках Вища рада правосуддя матиме механізми для швидкого звільнення.
Разом із посиленням контролю за способом життя та прибутками закон передбачає значне підвищення заробітної платні суддям, котрі пройшли кваліфікаційне оцінювання. Судді місцевих судів матимуть посадовий оклад розміром 30 мінімальних заробітних плат, що, за даними на кінець 2016 року, становитиме 46,5 тис. грн. Суддя апеляційного суду та вищого спеціалізованого матиме 50 «мінімалок» — 77,5 тис. грн.
Судді Верховного суду, котрі фактично будуть стояти на вершині всієї судової системи країни, матимуть посадовий оклад розміром 75 «мінімалок», що становитиме 116,2 тис. грн
на місяць. Зараз судді найнижчих судів отримують тільки десять мінімальних зарплат,
а найвищих — 13. До базового окладу доплачуватимуть від 10 % до 25 % за роботу у великих містах та за вислугу років — від 15 % до 80 % окладу. Передбачені доплати також за адміністративні посади, науковий ступінь і роботу з державною таємницею. Загалом надбавки судді зі стажем у містах-мільйонниках можуть сягати ледь не 100 % окладу.
Проте такі більш ніж гідні заробітні плати будуть платити не одразу, а підвищуватимуть поступово впродовж наступних трьох років. Судді реформованого та набраного на конкурсі Верховного суду отримають підвищену платню вже з 1 січня 2017-го. Місцеві судді з 1 січня стартують із платнею 15 «мінімалок» — 23,25 тис. грн. Щороку їхню платню збільшуватимуть на п’ять «мінімалок», допоки не доведуть до 30. Аналогічна ситуація — з апеляційними судами. Вже з січня вони матимуть 25 «мінімалок» — 38,75 тис. грн. Поступово це число збільшать удвічі.

Звільнять щонайменше 5 тис.
2 червня ВРУ проголосувала й за зміни до Конституції в частині судочинства. Їх підтримало 335 депутатів, проти проголосувало семеро, утрималося 40, а не голосувало дев’ятеро. Зокрема, Олег Ляшко, голова Радикальної партії України (РПУ), пояснив, що завдяки цим змінам «Президент отримає монопольний вплив на судову гілку влади». Натомість міністр внутрішніх справ Арсен Аваков анонсував: «Як мінімум 5 тис. із 7 тис. суддів будуть відправлені у відставку. Суди будуть створюватися заново — ніяких автоматичних переказів і переходів зі старих судів у нові! Тільки нові конкурсні набори! Це — колосальний крок уперед у знищенні пострадянського судового монстра та створення цивілізованої судової системи, якій будуть довіряти люди».
Однак уже після заяви про підписання ним змін до Конституції спікер Парубій дав «задній хід». Він повідомив, що не може підписати ухвалений закон про судоустрій і статус суддів, «оскільки у парламенті зареєстровано проект постанови про скасування рішення ВРУ про прийняття цього закону». А зареєструвало його двоє Героїв України — Юрій-Богдан Шухевич із РПУ і… нещодавно звільнена з російського полону Надія Савченко, котра пояснила, що вона — не проти судової реформи, але їй не подобаються деякі частини закону. «Також було два порушення реґламенту, для мене цього достатньо, щоби порушити постанову про скасування», — сказала вона.

Ігор Голод

До слова
Джеффрі Пайєтт, посол США в Україні, назвав ухвалення ВРУ змін до Конституції в частині правосуддя великим кроком уперед на європейському шляху України. «Історичний день. Вітаю схвалення Радою конституційних поправок, які стосуються судової реформи; великий крок вперед на європейському шляху України, — написав він у Twitter. — США готові підтримати імплементацію та подальшу роботу з перетворення судової системи на незалежну, підзвітну й ефективну систему».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...