Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 21, 2020

Антикорупційний прокурор

Автор:

|

Грудень 03, 2015

|

Рубрика:

Антикорупційний прокурор
Назар Холодницький

Назар Холодницький

Від новоствореної Спеціалізованої антикорупційної прокуратури очікують, що вона запрацює зі середини січня, а перших результатів роботи сподіваються вже до кінця зими.

«Кіборга» побоявся
30 листопада Віктор Шокін, керівник Генеральної прокуратури України (ГПУ), обирав одного з двох рекомендованих йому конкурсною комісією кандидатів на посаду його заступника й водночас керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури — самостійного структурного підрозділу ГПУ, який здійснюватиме нагляд за додержанням законів під час проведення оперативно­розшукової діяльності досудового розслідування Національним антикорупційним бюро України (НАБУ); підтримуватиме державне обвинувачення у відповідних провадженнях і представлятиме інтереси громадянина та держави в суді у випадках, передбачених законом і пов’язаних із корупційними або пов’язаними з корупцією правопорушеннями.
Причому обидва запропоновані п. Шокіну претенденти були зі Львова. Щоправда, народився в цьому місті тільки один із них — 30­річний Назар Холодницький, котрий раніше працював старшим прокурором Києво­Святошинського району, старшим помічником першого заступника керівника ГПУ та першим заступником прокурора Криму. Натомість 31­річний Максим Грищук — родом із Тернополя, а став відомий тим, що не лише працював прокурором у Львові, але й захищав упродовж п’яти місяців від російсько­терористичних військ Донецький аеропорт у лавах 81­ї окремої аеромобільної бриґади.
Та хоч за нього проголосувала більшість членів конкурсної комісії — дев’ятеро, генпрокурор призначив своїм заступником і керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури п. Холодницького, за котрого віддали менше голосів — сім. Що ж, не виключено, що сподівається від нього більшої лояльності, ніж від одного з вояків, котрих прозвали «кіборгами».

Якщо закону не змінять…
У ході обговорення кандидатур на посаду антикорупційного прокурора Мері Батлер, член конкурсної комісії та прокурор зі США, заявляла, що, на її думку, єдиним кандидатом, котрий довів свою можливість боротися з корупцією, міг бути Віталій Касько, теперішній заступник генпрокурора. Але, вочевидь, тому, що він конфліктує з шефом, інші члени конкурсної комісії його кандидатури керівнику ГПУ навіть не пропонували.
Олексій Хмара, виконавчий директор громадської організації «Transparency Іnternational Україна», пояснив: «Певні люди прийшли в комісію просто для того, щоб голосувати
так, як їм сказали боси: політичні чи фінансові. Інші люди мають свою думку, але хочуть, аби вона максимально резонувала з очікуваннями перших осіб держави. Й є третя категорія — дуже небагато таких людей у комісії, котрі мають досвід, розуміння та готові заради принципів сперечатися з іншими. А велика частина комісії ні за що насправді не готова сперечатися. Вони хочуть якнайшвидше ухвалити одностайне рішення».
Утім, схоже, що п. Касько не надто засмучений тим, що не він став антикорупційним прокурором: «За чинним законом Антикорупційна прокуратура — повністю залежна від ГПУ, що може поставити хрест на ефективності Антикорупційного бюро. Якщо закону не змінять і не буде забезпечено реальну незалежність спеціалізованого антикорупційного прокурора, то сенсу обіймати цю посаду не буде. Це дуже прості загрози. Генеральний прокурор може хоч завтра звільнити з посади спеціалізованого антикорупційного прокурора. Розпочати по ньому службову перевірку та звільнити. Хіба це ґарантії незалежності? Приміщення, фінансування, усе це залежить від доброї волі генпрокурора. Немає належного балансу, і Спеціалізована антикорупційна прокуратура має статус структурного підрозділу ГПУ, так не має бути. Антикорупційна прокуратура має формуватись із таких же людей, як НАБУ. Тому що бажання детективам НАБУ дуже швидко відіб’ють, якщо прокурор, котрий веде процесуальне керівництво у провадженні, буде всі здорові ініціативи тушити. Тобто обидві структури мають бути абсолютно нові й абсолютно з новими поглядами. Якщо так не станеться, то Спеціалізована антикорупційна прокуратура вб’є саму ідею НАБУ».

Хороший хлопець
Тим часом новопризначений антикорупційний прокурор уже анонсував, що планує якомога швидше укомплектувати штат та організувати роботу очолюваної ним структури таким чином, щоб НАБУ повноцінно запрацювало вже до Нового року. При цьому він нагадав, що в штаті Спеціалізованої антикорупційної прокуратури — 50 осіб. За його словами, уже незабаром відбудеться засідання комісії, на якому, зокрема, розглядатиметься питання обрання заступників антикорупційного прокурора.
Тож Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції, висловив сподівання, що НАБУ й Антикорупційна прокуратура запрацюють на повну силу зі середини січня, а перших результатів роботи варто очікувати до кінця зими.
Стосовно ж п. Холодницького він повідомив журналістам таке: «Очевидних корупційних зв’язків ми не знайшли, хоча дуже добре шукали, майна сумнівного походження немає, усе — дуже скромно. Працював у прокуратурі трохи менше як десять років, хороший хлопець. Плюс — у тому, що він не пов’язаний із кланом Шокіна й Адміністрацією Президента. Єдине, що там був якийсь скандал по землі, ми про це розпитували на співбесіді, і він усе чітко пояснив. Тобто в мене до спецпрокурора було дві вимоги: відсутність зв’язків із політичними елітами, особливо Президентом і прем’єром, і відсутність корупційних зв’язків. З обома критеріями — все нормально».
«Не все залежить від нього, тому що його заступників і керівників відділів обирає конкурсна комісія, й якщо вона буде працювати швидко, то він закінчить до Нового року. А якщо комісія буде гальмувати роботу, то це — не його відповідальність. У принципі, місяць — це максимально швидкий термін і серйозне завдання, — сказав п. Шабулін. — Там — складна процедура. Конкурсна комісія пропонує йому трьох кандидатів, він вибирає одного та подає на підпис генпрокурору. Але цей підпис — церемоніальний, просто офіційний. Тому ключове рішення лишається за п. Холодницьким, і це рішення дуже багато про нього скаже».
Він уважає, що завжди можна зіпсувати чиюсь роботу. «На жаль, ми не могли в законі прописати спец прокуратуру як окремий орган, як НАБУ, тому що Конституція вимагає однієї прокурорської вертикалі. У принципі, ми виписали ґарантії незалежності для спецпрокурора, але треба довго підписувати документи тощо. Тобто можна створити проблеми, хоча вони й не будуть критичними, — повідомив експерт. — Назар Холодницький повинен спочатку сформувати інструменти для роботи: заступники, керівники відділів, старт набору рядових прокурорів (їх буде близько 40). Після цього — супроводження справи Антикорупційного бюро. Зараз він має максимально швидко сформувати професійний, незалежний штат, бо детективи бюро вже мають що робити, уже є купа матеріалів. Це — перше. По­друге, не брати на себе усі ці 200 з лишком справ, які зараз хоче «втулити» їм ГПУ. Це всі ті справи, які Генпрокуратура поховала — там уже й докази знищені, і свідків немає. ГПУ розслідувала, завалила ці справи — от нехай із ними і розбирається».

Ігор Голод

Коментар експерта
Павло Рудяков, директор інформаційно-аналітичного центру «Перспектива»:
— Це — важливий крок, тим більше, що від нас європейці вимагали цього, а ми трошки затягнули, м’яко кажучи. Так що з точки зору таких формальних показників добре, що призначена людина. Так само, мені здається, добре, що людина з таким завзяттям береться за таку важку справу. Можна було б назвати це сізіфовою працею в наших умовах. Але він — молодець, що ще до 1 січня вже обіцяє якусь роботу запустити. Але в це віриться насилу. У мене всі ці антикорупційні проекти викликають скептичні очікування. Тобто зрозуміло, що одна людина і навіть одна структура не зможе нічого вирішити в країні, у суспільстві, де корупція — системна. Це — явище, яке неможливо перемогти зусиллями однієї людини, навіть геніальної, навіть налаштованої на боротьбу проти корупції. Хотілося б, звісно, щоб ця справа з мертвої точки зрушила.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply