Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 23, 2020

Чи «посадять» Кучму?

Автор:

|

Лютий 28, 2013

|

Рубрика:

Чи «посадять» Кучму?

Напередодні саміту Україна — Європейський Союз (ЄС), який відбувся 25 лютого, укотре намагалися заморочити керівництво Європи.

«Достатньо доказів»…
20 лютого Ренат Кузьмін, перший заступник Генерального прокурора України, повідомив, що має «достатньо доказів, які підтверджують причетність» колишнього президента Леоніда Кучми до замовлення вбивства журналіста Ґеорґія Ґонґадзе 2000 року. Причому стверджував це у відповідь на запитання радіостанції «Эхо Москвы»: «Чи вдасться слідству довести, що Леонід Кучма замовляв це вбивство?» Адже на це більш ніж натякнув засуджений Печерським районним судом Києва 29 січня ц. р. до довічного ув’язнення за вбивство Ґонґадзе колишній керівник департаменту зовнішнього спостереження Міністерства внутрішніх справ (МВС) у 1998-2000 рр. Олексій Пукач, вигукнувши після зачитання йому вердикту: «Мені вирок буде зрозумілий тоді, коли зі мною сидітимуть Кучма й Литвин (тоді — голова Адміністрації Президента. — Ред.)».
Розповідаючи про це, українські засоби масової інформації (ЗМІ) додавали від себе, що навряд чи Пукач на власний розсуд, а не за наказом «згори», вивіз до лісу журналіста, який дошкульно критикував тодішнього президента, й убив його. І все ще нез’ясованим залишається те, чи Пукач навмисно задушив Ґонгадзе чи лишень перестарався, залякуючи журналіста, аби той припинив писати про Кучму.
Однак не тільки вигук Пукача був проігнорований Печерським судом. Торік, 6 листопада, під час чергового засідання в справі про вбивство Ґеорґія Ґонгадзе, він відмовився допитати Леоніда Кучму навіть як свідка. А позаяк під час президентства Віктора Януковича українські судді слухняно виконують волю прокурорів, то відмова залучити Кучму до справи була сприйнята як позиція, у тому числі Генеральної прокуратури України (ГПУ).

…але підозри не озвучено
Тому запевнення першого заступника Генпрокурора, що, виявляється, він має «достатньо доказів, які підтверджують причетність» колишнього президента Леоніда Кучми до замовлення вбивства, не могли не заінтригувати громадськість. Та вже наступного після цієї заяви дня надалі вірити, що ГПУ нарешті займеться екс-президентом, могли хіба що геть наївні. Бо 21 лютого звання почесного професора п. Кучмі присвоїв Національний аерокосмічний університет імені Жуковського, а таке в Україні без згоди влади аж ніяк не станеться.
Того ж дня Валентина Теличенко, адвокат Мирослави Ґонґадзе, зауваживши, що ГПУ не вручила Леонідові Кучмі повідомлення в підозрі, цілком слушно кваліфікувала заяву п. Кузьміна як чергову політичну спекуляцію. Та й сам екс-президент нагадав: «Такого за 12 років я отримав більш ніж достатньо».
А вже 26 лютого, наступного після саміту Україна — ЄС дня, ГПУ на запит інтернет-видання «Українська правда» з приводу згаданої заяви Рената Кузьміна, відповіла, що наразі лише «здійснює досудове розслідування за фактом перевищення влади та посадових повноважень особами, які займали особливо відповідальне становище, що спричинило тяжкі наслідки щодо охоронюваних законом прав і інтересів громадянина Ґонґадзе». І що про підозру в причетності до вбивства журналіста вона не повідомляла ані Леонідові Кучмі, ані Володимирові Литвину.

Гра на публіку
Після цієї заяви навіть у толерантних щодо ГПУ осіб мали би зникнути сумніви, що слова прокурора Кузьміна, які прозвучали за п’ять днів до саміту, були прицільно адресовані ЄС, аби запевнити: мовляв, слідчі ГПУ переймаються не лише лідерами опозиції. Та оскільки посли країн — членів Євросоюзу в Україні повсякчас демонструють неабияку обізнаність у всьому, що відбувається в Києві, то спроби першого заступника голови ГПУ заморочити керівництво ЄС були, звісно ж, вельми наївними.
Тим більше, що й українські експерти одностайно висловили недовіру його заяві. Приміром, того ж дня, коли вона пролунала, ЗМІ поширили такі слушні зауваження доволі авторитетного політолога Сергія Тарана: «Кузьмін намагається змінити дискурс щодо себе й підкреслити, що він не є найпершим переслідувачем опозиції в Україні. А опозиція, відповідно, – не жертва політичних переслідувань. Протиставлення ГПУ та Леоніда Кучми розбиває це чорно-біле уявлення й нібито показує, що п. Кузьмін справді робить спроби знайти замовників у справі Ґеорґія Ґонґадзе. Наче справи прокуратури можуть бути не політично вмотивованими. Цю заяву Ренату Кузьміну потрібно було зробити саме в цей період, тому що зараз увесь світ каже, що українська прокуратура — репресивний апарат. Скоро буде саміт Україна — ЄС, треба буде якось відповідати перед Європою щодо застосування вибіркового правосуддя. Україна пробує продемонструвати, що Генпрокуратура займається не лише політичними переслідуваннями й що все не так погано». А додавши, що сумнівається в тому, що прокуратура зараз може самовільно робити такі заяви в політичних справах, політолог чітко дав зрозуміти, що твердження прокурора Кузьміна мало би бути погоджене з президентом Януковичем.
Із п. Тараном солідарний керівник політико-правових програм аналітичного Центру імені Разумкова Юрій Якименко, який зауважив, що заява Рената Кузьміна мала «показати, що, ось бачите, переслідується не лише Юлія Тимошенко (лідер опозиції та колишній прем’єр, засуджена на сім років за більш ніж сумнівними обвинуваченнями. — Ред.), політичний опонент діючої влади, але й попередній президент».

Банальне окозамилювання?
Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента», дотримується тієї ж думки: «Ця заява Кузьміна відображає намагання прокуратури та його самого використати цю тему для того, щоби спростувати зауваження щодо відкриття нових справ проти Юлії Тимошенко. Напередодні саміту Україна-ЄС відновлення справи проти п. Кучми може застосовуватися як доказ того, що в нас немає вибіркового правосуддя, що інтерес ГПУ проявляється не лише до п. Тимошенко, а й до колишнього президента України, який і не був помічений в опозиційній діяльності.»
Пан Фесенко вважає також, що «подібними заявами Кузьмін страхується», бо «з’являлася інформація, що європейці вимагають його відставки як певного позитивного сигналу для європейської інтеграції». «А так у нього є захист — він «розслідує справу Кучми», — пояснює політолог.
Степан Гавриш, відомий юрист і екс-віце-спікер парламенту, теж вважає, що заява першого заступника голови ГПУ «може бути демонстрацією неупередженості влади, яка відповідно діє не тільки стосовно колишнього прем’єр-міністра, але й до колишнього президента щодо виявлення в їхній поведінці ознак злочину, які підпадають під дію Кримінального кодексу».

«Дивіться, панове!»
У цьому політологів підтримують і депутати опозиційної парламентської фракції «Батьківщина». Приміром, Геннадій Москаль пояснює, що нагінками на Леоніда Кучму в ГПУ «демонструють, що, мовляв, дивіться, панове капіталісти-імперіалісти, ми всіх — під одну гребіночку, усі рівні перед законом: «Яке вибіркове правосуддя? Про що ви говорите? Ось, і прем’єрів садимо, і президентів».
Такого ж висновку дійшов Сергій Пашинський: «Вони хочуть показати, що всі в нас однакові. Я думаю, що це – не більш ніж піар-технологія. Ніякого продовження не буде».
Так само гадають і за кордоном. Приміром, бельгійський юрист Клаус Хофф, куратор правозахисної організації «Рух солідарності», назвав заяву українського прокурора абсурдом. А нідерландський правозахисник Олександр Мітц прокоментував слова Кузьміна так: «Замгенпрокурора щосили намагається продемонструвати свою неупередженість у справі Ґонґадзе, знайти безпосередніх замовників злочину, а головне — довести Заходу, що для нього, як для служителя правосуддя, не важать особисті симпатії чи антипатії. Таким чином, він, напевно, використовує свій шанс реабілітуватися в очах міжнародної громадськості в надії, що його ім’я буде викреслене зі списків гонителів українських опозиціонерів».
Щоправда, політолог Тарас Березовець висловив припущення, що заявою Рената Кузьміна влада «тисне» на зятя Леоніда Кучми — мільярдера Віктора Пінчука, аби той поділився з нею своїми статками. А політолог Олексій Гарань переконаний, що «тут – комбінація різних факторів: відвернути увагу від справи Юлії Тимошенко, спроба тиску на Віктора Пінчука та контрольовані їм канали, намагання показати олігархам, хто в країні насправді господар».
Однак відомий політичний оглядач Олена Яхно доволі слушно заперечує: «Така версія не витримує критики. Мільярдер Пінчук поводиться дуже лояльно. Зараз люди Пінчука у Верховній Раді входять до однієї неформальної групи з людьми Фірташа. Група навіть носить негласну назву Фірташа-Пінчука. Загальна кількість депутатів — 33. Окрім того, усі в Україні давно вже переконалися в неписаному, але діючому правилі: президенти не переслідують попередніх глав держави, аби самим не бути переслідуваними після того, як підуть у відставку».

Шантаж заради свідчень?
Натомість, Степан Гавриш не відкидає також того, що заява п. Кузьміна «може бути способом тиску на Кучму, який, між іншим, відмовився свідчити на боці звинувачення проти тієї ж Юлії Тимошенко». Бо коли та протистояла Леоніду Кучмі, то він давав доручення правоохоронцям збирати докази, аби засудити її ще тоді.
Володимир Фесенко теж погодився, що «відкриття справи проти Кучми — це може бути й тиск на Леоніда Даниловича у зв’язку з тим, що він раніше заявляв, що нічого не чув про причетність Тимошенко до вбивства Щербаня: «Однак коли недавно Кучму попросили прокоментувати звинувачення на адресу Тимошенко в тому, що це вона нібито замовила вбивство депутата й бізнесмена Євгена Щербаня, то він продемонстрував небажання свідчити проти неї, сказавши: «Мені її просто шкода, по-перше, як жінку — вона чарівна, красива. Її сьогодні звинувачують у всіх гріхах, у тому числі в убивстві Щербаня. Ви знаєте, у нас же з нею любові не було ніякої… Можна говорити про що завгодно, але порушувати карну справу проти Тимошенко в нас немає ніяких підстав. І я з цим абсолютно погоджуюся». Тож і політолог Віталій Бала вважає заяву прокурора Кузьміна про причетність екс-президента до вбивства журналіста Ґонґадзе «тиском для того, щоби Кучма більше переймався своїми справами, а не справою Тимошенко».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply