Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Wednesday, Feb. 20, 2019

Чи запровадить Україна візовий режим для росіян?

Автор:

|

Грудень 29, 2016

|

Рубрика:

Чи запровадить Україна візовий режим для росіян?
Павло Клімкін

Павло Клімкін

Павло Клімкін, міністр закордонних справ України, заявив 23 грудня, що в зовнішньополітичному відомстві розпочали підготовку запровадження візового режиму для громадян Російської Федерації (РФ).

«Звісно, але…»
Павло Клімкін, розповідаючи про розпочату підготовку запровадження візового режиму для громадян РФ, ще й пояснив: «Звісно, маємо рухатися в напрямку того, щоб контролювати, хто приїжджає з Росії в Україну». Але водночас зауважив: «Водночас, у нас є кілька мільйонів наших співгромадян у РФ. І Росія знає, які провокації робити у випадку того, якщо ми будемо в подальшому запроваджувати візовий режим».
А 23 грудня Мар’яна Беца, речник Міністерства закордонних справ (МЗС) України, запевнивши, що зовнішньополітичне відомство «буде технологічно готове до запровадження візового режиму з РФ, якщо ухвалять відповідне політичне рішення», також зауважила, що, «водночас, є важливі проблеми, на які потрібно зважати». «Перед запровадженням візового режиму необхідно зважено розглянути та врахувати ситуацію із українцями, які проживають на території Росії, або є політв’язнями», — сказала вона.
Спікер конкретизувала: «Насамперед це наслідки для пересічних громадян, оскільки їх майже 3 млн, котрі проживають у Росії і захист яких є нашим пріоритетом. Безперечно, це питання політичних в’язнів, ми вживаємо всі заходи для їхнього звільнення, працюємо, і для цього нам потрібні потужні закордонні дипломатичні установи».
Речник МЗС ще й не виключила, що «Росія дзеркально відповість на запровадження Україною візового режиму». А Григорій Карасін, заступник міністра закордонних справ РФ, і справді пообіцяв «відреагувати відповідним чином, якщо Україна ввезе візовий режим» із його державою.
Відтак, Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента», зауважив, що «рішення ввести візи нічого нового й ефективного з точки зору національної безпеки не принесе», натомість може обернутися проблемами для країни. «По-перше, ми самі створюємо складнощі для наших заробітчан в Росії, яких, за різними оцінками, від одного до двох мільйонів осіб», — пояснив він.
«По-друге, — вважає політолог, — необхідно буде розширити мережу консульських установ в РФ, що означає додаткові витрати з бюджету. А Росія вимагатиме цього і від України. І ми все розуміємо, що російські дипломатичні установи виконують не тільки дипломатичні функції, але і військові, і пропагандистські. Нарешті, цей крок буде не дуже добре сприйнятий нашими міжнародними партнерами: якщо Україна першою введе візи, то в очах Європейського Союзу (ЄС) і США буде виглядати в ролі сторони, яка роздмухує конфлікт».

Перший млинець був глевким
Вочевидь, тому депутати Верховної Ради досі не розглянули запропоноване їм на погоджувальній раді лідерів фракцій її головою Андрієм Парубієм питання про запровадження візового режиму з РФ, хоча Петро Порошенко й заявляв, що він «очікує рішення парламенту». Щоправда, Президент при цьому додав, що «це питання потребує дискусії з українською громадськістю».
Тому в автора цієї публікації склалося враження, що п. Порошенко не так «очікує рішення парламенту», як вдає, що прагне його. Тим паче, що для його соратників-депутатів ключовим стало саме його доповнення «це питання потребує дискусії».
Адже 6 жовтня саме Олексій Гончаренко, депутат парламентської фракції «Блок Петра Порошенка» (БПП), заявив, що у ній прийняли рішення не голосувати за введення візового режиму з РФ. А позафракційний депутат Віктор Чумак констатував: «Якщо БПП не підтримає цю постанову, голосів для її ухвалення забракне. Немає сенсу її ставити, якщо найбільша фракція не голосує».
Однак пояснення п. Гончаренка виглядали не надто переконливо. Адже він запевняв: «По-перше, ми є проурядова фракція, отже, не можемо приймати рішення без спілкування з урядом. Є позиція міністра закордонних справ, котрий аргументує, що це неправильно робити, що ми для цього не підготовлені. По-друге, в нас є мільйон українців, котрі працюють у РФ і заробляють гроші для своєї родини. Росія, звісно, зробить симетричну відповідь на введення віз. А, відтак, буде перекрита для багатьох українців можливість відвідувати Росію з метою заробітку. Це питання потребує зваженості й обережності».
Тим часом Іван Винник, соратник п. Гончаренка по фракції БПП, секретар комітету з питань національної безпеки й оборони, цілком слушно зауважив: «Супротивники цієї постанови зауважують, що Росія у відповідь застосує дзеркальні санкції. А близько 4 млн українців, мовляв, щорічно відвідують Росію для заробітків. Та якщо поглянути на статистику від Державної прикордонної служби, то виявиться, що країни ЄС українці за 2015 рік відвідали понад 20 млн разів, хоча там діє візовий режим».
Тож, вочевидь, навряд чи помилялася Наталка Позняк-Хоменко, політичний оглядач київського часопису «Україна молода», зауваживши, що «навіть до такого кроку наша Верховна Рада, вочевидь, не готова. І не в останню чергу тому, що, незважаючи на війну, у багатьох із Росією міцні ділові відносини, які дуже не хочеться втрачати. Як то кажуть, гроші не пахнуть».

«Можливо хіба що десь у лютому»
Володимир Ар’єв, голова підкомітету з питань міжпарламентських зв’язків, двосторонніх і багатосторонніх відносин комітету Верховної Ради України (ВРУ) зі закордонних справ, який також був обраний за списком БПП, запевнив 22 грудня кореспонденту інформагенції «РБК-Україна»: «Ніколи не винесуть це питання (на голосування. — Ред.). Це не в компетенції ВРУ, а в компетенції уряду. Верховна Рада не вводить візовий режим. ВРУ може лише закликати уряд прийняти відповідне рішення».
Депутат від БПП заявив, що введення візового режиму з Росією — не в компетенції ВРУ після запевнень Президента, що він нібито очікує рішення парламенту з цього приводу. Права рука не відає про те, що робить ліва?
Однак Ігор Гузь, депутат із парламентської фракції «Народний фронт», прогнозував 22 грудня, що ВРУ все-таки зможе обговорити питання введення візового режиму з РФ. За його словами, «очевидно, це можливо хіба що десь у лютому».
Своєю чергою, Андрій Тетерук, заступник голови фракції «Народний фронт», вважає: «Як тільки Кабінет Міністрів внесе цей законопроект (про введення візового режиму з Росією. — Ред.) у парламент, він буде проголосований на найближчому засіданні ВРУ».
Про те, що уряд таки внесе його, нібито свідчить вже заява міністра закордонних справ України. Та й експерт-міжнародник Андрій Бузаров вважає, що «повернення цієї теми до порядку денного українського уряду може свідчити про те, що у вищих ешелонах керівництва відповідне рішення вже прийнято». За його словами, «зараз просто думають, як це оформити максимально безболісно для держави та громадян України».
Не виключено, що і міністра закордонних справ, і президента, котрому передусім підзвітний глава МЗС, спонукала до цього заява Олександра Турчинова, секретаря Ради національної безпеки й оборони України (РНБОУ), котрий наполягав на введенні візового режиму з РФ з міркувань безпеки, а, відтак, виглядав переконливішим в очах електорату, ніж вони. Тим паче, що він підкреслив, що в МЗС України поки що не підтримують його позицію й пояснив: «Вони апелюють до захисту інтересів наших громадян. У нас справді багато гастарбайтерів у Росії. Так, може бути не з найкращих життєвих обставин вони змушені були туди виїхати. Але я хочу сказати очевидну річ: у нас іде війна з Росією. І ми повинні жорстко контролювати будь-яке переміщення через українсько-російський кордон».
За словами секретаря РНБО, спецслужби РФ активно працюють із усіма групами українських громадян на їхній території, і якщо хтось із них їх зацікавить, то вони починають вербувати його. «Якщо він має мужність відмовитися, його просто кидають за ґрати, розповідаючи, що він — злочинець або диверсант Головного управління розвідки Міністерства оборони України, — конкретизував п. Турчинов. — Дуже багато російської агентури працює проти України, маючи право вільно пересуватися через кордон. Сьогодні наші країни розділяє не межа, а лінія розмежування з аґресором, яку вони в будь-який момент можуть перетворити на лінію фронту. Тому ми повинні жорстко контролювати будь-який перетин кордону. І візи — це один з інструментів контролю. Потрібна не тільки віза, але і чіткі правила перетину українсько-російського кордону з фіксацією та перевіркою всіх, хто її перетинає».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...