Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 6, 2019

Чи розвалиться парламентська коаліція?

Автор:

|

Вересень 10, 2015

|

Рубрика:

Чи розвалиться парламентська коаліція?
Олег Ляшко

Олег Ляшко

Олег Ляшко, голова Радикальної партії України (РПУ), удався до свого чи не найгучнішого популістського піар-ходу.

«Навіть уперед ногами…»
25 серпня лідер РПУ й її парламентської фракції твердив в ефірі «Радіо Свобода»: «Президент зараз докладає всіх зусиль для того, щоби фракцію Радикальної партії виштовхати з коаліції, створюючи для цього будь-які приводи: то подаючи подання до Генеральної прокуратури (ГПУ) на арешт депутатів-«радикалів», то роблячи відповідні
заяви, розраховуючи на нашу емоційну реакцію на ці заяви». Більше того — головний «радикал» в Україні запевнив тоді: «Вихід із коаліції — це фактично шлях до дочасних парламентських виборів, у результаті яких до влади може повернутися банда Януковича. Тому добровільно ми самі з коаліції не вийдемо, навіть якщо нас звідти вперед ногами будуть виносити».
Але 1 вересня п. Ляшко сам же й удався до того, що, за його словами, може повернути до влади банду Януковича, — вийшов разом із усією своєю фракцією зі складу парламентської коаліції. «Радикал» пояснив, що його політсила «переходить в опозицію до чинної влади», яка, на його переконання, під час голосування за законопроект про внесення змін до Конституції України в частині децентралізації об’єдналася з «Опозиційним блоком», а також «представниками олігархічних груп».
Однак пояснення лідера РПУ поставили під неабиякий сумнів депутати інших фракцій, котрі, як і «радикали», голосували проти змін до Конституції, однак із парламентської коаліції не вийшли. Зокрема, Олег Березюк, голова фракції «Самопомочі» заявив: «Фракція «Самопомочі» провела глибокий аналіз цієї ситуації, вислухавши кожного, і прийняла рішення, що ми залишаємося опозицією в коаліції. У коаліції нас тримає тільки дві речі. Під час війни ми не можемо допустити відсутність парламентського управління в державі. Друге — це відповідальність за розвиток управління в суспільстві і самого суспільства. Ми залишаємося опозицією в коаліції для того, щоб не дати українській державі під час війни, розрухи, соціальної напруги скотитися до узурпації, тиранії та деспотії». «Самопоміч» залишається у коаліції тільки за умови її функціонування та наявності «загальної думки».

«За жодних умов»
Згодом Андрій Садовий, лідер партії «Самопоміч» і міський голова Львова, заявив, що присутність фракції у складі парламентської більшості спрямована на підтримку її репутації. А Руслан Сидорович, депутат від фракції «Самопомочі», пояснив радіостанції «Голос столиці»: «Ми чітко заявили, що, незважаючи на події 31 числа й інші голосування, ми повинні працювати ефективно. А ефективно зможемо працювати тільки в коаліції. Якщо вийдемо з коаліції, то робота парламенту може бути повністю розвалена».
Сергій Соболєв, депутат із фракції «Батьківщини», яка також голосувала проти змін до Конституції, запевнив, що вона «за жодних умов не піддасться на провокації і не вийде з коаліції». «Наша позиція — чітка та зрозуміла: із коаліції мають бути вигнані всі, хто довів країну до того, що індекс корупції повертається до часів Януковича», — додав він. Натомість на запитання про те, чи не боїться він у такому разі, що в коаліції забракне голосів, п. Соболєв відповів: «Гадаю, що 280 голосів, які є в коаліції, — якраз достатньо, щоби провести чистку».
А його колеґа по фракції Ігор Луценко вважає: «Я зараз хотів би говорити лише про позитивний сценарій. Гадаю, що є достатній простір для маневру для того, щоби передомовитися та перезапустити коаліцію. Домовитися, що ми все-таки далі будемо намагатися працювати один із одним на принципах Майдану».
Як бачимо, депутатам фракцій «Самопомочі» й «Батьківщини» вистачило того, чого явно забракло «радикалам», — відповідальності за долю країни. Утім, Сергій Лещенко, депутат від «Блоку Петра Порошенка», вважає, що фракція Юлії Тимошенко не виходить із коаліції, щоб не дратувати США. «Для п. Тимошенко це надто ризиковано. Її звинуватять у тому, що вона розвалює демократичну коаліцію. Тим більше — вона у Вашинґтон нещодавно їздила, побачила, що до неї ставляться вже не так тепло», — зауважив він.

«Крок на випередження»
Стосовно ж виходу з коаліції «радикалів», то це, за словами п. Лещенка, — «крок на випередження». «ГПУ готує повідомлення про підозру віце-прем’єру від «радикалів» Вощевському. Крім того, є подання на депутата Лозового й готуються на Мосійчука та Лінька. Найкращий захист від карних звинувачень — опозиція. Тепер Олег Ляшко буде
кричати, що це — розправа над «ворогами режиму Порошенка», — пояснив він.
Ігор Кононенко, колеґа Сергія Лещенка по фракції, заявив, що п. Ляшко «просто спробував отримати політичні дивіденди за рахунок акції під парламентом, а в результаті отримав трагедію, по якій реально будуть відкриті карні провадження». «Зараз він просто хоче перекласти відповідальність і зробити хорошу міну при поганій грі», — резюмував депутат.
Політичні оглядачі Максим Каменєв і Тетяна Шпайхер пояснили у своїй спільній публікації для аґенції «РБК-Україна»: «Вихід Ляшка з коаліції фактично означає старт його кампанії на місцевих виборах. Адже тепер «радикали» на правах опозиціонерів зможуть досхочу критикувати владу». «Схоже, Петру Порошенку в будь-якому разі вдасться зберегти лояльну до себе коаліцію у Верховній Раді» (ВРУ), — вважають журналісти.
А політичні оглядачі Марія Жартовська та Севгіль Мусаєва-Боровик нагадали у своїй спільній публікації «Із вилами на вихід. Що відбувається з коаліцією» в інтернет-виданні «Українська правда», що зміни до Конституції — аж ніяк не єдине «яблуко розбрату» між п. Ляшком і його вже колишніми соратниками по коаліції: «Останні півроку Ляшко вимагав ті чи інші преференції за найважливіші голосування. Наприклад, висував свої кандидатури голів обласних державних адміністрацій (ОДА) та міністра екології. Олег Ляшко хотів призначити свою людину на посаду глави Чернігівської ОДА. Також «радикали» стали ініціаторами відставки Ігоря Шевченка. Тоді лідер РПУ першим заявив, що міністр екології літав приватним літаком нафтогазового олігарха Олександра Онищенка. Відразу після цього Олег Ляшко запропонував свою кандидатуру на посаду міністра екології».

«Прагне урвати»
Тобто, як бачимо, п. Ляшко пішов із коаліції після того, як його домагання відкинули. Відтак він вирішив експлуатувати напередодні місцевих виборів створюваний ним собі імідж ультрапатріота й опозиціонера. «Такий крок Радикальної партії був прогнозований і пов’язаний із підготовкою до місцевих виборів, де завдяки подібним діям п. Ляшко сподівається зібрати більше голосів виборців. Дії популістів були цілком передбачені з самого початку. Вступаючи в коаліцію, він уже планував, як би найефектніше з неї вийти, бажано під вибори. Не було би погрому під ВРУ, знайшовся б інший привід, адже так Олег Ляшко прагне урвати свій електоральний відсоток», — уважає професор політології Олексій Гарань.
А політолог Сергій Таран написав в «Українській правді»: «В Україні — обожнюють опозицію. Тут будь-яку опозицію висвячують і жаліють. Тут сторіччями не було своєї влади. І тому будь-що своє, рідне, — було в опозиції. Герой української міфології — козак, страждалець, повстанець, котрий вічно бореться з тиранією. Але як тільки герой стає владою, його вже не люблять. Він стає чужим. Але зараз в Україні — особлива мода на опозицію. В опозиції хочуть бути всі. В Україні непогано бути в опозиції. Бо, по-перше, за це не
б’ють і не ув’язнюють, як це було донедавна, по-друге, критикувати — легше, ніж нести за
щось відповідальність, а по-третє, у владі красти стало важче, значно легше — брати гроші у тих, хто хоче «розхитати» владу».
Тож політолог Олександр Палій упевнений: «Те, що п. Ляшко і його соратники покинули коаліцію, лише очистить її ряди. Це навіть краще для коаліції, що Олег Ляшко вийшов, він її
дискредитував».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply