Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 16, 2018

Чи справді Арсеній Яценюк піддався корупції?

Автор:

|

Грудень 10, 2015

|

Рубрика:

Чи справді Арсеній Яценюк піддався корупції?
Реклама з натяком

Реклама з натяком

Запрошені в Україну з Грузії чиновники ополчилися на прем’єр-міністра Яценюка.

Країна втрачає…
Михайло Саакашвілі, голова Одеської обласної державної адміністрації (ООДА), запевнив 8 грудня в ефірі київського телевізійного «5 каналу», що готовий надати докази причетності Кабінету Міністрів і великих бізнесменів України до корупції, у результаті якої країна за рік утрачає 5 млрд USD.
Зокрема, за його словами, через розкрадання на державному підприємстві «Укрспирт» країна щороку втрачає 240 млн USD, через корупційні схеми на Одеському припортовому заводі (ОПЗ) і кількох інших стратеґічно важливих підприємствах — 700 млн USD, на «Укрзалізниці» — 2,2 млрд USD, а внаслідок реалізації схем із контрафактним бензином — 250 млн USD.
Очільник Одеської області також назвав причетних до тіньових операцій відомих політиків і бізнесменів. Серед них — Ринат Ахметов, Ігор Коломойський, Дмитро Фірташ, Андрій Іванчук, Микола Мартиненко й інші. Жоден із них наразі не коментував суті цих звинувачень. Зате на них відреаґував Артем Ситник, директор Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), котрий анонсував, що заявлене в Одесі розглянуть у його відомстві.

…90 мільйонів щороку
Британський часопис The Times повідомив із посиланням на Давида Сакварелідзе, заступника очільника Генеральної прокуратури України (ГПУ) та прокурора Одеської області, що в ГПУ також підозрюють п. Яценюка у причетності до розкрадання прибутку ОПЗ за корупційною схемою на суму 90 млн USD щороку. «Докази причетності Яценюка до цієї схеми були виявлені під час рейду на завод. Ми провели обшук на минулих вихідних і перші зв’язки, які ми знайшли, ведуть до кабінету прем’єр-міністра й уряду. Це — дуже гучна справа, буде дуже цікаво. Мова йде про мільйони доларів, які були вкрадені в уряду», — процитувало лондонське видання п. Сакварелідзе.
«Наразі також ведеться слідство щодо сумнівної австрійської компанії з українськими акціонерами Antra, яка нещодавно уклала з ОПЗ невигідний для заводу договір про постачання газу. Угода стала можливою після прийняття газового закону, підписаного п. Яценюком у квітні ц. р. та представленого у жовтні. Уряд також затягував приватизацію ОПЗ, яка була призначена на жовтень, що дозволило втілити цю схему. Людина, котра підписувала угоду для уряду, була прямо призначена командою прем’єр-міністра у квітні», — поінформувала The Times.

«Можете судити самі»
Утім, і журналісти зауважили, що ці заяви «були зроблені на тлі протистояння між популярним головою ООДА, котрий користується прихильністю Президента, та самим Арсенієм Яценюком, рейтинґ якого впав до 2 %», і що «Сакварелідзе є членом команди Саакашвілі».
Натомість сам прокурор Одещини написав 8 грудня у Facebook, що він прямо не звинувачував прем’єра в причетності до розкрадання 90 млн USD з ОПЗ, пояснивши: «Я як прокурор на етапі слідства не маю права звинувачувати у корупційній діяльності будь-кого. Це — непрофесійно та неетично. Обвинувачення повинно мати форму як мінімум оголошення про підозру. Відповідно, у нашій розмові я не міг назвати ім’я Арсенія Петровича як учасника корупційної оборудки на 90 мільйонів».
Але п. Сакварелідзе підтвердив, що розмовляв зі журналістом The Times і сказав йому про виявлення документів, пов’язаних із конкретними рішеннями Кабінету Міністрів щодо ОПЗ, і підозру щодо вищих чиновників країни. «Число 90 (точніше — 93) млн. USD фігурувало в листі журналіста на моє ім’я, в якому він уточнював, чи правильна ця сума. При цьому вона фігурувала як завдані збитки державі. На цей лист я не відповів. Тому про достовірність публікації можете судити самі», — зауважив прокурор.
Давид Сакварелідзе також нагадав, що раніше цей же журналіст написав для видання Politico, що п. Саакашвілі заявив про бажання стати прем’єром, що сам голова Одещини потім спростував.

Треба поставити крапки
А в уряді всі звинувачення на його адресу заперечили. І запевнили, що «ці заяви не мають нічого спільного з реальністю». Своєю чергою, Юрій Луценко, лідер парламентської фракції «Блоку Петра Порошенка» (БПП), зажадав, аби прем’єр відповів на звинувачення у корупції, озвучені Михайлом Саакашвілі 11 грудня, під час звіту уряду. «Саме у п’ятницю, гадаю, всі інші питання треба зняти, треба поговорити про корупцію. Треба поговорити про звинувачення, які пролунали від п. Саакашвілі, від інших громадських і політичних діячів, і поставити крапки над «і» перед закінченням недоторканності уряду», — пояснив він.
Пропозицію БПП присвятити п’ятницю обговоренню в парламенті політичної корупції підтримала й Юлія Тимошенко, лідер фракції «Батьківщини». Натомість Максим Бурбак, лідер урядової фракції, вступився за честь прем’єра. Він назвав його обвинувачувачів «популістами, котрі не надають ніяких доказів своїх звинувачень», і зауважив: «Великі викривальники не поспішають до прокуратури. Зате не зникають із телеекранів. Вони не шукають правди. Їм потрібна лише сенсація. Спраглі сенсацій популісти діють в унісон із кремлівською пропаґандою. Час схаменутися. Бо ситуація дедалі більше починає нагадувати 2005-2006 рр.».

Вибірковість «правдоруба»
Тим часом експерти звертають увагу на те, що глава Одещини висував звинувачення лише представникам команди прем’єра. Зокрема, Олексій Хмара, керівник українського представництва громадської антикорупційної мережі Transparency International, зауважив: «Усі ці державні монополії або приватні підприємства, які за суттю є монополіями, мають в обігу величезний обсяг коштів, і такий обсяг — цілком нормальний, аби сказати, що кошти обертаються з корупційним присмаком. Якщо прикинути, які гроші обертаються у всіх цих компаніях, то десь на таку суму (5 млрд USD) ми й вийдемо. Можливо, вона насправді є навіть більшою. Але цікавий сам перелік прізвищ. Якщо звернете увагу — це найближче оточення прем’єр-міністра України. Немає жодної людини з команди Президента. І це мене більше насторожує. Чи це тому, що п. Саакашвілі не зміг побачити, чи тому, що не захотів».
Своєю чергою, Марія Жартовська та Роман Кравець, оглядачі київського інтернет-видання «Українська правда», зауважили в опублікованій 8 грудня статті «Війна компроматів. Президентська та прем’єрська команди загрузли у звинуваченнях»: «На тлі звинувачень у корупції в Києві з’явилися сіті-лайти з написом: «Біжи, кролику, біжи». Співрозмовник із оточення п. Яценюка заявив, що біґборди з’явилися за вказівкою президентської сторони. Щодо п. Саакашвілі — один із високопосадовців в Адміністрації Президента розповідав УП, що глава держави всерйоз розглядає його кандидатуру на посаду прем’єра та називав його прізвище під час зустрічі із Джо Байденом 7 грудня.

Амбіції зміцніли
У київському ж часописі «Україна молода» зауважили: «Публічне протистояння Саакашвілі й Яценюка — явище не нове в українській політиці. Однак якщо раніше Михайло Саакашвілі заявляв, що не претендує на прем’єрське крісло, то тепер, за твердженням експертів видання, амбіції екс-президента Грузії зміцніли. Крім прем’єрської посади, він може претендувати на створення нової політичної сили. Звісно, під патронатом Петра Порошенка».
Політичний оглядач Сергій Руденко також уважає, що своїми обвинуваченнями «п. Саакашвілі зробив заявку на прем’єрство». «Треба розуміти: така заявка буде належним чином оцінена п. Порошенком. Ба більше — навряд чи без погодження з Петром Олексійовичем голова Одеської ОДА малював би ці схеми. Бо дуже вони вже правильні та політкоректні щодо потоків, які контролює БПП і його оточення, — повідомив експерт. — Президент налаштований на відставку Арсенія Яценюка і може зробити ставку на п. Саакашвілі. Більше того — останній може претендувати не лише на посаду прем’єра, а й на активнішу роль в українській політиці. Михайло Саакашвілі готується очолити не лише уряд, а й нову політичну силу. Щось на зразок «Антикорупційного фронту»

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...