Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 27, 2020

«Батьківщина» поглинула «Фронт змін» і «Реформи й порядок»

Автор:

|

Червень 20, 2013

|

Рубрика:

«Батьківщина» поглинула «Фронт змін» і «Реформи й порядок»

Найчисельніша в Україні опозиційна партія, керована із-за ґрат екс-прем’єром Юлією Тимошенко партія «Батьківщина», урочисто оголосила своє об’єднання з двома іншими й частиною ще однієї.

Заміна ув’язненій
15 червня ввійде в історію України як день, упродовж якого принаймні частина її громадян укотре спробувала подолати одвічну не одностайність українців. Тим більше, що у ХХ ст. народна приказка «Де три українці — там два гетьмани» була доповнена ще однією, хоч і такою сумною, а все ж не безнадійною, мудрістю: «Демократи об’єднуються за п’ять хвилин до розстрілу». Утім, днями відомий політтехнолог Тарас Березовець доповнив її так: «…або перед президентськими виборами». А вони в Україні, по суті, не закінчуються ніколи.
Аж ніяк не від доброго життя провели 14 червня просто неба на Михайлівській площі в Києві свій «об’єднавчий з’їзд» опозиційні Всеукраїнське об’єднання (ВО) «Батьківщина», партії «Фронт змін» і «Реформи та порядок», а також частина Народного руху України. Хоч усі вони воліли залишатися самостійними політичними силами навіть після того, як їхні лідери ввійшли торік спершу до виборчого списку «Батьківщини», а згодом — до її парламентської фракції. Та оскільки навряд чи влада допустить до участі в президентських перегонах 2015 року лідера цієї партії — ув’язнену на сім років за перевищення повноважень під час укладання контракту з російською компанією «Газпром» екс-прем’єра Юлію Тимошенко, – то виникла потреба знайти їй заміну.
Тож замість неї у виборчих бюлетенях значитиметься, швидше за все, один із її суперників у першому колі президентських виборів 2010-го — тепер уже колишній очільник «Фронту змін» Арсеній Яценюк. Бо ж саме він зібрав тоді другий після п. Тимошенко «врожай» серед опозиційного електорату — 6,96 % голосів (у неї ж було 25,05 % у першому раунді й 45,47 % — у другому).

Підтримка авторитету
Та позаяк репутацію Арсенія Яценюка серед опозиціонерів і їхніх прихильників неабияк попсували втечі з очолюваної ним парламентської фракції «Батьківщини» членів «Фронту змін», спробу хоч трохи її підправити й було зроблено на «об’єднавчому з’їзді», зокрема, обранням його головою політичної ради «Батьківщини».
Та позаяк керівником цієї партії з’їзд залишив Юлію Тимошенко, ще й одностайно висунувши її про всяк випадок кандидатом у президенти України, Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій, пояснює: «Лідером «Батьківщини» далі є Тимошенко. Оперативне керівництво буде в Турчинова (першого заступника голови цієї партії. — Ред.) — він керівник штабу. Ну а в політраді в Яценюка немає навіть блокуючого пакету голосів. Тому тут можна говорити, швидше, про поглинання «Батьківщиною» «Фронту змін», аніж навпаки».
Натомість, Віктор Небоженко, директор соціологічної служби «Український барометр», дотримується цілком протилежної думки: «Це об’єднання нагадує шлюб із розрахунку між багатою, але підстаркуватою красунею та таким собі молодим жиголо. Так само й Арсеній Яценюк, позбувшись своєї віртуальної та вже не потрібної партії, отримав хоч і дещо пошарпану, але цілком реальну та впливову партію «Батьківщина».

Акумуляція ресурсів
Тим часом, Михайло Погребінський, директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології, прогнозує: «Оскільки «Батьківщина» не має рейтинґового лідера, крім Арсенія Яценюка, то об’єднання так чи інакше завершиться успішно. Це — безальтернативна поведінка й старих представників «Батьківщини», і нових, і Яценюка із «Фронтом змін». Просто іншого виходу в них немає, зате є обопільна зацікавленість».
Віталій Бала, директор Агенції моделювання ситуацій, теж вважає згуртування опозиційних партій потрібним: «Перша мета й результат з’їзду — це об’єднання, акумуляція ресурсів, як людських, так і організаторських, а також певною мірою, матеріальних. Друга мета — завершити всі розмови щодо того, хто може бути висунутий кандидатом у президенти від «Батьківщини». Усі розуміють, що найвищий рейтинґ, окрім Юлії Тимошенко, яка не матиме змоги балотуватися, – в Арсенія Петровича Яценюка. Безумовно, вони були би нерозумними людьми, якби не спробували так чи інакше висунути цю фігуру. Бо навіщо тоді взагалі цей цирк? Тому й пішли на це об’єднання, щоби припинити всі ці розмови в партіях. Третій аспект, який пов’язаний із цим об’єднанням, – це також і сигнал союзникам «Батьківщини» партії УДАР і ВО «Свобода».

«Буря в склянці»
Щоправда, як зізнався Сергій Соболєв, лідер «Реформ і порядку», «партії, які об’єднуються з «Батьківщиною», припинять діяльність, якщо це буде вигідно, з огляду на майбутні виборчі кампанії, оскільки партії є суб’єктами подання кандидатур до складу виборчих комісій». А «Батьківщина», за словами п. Соболєва, буде чимось на кшталт надпартійної структури — «материнською партією для цілої низки політичних структур».
Утім, Житомирський, Вінницький і Дніпропетровський осередки «Фронту змін» наразі опираються злиттю з «Батьківщиною». А низка її ветеранів, зокрема Юрій Гримчак і Віктор Уколов, на знак протесту проти керівництва партією п. Яценюком навіть вийшла з її складу.
Богдан Данилишин, колишній міністр економіки, прокоментував те, що відбулося 14 червня на Михайлівській площі, так: «Злиття опозиційних партій є дещо поспішним кроком. Потрібно було працювати системніше, виробити платформу чи відповідну позицію, навколо якої змогла б об’єднатися значна частина політичних сил, які позиціонують себе як опозиційні партії. Навколо чого чи кого відбувається об’єднання? Це цікавить не тільки українців, а й західних політиків і оглядачів, які аналізують події в Україні».
А Сергій Таран, керівник Центру соціологічних і політологічних досліджень «Соціовимір» і Міжнародного інституту демократій, узагалі вважає коефіцієнт корисної дії «об’єднавчого з’їзду» за нульовий: «Увійде кілька дрібних партій у «Батьківщину» чи не ввійде – це не змінить рейтинґової ситуації в країні. Це така собі буря в склянці води. Гадаю, кардинальних змін у «Батьківщині» поки що не буде, тому що люди, які до неї ввійшли, і раніше працювали у форматі фракції. По суті, відбулася звичайна констатація факту».

Ефект — нульовий?
Цей же експерт скептично оцінює загальний ефект від «об’єднання трьох із половиною партій»: «Оскільки до «Батьківщини» приєднуються партії, які не мають власного рейтинґу, то я не бачу, як це може якось посилити опозицію. Аби відбулися позитивні рейтинґові зміни, треба оприлюднювати план дій і неухильно його виконувати. Наскільки ефективним буде це об’єднання, покаже його діяльність. У мене є сумніви щодо цього… Якісна зміна рейтинґу опозиції можлива за умови об’єднання провідних опозиційних парламентських сил — ВО «Свобода», партій УДАР і «Батьківщини». Але таке об’єднання має бути не юридичним злиттям партій, а прийняттям спільної програми дій до президентських виборів 2015 року».
Пан Таран також цілком слушно наголошує на тому, що «після об’єднавчого з’їзду «Батьківщини» залишилося відкритим питання, як опозиція розвиватиметься надалі». Бо, як стверджує політолог, «під час об’єднавчого з’їзду опозиції, крім кадрових, «на люди» не було винесено жодних інших питань, і ми не дізналися, як політична сила зміниться після з’їзду».
Вадим Карасьов теж упевнений, що об’єднання опозиційних партій особливо не позначиться на рейтинґах — хіба що в межах статистичної похибки. Із ним погоджується й Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»: «Принципово це об’єднання не вплине на рейтинґ. Де-факто Яценюк об’єднався з «Батьківщиною» ще торік (очоливши її парламентську фракцію. — Ред.), тобто нині це – лише юридична формалізація цього об’єднання. Можливе невелике посилення рейтинґу, але, скоріше за все, тимчасове. Як засвідчив період минулорічних виборів, рейтинґ «Батьківщини» залежатиме від того, як використовуватиметься в тій чи іншій кампанії вплив популярності Тимошенко».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply