Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 25, 2020

Чи отримають кримські татари свою автономію?

Автор:

|

Травень 26, 2016

|

Рубрика:

Чи отримають кримські татари свою автономію?

Кримські татари

Коли Крим був українським, Україні до нього діла не було. Тепер День пам’яті депортації святкують на всеукраїнському рівні. Коли Крим був українським, кримським татарам до України діла не було, бо другою їхньою мовою була російська. Тепер обидвоє поплатилися.
18 травня ц. р. Сергій Куніцин, депутат Верховної Ради України (ВРУ) й екс-голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим (АРК), повідомив, що Федеральна служби безпеки Російської Федерації (РФ) залякує населення півострова: «Якщо Україна поверне Крим, то вона зробить його татарським».

«Влада зобов’язана»
Не виключено, що приводом для залякування російськомовного населення окупованого півострова слугувала заява цього дня Петра Порошенка під час реквієму пам’яті жертв ґеноциду кримськотатарського народу: «Ми, хоча зі запізненням, усвідомили необхідність створення в Криму національної автономії кримських татар… Українська влада зобов’язана розпочати у парламенті України процес внесення змін та доповнень до розділу 10 Конституції України «Автономна Республіка Крим», які б повною мірою витікали з невід’ємного права кримськотатарського народу на самовизначення у складі суверенної та незалежної Української держави».
Відтак Президент запевнив, що закличе Конституційну комісію утворити робочу групу з підготовки змін і доповнень до 10-го розділу Основного закону. Вочевидь, він відгукнувся таким чином на заяву Рефата Чубарова, голови Меджлісу: «У цьому розділі має дуже чітко бути виписано, що кримська автономія утворюється на основі права кримськотатарського народу на самовизначення у складі Української держави».
«Українська держава і світ отримають ще один дуже істотний правовий інструмент, щоб змусити РФ сісти за стіл перемовин із питання звільнення Криму. Бо право кримськотатарського народу на самовизначення у межах Української держави свідчить про те, що для Росії там немає місця, — запевнив він і заперечив, що зміни в Конституції України створять ризики для Української держави. — Навпаки — саме такі міркування призвели до того, що РФ вторглася в Україну і так легко окупувала АРК».

«Уже створили Службу безпеки»
Утім, навіть після того, як 20 березня 2014 року ВРУ визнала кримських татар корінним народом і гарантувала їм право на самовизначення, однак за закон про відновлення їхніх прав як корінного проголосували в квітні того року нього лише 115 депутатів із 226 необхідних. Тоді кримські татари попросили світову спільноту визнати їх корінним народом окупованого РФ півострова.
4 лютого ц. р. їх нарешті почули в Європарламенті, який назвав у своїй резолюції кримськотатарський народ корінним, наголосивши, що «кримські татари як корінний народ Криму мають право зберігати та зміцнювати свої власні політичні, правові, економічні, соціальні та культурні інститути». Таким чином, юридична складова для вирішення питання з’явилася й кримські татари уже заходилися «будувати каркас» своєї автономії.
21 травня Ленур Іслямов, лідер акції блокади Криму повідомив: «Ми вже створили Службу безпеки й міністерство внутрішніх справ Криму. Наступний крок — замінити паспорти. Кримські татари повинні виїхати на материк і отримати нові паспорти, де буде вказано, що вони проживають у кримськотатарській автономії в складі України. Вони будуть почуватися вдома господарями. Далі нам потрібно створювати власну кримськотатарську армію. Кримські татари обиратимуть власного президента і створять власний уряд».
Алім Алієв, співзасновник громадської організації «Крим SOS» зауважив: «Кримським татарам не дозволяли займати в Криму керівні посади в Службі безпеки й Міністерстві внутрішніх справ. Якби ми були в цих структурах, то анексія півострова не відбулася б».
Своєю чергою, Різа Шевкієв, член Меджлісу, запевнив: «Ми знаємо, що без України не зможемо існувати. Але за кримськотатарським народом як за корінним має бути закріплена територія півострова. Кримськотатарська національно-територіальна автономія надасть Україні і світовій спільноті додаткові важелі впливу на аґресора. Бо тоді вже йтиметься про окупацію не частини території, а державного утворення корінного народу. Україна матиме право вимагати значно більших санкцій щодо РФ».

«Створити нескладно»
Юрій Смілянський, експерт фонду «Майдан закордонних справ», наполягає, що національна автономія кримських татар має бути створена в складі України як невід’ємна її частина: «Кримські татари повинні мати можливість для розвитку свого народу, мови, культури, освіти, економічної та соціальної захищеності. Вони мають бути захищені від випадків, коли інші національності в сукупності прийматимуть рішення, які суперечитимуть їхнім інтересам», — пояснив він.
І хоч, за словами експерта, «постановою Верховної Ради кримські татари визнані корінним народом України, їхнє представництво посилено у керівних органах виконавчої влади, місцевих органах самоуправління на материковій частині, але відсутні подальші кроки по законодавчому затвердженню». Тому експерт сподівається, що 15 червня відбудуться парламентські слухання, де депутати проголосують за ці питання й погодяться внести зміни в основний закон та створити органи самоуправління кримськотатарської національної автономії на материковій частині України, поки Крим тимчасово окупований.
Під час дискусії в Українському кризовому медіа-центрі експерти також дійшли висновку, що ухвалення закону про статус кримськотатарського народу як корінного та зміна статусу Криму дозволять повернути його. Зокрема, Еміне Джеппар, перший заступник міністра інформаційної політики України, запевнила: «Саме цей статус допоможе визначати подальшу долю Криму. Єдиним народом, який може визначати політичну долю території, є корінний народ».

«Нічого не залишається»
Своєю чергою, Юлія Тищенко, експерт Українського незалежного центру політичних досліджень, вважає: «Невід’ємною частиною деокупації Криму є саме зміна статусу автономії. Це кримськотатарська національна автономія у складі України».
А Максим Майоров, експерт Українського інституту національної пам’яті, впевнений: «Якщо кримські татари не матимуть національного самовизначення та самореалізації, то вони просто зникнуть як культурна спільнота. Наявність представницьких органів — це гарантія, механізм, запобіжник від того, що кримські татари зникнуть з лиця землі».
Утім, Валентин Гладких, політичний експерт громадської організації «Слово і діло» вважає: «В теперішній ситуації це може виглядати лише просто як ввічливість і чергові заяви. Українська держава поки що, на превеликий жаль, не встигає йти у ногу з часом і зазвичай уже обіцяє щось постфактум, коли виконати обіцянки апріорі не може».
Натомість Валентина Самар, журналіст київського часопису «Дзеркало Тижня», переконана: «Часовий ресурс улюбленого маневру Президента України — відкладати на потім — вичерпано. Відкладати просто нікуди, і його слова про найближчі дні для формування групи щодо Криму в складі Конституційної комісії треба розуміти буквально. Проваливши реформи, загрузнувши в корупції, заплутавшись у власній брехні й змарнувавши довіру свого народу та західних партнерів, Президентові і його команді нічого не залишається, як викладати як аргумент для продовження санкцій «кримськотатарське питання».

Ігор Голод

До слова
На окупованому півострові кримський татарин Ельвіс Асанов перерізав собі горло в залі суду на знак протесту через небажання приймати російське громадянство. Інцидент стався ще 11 травня ц. р., але про нього стало відомо тільки зараз. Про трагедію розповів Роман Мартиновський, експерт Реґіонального центру прав людини та Української Гельсінської спілки. Чоловік перерізав собі горло на знак протесту проти перегляду рішення по його справі російським судом анексованого Криму з подальшим переведенням до російської в’язниці. В’язень залишився живий. Інформацію про нього передали Тетяні Москальковій, Уповноваженому з прав людини РФ. Також у правозахисників є свідчення засуджених, котрих за відмову від російського громадянства кидали в штрафний ізолятор або намагалися чинити на них тиск через інших в’язнів.

План Алі Татар-Заде
Активіст кримсько-татарської спільноти оприлюднив план перетворення Кримської автономії в складі України:
1. В Україні вводяться дві офіційні мови — українська та кримськотатарська. Закон відтермінований у часі.
2. В зумовлений законом час в українських школах вступає в дію курс кримськотатарської мови та кримськотатарської літератури.
3. Школярі стають дорослими громадянами, котрим не чужа кримськотатарська мова. Ба більше, вони її знають.
4. Крим повертається «в рідну гавань».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply