Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Tuesday, May. 21, 2019

Активісти паралізували роботу української філії «Сбербанка России»

Автор:

|

Березень 16, 2017

|

Рубрика:

Активісти паралізували роботу української філії «Сбербанка России»

13 березня в центрі Києва активісти замурували цеглою вхід у центральний офіс «Сбербанка»

Минулого тижня Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ України, був вкрай негативно налаштований щодо ініціаторів вугільної блокади Донбасу, а несподівано започаткував власну блокаду — банківську. «Питання — скільки треба часу Національному банку України (НБУ), щоб ввести санкції стосовно «Сбербанку Росії», що працює в Україні??? Вважаю необхідною негайну реакцію НБУ! «Сбербанк Росії» повинен припинити свою роботу в Україні! Нехай насолоджується «фінансовим раєм» за законами самозваних ДНР і ЛНР», — таким був гнівний пост міністра у Facebook.

Невизнані паспорти
Причиною обурення українського міністра стала офіційна заява «Сбербанка России» про те, що він «на сьогоднішній день готовий до обслуговування осіб, які звернулися з паспортами ДНР і ЛНР, у всіх філіях банку». Нагадаємо, що 18 лютого ц. р. Путін підписав указ, відповідно до якого всі державні органи Російської Федерації (РФ) повинні вважати законними: паспорти самопроголошених республік, свідоцтва про народження, документи про освіту, свідоцтва про укладення чи розірвання шлюбу, а також документи про реєстрацію транспортних засобів і відповідні номерні знаки. Особливо наголошувалося, що володарі сепаратистських «паспортів» зможуть в’їжджати на територію РФ без оформлення віз.
Власники «паспортів» терористичних донбаських організацій також можуть без проблем звертатися в усі російські фінансові установи, де вони прирівнюються до іноземних громадян. Тобто, їм без зайвих питань відкриють рахунок чи оформлять платіжну карту, але не зможуть видати кредит.

Велике будівництво
Самим лише Facebook п. Аваком не обмежився. На найближчому засіданні Кабінету Міністрів (КМУ) він офіційно підняв питання введення санкцій проти «Сбербанка России». Тут мусимо визначитися з термінами, оскільки більшість українських засобів масової інформації трохи плутають поняття. В Україні зареєстроване і діє ПАТ (публічне акціонерне товариство) «Сбербанк», яке справді є «донькою» «Сбербанка России». Але ввести санкції власне проти останнього Україна просто не може, оскільки той діє виключно на території РФ і згідно з її законодавством.
Але радикально налаштованих активістів мало цікавлять юридичні тонкощі. Зате вони добре освоїли деякі будівельні професії. Майже відразу після заяви міністра Авакова на засіданні КМУ Анатолій Виногродський, представник Штабу блокади зони антитерористичної операції (з котрим міністр активно бореться. — Ред.) радо підтримав ініціативу політичного противника і заявив, що «ветерани АТО не мають наміру довго чекати, і планують вже через два тижні зупинити роботу «Сбербанку» та закрити всі його відділення, якщо уряд не спроможеться зробити це раніше». «Ми даємо два тижні вкладникам «Сбербанку», щоб вони вилучили звідти всі свої кошти», — висунув ультиматум п. Виногродський.
Слово в цих хлопців не розходиться з ділом. Невідомі по всій країні заблокували роботу десятків банкоматів російських банків (під роздачу також потрапили «Промінвестбанк», ВТБ, «БМ-банк» і «Альфа-банк»). #RUSBANKOVER — такий тег зображений на наклейках, якими були заклеєні вітрини та двері банків, а також самі банкомати. Значно більше враження справило те, що ці банкомати кваліфіковано залили монтажною піною. А вхід до центрального відділення «Сбербанка» в Києві взагалі замурували цеглою. «Цей банк не може існувати в Україні… Ми фізично не будемо давати цьому банку жодної можливості працювати», — заявив «Інтерфаксу» Андрій Білецький, народний депутат України.

Політика проти економіки
Далі в хід пішла «важка артилерія». Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України, та Валерія Гонтарєва, голова НБУ, заявили, що в разі, якщо інформація про обслуговування банками клієнтів із паспортами «ДНР/ЛНР» буде підтверджена, уряд негайно запропонує Раді національної безпеки й оборони застосувати санкції до материнських структур представлених в Україні банків із державним російським капіталом. Зокрема, російським банкам можуть заборонити виводити гроші з України, в т. ч. повертати кредити і відсотки по них своїм материнським структурам.
Питання: що це дасть Україні в економічному плані? Насправді — суцільні збитки. Активи російських дочірніх банків в Україні складають всього 8 % від обсягу фінансової системи країни. Більше того, за інформацією НБУ, 2016-го сукупний збиток російських банків в Україні склав 29,5 млрд грн. Але існує й інший бік медалі.
«Російські банки потрапили в пастку. Вони розуміють, що у них немає майбутнього на українському ринку. Але і піти не можуть, тому що ніхто їх не купує, і не можуть просто закрити їх. У підсумку вони змушені виконувати жорсткі вимоги НБУ. За два роки російські банки завели в Україну 73 млрд грн. Це дві третини від усіх прямих інвестицій в країну. Завели просто, щоб зберегти банки», — заявив Сергій Фурса, український інвестиційний банкір і спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital.
Існує й суто юридичний аспект. Український «Сбербанк» і «Сбербанк России» — по суті, дві різних фінансових установи, що працюють в різних юрисдикціях. «Українські банки не зобов’язані дотримуватися російського законодавства, а російські — українського. «Сбербанк», який працює в Україні, — це український банк, його пов’язує з російською організацією тільки участь останньої в його капіталі, що для України — не нонсенс, оскільки банківська система країни формується, в основному, за рахунок банків із іноземною участю — США, Польщі, Франції, Австрії, Німеччини, Російської Федерації (РФ)», — пояснила «Газеті.ру» Анастасія Худякова, юрист правового департаменту HEAD Consulting.
І саме тут криється найбільша для України небезпека «банківської блокади». Жодна фінансова організація в РФ (в т. ч. й «доньки» іноземних банків) не можуть відмовитися виконувати указ президента РФ від 18 лютого про визнання паспортів ДНР/ЛНР. Водночас зараз НБУ включає до реєстру «Банки іноземних банківських груп» 25 кредитних організацій, серед яких: «Райффайзен» (контролюється Raiffeisen Bank), «Креді Агріколь» (контролюється французькою Credit Agricole), «Сіті Банк» (контролюється Citigroup), «УкрСиббанк» (BNP Paribas). Це, звісно, неповний перелік, але і з нього зрозуміло, що інтереси міжнародних банківських груп, що працюють в Україні, простягаються далеко за її межі й майже всі вони працюють і на російському ринку.
«Якщо зараз Київ вирішить покарати «Сбербанк», то йому доведеться автоматично застосувати санкції й до інших банків із іноземною участю, які працюють в Україні», — коментує ситуацію Кирило Яковенко, аналітик російської компанії «Алор Брокер». Вибірковий підхід тут не спрацює, додає він. Якщо показово покарають лише «доньок» російських банків, це може бути миттєво та спішно оскаржено в судах міжнародних інстанцій. Обмеження визнають неринковими, такими, що порушують норми українського та міжнародного законодавства в сфері захисту конкуренції.
Тож мусимо, на жаль, учергове констатувати, що українські політики мало переймаються економічними наслідками своїх «геніальних» ініціатив. Гучних заяв і ефектних акцій «на камеру» — хоч греблю гати, але реальний ефект часто виявляється зовсім не таким, як планувалося.

Ігор Берчак

Мовою чисел
Обсяг гривневих депозитів в українських банках у лютому ц. р. (порівняно зі січнем) знизився на 0,01 % — до 415,7 млрд грн, валютних (у доларовому еквіваленті) — також знизився на 0,6 % (до 13 млрд USD). Як повідомляється на сайті НБУ, з початку 2017 року обсяг гривневих депозитів знизився на 2,3 %, валютних — також на 2,3 %. У повідомленні НБУ зазначається, що зменшення депозитів юридичних осіб було типовим для періоду сплати квартальних податкових платежів, при цьому спостерігався приплив бюджетних коштів у банки, зокрема, коштів місцевих бюджетів. Нагадаємо, що за 2016 рік обсяг депозитів в українських банках у національній валюті (порівняно з 2015 роком) зріс на 8,7 % — до 425,6 млрд грн, але при цьому знизився в іноземній валюті (в доларовому еквіваленті) на 0,4 % — до 13,25 млрд USD.
Обсяг заборгованості українських банків перед НБУ за виданими кредитами рефінансування на 1 березня ц. р, склав 70,9 млрд грн. Як повідомляється на сайті НБУ, із початку року, в січні-лютому, обсяг заборгованості банків перед регулятором по рефінансуванню скоротився на 5,2 %.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...