Новини для українців всього свту

Monday, Aug. 10, 2020

7 листопада ВРУ має розглянути «питання Юлії Тимошенко»

Автор:

|

Листопад 07, 2013

|

Рубрика:

7 листопада ВРУ має розглянути «питання Юлії Тимошенко»

Соратники президента Януковича в парламенті вперто відмовляються голосувати за законопроекти про лікування ув’язнених за кордоном, що посприяли би виїзду до Німеччини лідера опозиції й екс-прем’єра Юлії Тимошенко. А відтак, і досягненню Україною компромісу з керівництвом ЄС.

Бойкот «реґіоналів»
Коли верстався цей номер тижневика «Міст», «питання Тимошенко» остаточно, як вирішив багато хто в Україні, зайшло в глухий кут. Бо 5 листопада Олександр Єфремов, голова парламентської фракції Партії реґіонів (ПР), заявив, що на її раді дійшли висновку про безперспективність усіх законопроектів, пов’язаних зі звільненням екс-прем’єра та її лікуванням за кордоном.
Хоч ці законопроекти заплановано розглянути в четвер, п. Єфремов заздалегідь анонсував, що, «реґіонали» не голосуватимуть за жоден із них. І закликав створити робочу групу з вирішення цієї проблеми. Однак про те, що цей соратник президента України в парламенті навряд чи насправді має намір її розв’язувати, свідчили його запевнення: мовляв, «якщо парламент не встигне схвалити законопроект, що дасть змогу відправити Тимошенко на лікування за кордон, це не вплине на остаточне рішення Євросоюзу щодо підписання Угоди про асоціацію». Але коли раніше про такі прогнози в Україні говорили як про підміну дійсного бажаним, то віднедавна вже уникають категоричних і безапеляційних заяв із цього приводу.
Навіть, приміром, польський часопис Rzeczpospolita, який багаторазово попереджав, що без звільнення Юлії Тимошенко керівництво Європейського Союзу (ЄС) не підпише Угоди про асоціацію з Україною, почав цитувати експертів, котрі дотримуються цілком протилежної думки. 4 листопада варшавське видання узагальнило такі коментарі твердженням: «Брюссель готовий підписати угоду без помилування українською владою Юлії Тимошенко».

Юлею пожертвували?
А пояснило це так: «Західні експерти вважають, що заклик очолюваної Кваснєвським і Коксом місії Європарламенту в Україні до українських народних депутатів ухвалити закон про лікування в’язнів за кордоном і про звільнення Юлії Тимошенко (проект незалежного депутата Анжеліки Лабунської) не матиме позитивного результату. Цей проект закону, на думку аналітиків, не пройде у Верховній Раді України (ВРУ), тому що більшість у ній — за правлячою ПР.»
Зокрема, Rzeczpospolita навела слова Адама Ебергардта, заступника директора варшавського Центру східних досліджень: «Страхи Януковича щодо повернення Тимошенко у велику політику та його небажання через це звільнити її з ув’язнення — марні. Янукович не мусить того робити, тим більше що все вказує на відсутність тепер у Брюсселя такої умови; схоже, він її вже не висуває». А тому п. Ебергардт упевнений: «Для Януковича було б ідеальним вирішенням проблеми, якби руками опозиції провалити закон про звільнення Тимошенко, підписати угоду з ЄС, а Юлія Тимошенко залишилася б у в’язниці».
Від себе польський часопис додає: «Спостережна місія ЄС, очолювана п. Кваснєвським і п. Коксом, очікуватиме в Києві рішення сесії Верховної Ради 5-7 листопада, де, як вважають експерти, немає впевненості в ухваленні законопроекту п. Лабунської без змін, що дозволяло би виїзд п. Тимошенко до Німеччини на лікування та дочасне звільнення її з ув’язнення». Але оскільки «проблем зі звільненням Тимошенко є надто багато», то «можливе ухвалення закону про виїзд колишнього прем’єра до Німеччини на лікування з обов’язковим її поверненням до Харкова для закінчення терміну свого ув’язнення в кайданках не буде схвалене ані самою Тимошенко, ані Німеччиною». Тим часом, зауважує видання, остаточне визначення позиції Брюсселя щодо угоди з Україною планується вже на 21 листопада.

І знов — за рибу гроші
Скидається на те, що тієї ж думки дотримується й керівництво України. Бо спершу Міністерство юстиції заявило про необхідність внесення одразу шести фундаментальних правок до законопроекту Анжеліки Лабунської, голосувати за яку депутатів Верховної Ради закликала місія Кваснєвського-Кокса. А 4 листопада українські медіа поширили інформацію, що Міністерство доходів і зборів ініціювало в США та Швейцарії черговий судовий процес щодо Юлії Тимошенко та Павла Лазаренка — про нібито розкрадання ними 200 млн USD.
Київський журнал «Коментарі» відгукнувся на цей демарш так: «Немає сумнівів, що це явно було розраховане на європейських глядачів. Власне, як і заява одного з речників ПР Володимира Олійника, розтиражована прес-службою Партії реґіонів, про те, що «з нашого боку було би дуже дивно відпустити Юлію Тимошенко до її незаконно придбаних і прихованих за кордоном статків».
Щоправда, ця нова спроба «очорнити» Леді Ю в очах керівництва ЄС і громадян його держав — членів не зазнала успіху. Позаяк Ян Томбінський, голова представництва Євросоюзу в Україні, заявив (цілком очевидно, що у відповідь п. Олійнику), що відкриття чергової карної справи — не перешкода для помилування п. Тимошенко. «Питання помилування можна поставити тільки щодо тих осіб і за таких обставин, коли судовий процес уже закінчено. Щодо осіб, справи проти яких іще відкриті, діє презумпція невинуватості, котра є домінантною засадою правової системи. Тому я не розумію, у чому полягає зв’язок інших справ, які досі відкриті», — наголосив посол ЄС.

Рятівна соломинка
В опозиції ж інформацію про нову справу взагалі назвали блефом, пояснивши, що згаданої справи проти Юлії Володимирівни досі не порушено — мова йде про чергову активність адвокатської компанії за рахунок українських платників податків.
До речі, фірма Lawrence Graham, яку Міндоходів залучило до чергової карної справи проти п. Тимошенко, відома своєю співпрацею з «Нафтогазом України». А отже, на думку Сергія Власенка, захисника Юлії Володимирівни, «нова-стара» спроба пов’язати її з Павлом Івановичем не має перспективи.
На підтвердження своїх слів він продемонстрував рішення американського суду від 2004 року з усіма звинуваченнями проти Павла Лазаренка, у якому не доведено його зв’язку з компаніями «Сомалі Інтерпрайзес» і «Єдині енергетичні системи України» (ЄЕСУ), а також зв’язку п. Лазаренка через ці компанії з п. Тимошенко.
«Але влада обома руками вхопилася за цю «сенсацію» як за рятівну соломинку», — зауважили також «Коментарі». Вочевидь, покладаючи на неї великі сподівання, «реґіонали» й зірвали засідання парламентського комітету з питань забезпечення правоохоронної діяльності, на якому мали розглядатись усі чотири законопроекти, що стосуються звільнення Юлії Тимошенко. Адже на це засідання не прийшов жоден депутат від ПР.
Та хоч вони виправдовувалися, що нібито не були поінформовані про нього, «Коментарі» нагадали: «Навіть згаданий вище «реґіонал» Володимир Олійник, який ще минулого тижня сам говорив про це засідання, проігнорував комітет, після чого на вечірньому ток-шоу не міг до ладу пояснити свою поведінку й лише дурнувато посміхався».

«Шантаж європейців «по-донбаському»
«Можна припустити, що нинішня позиція Банкової — шантаж європейців «по-донбаському», — міркує, відтак, Дмитро Качура, політичний оглядач «Коментарів» . — І поки що все виглядає саме так». На його думку, «диспозиція» на «тимошенківському фронті», станом на середину дня 5 листопада, укладалася таким чином: «Київ наполегливо стоїть на тому, щоби Тимошенко могла виїхати лікуватися, після чого вона повинна повернутися в Україну для відбування покарання. Європейці готові на часткове помилування: Тимошенко їде з України, але ніхто її не примушуватиме повернутися до Качанівської колонії. Як знайти варіант, який влаштує обидві сторони — загадка».
І на її розгадку в місії Кокса-Кваснєвського залишився всього тиждень, веде далі п. Качура: «Мандат місії закінчується вже 12 листопада. Цей тиждень має стати ключовим, але поки що не виправдовує сподівань. Швидше, навпаки, спроба Банкової зробити так, щоби Європа все-таки повелася на умови щодо Тимошенко, має мало шансів на успіх».
Та все ж політичний оглядач «Коментарів» не відкидає того, що «у разі, якщо Асоціація з ЄС буде пролітати повз Україну, президент може все-таки піти на одноосібне рішення».
Політолог Тарас Березовець переконаний, що Партія реґіонів тримає в рукаві тузи, які видасть насамкінець. «Гадаю, що гра буде вестися до останнього, і на цьому сесійному тижні цього законопроекту не буде ухвалено, – прогнозує цей аналітик. — Питання Тимошенко буде вирішене буквально в останні дні».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply