Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 19, 2021

Арешт сайтів на 48 годин без рішення суду

Автор:

|

Липень 12, 2018

|

Рубрика:

Арешт сайтів на 48 годин без рішення суду

16 січня 2014 року парламентські фракції соратників Януковича, свавільно порушивши обов’язкову процедуру ухвалення законів, без жодного обговорення, але одночасно в двох «читаннях», проголосували шляхом підняття рук за так звані диктаторські закони, які після ганебної втечі Януковича до Ростова скасувала Верховна Рада України (ВРУ). Одне з нововведень передбачало надання Національній комісії з регулювання у сфері зв’язку й інформатизації права блокувати доступ до сайтів, що поширюють «протизаконну інформацію». А такий ярлик можна почепити на все, що не сподобається владі. 4 липня ц. р. Комітет ВРУ з питань національної безпеки й оборони підтримав законопроект № 6688, який дозволяє блокувати інтернет-ресурси на термін до 48 годин без рішення суду «за загрозу нацбезпеці в інформаційній сфері». Ярлик теж доволі універсальний, адже багато публікацій чинній владі не подобаються.

Підозріла наполегливість
На щастя, народним депутатам вистачило розуму не включати скандальний законопроект до порядку денного. Хоч це зовсім не означає, що він вічно припадатиме пилом й уже найближчим часом може знову опинитися на розгляді в парламентській залі.
Торік практично ідентичний законопроект уже намагалися протягнути на розгляд ВРУ, скориставшись потужною хвилею кібератак, що накрила Україну. 10 липня 2017-го депутат від фракції «Народний фронт» (НФ) Андрій Тетерук і його колега з «Блоку Петра Порошенка» (БПП) Іван Винник подали до парламенту законопроект № 6676, але наступного дня ВРУ відмовилася додавати його до порядку денного.
А вже 12 липня 2017-го до парламенту надійшов законопроект № 6688, який, по суті, був калькою попереднього. Цікаво, що серед авторів «удосконаленого» законопроекту знову фігурує Іван Винник із БПП. Цього разу компанію йому склали нардепи від НФ Дмитро Тимчук і Тетяна Чорновол: усі — члени Комітету ВРУ з питань нацбезпеки й оборони, який, власне, й рекомендував 4 липня ц. р. решті нардепів проголосувати за № 6688 бодай у першому читанні, а вже потім повернути до комітету на доопрацювання.

Слідчі та прокурори важливіші за суддів
Головна «фішка» скандального законопроекту — надання слідчим і прокурорам права блокувати будь-який сайт на термін до 48 годин без дозволу суду. Двозначно виглядає й положення про те, що інтернет-провайдери мали б власним коштом встановити засоби для здійснення блокувань, а в разі відмови карати їх штрафами в розмірі 1-5 % від обороту.
Ініціатори документа кажуть, що просто виконують рішення Ради національної безпеки й оборони України від квітня 2017 року, яке зобов’язує депутатів ВРУ «розробити та впровадити механізм блокування інформаційного ресурсу операторами та провайдерами через телекомунікаційні й інформаційно-телекомунікаційні мережі».
Дмитро Тимчук, один із авторів законопроекту, вказує на те, що передбачені законопроектом 48 годин надають для того, щоби Служба безпеки України (СБУ) якраз і змогла отримати рішення суду. За цей час, із його слів, можна оперативно нейтралізувати інтернет-ресурс, звідки, наприклад, розсилається вірус. «Україна не раз стикалася з масованою кібератакою, однак інструментів швидкої нейтралізації такої кіберзагрози досі немає», — зауважує він. Проект підтримав і заступник голови СБУ Олег Фролов: «У СБУ є технічні можливості запобігати загрози. Але закон дозволить робити це за дві доби до атаки, а за цей час — отримувати рішення суду, яке офіційно дозволяє блокування».

Проти правозахисники, журналісти та навіть депутати
«Законопроект порушує свободу вираження поглядів, яка гарантується ст. 34 Конституції України та ст. 10 Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод, інші міжнародні стандарти прав людини. Проект фактично ініціює запровадження в мережі «Інтернет» державної цензури, яка не буде підконтрольна і відповідальна перед громадськістю», — мовиться в спільній заяві керівників Української Гельсінської спілки з прав людини Олександра Павличенка та Харківської правозахисної групи Євгена Захарова.
«Якщо цю систему буде встановлено, то в спецслужб з’явиться прямий доступ до всього трафіку провайдерів. На прикладі інших країн ми бачимо, що це потужна влада, і після отримання такого контролю спецслужбам буде дуже складно не скористатися моментом», — зазначив у коментарі «Німецькій хвилі» Метью Шааф, директор представництва Міжнародної неурядової правозахисної організації Freedom House в Україні.
Серйозну стурбованість висловили й в Організації з безпеки та співпраці в Європі, чий представник із питань свободи засобів масової інформації (ЗМІ) Гарлем Дезір заявив, що прийняття такого закону може «поставити під загрозу вільний доступ до інформації в Інтернеті». «Хоча я поділяю проблеми нацбезпеки України, проект законопроекту має тягти за собою конкретні й чіткі заходи, спрямовані на захист принципів прозорості, пропорційності та необхідності й уникати застосування і надмірних заходів, що впливають на поширення он-лайн-контенту в Україні», — заявив він.
«Національна спілка журналістів України (НСЖУ) засуджує ці диктаторські ініціативи і попереджає, що за законопроект № 6688 проголосують лише народні депутати — вороги преси! Атака на демократичні права не пройде!» — написав у Facebook Сергій Томиленко, голова НСЖУ.
«Мета дуже шляхетна, але насторожують відразу кілька моментів. По-перше, від кібератак це Україну не захистить. Гакери занадто мобільні й атакуватимуть із сайтів-одноденок, про які до певного моменту ніхто не знатиме. По-друге, автори кажуть, що хвилюватися не варто, оскільки блокування без дозволу суду можливе лише на 48 годин. Але що буде, якщо вирубити інтернет-ЗМІ на дві доби? Або великий інтернет-магазин? Це величезний мінус у грошах, відтік аудиторії, проблеми з рекламодавцями тощо. Ми точно хочемо дати такий важіль тиску в руки кожному слідчому чи прокурору?» — питає Олег Ваврин, експерт із кібербезпеки.
Прикметно, що категорично проти й деякі представники президентської фракції у ВРУ. «Позасудове блокування сайтів — це повернення навіть не до Януковича, а до самого Сталіна! Навіть диктаторські закони 16 січня передбачали необхідність рішення суду для блокування інтернет-ресурсів», — обурюється Ольга Червакова, депутат від БПП.

«Подарунок» для російської пропаганди
Пояснення просте — наближення президентських і парламентських виборів. Рейтинґ Петра Порошенка та теперішніх провладних партій, м’яко кажучи, не надто високий. Чи не основний шквал критики йде саме через різноманітні інтернет-ресурси. Законопроект № 6688 можна вважати спробою притишити негатив під приводом «боротьби зі загрозами нацбезпеці в інформаційній сфері».
«Суть проекту закону № 6688 — це введення нового визначення тероризму, а саме «здійснення впливу на прийняття рішень чи вчинення або не вчинення дій органами державної влади або органами місцевого самоврядування, посадовими особами цих органів, об’єднаннями громадян, юридичними особами». Тобто в разі перетворення цього законопроекту на закон уже достеменно «технологічним тероризмом» будуть вважати публікації про розкрадання в «Укроборонпромі» коштів державного бюджету. А це означає, що за фактом кожної критичної публікації СБУ матиме формальні підстави реєструвати карне провадження та звертатися до суду з клопотанням про надання згоди на проведення негласних слідчих дій стосовно автора статті. При цьому запобіжний захід у разі повідомлення журналіста про підозру може бути лише один — тримання під вартою. Оскільки будь-які інші заходи в справах такої категорії заборонені поправками, внесеними до Кримінально-процесуального кодексу України 2014 року», — пише на «Оглядачі» журналіст Володимир Бойко.
На жаль, у гонитві за майбутніми голосами виборців деякі українські політики не усвідомлюють, що своїми діями насправді завдають значно більшої шкоди нацбезпеці. В разі прийняття законопроекту № 6688 російським пропагандистам навіть не доведеться особливо перепрацьовувати — запровадивши бодай часткову заборону на певні сайти чи інтернет-медіа, Україна ризикує почути словосполучення «київська хунта» в європейських столицях, Вашинґтоні чи Оттаві.

Ігор Берчак

До теми
Москва має всі можливості для створення альтернативного Інтернету, скористатися якими країна зможе «за несприятливого міжнародного сценарію». Про це заявив Ілля Рогачов, директор департаменту з питань нових викликів і загроз Міністерства закордонних справ Російської Федерації (РФ), передає інформаційна агенція ТАСС. Він запевнив, що технічні, фінансові, інтелектуальні та «всі інші можливості для цього є».
«До цього може перш за все привести політика наших західних партнерів, насадження подвійних стандартів. Якщо це продовжуватиметься, тоді можна буде говорити про створення якогось паралельного Інтернету», — вважає п. Рогачов. Нагадаємо, що в листопаді 2017 року Путін схвалив пропозицію щодо створення окремого Інтернету для країн БРІКС (Brazil, Russia, India, China, South Africa) і доручив розробити автономні системи управління Інтернетом, які б позбавили мережу від «домінування» США та низки країн Європейського Союзу.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply