Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 28, 2020

Чи стане Тимошенко наступною після Луценка?

Автор:

|

Квітень 18, 2013

|

Рубрика:

Чи стане Тимошенко наступною після Луценка?

Після того, як Віктор Янукович помилував Юрія Луценка, Європейський Союз (ЄС) очікує від української влади невідкладного рішення про звільнення з в’язниці екс-голови уряду Юлії Тимошенко. Однак експерти та політики не вірять, що президент України піде на це. Вони кажуть, що ситуація з п. Тимошенко суттєво відрізняється від справи п. Луценка.

«Швидка комбінація» милосердя
Шукаючи відповідь на запитання, чи може Юлія Тимошенко бути звільнена наступною після екс-міністра внутрішніх справ, перш за все, слід дати відповідь на інше: що стало причиною швидкого рішення Віктора Януковича щодо Юрія Луценка? Адже не йдеться про те, що «вибіркове правосуддя», як називають переслідування колишніх українських урядовців у європейських структурах і серед опонентів президента, зникло з України. Усі суди визнали Юрія Луценка винним, відтак, він лишатиметься засудженим.
У Партії реґіонів (ПР) упевнені, що Віктор Янукович, з одного боку, виявив милосердя, а з іншого — у нього були правові підстави для такого рішення, оскільки Юрій Луценко відбув більш ніж половину терміну ув’язнення та має проблеми зі здоров’ям.
Проте Володимир Фесенко, директор Центру досліджень «Пента», вважає, що ситуація виглядає зовсім інакше. «Гадаю, плани щодо звільнення Луценка у влади були давно, просто вона вирішувала, який із них застосувати. Хвиля розчарувань ЄС рішенням Вищого спеціалізованого суду, який залишив чинним вирок Юрію Луценку, призвела до швидкої комбінації з помилуванням, — розповів п. Фесенко. – Окрім того, влада хотіла продемонструвати Європі, що звільнення Юрія Луценка є політичною волею самого президента».
В Об’єднаній опозиції кажуть, що звільнення з-за ґрат відбулося зовсім не через кардинальні зміни в країні чи в ставленні президента до екс-міністра внутрішніх справ. «Ні про яке милосердя, ні про який закон не йдеться. У країні нічого не змінилося. Просто для президента в цей момент це було необхідним кроком, і він його зробив. Якщо таким же необхідним кроком саме для нього виявиться звільнення Тимошенко, він це зробить», — сказав Андрій Сенченко, представник «Батьківщини». А як зробити так, щоби це стало необхідним кроком для Януковича, залежить «від зовнішніх факторів і від нашої роботи тут, в Україні», зауважив він.

Чи є юридичний механізм?
Високі представники ЄС і лідери європейських держав одразу ж після помилування Юрія Луценка заявили, що чекають на невідкладне вирішення долі Юлії Тимошенко. «Ми вітаємо рішення президента про помилування Юрія Луценка й Георгія Філіпчука. Тепер ми з нетерпінням очікуємо від України, що вона без зволікань ухвалить рішення й щодо інших випадків вибіркового правосуддя», — ідеться в заяві Кетрін Ештон, Верховного представника ЄС із питань зовнішньої політики, і Штефана Фюле, європейського комісара з питань розширення та європейської політики сусідства.
Представники опозиції не називають юридичних механізмів, за допомогою яких п. Тимошенко можуть звільнити чи помилувати. Вони лише наполягають на тому, що вона не є винною. «Правових підстав — скільки завгодно. І перш за все – те, що Юлія Тимошенко – невинна. По-друге, у випадку з Юрієм Луценком Віктор Янукович продемонстрував, що закон і право тут ні до чого, а все – у його руках», — зауважив п. Сенченко.
«Механізм може бути дуже простий. Президент може зробити в цій країні що завгодно, зокрема звільнити Тимошенко. А яким чином? Нехай президент сам вирішує, як звільняти людей, які незаконно утримуються в тюрмі», — заявив Андрій Кожем’якін, народний депутат із фракції «Батьківщина».
Досі сам Віктор Федорович не давав підстав думати про те, що він може якимось чином уплинути на вихід Юлії Тимошенко з в’язниці. На відміну від Юрія Луценка, щодо якого президент попереджав, що може погодитися на помилування.
Коментуючи «газову справу», глава держави сказав, що Юлії Тимошенко «треба було раніше думати» й що статтею Кримінального кодексу, за якою її засудили, передбачено до 12 років тюрми, а вона отримала сім. У ПР також не бачать підстав для помилування п. Тимошенко. Має пройти як мінімум половина терміну, щоб розглядати питання про помилування, кажуть там.
«Реґіонал» Володимир Олійник нагадує, що Юлія Тимошенко є не лише засудженою, а й підсудною в справі про діяльність корпорації ЄЕСУ, а щодо справи про вбивство Євгена Щербаня наразі триває досудове розслідування.

Чи достатньо для ЄС Луценка?
Як каже політолог Фесенко, на неофіційному рівні представники ЄС заявляють, що Євросоюз може підписати Угоду про асоціацію з Україною в листопаді 2013 року, якщо буде звільнено «хоча би Луценка» й коли в справі Юлії Тимошенко буде помітно хоча би якийсь прогрес.
«У цьому випадку Віктор Янукович демонструє, що він хоче підписати Угоду про асоціацію. Але треба розуміти й інше: помилування Луценка не означає звільнення Тимошенко. Далі, гадаю, почнеться тактична гра, і головна інтрига полягатиме в тому, як саме Київ продемонструє прогрес у справах Тимошенко, можливо, навіть у газовій справі», — переконаний Володимир Фесенко.
«Приміром, з’явиться рішення Європейського суду з прав людини на користь Тимошенко. Влада має на це реагувати, демонструвати перегляд газової справи. Але також можуть з’явитися вироки за іншими справами. На мій погляд, є більше шансів на те, що Юлія Тимошенко залишиться у в’язниці. Бо нею президент не ризикуватиме. Реальні перспективи її звільнення — після виборів 2015 року, хто би на них не переміг», — запевняє політолог.
Сама Юлія Володимирівна неодноразово заявляла, що є прихильником підписання Угоди про асоціацію України та ЄС, бо на це заслуговують українці, і вони не повинні стати заручниками дій чинної української влади.
Бі-Бі-Сі Україна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply